Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija udarec v glavo

udarec v glavo

Najlepša hvala za vse odgovore, ki ste mi jih dala v letošnjem letu. Upam, da v naslednjem letu ne bomo imeli veliko dogodkov pri katerih bom potrebovala vašo pomoč.

Srečno, zdravo in uspešno leto 2013.

Lep pozdrav,
najprej se opravičujem, ker moje vprašanje ni čisto na zgoraj napisano temo, je pa vseeno v zvezi s poškodbo,ki me zelo skrbi, zato bi vas vseeno prosila za odgovor..

5-mesečni sinček se je danes prevračal v otroški posteljici in pri tem potisnil noge med letvice posteljice, še preden sem ga uspela zaustaviti se je z nogami med letvicami sunkovito obrnil na hrbet in pri tem priškrnil nogico (v predelu goleni) med letvici. Ob tem je kar močno zajokal in zacvilil, vendar se je potem zelo hitro pomiril v mojem naročju. Na goleni se pozna majhna modrica in zdi se mi kot da je tudi minimalna “buška”. Ko ga na tem mestu potipam, nič ne zajoka, tako da mislim, da ga ne boli, tudi obnaša se enako in je enako živahen, z nogo enako brca in giba kot prej….
verjetno pretiravam, pa vseeno mi ne da miru… Ali je možno, da bi pri takšnem mehanizmu poškodbe šlo za kakšno hujšo poškodbo npr.zlom? Bi ga morala peljati na pregled? Naj še napišem, da je sinček zelo močan za svojo starost in vse gibe dela zelo sunkovito, zato se mi zdi, da je v letvice udaril res močno…
Hvala v naprej za odgovor

Draga elin,

kot razberem iz vašega sporočila, ni bilo nič hudega, le priščipnenje mehkih tkiv, ki mu bo (je) sledila oteklina in modrica. Ob zlomu vam vaš fant zanesljivo ne bi dovolil, da ga otipavate, nogico bi ščitil, niti slučajno z njo ne bi brcal.
Druga možnost je, da je bil udarec v predelu pokostnice, kjer je prišlo do manjšega hematoma (krvavitev). Tudi v tem primeru ne bo hudega, le oteklina se bo tipala dolgo časa, vsaj nekaj tednov.

Lep pozdrav in čim manj podobnih nezgod (ki pa so vsakdanjik pri krepkih, zelo živahnih in zvedavih fantih),

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

spet pišem zaradi padca tokrat s tricikla. Hči stara 13 mesecev je v četrtek ob 17:30 padla s tricikla (kolikor sem usela videti ni padla direkto na glavo ampak najprej na bok in nato z glavo udarila ob tla). Do 20:00 dokler ni zaspala je bila normalno živahna, normalno je jedla in se smejala.
Zjutraj je imela malo vneto oko v vrtcu pa je okoli 9:00 bruhala. Do popoldneva je bruhala 3x (v vrtcu bila normalno razpoložena). Popoldne sva šli k zdravniku in je rekel da je viroza. Vročine ni imela (kri ji ni pregledal). V soboto okoli 18:00 ure je dobila vročino.
Skrbi me padec in bruhanje po cca 14 urah po padcu. Ali menite da je res viroza pri kateri najprej bruhaš in naslednji dan dobiš vročino ali bi to bruhanje lahko bilo povezano s padcem?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani! Moj sinček je star en mesec, pred nekaj dnevi (mislim da je bilo pred 6 dnevi, nisem pa zagotovo prepričana, morda se je zgodilo tudi prej) se mi je pripetila nesreča, ki ji sprva nisem namenila posebne pozornosti. In sicer, ko sem sinčka postavljala na previjalno podlogo, me je presenetil s sunkovitim zvijanjem glavice nazaj, tako da se mi je izmuznil iz rok in padel na previjalno blazino direkt na glavico. Točne višine padca se ne spominjam, menim pa da je bilo največ 15-20 cm, verjetno manj. Po padcu je močno zajokal. Kasneje (mogoče je bilo to naslednji dan?) sem zatipala buško na glavi. Buško ima visoko zgoraj zadaj na glavi (tam kjer imajo moški plešo), in ker je bila tisti dan ravno patronažna sestra pri nas, me je potolažila, da buška ne mora biti od udarca kot sem ga opisala, ampak da je buška posledica poroda. Jaz sem bila potolažena in se z omenjenim dogodkom nisem več obremenjevala. Ker pa se mi zdi, da sinček zadnje dni več spi, me je ponovno začelo skrbeti, da vseeno ni kaj narobe. Čudi me tudi, da v primeru, da je buška posledica poroda, je nihče ni zatipal že prej (ne jaz, ne mož, ne pediatri v porodnišnici, ne patronažna sesta), temveč šele pri treh tednih. Naj povem še, da sinček zadnje dni tudi več poliva (vsaj mislim da gre za polivanje in ne bruhanje), več v smislu količine mleka, ne pa pogostosti. Do polivanja prihaja v glavnem, ko podiramo kupčke. Prvi pregled pri pediatru smo že opravili pred dvema dnevoma, a o omenjeni nesreči ne ve nič, saj sem takrat razmišljala še v smeri, da je buška posledica poroda. Kaj mi svetujete da storim? Naj ga še naprej opazujem (na kaj naj bom sploh pozorna) ali je bolje čimprej ponovno k pediatru? Upam na vaš čimhitrejši odgovovor. Vnaprej hvala in lep pozdrav, zaskrbljena mamica.

