Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje ali so testi ko kri vzamejo iz žile na roki (4 generacije) enako zanesljivi če je rezultat še enak dan (pod hitro) ali je bolj zanesljivo da se počaka na rezultate za naslednji dan?

Samoplačniško preverjanje

Spoštovani, različni lavoratoriji, oz. testirna mesta, uporabljajo različne teste. Testiranje na virus HIV po sedmih tednih je zanesljivo v več kot 99,99% (in ga večinoma smatramo kot dokončnega), testiranje na sifilis ponovimo 3 mesece od stika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, v kolikor je uporabljena kombinacija testov III/IV generacije so rezultati zanesljivi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

ali je močno srbeča koža tudi eden izmed simptomov hiv-a?.. Namreč včeraj in danes me ful srbi koža po rokah in nogah, na nogah imam tudi rdeči izpuščaj, ki je tudi srbeč.

Spoštovani, na podlagi posameznih znakov in/ali simptomov presojati, ali je to okužva z virusom HIV ali ne, je povsem nesmiselno. V sklopu alutnega retroviralnega sindroma se, seveda, lahko pojavi tudi izpuščaj, velo prav vznemirljivi izpuščaji, ampak v vsakem primeru je, če posumimo na okužbo z virusom HIV, treba opraviti testiranje. Zgolj pojav srbečih izpuščajev, brez vsega ostalega, pa je najbogosteje povezan z neko preobčutljivostjo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani,

Zanima me koliko dni povprecno trajajo  simptomi pri akutnem sindromu HIVa? Ali je mozno, da se simptomi pojavljajo samo 3 dni?

 

Lep pozdrav

 

Lep pozdrav

file:///C:/Users/NPirnat/AppData/Local/Temp/2119-Manuscript-6202-1-10-20160830.pdf

Tule je podroben opis, članek je sicer star, a opis odličen. Je pa pomembno vedeti, da do 50% oseb ARI sploh nima. Če ga pa ima, pa je ta podoben gripi, oz. infekcijski mononukleozi. Simptomi običajno trajajo 14 dni, lahko pa so prisotni tudi do
10 tednov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

včeraj so mi odvzeli kri za HIV, rezultat je negativen. Zanima me, če je ta rezultat pravilen, saj je od mojega nezascitenega odnosa minilo komaj 51 dni. Naj ponovim testiranje se enkrat, ko bodo minili 3 meseci?

Rezultat je zanesljiv v več kot 99,99% , v kolikor so uporabljeni testi III/IV generacije. Če je rezultat nedvoumen, in ni drugih znakov, običajno testiranja ne ponavljamo,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Mnoge virusne okužbe lahko povzročajo dolgotrajne težave: covid ste že omenili, pa infekcijska mononukleoza (tako Ebstein B., kot citomegaloviruna), pa tudi druge okužbe. Vse okužbe se potrjujejo ali izključuje s speciifičnimi serološkimi preiskavami (zgolj iz hemograma in bele krvne slike) ne moremo sklepati na povzročitelja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Tudi jaz imam eno vprašanje in sicer sem imel spolni odnos s punco s katero sva se spoznala prek interneta in je bil pač samo 1x. Pri seksu sva uporabila zaščito. Imela pa sva še oralni seks (jaz njej in ona meni) brez zaščite. Koliko vem tveganja za hiv pri oralnem seksu ni? Ali bi mi vseeno svetovali naj se grem testirati?

Kaj pa testirati za kaj drugega?

 

Spoštovani, tveganje pri oralnem odnosu obstoja, je pa manjše kot pri vaginalnem odnosu in sicer je virus lahko prisoten v vaginalnih izločkih ali pa v spermi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali bi mi potem svetovali naj se grem testirati? Punca mi je sicer rekla da vedno pazi in nima nič. Samo nikol se ne ve…

Kaj pomeni “paziti”? Paziti pomeni 100% uporabljati kondom in se iti oralo na “kondom”. Če bi bili vi okuženi z virusom HIV in bi vam z oralo obdelala penis (in vi ob tem ne bi meli kondoma), bi se lahko okužila.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Jaz sem bil pa na erotični masaži. Pri kateri mi je punca naredila handjob. Ali je bilo tu prisotno kakšno tveganje? Npr. če se ona ne bi dobro umila rok od prejšnje stranke in imela kaj na rokah? Ali pa če bi imela kakšne odrgnine ali pa majhe ranice na rokah, ki jih ne bi opazil?

Hvala vam že vnaprej za odgovor.

Spoštovani, če vam ga je obdelala zgolj z rokami, tveganja za okužbo z virusom HIV praktično ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Bila sem pri zobozdravniku in opazila na tistem ko popiha v zob sledove obrisne krvi..tako zamazane, to sem opazila ko ga je ze zobarica prijela in popihala v moje zobe..potem pa zacela naprej s postopkom da bova zob plombitlrali.

Bi se lahko takonokuzila ko ona prime pa ima na rokavici ali pa se ta rob dotika mojih ust.

Ni bilo kot kapljice ampak slabo obrisano.

Svetujete test za hepatitis in hiv?

Sem malo obupana.

Spoštovani, zobozdravnik za vsakim bolnikom menja ali razkužuje pribor, nastavke, pripomočke, ki prihajajo v neposredni stik z bolnikom. Ne vem, kaj ste videli, a če predmet ni prišel v neposredni stik z vami, tudi do okužbe ni moglo priti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bilo so sledovi krvi. Videlo se je da obrisane a slabo..je prisel v stik ko je pihala s tem v zob ce je zivev živ.

Svetujete test za hiv in hepatitis?  Ce kdaj opravim test? Hvala

New Report

Close