Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija udarec v glavo

udarec v glavo

Spoštovana,

glede na opis močno precenjujete silo udarca in so skrbi odveč. Poleg tega so možgani novorojenčka dobro zaščiteni ne le s kožo, podkožjem in kostmi, ampak tudi z možganskimi opnami, pa še “plavajo” v tekočini (likvorju). Če narava ne bi poskrbela za takšno zaščito, bi lahko mnogi zaradi poškodb glave umrli že med povsem naravnim in normalnim porodom (ko delujejo na glavico res velike sile), večina preživelih bi imela trajne posledice….

Bolj zaskrbljujoči so udarci, pri katerih otrok res ne zajoka – a zato, ker izgubi zavest in ne zato, ker globoko spi v maminem naročju. Takšni udarci praviloma pustijo sled tudi na koži glavice, pojavi se velika buška. In težav ne morete spregledati.

Torej skrbi zaenkrat na stran, bratec pa naj le malo manj skače okrog dojenčka, še zlasti po postelji. Da ne bosta oba z dojenčkom pridelala bušk sebi in panike staršem.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Naš 2letni sin je včeraj zvečer padel in z levo stranjo udaril v ploščice.Takoj sem mu dala obkladke,je pa zajokal samo takrat ko se je udaril,je pa potem normalno čebljal naprej in se igral kot da ni bilo nič.Me pa skrbi ker se je udaril v senco oz celo desno stran je imel rdečo.Ponoči je spal normalno,a bi bilo vseeno bolje,da ga peljem na slikanje?

hvala za odgovor

Spoštovana,

jok takoj po udarcu je praviloma znak, da ni bilo hudega. Rdečina, ki se postopno prelije v vijoličasto, potem pa rumeno-zeleno barvo na mestu udarca (in naokrog) je tudi znak površinske poškodbe kože in podkožja. Tudi “očala” okrog oči na strani udarca, ki se pogosto pojavijo po nekaj dneh od udarca, niso zaskrbljujoča.

Slikanje glave (rentgensko) pokaže predvsem zlome in udrtine na kosteh, ki pa so v primeru poškodbe, ki ste jo opisala, redke.

Srečno in čim manj podobnih padcev,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
včeraj sem se z robom vrat od avtomobila udarila v sence na glavi. Par sekund mi je bilo slabo potem pa me je začela boleti glava. Danes po prespani noči me glava še vedno boli čutim pa tudi buško. Je lahko kaj narobe???

Spoštovana,

čeprav sodim, da niste novorojenka (o njih teče beseda v tem forumu), vam vseeno pišem nekaj besed v “tolažbo”.

Če po udarcu niste izgubili zavesti in se dogodka spomnite, je malo verjetno, da bi se lahko kaj zapletlo. Udarec je bil “konkreten” – na to kaže reakcija (buška), ki je posledica otekanja kože in podkožja, najverjetneje tudi pokostnice. In buške vedno bolijo vsaj nekaj dni, praviloma jih spremlja tudi modrica – če je torej kje blizu obraza, pričakujte v nekaj dneh tudi “očala” okrog oči.

Sedaj je že pozno – a za naslednjič naj velja – ob udarcu v glavo je blagodejen hladen obkladek na udarjeno mesto (če so na voljo, so idealne “Cold-Hot Pack” vrečke z želatino, ki ih lahko hranite v zmrzovalniku; če tega ni, pomaga led v brisački). Zmanjša bolečino in otekanje tkiv, s tem tudi skrajša čas težav.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
vem, da teče beseda o novorojenčkih pa vendar bi rad vprašal za vaše mnenje.
Torej v soboto sem priletel s kolesom v drevo imel sem čelado, vendar počila mi je arkada, ki
so mi jo na urgenci zašili. Toda po prespani noči mi je zatekel podočnjak in pojavila se je rdečina po beloočnici zelo me skrbi da je kaj narobe. Lepo vas prosim za pomoč.

