Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija udarec v glavo

udarec v glavo

Draga Mica_Ajda,

predvidevam, da je pri tej zelo površinski modrici (ki pa gre ravno tako čez vse barvne odtenke, konča se z bledo-rumeno že po nekaj dneh od udarca) prišlo do drgnjenja in s tem poškodbe čisto površinskih, kožnih delov čela. Takšne poškodbe so nedolžne, bolj lepotnega pomena.
Da bi spregledali nezavest zaradi poškodbe, je praktično nemogoče. Nikoli ne traja nekaj sekund in po njej se otrok nikoli ne obnaša povsem normalno, ampak je bodisi zaspan bodisi razdražljiv, torej ni “tisti ta pravi”.

Čim manj bušk vam želim (ali pa vsaj tako nedolžnih, kot je bila tale),

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Doma imamo 1 mesec starega fantka. Včeraj, ko sem
ga imela v naročju, mi je iz rok spolzel mobilni telefon
in pristal na desni strani njegove glavice. Pri ušesu.
Mali ni niti zajokal. Vse je kot ponavadi. Mene pa
pošteno skrbi, če sem ga poškodovala. Kakšni so znaki
na katere moram biti pozorna pri udarcu v glavo? Kot pri
starejših otrocih? ( bruhanje, …) Ali je pri dojenčkih drugače?

Hvala, lep pozdrav! 🙂

Draga Oskarina,

dvomim, da je padec mobilca (še zlasti, če ni šlo za predpotopnega s težo opeke) povzročil kakšno poškodbo, tudi zato, ker dojenček ob tem ni niti zajokal. Jok (ali če gre za močan udarec – motnja zavesti) ter podplutba – buška na mestu udarca sta praviloma prva in glavna znaka, da je šlo za pomembnejšo silo. Bruhanje (kot znak otekline ali poškodbe – krvavitve s povečanim tlakom v glavici, torej nekaj ur po poškodbi) pa je pri dojenčkih enako pogosto kot pri starejših.

Vseeno je bolje preprečevati kot zdraviti, zato vam svetujem, da se med pestovanjem odrečete klepetu ali sms-janju po mobilcu in to “obveznost” prestavite na čas, ko je dojenček v posteljici. Tudi zaradi elektomagnetnih in drugih sevanj, ki jih mobilna telefonija oddaja – in zanesljivo niso v korist dojenčku, ki je v bližini telefona, preko katerega mama komunicira…

Pozdrav in čim manj podobnih stresov,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!
Na zadnji strani glave imam buško, vendar se ni ‘zacelila’. Ali je s tem kaj narobe?

Dragi Veldo,

ker pišete v 1. osebi ednine, predvidevam, da niste novorojenček – ki jim je tale forum namenjen… In ker ste verjetno zelo vešči hoje, bo treba stopiti k vašemu zdravniku – pod “buškami”, ki se ne celijo, se lahko skriva marsikaj, tudi kaj bolj neprijetnega kot težave pri celjenju kože.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

naš 10 mesečni dojenček je padel s previjalne mize (višina 90 cm) z glavo na ploščiče.
V trenutku je zajokal, potolažil se je relativno hitro. Bili smo v kopališču in ker se zelo rad kopa,
je odšel mož z njim v bazen, da bi se potolažil.
A otrok ni bil isti, saj je bil verjetno v šoku. stiskal se je k nama, ko sem ga hotela dati od sebe,
se je tresel in stegoval rokice k meni. Zato smo seveda odšli ven.

Potem sem ga dala dojit in je zaspal za kakšne pol urice, nato je bil v redu, enako živahen in vse.
Tudi večerjo je pojedel z enakim užitkom.
Se pa mu je na glavi, zgoraj nad ušesom, po kakšne pol ure pojavila buška premera 5 cm in je na otip mehka.

Od tega dogodka je minilo 5 dni. V tem času je bil otrok isti, normalno razigran, zdrav apetiti, lepo spi.
Buška je še vedno enaka.
Pišem pa vam zato, ker danes otrok več spi, ni tako razigran, saj bi se malo bolj stiskal, ker ni ravno značilno zanj.

