Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija udarec v glavo

udarec v glavo

Verjetno je ob kasnosti mojega odgovora itak vse že zaceljeno in pozabljeno…
Pa vseeno: vsak padec je potencialno lahko povezan z zapleti, zato naj bi otroka pozorneje opazovali vsaj 48 ur. Če fant po padcu ni bil nezavesten, če se je kmalu povsem normalno gibal, je tveganje za kakšno možgansko poškodbo ali zlom katere koli kosti zanemarljivo. Niso pa izključene krvavitve v mišice ali notranje organe, ki pa se kažejo s kar očitnimi znaki, ne le z bolečnostjo naslednji dan po padcu. Slednja je večinoma posledica manjših podplutb, ki pa se popravijo in zazdravijo same od sebe.
Torej – mirno kri, otroci so k sreči res “elastična” bitja. V bodoče pa vseeno poskusite tveganja za skoke in padce z dreves čim bolj zmanjšati.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Imam izkušnjo ki bi jo rada delila z vami. Šli smo v adrenalinski park kjer je bilo zelo fajn. Potem sem imela ziplajn in sem se očitno udarila v vejo ali je nekaj padlo name. Pač leva stran glave me hudo boli na dotik in kar tako postane bolečina močnejša. Za trenutek me zaboli tudi levo oko. KAJ NAJ STORIM.

Po vsebini pisanja se mi zdi, da niste novorojenka. Po stilu pa, da bi se me radi “fajn” privoščili… Če boli glava in še oko, se pač ne piše na MedOverNet, še zlasti ne na forum NEONATOLOGIJA, ampak se GRE K ZDRAVNIKU 🙂
Sicer je čisto lepo, da jemljete to kot delitev izkušnje. Da bodo mame novorojenčkov, ki berejo ta forum, v adrenalinski park na “ziplajn” šle s čelado na glavi.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spostovani,
Prebiram vase odgovore o raznih nezgodah, ki se nam na zalost dogajajo in nam povzrocajo skrbi zato bi vas se jaz nekaj vprasala. Kako je z manjsimi udarci v glavo dojencka starega 5,5 meseca? Nas je kar precen neroden in velikokrat pri pasenju kravic popusti roke in se zadane ob blazino na tleh (Airex), ali ko ga nosimo pokonci kdaj malo opleta z glavico in butnemo skupaj. Vcasih kar precej, da se mene zaboli vendar nikoli ne zajoka. Zgodilo se nam je vceraj ko se je iz pasenja kravic prevrnil direktno cez iztegnjen komolec nazaj na hrbet in pri tem tudi udaril z glavico nazaj vendar na spominski peni na sedezni. Ob tem ni zajokal samo lezal je na hrbtu in nas gledal. Izgledal je kar precej trd pristanek. Kasneje se je se malo poigral nato pa smo zaspali. Moram povedati da je prvic spal 9 ur v kosu brez dojenja drugace pa je enako vesel. Malo sem se ustrasila glede tega dogodka ceprav mislim da mu naj nebi skodoval. Zmotilo me je edino to spanje ponoci ker se je do sedaj kar veliko zbujal. Bi lahko bilo kakorkoli povezano ali je zgolj nakjucje? Drugace se enako premetava med spanjem kot do sedaj ponoci je tudi se nekaj stokal in sem ze mislila, da bo zacel jokati ampak je spal naprej.

Ali pomeni ce ob takih manjsih nezgidicah ne zajoka, da ga ni zabolelo oz. ni bilo tako hudo kot mame to vidimo?

Najlepsa hvala za odgovor in lep dan se naprej

Vaše predvidevanje: “da mame vidite manjše nezgodice veliko bolj usodne, kot so” je povsem pravilno. In tudi dolga “siesta” je bila zgolj naključje, prav nič povezana s prekopicevanjem na sedežni.
Narava je zaradi takšnih skokcev na glavo z vseh smeri in višin ob pridobivanju ravnotežja in stabilnosti možgane v lobanji močno zaščitila – in so potencialno nevarni res hudi udarci, zlasti na eno točko, lahko tudi ponavljajoči se hitri pospeški in pojemki (npr. ob močnem stresanju). Pri prvih je poškodba na glavi vedno dobro vidna – z večjo buško, s tuljenjem (ali pa izgubo zavesti, kar je slabše) in z močno spremenjenim obnašanjem (ali pretirana razdražljivost ali slabša odzivnost, pretirana zaspanost) ipd. Torej s spremembami, ki so “očitne” na prvi pogled, na pa na detajlno iskanje in nanašalne misli prezaskrbljene mame.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