Lp, Kristjan

Dragi Kristjan,

čeprav je moje področje dela neonatologija, pa imam tudi z buškami veliko (osebnih) izkušenj…

Ob udarcih v glavo vedno pride do poškodb mehkih tkiv in podplutb, ki so najbolj očitne na predelih, kjer koža ni tesno napeta na kosti – to pa so zlasti mehka tkiva okrog oči in očesna veznica. Ob udarcu v arkado se zato čez kakšen dan pojavi zabuhlost okrog oči (celo žepek, ki visi proti licu), ki je modro- vijoličasto- rumene barve (tako gre časovno sosledje barv v pribl. 10 dneh po poškodbi).

Če ob tem nimate motenj vida, vam ni slabo, nimate hudega glavobola in so modrice in otekline bolj moteče iz “estetskih” razlogov, vam bo pomagal le čas.

Čim manj dreves na kolesarski poti in trdno čelado vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

SPOŠTOVANI!

Imela bi eno vprašanje. Sem mam dvojčkov in včeraj zjutraj se nam je zgodila mala nesreča. Ko sem previjala sinčka- star je 4 mesece mi je iz poličke nad previjalno mizo padla kremica- ne taka v tubi ampak mali gel aloe vera (kot mini steklenička), brez ostrih robov. Padla je sinčku na čelo- polička je dvignjena 30 cm od previjalne mize. Takoj je zajokal, bruhal ni in bil je cel dan razpoložen, dobre volje, se smejal….Tudi jedel je normalno, kot običajno. Dala sem mu obkladke in se sploh ne vidi, kje se je padla tubica- steklenička. Me pa zdaj skrbi, ker je danes dobil veliko buško. Je normalno razpoložen, danes zjutraj mu je celo uspelo kričati- do zdaj še ne, danes prvič, apetit je normalen, joka skoraj nič….Sem pa sama zaskrbljena, ker sem tako nerodna in se obremenjujem, da mu nisem kaj naredila- poškodba glave. Koliko časa naj opazujem otroka? Minilo je že 24 ur. Ali naj grem k zdravniku? Sem čist panična, da ni kaj hujšega….

Hvala in lepo Vas pozdravljam

preveč zaskrbljena mama

Spoštovana,

žal zaradi težav pri registraciji na forum odgovarjam z veliiiko zamudo, zato bodo tele besede bolj uporabne za kdaj drugič…

Ob udarcu v predelu lobanje se zelo pogosto pojavijo buške šele nekaj ur (tudi več kot 24) po dogodku, in to tako pri dojenčkih, večjih otrocih kot odraslih – ko se iz “blago zmečkanega” podkožja nabere več sokrvice. Take otekline in modrice ne pomenijo ničesar zaskrbljujočega – moteče so bolj iz lepotnih, estetskih razlogov. Praviloma izginjajo počasi – oteklina v nekaj dneh, modrica (ki postane vijoličasta in nazadnje rumena) pa v tednu ali dveh. Ob udarcu v predelu čela so pogoste tudi otekline in celo modri kolobarji okrog oči, saj so tkiva v tem delu zelo rahla in zelo hitro zatečejo.

Očitno vas je tale dogodek (predvidevam da prvi te vrste) zelo prestrašil. Naslednjič (po izkušnjah starša živahnih otrok in zdravnice bo takšnih dogodkov še obilo, preden bo otrok zrasel) bo že malo lažje, z manj panike…

K zdravniku pa je treba vedno, kadar je hujši udarec v glavo povezan z motnjo zavesti (če otrok takoj po udarcu zajoka, a ga lahko pomirimo, je vedno dober znak), če se nam zdi, da se otroček obnaša neobičajno, če prekomerno spi in ga zelo težko predramimo, če prične bruhati, ima napeto mečavo…. skratka kup alarmantnih težav (praviloma v prvih urah po dogodku, ne šele čez nekaj dni), ki jih ne morete spregledati.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Spet se obračam na Vas….Pred 10 dnevi se je starejša hčerka udarila v glavo.Lezla je pod mizo in se na hitro vstala, ob tem pa se zaletela v mizo z desno stranjo glave.Stara je skoraj 4 leta. Ob udarcu ni niti zajokala- je zelo trpežna in redko sploh zajoka, ponavadi zajoka takrat, ko vidi kri, pa še to včasih ne. Po udarcu je bila popolnoma ista kot je drugače. Vesela, razposajena, plesala je….Ni bruhala niti ni tožila, da bi jo bolela glavica.Naslednji dan je sicer rekla, da jo boli glavica vendar samo zjutraj, popoldan nič več. Jedla je, pila tudi, spala ni nič bolj kot ponavadi. Je pa dobila ogromno buško, ki še ni izginila. Sploh si ne morem oprostiti, da se mi je to zgodilo, da se je tako močno udarila in se počutim krivo. Zanima me, kdaj naj bi buška nekako izginila? Saj se buška manjša, pravi, da je ne boli, ne buška in ne glavica….Mene pa vseeno skrbi, da ne bi bilo kaj. K zdravniku nismo odšli, ker se mi tisti trenutek ni zdelo potrebno- ni bruhala, ni bila zaspana, jedla je, pila tudi….Nimam se za neodgovorno mamo in upam, da ne boste imeli Vi takega občutka ob mojem pisanju, ker šele zdaj sprašujem- 10 dni po nesreči. Kadarkoli jo pogledam mi gre kar na jok, vidim tisto buško, tipam buško non-stop in sem dobesedno obremenjena z njo. Če bi bilo kaj narobe bi se že moralo pokazati?