Zanima me, če se tudi po takem času, še vedno lahko pojavi kakšen zaplet?
Če bi bilo dobro, da gremo na slikanje glave?

Hvala za vaš odgovor.

lep dan

Draga cvetka123,

zelo malo je verjetno, da bi se zaplet padca na glavo pokazal šele po 5 dneh. Bolj se mi zdi verjetno, da se “kuha” kakšna prehladna bolezen ali viroza, ki ga je naredila bolj mirnega, zaspanega in crkljivega.

“Slikanja” glave ne priporočam kar počez – na vsak način pa svetujem pregled “v živo” pri izbrani pediatrinji / izbranem pediatru, če bi se težave stopnjevale ali če bi vas preveč skrbelo.

Buška naj bi v naslednih dneh postajala trša in naj bi počasi (v 2-3 tednih) povsem izginila – če ne bo tako, vas tudi “čaka” pregled pri pediatru.

Čim manj skakanja na glavo na “trdo” vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Prebrskala sem med vsemi možnimi odgovori, pa ne dobim ničesar podobnega in zato sem se odločila da vam pišem. Naša mala deklica (15 mesecev) se je ob igranju sede danes popoldne nekako zvrnila v znak in z glavo padla na leseno igračo (kot nekakšen krogec). Takoj je zajokala in se tudi dokaj hitro potolažila, vendar mene skrbi mesto udarca; čez nekaj časa je namreč pordelo in površina kjer je bil udarec se je kot malo udrla. Na mesto da bi zrasla buška, se je kot malo udrlo. Površino lahko tikaš, ne joka, tudi drugače je kar normalno razpoložena, hodi, govori, se smeje, jedla je normalno, ni bilo bruhanja ali kakšne drugačne spremembe. Danes in jutri jo bom bolj opazovala, pa vendar me zanima če je taka udrtina nevarna in če jo zjutraj raje peljem k zdravniku?

Na kaj morem še bit pozorna?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor,
Aleša.

Draga Aleša,

se opravičujem za kasen odgovor – a je verjetno že narava pokazala, da takšne poškodbe kljub rdečini, udrtini, oteklini minejo brez posledic. Možgani so namreč res dobro zaščiteni – zato pa so mehka tkiva nad kostmi že ob majhnem udarcu pogosto bolj “zmečkana” kot drugje, kjer se sile lažje prenašajo v globino.
Za večino udarcev pa je itak značilno, da se njihov učinek prične kazati z odlogom – šele po 15-20 minutah rdečina, po nekaj urah oteklina, po dnevu ali več podplutba. In če je mesto udarca čelo, se otekline zelo rade naberejo okrog oči, modrice pa celo pod očmi.

Kot je bilo že večkrat napisano: najbolj zaskrbljujoče so tiste poškodbe, ko otrok ob padcu ne zajoka, ko je odsoten (vsaj kratkotrajna nezavest je skoraj pravilo), zaspan, neješč, bruha, boleče ali vreščeče joka. Velikost in barva otekline je pri tem nepomembna.

Srečno – in brez panike ob naslednjem podobnem dogodku,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

jaz imam buško na glavi en teden iz katere pa mi malo teče kri.Zanima me če obstaja kakšna rešitev ?

Draga/dragi bisi,

ker postavljate enako vprašanje kot nekoč Veldo, je tudi moj odgovor enak:

Dragi Veldo,
ker pišete v 1. osebi ednine, predvidevam, da niste novorojenček – ki jim je tale forum namenjen… In ker ste verjetno zelo vešči hoje, bo treba stopiti k vašemu zdravniku – pod “buškami”, ki se ne celijo, se lahko skriva marsikaj, tudi kaj bolj neprijetnega kot težave pri celjenju kože.

Buške, ki se ne celijo, pač cedijo sokrvico – če bi vi krvaveli že cel teden, bi se težko spravili do računalnika brskat po netu.

