Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Zdaj razumem… Ker recimo, ce bi se razkuzevala pinceta za puljenje obrvi, kjer je povrsina gladka, je pa recimo dovolj, da se veckrat s spitadermom posprica, ker lepo stece z ravne povrsine ter se razkuzi?

Zadeva je vedno enaka. Namen razkuževanja je ubijanje mikroorganizmov, namen čisščenja pa je odstranjevanje umazanije (s tem pa tudi odstranjevanje mikroorganizmov, in s tem zmanjševanje njihovega števila na površini na raven, ki ali ne bo mogla povzročiti okužbe, oz. jih bomo z razkužilom lahko ubili). Če pinceto( britvico, karkoli najprej operete, nato POSUŠITE in nato razkukužite, naredite največ. Ali je z razkužilom pošpricate suho (na videz čisto). Najslabše pa bi bilo umazano, mokro (od vode) stvar špricati z razkužilom, ker bi z vodo – razkužilo razredčili in s tem zmanjšali učinkovitost, pa še vsi ogromno mikrobov bi ostalo v umazaniji, ker jih mikrobi ne bi dosegli.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo. A se je mozno okuziti s hivom, ce bi se recimo usedla (gola) na stol/sedez na katerem je kri? Torej, da bi prislo v kontakt z zunanjim delom spolovila? Nekako dvomim, da bi lahko prislo s tem, da se oseba usede, v notranjost?

Teoretično tveganje, seveda, ob stiku gole kože s krvjo obstaja. Je pa verjetnost, da bi se vam zgodilo kaj takega, praktično nična. Torej da bi bili goli in da bi se usedli na stol, na kateri bi bila kri in vi tega ne bi videli.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pa ce sem prav prebrala tudi virus hitro umre na zraku?

Je torej vsakrsna skrb in testiranje odvec?

Spostovani, ziv virus HIV so na povrsinah v eksperimentih nasli se vec dni po izpostavitvi, vprasanje pa je, ali bi lahko povzrocil okuzbo. Ne morem vam odgovoriti, ali je vsaka skrb odvec, ker tudi niste navedli izpostavitve. Ce bi se goli usedli v luzo cloveske krvi, bi bilo testiranje na mestu. Ce pa zgolj teoretizirati, kaj bi bilo, ce bi bilo, in bi bila na stolu nevidna kri (ki je ni), pa je, seveda, skrb odvec.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Zanima me, če se lahko s partnerko okuživa s katero SPB, če sva oba na testiranju imela negativen rezultat?
Naj povdarim še to, da ne skačeva čez plot, pred to zvezo noben od naju ni imel kakšne zveze kaj šele spolnih odnosov, med odnosi pa uporabljalva kondome.
Lep pozdrav

Zivjo.
imem en velik velik problem tako da se vam ze v naprej zahvaljujem za odgovor.

In sicer; konec januarja sem imel rizicni oralni odnos s striptizeto. (jaz njej)
po 7 dneh me je rahlo bolela glava. to je trajalo 2-3 dni. 14 po rizicnem odnosu sem se 3 dni potil predvsem v stopala, ponoci vec, tudi podnevi. po 3-5 tednou so se mi povecale bezgalke pod brado.
najprej samo 1, cez cas pa 4. nato so 3 izvenele ostala mi je pa tista prva.
vrocine nisem imel. umes sem imel se parkat glavobol, da sem moral uzeti naglesin. do sedaj v 25 letih ga nisem uzeu. ni minilo 2meseca ki sem se ponoci ne ormalno potil 2 dni. tako da sem moral na noc zamenjati tri majice.
ammm po 3-4 tedne sem imel zelo zelo suha usta. to je bilo ko je bil najvecji minus. zatem prehlad. v tej fazi se mi je naredil geografski jezik, zlo razlicne lise po jeziku, od belih do rdecih razjed do zleba na strani jezika.tako da ce sem raztegnil jezik mi je iz strani kr mal potekla kri. po 32 dneh sem se prvic testirav v lj samoplacnisko. izvid hiv s testom p24 nereaktiven. 2 testiranje po 9 tednih v legebitra za gonorejo, hiv1/2,sifilis, hepatitis C. use nereaktivno.
jaz vem da z mojim telesom ni use uredu
biu sem tudi pri osebni zdravnici ki je dala preveriti kri, urin. use ok.
zdaj me pa zanima ce imate kaksen pomiselk kaj bo to lahko bilo.
koliko casa so hiv testi zaneslivi?
na googlu pise tok razlicnih stvari da se sam nevem kaj je prav in kaj ne.