imam vprašanje na to temo. 10 mesečni sin je padel iz stolčka za hranjenje – 70 cm. V stolčku je bil privezan, vendar se je uspel nekako izmotati iz stolčka, ko sem pripravljala za jest. Po padcu je zajokal in se po kakšnih dveh minutah pomiril. Padel je naprej, z obrazom proti tlem. Na (vrhu) glave je imel rdečino, ki je do popoldneva že skoraj izginila, naslednji dan je izginila (tem naj še povem, da je imel enkrat pozneje, ob udarcu v mizo precej močnejšo podpludbo, ki pa je tudi izginila v enem dnevu). Po padcu se je obnašal popolnoma normalno, bil razigran, jedel in spal kot običajno. 48 ur smo ga pozorno opazovali in nismo opazili nič neobičajnega.

Ali je možno, da bi se kakšne posledice pojavile v prihodnosti? Ali je možno, da poči lobanja, brez da bi se to opazilo? Na levi strani, v predelu kjer je imel rdečino, je glavica drugače oblikovana kot na desni strani (ob res natančnem pogledu izgleda v enem predelu rahlo bolj ploščata). Ne vem ali je bilo tako že pred padcem. Ali bi to lahko bila posledica padca?

Hvala za odgovor,
Bojana

Odgovor na vprašanje prihaja z veliiiiiko zamudo – delno zato, ker za odgovore na vaša vprašanja ni dobro čakati na medmrežju, ampak jih je treba dobiti takoj, ko pride do poškodbe. Delno pa zato, ker so vaša vprašanja “copy – paste” prejšnjih v tej in podobnih temah.
Po enem mesecu lahko morda vi poveste, kako je šlo – in s tem bolj pomirite starše, ki so se jim dogajali podobni “skoki na glavo” njihovih dojenčkov, kot jih lahko pomirijo moji odgovori.
Prepričana sem, da vašemu fantu ni hudega – pri takšnih padcih, ki se kažejo sicer zelo dramatično, z jokom (otroka in mame) neposredno po udarcu, a že po uri ali dveh razen buške in rdečine (kasneje modrice) na mestu stika glave in podlage ni nobenih težav, je verjetnost za poškodbo kosti ali celo možganov skoraj nična.
Večinoma šele tak dogodek sproži opažanje staršev, da ima dojenček asimetrično glavico…. Ki pa je bila seveda prisotna že prej, saj naše telo (vključno z glavo in obrazom) nikoli ni simetrično. Najpogostejši razlog bolj “ploščate” glavice pri dojenčku je ležanje na tej strani – dojenčki si pogosto izberejo eno stran kot “preferenčno”, še zlasti če imate posteljico ves čas obrnjeno na isti način oziroma ne menjavate položaja glava – noge; kar pomeni, da večinoma dojenčki zaspijo tako, da pred spanjem iz posteljice vidijo dogajanje v okolici, v steno posteljice (kjer ni svetlobe) gledajo praviloma kasneje, v obdobju predšolskega ali celo šolskega otroka.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
Imam vprašanje na to temo. Imam 5 tednov starega sina. Včeraj je mojemu bratu, ko ga je slikal, padel telefon iz roke na glavico mojemu sinu iz nekje višine 20-30cm. Padel mu je na desno stran glavice. Otrok je malo zajokal in ko sem ga nežno pobožala po glavici se je pomiril. Nato sva se podojila in šla spat. Bruhal ni nič, kakšnih sprememb na mestu udarca pa se mi zdi, da zaenkrat še ni. Ponoči je spal celo noč s tem, da sem ga za hranjenje 2x zbudila sama. Drugače ima sin preširoko odprte mečave oziroma se mu prepočasi zapirajo. V izvidu ultrazvoka glave mu piše tudi, da ima višjo ehogenost v striatnem žilju v bazalnih ganglijih levo. Ostalo v mejah normale. Skrbi me, da bi lahko udarec povzročil kakšne poškodbe?
Lep pozdrav

Se opravičujem, sem pozabila omeniti še to, da drugače sin veliko poliva po obrokih tudi kasneje po obroku. Verjetno polivanje pri njemu ne nakazuje na morebitne poškodbe?