Lep pozdrav, pa čeprav imam občutek, da vaše pisanje na forum ni namenjeno resnemu odgovoru, ampak pišete bolj “iz zafrkancije” in za preganjanje dolgega časa…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Sem novopecena mamica hcerkica ima sedaj 3 tedne in ko sem brala te poste me je zacelo matrati saj je hcerkica nedolgo nazaj ko sem ho prvi dojila potem pa polozila v pojstelico postala bleda in ko sem jo poskusala zbuditi se ni odzivala bila je cisto mehka ( zbuditi sem jo probala z rahlimi tresljaji in zgeckanjem) cez nekaj min se je zbudila…zanima me od cesa saj obcasno zaspiva skupaj in me je posreno strah da je nisem med spanjem udarila?? Ker je npr. Vceraj zvecer oz. Ponocu ko sva spale zacela jokati in sedaj se posteno bojim da je nisem piskodovala ker danes ko me je dragi opazoval se nekaterih gibov nisem zavedala… Drugace je veliko kaka in lula tudi danes je spala bolj malo saj se med spanjem zacne jokati in se zbudi…je pa res da jo ne budim na tri ure in je znala ta teden spati tudi kar dolgo bi tudi to lahko bila posledica udarca? Ubistvu na glavici ni videti niti zatipati buske! Je moj strah odvec ali bolje da se greve pokazat pedijatru??

Hvala in lp

Vaš strah je najverjetneje povsem neutemeljen in ni nobene potrebe, da hodite okrog zdravnikov. Spanje pri starših na večino dojenčkov deluje pomirjujoče, spanec je plitvejši (ker mama diha, se premika in dojenčka stalno malo dreza) – zato je opisanih tudi manj motenj v regulaciji dihanja (in s tem manj smrti v zibki). Hkrati pa ni malo poročil o tem, kako mame v globokem spancu dojenčka porinejo preko roba postelje… česar pa ne morete spregledati. In zaradi slednjega nisem goreč pristaš spanja novorojenčkov in dojenčkov v zakonski postelji.
Da bi jo “neopazno” poškodovali, pa kar odmislite.
Bledica – slabši odziv na vaše zbujanje? Najverjetneje normalen, globok spanec zadovoljnega in sitega dojenčka ter s strahom in paniko prežeto opazovanje “novopečene” mame.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Spet se obracam na vas in sicer hcerkica 2m stara je na levi strani cela dobila busko niti nwm kako jo je dubila ker ni niti zajokala da jo kaj boli…ubistvu malo kasneje je se ucem malo pomodrel njeno razpolozenje je bilo spanje ki je bilo malo vecje kot ponavadi in ni mi hotela jesti dvakrat potegnila joskico in zaspala bila je tudi malo bolje razdrazljiva in jokava vendar se jo je dalo umiriti…danes je ze bolje se smeji tudi je malo manj kot ponavadi ampak je!!

Zanima me ali je skrb odvec ali naj raje poklicem pediatra??

Hvala in lp

Spoštovana,

pri “buškah”, za katere ne veste razloga, je vseeno najbolj varen pregled pri pediatru, zlasti v primeru, kadar so te večje ali so povezane s slabšim razpoloženjem dojenčka, bruhanjem, motnjami spanja – zavesti.

Če pa gre za malenkostno modrico (mame se praviloma prestrašijo že najmanjše spremembe na koži, ki je včasih le prosevanje žilic in niso povezane s kakšno poškodbo) in je dojenčica spet “ta prava”, potem ni potrebe po obisku v zdravstvenem domu.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