Pozdravljeni! Sem zaskrbljena mamica enomesečnega sinčka, ki sem vam pisala pred nekaj urami, odgovorili še niste. Rada bi še dodatno nekaj vprašala. Naj najprej povem, da je bil sinček popoldne tudi nekaj časa buden, zato sem bila malenkost potolažena, a vendar… Kot sem omenila, mi je ušel iz rok nad previjalno podlogo in padel nanjo direkt na glavo. Previjalni kotiček smo si uredili v kopalnici, in sicer tako, da smo na pralni stroj postavili previjalno blazino. Sedaj pa me dodatno skrbi naslednje: kaj če se je sinček pri padcu (oziroma tedaj ko je sunkovito zvil z glavico nazaj) udaril v priključek za pralni stroj (priključek za vodo), ki štrli iz stene? To potem pomeni, da je poleg tega, da je pristal z višine na blazino (ki je mehka) udaril tudi v nekaj močno trdega. Poleg poškodbe možganov me sedaj skrbi tudi, da ni prišlo do poškodbe hrbtenice. V gibanju sicer nisem opazila razlik, torej rokice, nogice, glavo uporablja enako dobro kot vedno. Sem pa nekajkrat opazila (ne velikokrat), da se mu je tresla ustnica, kot da bi ga zeblo, in ker sem na internetu brala, da krči in tresavica nakazujejo resno poškodbo, sem ponovno vsa iz sebe. Naj povem še, da sinček večkrat joka, vendar mislim, da zaradi napenjanja, ker medtem večinoma spušča vetrove ali pa kaka. Zadnji teden je namreč tudi prehlajen (mislim da pri dojenju poje veliko zraka). A vendar napenjana pred časom ni bilo, zato me vseeno skrbi, da je jok povezan z bolečino, ki bi bila posledica udarca oziroma hujših poškodb. Zanima me ali bi pediater, ki smo ga imeli pred dvema dnevoma opazil, če bi imel sinček resnejšo poškodbo? Še enkrat vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav, zaskrbljena mamica.

Draga nika2012,

verjamem pediatru, ki je po pregledu ugotovil virozo kot razlog bruhanja. Predvsem zato, ker vaša deklica neposredno po udarcu ni kazala znakov hujšega udarca in ker ob bruhanju ni imela tim. “centralnih” znakov, kot so npr. zaspanost, odsotnost. In ker je 14 ur zelo dolg interval – če bi prišlo do otekline možgančkov ali krvavitve zaradi padca, bi se težave pojavile precej bolj zgodaj.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Draga Pikica06,

težava z mojimi odgovori na MedOverNet je, da nisem “on-line”, torej stalno na medmrežju, ampak pišem odgovore “v paketu”, ko najdem čas. Kar je včasih težko, saj je v službi preveč drugega dela (tudi sicer velja, da pisanje MedOverNetovih nasvetov po mnenju mojih nadrejenih nikakor ne sodi v delovni čas, ampak gre za “mojo privatno zabavo”), prostega časa pa je vedno premalo. Zato vedno prosim, da za urgentne težave najdete nekoga v zdravstvenem sistemu, ki vam lahko svetuje takoj (npr. pediater v ZD), ali pa vsaj pobrskate po forumu, če je nekdo že imel kakšne podobne težave (s pomočjo brkljalnika seveda).

Vašemu dojenčku očitno ne bo nič hudega – in bo podobnih udarcev in bušk v življenju deležen še kar nekaj. Kar je narava predvidela, saj je možgane zelo dobro zaščitila – in dodala še opozorilni sistem, bolečino. Njena jakost je tudi dokaz (vsaj v obdobju dojenčka, kasneje smo nagnjeni k pretiravanju, še zlasti kadar imamo gledalce – poslušalce), kako hud je bil udarec – in znano je, da otroci pogosto padejo na glavo in niti ne zajokajo, še zlasti, če se je to zgodilo, ko so delali kaj “prepovedanega”.