Kot napisano v tem in drugih forumih na to temo: narava je novorojenčku in dojenčku dala dobro zaščito možganov – nad njihovo površino je najprej tekočina (odlična zaščita, kjer se točkovna sila razprši na veliko površino in temu primerno zmanjša), potem tri plasti možganskih ovojnic (od katerih je ena zelo trda in čvrsta, se ji tudi strokovno reče dura), sledijo kosti s pokostnico (te pa so tudi “elastične” in se ne poškodujejo ob manjših udarcih), čvrsto podkožje in na koncu koža (z ali brez las). Tudi tam, kjer kosti ni (v podočju mečav), je nevarnost za poškodbo ob udarcu v tem področju zelo majhna, bolj nevaren bi bil kakšen neposreden vbod z ostrim predmetom.
Mobilni telefoni so res najpogostejše “orožje”, ki pada na glavice novorojenčkov in dojenčkov. A praviloma brez posledic…
Glede na opis dogodka se vašemu princu ni zgodilo nič slabega, udarec ga je bolj prestrašil kot zabolel.
Polivanje pa je nekaj zelo običajnega v tej starosti in nima prav nobene povezave s telefonskim incidentom.
Tudi povečani odboji talamostriatnega žilja niso nič takega, da bi vas moralo skrbeti, kar pogosta “najdba” ob UZ pregledih glave.
Pozdrav in srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Želela bi vas vprašati nekaj glede moje 4 mesečne hčerkice.

Danes sva se s hčerkico igrali na penasti puzzle podlogi, kjer se je hčerkica obračala iz trebuščka na hrbet in iz hrbta na trebušček. Hčerka glavico ze zelo dobro drži. V nekem trenutku ko se je obrnila iz trebuščka na hrbet je kar od enkrat na boku glavico spustila in se malo udarila v zadnji stranski del glave. Čeprav je bil udarec z nekaj cm visoko (se pravi z boka) se je vseeno malo  slišalo ko je udara z glavico. Ob udarcu je takoj malo zajokala. Jokala je čisto malo, mogoče 5 sekund.

Sedaj me skrbi da si ni kaj poškodovala.

Naj povem še to, da penasta puzzle podloga, glede nato da je penasta niti ni tako mehka.

Lepo prosim za vaš nasvet in mnenje. Bi me moralo kaj bolj skrbeti, bi se morali iti pokazati dežurnemu zdravniku?

Sem prvič mami in sem zelo zaskrbljena.

Lepo prosim za čimprejšnji odgovor.

Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem za razumevanje in odgovor ter vas lepo pozdravljam,

Prvič mami

Prav nič si ni poškodovala – in takšnih bližnjih srečanj njene glavice s podlago ali kakšnimi robovi na poti bo še veliko, mnogih sploh ne boste opazili.

Razlogi za skrb so predvsem padci z višine (npr. s povijalne mizice, več kot meter) na trda tla (parket, kamen..). Vedno so povezani s spremembo obnašanja dojenčka – ki včasih ob hudem udarcu zaradi šoka sprva niti ne joka, potem pa postane omotičen, zaspan, slabše odziven, lahko bruha ali pa celo dobi krče. V tem primeru se ne išče izbranega pediatra, ampak se gre neposredno v urgentno službo, v Ljubljani je to kar v UKCL, “urgenca”.

Le v primeru, ko ima strah mame velike oči, dojenček pa ni prav nič videti spremenjen, je prava pot v najbližji zdravstveni dom.

Se pa strinjam – prve buške prvorojencev so za starše najbolj boleče in stresne.

Vse dobro želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Danes se je pripetila manjša nezgoda in sedaj me zelo skrbi za mojo 4, 5 mesečno hčerkico.

Danes ko sem imela hčerkico v rokah mi je zvonil telefon in partner mi je podal telefon. Hčerkico sem imela v levi roki, telefon pa sem držala v desni roki. Ker nisem mogla obojega skupaj držati sem rekla partnerju naj mi vzame hčerkico iz naročja. Medtem ko je partner vzel hčerkico iz naročja (zelo nerodno mi jo je vzel iz narocja) se je hčerkica dotaknila z zadnjim delom glave v telefon ki sem ga imela v roki. Pri tem se je verjetno malo udarila v glavico z zadnjim delom glave. Tako se mi je zdelo in tudi malo se je zaslišalo.

Hčerkica ni nič ne zajokala ne nič. Obnasa se normalno.Vendar me se vseeno zelo skrbi da si ni kaj poškodovala glave.

Sem rekla partnerju naj mi v prihodnje, ko vidi da imam hčerkico v naročju ne podaja v roke več telefona. Nič ni tako nujno da bi tvegala da se hčerkica zopet bog ne daj kaj udari.

Zelo mi je žal in hudo za ta dogodek ki se je pripetil.

Sedaj sem zelo zaskrbljena, nevem ali jo je potrebno peljati kam na pregled. Je moj prvi otroček tako da sem res zelo zaskrbljena.

Zelo bom hvaležna čimprejšnjega odgovora.