na Vas se obračam z vprašanjem glede moje 2 mesečne hčerke. V porodnišnici (deklica je takrat imela 2 ali 3 dni) se nama je zgodila nesreča. Hčerka mi je s trebuhom navzdol ležala na prsih, glavico je imela med prsmi in mojim vratom. Želela sem se pomakniti proti vzglavju postelje in si pri tem pomagala s trapezom. Pri tem se je le ta utrgal, leseni del (palica) pa je padel na hčerko. V šoku ne vem ali jo je zadel v zgornjo polovico hrbta ali v glavico. Takrat sem tehtala približno 77 kg in sem se skoraj v celoti vzdignila s pomočjo trapeza. Hčerka je takrat nekoliko zajokala in se hitro sama potolažila. Sestra je rekla, da ni z njo nič narobe, pediatrinja pa ob viziti ni ničesar omenila, deklica naj bi bila ok, nisem pa o tem kaj preveč spraševala. Bruhala ni oz. samo po podojih, kar se še vedno dogaja (iz ust ji priteče, ne poliva). Tudi v nezavesti ni bila. Ima pa na zadnjem delu glavice, zgoraj, luknjico premer prsta, mehko in podobno kot mečava – je to običajno? sicer je deklica veliko spala, sedaj pa ima že daljša obdobja budnosti, je odzivna, “sodeluje” v pogovoru, pase kravice (sicer nerada), pri podiranju kupčka ali nošenju drži glavico dalj časa samostojno.
Od takrat občasno premišljujem o tem in morebitnih posledicah, npr. o cerebralni paralizi. Bi se mogoče že kazali kakšni znaki, razen nedoseganje razvojnih mejnikov? Ali se morebiti po nepotrebnem obremenjujem?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovana,

če bi prišlo do kakšne poškodbe zaradi nezgode v porodnišnici, bi se znaki pokazali takoj – in ne šele čez dneve ali tedne. Tisto, kar tipate zadaj na glavici, pa je (najverjetneje) res še odprta mala mečava, torej nekaj povsem normalnega.
Cerebralna paraliza pa ima čisto druge vzroke – med poškodbami je s to diagnozo povezana velika travmatska poškodba, ki praviloma zahteva intenzivno zdravljenje in (umetno) komo. Torej poškodba, ki je nikakor ni mogoče “spregledati”.
Ja, nedvomno se po nepotrebnem obremenjujete, namesto da bi uživali v odraščanju vaše dojenčice.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Imela bi vprašanje za vas, doma imam sina starega 1,5 let in hčerko 3 leta in v tem tednu se je naredilo, da je sin 3krat padel direkt nazaj na glavo, ko sta se s hčerko vozila z avtočkam-poganjalcem, zanima me, če ima lahko to kakšne posledice na otroka kasneje pri učenju naprimer ali pri športnih aktivnostih in podobno. Vem, da se preveč obremenjujem s tem ampak se velikokrat zelo sekiram in me skrbi, če se sin udari v glavo, ker je še majhen, hčerka že seveda zna paziti na sebe zato teh udarcev v gavo pri njej ni saj pazim na sina, vendar vedno pa ne moreš biti zraven in ga konstantno nadzorovati… Prosim za vaše mnenje oz. razlago kako je s tem, ker me skrbi, da nebi imel kasneje kakšnih posledic…

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem in vam želim lep dan še naprej

Ojoj, pa se je spet začela sezona vprašanj o udarcih in padcih na glavo. Ker sem se o tem že večkrat raaaaaazpisala, samo na kratko:
seveda noben udarec na glavo ni koristen, a večina ne naredi nobene pomembne škode – seveda pod pogojem, da otrok po padcu takoj zajoka, se hitro potolaži, ni niti po padcu niti v naslednjih 24 urah prekomerno zaspan, odsoten ali bruha.
Izjema so tudi razpočne rane na glavi, ki rade nastanejo ob topem udarcu in jih je treba zašiti.
Če je vaš sin “konstantni” padalec na glavo na poganjalčku, bo najbolje, da ga opremite s čelado, ki mu bo prišla prav tudi ob prvih kolesarskih izkušnjah.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni ! Imam eno vprasanje. Moj 5letni sin je vceraj padel iz drevesa ko je bil v varstvu pro babici..zato vseh podrobnosti ne vem,babica pa se je tako prestrasila da neve nic kaj dosti kaj in kako. Padel.je iz visine 2-3metrov…na travo in na hrbet. Ob padcu je takoj zajokal..jokal in prvail nak ga da pocivati. Babic ga je najprej previdno pretipala da nebi imel slucajno poskodovane hrbtenice,med tem se je on ze sam zacel pobirati ampak ga je bolelo…zato ga je wsla na posteljo. Nekje pk pou urce se jw vsatl in zacel normalno tekati,skakljati naokoli…danes malo potozi o boleci v hrbtenici..nasplosno pa je vse tako kot prej…me mora skrbeti?

New Report

Close