Najlepša hvala za odgovor….

Spoštovana,

buška je normalna reakcija pokostnice ob večjem udarcu. Je zoprna, praviloma tudi boleča, a ob odsotnosti drugih znakov povsem nenevarna. Manjšati se začne 2-3 dni po dogodku, a lahko traja nekaj tednov, da povsem splahni. A se nekakšen robček, trd trn na mestu buške lahko tiplje še mesece in leta po dogodku (kar se lepo vidi – tiplje na lobanjah v nulo pobritih mladcev :).

Lep pozdrav in čim manj podobnih stresov vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljena!

Imam samo eno vprašanje. V ponedeljek je naša pikica padla iz višine cca 45cm na tepih. Udarila se je v glavo in je takoj zajokala, ni bruhala in ni dajala nikaršnih znakov-obnašanje kot ponavadi. Vendar smo jo takoj odpeljali na urgenco, iz urgence so nas prevenzivno poslali v LJ-klinični.
Tam so mi rekli da je vse ok in je najbolje da jo sami opazujemo, ker najbolj poznamo njeno obnašanje. Iz torka na sredo se je pokazala buška malo višje od čela -tako na starni….
ali je to normalno da se pojvila komaj po 24 urah??
Naša pikica se obanša čist oki.
Prosim za odgovor!!
lp

haany

Draga haany,

če se ob udarcu tkiva malo “zmečkajo” (kar je na glavi, kjer se ob padcu mehka tkiva “stisnejo” ob trdo kost lobanje, zelo pogosto), začne iz raztrganih drobnih žilic počasi mezeti tekočina, nekakšna sokrvica. Obenem so z njo prežeta tudi vsa tkiva. Ko nastane dovolj velika buška, nadtlak ter aktivacija faktorjev strjevanja krvi to mezenje ustavijo. Večinoma nastajanje buške traja 12 – 24 ur, zato je povsem pričakovano in normalno, da je buška dan po udarcu precej bolj vidna kot neposredno po njem.

Za manjšanje takšnih bušk je odločilno naše ukrepanje neposredno po udarcu – nežen hladen obkladek (npr. hladilna vrečka ovita v brisačo, ledena kocka v plenički) zmanjšajo prekrvavitev in s tem pocejanje / puščanje tekočine. In buška je naslednji dan manjša kot bi bila brez hlajenja. Tole je torej bolj navodilo za naslednjič – na žalost so takšne in drugačne buške pri malčkih kar pogoste.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravček…
Res se Vam najlepše zahvaljujem za odgovor.
Problem pri naši pikici je bil, ker nismo vedeli kako se je skotalila (padla). Bila je s sestro ampak se je ta tako grozno ustrašila, da nam sploh ni mogla povedati kako je padla.
Danes je že buškica malo manjša…jupiiii:))

Hvala za odgovor!
LP

haany

Spoštovani.