Najlepša hvala že vnaprej in lep pozdrav,

Mamica1

Glede na opis njene reakcije po bližnjem srečanju se ni ne njej ne telefonu nič zgodilo. Še najbolj jo je slabo odneslo vaše razpoloženje, predvidevam da tudi partner ob vaših očitkih o nerodnosti in verjetno burni reakciji po dogodku ni (bil) ravno srečen.

S telefoni verjetno takih trkov morda ne bo več, a vas čaka še veliko precej hujših stresov, ko se bo pričela plaziti in racati okrog. A brez skrbi, narava je možgane odlično zaščitila in večina trkov bo šla mimo neopazno ali z majhnimi buškami. Le do tedaj boste morali imeti “debelejšo” kožo, sicer bodo vaši živci in MedOverNet preobremenjeni.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spostovani!

danes sem svojega 4 mesecnega sina udarila v glavo in sicer ob rob neke plastike… problem je ker je bil udarec kar mocen in zelo blizu velike mecave (mogoce kaksnih 0,5cm stran) ko sam zatipala na udarnino je tam kost .. takoj po tem se je napravila rdecnina.. buske zaenkrat ne vidim.. on pa ni nic zajokal enostavno se mi zdi da ni registriral niti mene niti udarca in tega sem se zelo ustrasila .. ni padel v nezavest vendar vseeno.. po tem je tudi jokal, se smejal, cebljal… vemdar me vseeno zelo zelo zelo skrbi saj je bilo res blizu velike mecave in kar mocen udarec…. Bi bilo dobro da gremo na pregled? Ali naj se malo opazujem in pocakam na kaksne znake?

lepo prosim za cimprejsnji odgovor ker sem se cmes mislim da ze 3x zjokala

 

Evo, še enkrat ponavljam (sem že sebi dolgočasna):

1. velika mečava se res zdi mehka in ranljiva, a je do možganov toliko plasti, da jih ogroža le kakšna vbodnina z ostrim predmetom, ki bi segala v samo tkivo;

2. starši imajo ob udarcih v predelu glave izjemno nizek prag za dojemanje nevarnosti – in reagirajo (oz. reagirate) iracionalno ter panično že ob nežnih buškicah;

3. pomembnemu udarcu v glavo vedno sledi ali otrokov takojšen in slabo utolažljiv jok (ne torej jok čez uro ali dve) ali pa motena zavest; po udarcu, ki je povezan s poškodbo  možganov, vedno pride v krajšem času tudi do bruhanja, odklanjanja hrane, celo odsotnosti – nezavesti ali pa krčev;

4. koža dojenčka zelo hitro reagira z razširjenjem drobnih žilic – rdečino, če zlasti če gre bolj za površinsko odrgnino;

5. tudi sama buška (ki pomeni reakcijo kože, podkožja, lahko tudi pokostnice na udarec) ni nič zloveščega – in jih je v življenju povprečnega dojenčka – malčka na desetine, sodijo v normalno odraščanje; le da v starosti, ko postane otrok bolj (samo)premičen, niso pogojene z “napakami” / “štoravostjo” staršev in jih slednji zato lažje sprejmejo.

V vašem pisanju ne zaznam ničesar, kar bi bilo zaskrbljujoče za otroka. Bolj za vašo psihično stabilnost – no, prvič je pri mamah vedno kriza. Ob tretji buški bo bolje, ob deseti pa boste že imeli pripravljeno blazinico za hlajenje (da oteklina ne bo prehuda) in “darilce”, ki bo zamotilo otroka. In MedOverNet ne bo pomemben :-).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravlena

Doma imam 11 dni starega dojencka imela sm ga na rami za podiranja kupčka , sla do kopalnice se izmikala starejsemu sinu , in dojencka butnila na vogal stene takoj sm ga polozila k sebi malo je panično zajokal za 10s in porem se normalno previla in podojila , ker nevem tocno v keri del glavice je bil udares sem čisto panična da bi lahko zared udarca se mu nardila vdolbinica v glavico . Hvala vam .

Po opisu sodeč mu ni bilo nič hudega. Še zlasti glede na napisano, da niti ne veste, v kateri del glave je dobil udarec podboja vrat :-). Pri pomembnejšem udarcu je OBVEZNO vidna na koži udarnina, pod njo nastane v nekaj minutah oteklina – buška. Da bi se brez teh sprememb zgodila “vdolbinica v glavici”, pa ni možno.

Torej kar mirno. Le med podiranjem kupčka ne paradirajte več po stanovanju, ampak se lepo namestite v naslonjač ali na kavč…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close