Če je bila buška omejena na eno od temenskih kosti (zgoraj, levo ali desno), je res najverjetneje posledica manjše porodne poškodbe (kefalhematom). Če je ta majhen, ga mnogi (tudi zdravniki) spregledajo/mo. Če bi bila povezana z udarcem, so praviloma pridružene še spremembe kože nad njo – najmanj rdečina, če ne konkretna modrica. In če gre za oster predmet kot vir udarca, je na površini lahko vidna tudi odrgnina, praska na koži. Da bi kaj takega opazili pri vašem dojenčku, nisem zasledila. Poleg tega bi takšno poškodbeno buško opazila tudi pediatrinja – in bi vas zanesljivo povprašala, od kje izvira – tudi če sami ne bi omenili “udarca”.

Vseeno pa svetujem, da okolico povijalne mizice (zlasti vodovodno pipo in cev) “oblečete” v kaj mehkega, saj bo dojenček postajal vse bolj živahen in bodo podobni skoki vse pogostejši. in seveda ga NIKOLI ne pustite NITI ZA TRENUTEK samega na povijalnem pultu. Padci s povijalne mizice na tla pa so lahko precej bolj nevarni.

Tresenje ustnice, bradice, tudi občasno trzanje okončin (zlasti, ko dremlje), trebušni krčki, vetrovi, kakanje kar naprej, zamašen nosek – običajni, vsakodnevni problemčki, ki nimajo s “poskoki na glavo” po povijalnem pultu prav obene povezave.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana gospa Lilijana,

zelo m skrbi padec naše 10 mesečnice, ki se je zgodil včeraj popoldne. Ker je precej živahna je splezala (sploh ne vemo kako ji je to uspelo) čez posteljico in padla na tla (parket) v višini 90cm. Ker me ni bilo poleg, saj je bila v spalnici sem takoj po poku tekla v spalnico in jo videla na tleh. Od šoka in prestrašenosti se sploh ne spomnim ali je po padcu takoj zajokala, je pa ziher zajokala ko sem jo prijela v naročje. Opazila sem buško na levi strani čela (na vrhu) in ker je ležala na trebuhu sklepam, da je tudi tako padla.
Po padcu je še nekaj časa jokala in nato se je potolažila. Bruhala ni, pa tudi omotična se mi ni zdela. Tudi plazila in je kobacala. Vendar smo jo kljub temu peljali na urgenco pokazati. Zdravnica jo je malce potipala po glavici, pogledala buško in oči (zenice) z lučko. Mala je bila normalno odzivna zato je rekla, da ni potrebno slikanje glave in naj jo opazujemo 24 ur, če bo prišlo do kakšne spremembe. Seveda smo to tudi storili. Normalno je jedla in pila. Ponoči smo jo zbujali na vsake 2 uri (samo toliko, da smo videli, da se je odzvala našemu klicu z odprtimi očmi, nato smo jo pustili naprej spat. Seveda je ob bujenju bila razdražena in je malce zajokala vendar se jo je dalo potolažiti. Tudi vmes (med spanjem) je enkrat sama začela jokati (mogoče je sanjala). Zjutraj je po “zajtrku” še nekaj časa zaspala, nato se je zbudila sama prej kot ponavadi. Tudi danes je bila ok, le popoldne ko smo bili na obisku se mi je zdela nekam mirna in zamišljena. Sicer je kobacala, vse pojedla, popila, čebljala in se tudi smejala.

Sem pa danes opazila na rjuhi neke roza krogce (kot velike kapljice) v dveh “grozdih”. Sicer nisem prepričana da so sveže vendar me zanima, če bi še kaj po padcu poleg krvi teklo iz nosu, ust ali ušes?

V bistvu so me na urgenci potolažili, da ni ne prvič in tudi zadnjič tako ter da je to nekaj običajnega. Vendar mene še vedno skrbi, ker je bil padec iz take višine. Sklepam, da po buški, ki ni tako velika (cca 2cm premera in danes je že splahnela), le ni padla direkt na glavo. Kaj menite vi?

Mogoče je najprej padla na rob najine postelje (ki je poleg njene- cca 20-30 cm stran) in nato na tla, ne vem, zato me skrbi, ker me ni bilo poleg. Vseeno me ZELO skrbi, da ni utrpela pretres možganov ali pa še huje, kakšno hudo poškodbo možganov (krvavenje, otekanje), da tega sploh ne vemo. Ali bi morali biti še na kaj posebej pozorni (kakšni znaki)?