V nedeljo je 20-mesečna hčerka padla s previjalne mize na glavo. Na tleh imamo ploščice. Utrpela je ogromno buško, nezavestna pa ni bila niti bruhala ni. Dežurni zdravnik nas je poslal na urgenco, kjer so ugotovili, da lobanja ni počena. Danes (po dveh dneh) smo opazili, da deklica škili, česar prej ni počela. Oko na strani buške je manjše (predvidevam, da zaradi otekline). Bo škiljenje ostalo? Je posledica padca? Kaj lahko naredim, da bi se stanje normaliziralo? Za boljšo predstavo opisanega prilagam fotografiji oči pred in po padcu.

Hvala za odgovor in lep večer vam želim.

Draga divja Ronja,

sodeč po opisu in obeh fotografijah vas nima kaj skrbeti. Ob takšnih padcih, ki jih ne spremljajo motnje zavesti (ki se pojavijo v obdobju 24 ur po poškodbi, kasneje zelo izjemoma, le v primerih, ko imajo otroci kakšno motnjo v strjevanju krvi in nastaja hematom zelo počasi), pride do poškodbe – zmečkanja mehkih tkiv (kože, podkožja, tudi pokostnice), ki jim sledi počasen nastanek otekline (zlasti okrog oči, kjer so tkiva zelo rahla in zato “vpojna” kot goba) in modrice (včasih kot očala, monokel). Značilno za modrico je, da nastaja postopno – ko oteklina že plahni, se pojavi modro-rdeča barva, ki ji sledi modro-vijolična, ta temni do skoraj črne, sledi ji zeleno-rumena, svetlo rumena in končno bledorožnata.

Kadar je oteklina zlasti ob notranjem očesnem kotu (kjer je tkivo najbolj nežno), se zdi, kot da otrok škili – saj je področje vidne beločnice zmanjšano. Pravo škiljenje kot posledica poškodbe nikoli ni izoliran pojav, pač pa je pridruženo hudim, zelo jasnim in alarmantnim znakom možganske poškodbe – ki jih ne zdravnik ne vi ne bi modli spregledati.

Trenutno ni načina, da bi zmanjšali oteklino (za to je bil čas prve minute – ure po poškodbi, ko je treba področje poškodbe hladiti – ne z ledom (kar lahko celo poveča bolečino), bolj “nežno” z obkladki, namočenimi v vodo s temperaturo 10-20 stopinj ali vrečkami Hot-Cold želatine iz zmrzovalnika, zavitimi v mehko brisačo). Čas, ki bo potreben za plahnjenje otekline, je kakšen teden, razbojniške barve okrog oči pa pričakujte še kakšen mesec.

Srečno in čim manj podobnih izkušenj (in strahov) vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

🙂 Hvala za odgovor 🙂
Buško sem takoj po padcu namazala z Justovo Tea tree kremo, ki ob običajnih udarcih povzroči, da buška in modrica sploh ne nastaneta. Potem sem hladila z želatinasto Hot-Cold vrečko, zavito v tetra plenico. Nato sem na buško dala še obkladek iz alkoholnega kisa. Buška, ki jo vidite na sliki, ni nič v primerjavi s tisto, ki je zrasla takoj po padcu (priložena slika je bila narejena dan po padcu). Tisti večer je bila zares ogromna – kot v kakšni risanki. Zaradi velikosti buške smo sploh stopili do dežurnega zdravnika, ki pa nas je nemudoma poslal na urgenco.
Lep dan vam želim.

Pozdravljeni,

v postelji sem pustila za par minut skupaj počivat 4 letnega sina in 1 mesečno hčerko. Sin jo je pomotoma butnil v glavico. Udarec mislim, da ni bil močan, vendar je punčka ob tem zajokala. Bistvenih sprememb v njenem obnašanju ne opažam (doji se in kaka noramlno), prav tako ni opaziti buške. Pa me vseeno zanima, ali lahko tak udarec pusti kakšne posledice. Ali moram biti na kaj pozorna? Ali jo moram peljati k zdravniku na pregled?

Najlepša hvala za odgovor.

Draga MajaRO,

prev nič hudega se ni zgodilo in nobenih posledic ni pričakovati (če izvzamem vaš strah). Takšne nesreče so med brati in sestrami zelo pogosto, (večinoma) nenamerne. In najpogostje starši sploh ne vemo, da so se zgodile….
Lep dan še naprej,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Še enkrat najlepša hvala za odgovor in prijaznost.

New Report

Close