Spoštovani, če sta si 100% zvesta in če sta se testirala izben obdobja okna, se, seveda z nečim na novo ne moreta okužiti. Se opravičujem, če ne razumem, kaj želite vprašati

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, glede na vse posredovane podazke o testiranju menim, da so rezultati prav gotovo zanesljivi. Kaj pa pravzaprav povzrola vaše težave, je težko reči. Je morda vaš zdravnik razmišljal o Ebstein virusu – infekcijski mononukleozi?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

o tem ni bilo govora.
zanima me se zakaj toliko govora da testi 3 in 4 generacije zaznajo test sele po 3 mesecih +, ce pa test p24 zazna beljakovine po 21 dneh.
ali delajo teste p24 v Lj, al to sam tko mal na paperju pise.

Spoštovani, najbrž ste slabo razumeli, kaj berete.
Tule imate povezavo na originalni članek
http://www.drustvo-bpnb.si/index.php/nalezljive-bolezni/300-testiranje-na-hiv-okubo

Iz članka, navedenega na povezavi, pa je pomembno tole:
Za presejalno testiranje serumskih vzorcev na HIV se v Sloveniji v skladu z evropskimi priporočili uporabljata sočasno dva presejalna testa, ELISA 3. in ELISA 4. generacije (15). S testi četrte generacije sočasno dokazujejo anti-HIV protitelesa in antigen p-24 (anti-HIV-1, anti HIV-1 skupine O, anti-HIV-2, HIV-1 p24 antigen). Občutljivost testa (sposobnost, da zazna okužbo, ko je le ta dejansko prisotna), je 100%, kar pomeni, da lažno negativnih rezultatov testiranja ni. Specifičnost testa (sposobnost testa, da prepozna neokužene) je ≥99.5%, kar pomeni, da bo 0.5% lažno pozitivnih, to je 5/1000 ob predpostavki, da je verjetnost, da je posameznik okužen s HIV 50:50. Z uporabo testa 4. generacije je mogoče odkriti okužene osebe tudi v obdobju pred pojavom specifičnih anti-HIV protiteles (pred serokonverzijo v fazi okna). S testi četrte generacije se je serološko okno pri okužbi s HIV skrajšalo s povprečno 21 na 14 dni. Presejalno testiranje ne daje pozitivnih/negativnih rezultatov, ampak je interpretacija testa reaktiven oziroma nereaktiven. V primeru, da je presejalni test reaktiven, je potrebno opraviti še dva potrditvena testa (Western blot in Imunoblot) ki potrdita oziroma ne potrdita HIV okužbe. Šele takrat, ko je potrditveni test pozitiven, se tak rezultat sporoči testirani osebi V primeru, da sta presejalna testa nereaktivna (upoštevati fazo okna!), se smatra, da oseba ni okužena. Če je šlo za okoliščine, ki so izjemno tvegane za prenos, presejalni test pa je bil nereaktiven, svetujemo ponovno presejalno testiranje čez tri mesece.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

ok. hvala za odgovor.
zanima me ce hiv pozitivni ljudje so bolj custveno ranljivi, pa se nevejo da so hiv pozitivni?? je kaj govora o tem??

Tega ni mogoče presojati, niti ne vrednotiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Sestrin prijatelj je večkrat koristil usluge prostitutk. Ko si je dal narediti tatu, je prosil sestro, da ga namaže po en dan stari rani. Namazala ga je kljub temu, da je imela na prstu rano od žulja. Zdaj ima otroka, na katerega je lahko pri porodu ali med dojenjem, ko so ji krvavele bradavice, prenesla morebitno okužbo s hiv ali hcv. Testiranje zavrača, mene pa skrbi, da bi se morebitna okužba njenega otroka med igro prenesla na mojega (ugriz, opraskanina ipd.). Mi lahko kaj svetujete? Ne morem biti ves čas na preži, da njen otrok ne bi zakrvavel in okužil našega. V kakšnem primeru bi me moralo skrbeti? Lep pozdrav.

po 102 dneh testi CLIA anti -HIV1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN
Je potreba se po testiranju?

Spoštovani, vaša domišljija je neizmerna. Tole je čisti konstrukt.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ni potrebe po nadaljnjem testiranju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

ali bi lahko staknil kaksen herpes??
biu sem tudi pri dermatologu, in kot vidim mi nezna noben pomagat.
jaz vem da ni use uredu :/
to me tako psihicno ubija, da se neznam vec obnasat do ljudji ki so mi blizu.
raje vidim da izvemm kaj mi je ne pa da mi kdor karkoli prekriva, oz. olepšava zadeve.
ali infektologi delajo na isti princim za SPB kot dermatologi??

New Report

Close