Ali je mogoče, da bi bile zaradi takega padca posledice vidne šele kasneje (ko otrok shodi, spregovori) … da ne bi jecljala, ali imela kakšno gibalno oviro ali celo epilepsije – vem da že paničarim, vendar sem to prebrala na nekem forumu in me skrbi?

Ali je mogoče, da tako majhen dojenček že zna “pravilno” pasti iz take višine ne da bi se kakorkoli poškodoval?

V bistvu sem se razpisala, se opravičujem za tak roman, vendar potrebujem še vaše mnenje kot strokovnjakinja, da se dokončno pomirim.

ISKRENA HVALA za vaš čas in za vse odgovore.

Lep pozdrav,
Emili

Draga Emili,

kot berem, so vas že mnogi skušali potolažiti in pomiriti, pa niso bili prav uspešni. Verjetno tudi jaz ne bom, pa naj vseeno poskusim.

Padanje je pri dojenčkih nekaj vsakdanjega – in narava je naredila marsikaj, da takšno učenje na napakah mine brez posledic. Včasih rečemo, da so dojenčki in mali otroci “gumijasti”, tako neverjetna je njihova prilagoditev na nenadne izgube ravnotežja. Včasih se nam zdi padec grozen, pa niti ne zajokajo – in se jim nikjer nič ne pozna.

To, kar ste po padcu storili, je vse “po pravilih” in strokovnih smernicah. Če v 24-48 urah ne pride do razvoja znakov (kot so bruhanje, omotica – prekomerna zaspanost), jih tudi ni pričakovati. Da bi prišlo do krvavitve iz nosu, ušes zaradi padca, kot ga opisujete, pa je povsem neverjetno – pogoj za tako krvavitev je zlom kosti v bazi lobanje, kar je povezano z izjemno hudo travmo glave, ne pa s padcem s postelje.

Občutek imam, da pri dojenčici “aktivno” iščete znake, o katerih ste brali v literaturi (internetu) v zvezi z možgansko poškodbo. In ste pri tem “nanašalni” – torej med zlovešče prištevate tudi spremembe, ki so nekaj povsem običajnega in bi jih bili v drugih razmerah celo veseli (=mirnost, zamišljenost).

Pogoj za kasne znake, ki ste jih zapisali, pa je konkretna možganska poškodba ob padcu, s številnimi znaki in zapleti.

Verjamem, da bosta strah in panika kmalu mimo. Hmmm, verjetno le do naslednjega padca vaše živahnice, praviloma bo spet skočila kam na glavo. Ko pa vam bo že malo lažje kot je sedaj, ko se vam dogaja prvič.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala vam, predvsem za potrpežljivost in da ste me pomirila. 🙂

Saj vem, preveč paničarim, vendar sem bila zelo v strahu, ker me ni bilo poleg, ko je padla in potem si delaš razne “scenarije” kako je bilo?, ali se je mogoče udarila v rob postelje (najine)? itd.

Mogoče je zato, ker se mi je to prvič zgodilo. Saj vem, da bo še padcev veliko in srčno upam, da se bodo vsi srečno končali, ker si ne bi mogla odpustit, če bi bilo s pikico kaj narobe in da ne bi bila več ista kot prej. Katera mama pa bi si, ko pa imaš otroka neizmerno rad.

Hvala vam še enkrat in srečno tudi vam.

Pozdrav,
Emili

Lep pozdrav, zopet se obračam na vas z vprašanjem..
tokrat se je pripetila hujša, da ne rečem nedopustna nezgoda…. Ponoči oz. zgodaj zjutraj, se je 7 mesečni sinček, ki je ležal pri meni v zakonski postelji med prebujanjem prekotalil in padel s postelje na tla-parket. Ko sem skočila do njega je ležal na hrbtu in takoj zajokal, nato se je v naročju kar hitro pomiril- po nekaj minutah joka, ki ni bil nek hud ali histeričen jok. Nato se je čez dal obnašal kot običajno, normalno je jedel, enkrat spal in se sam normalno prebudil, normalno se je kotalil in kobacal po tleh in bil živahen, zato tudi nisem delala neke panike in ga nismo peljali k zdravniku. Sedaj pa sem začela tuhtati in sem zelo zaskrbljena, da ni možna vseeno kakšna poškodba glave ali kakšna notranja, ki bi se pokazala kasneje… Ali naj ga peljemo na pregled oz.na kaj naj bomo pozorni? Koliko časa po padcu se lahko še kaj pokaže?

Hvala v naprej za odgovor, LP

Draga elin,

takšne “nedopustne” nezgode se dogajajo vsak dan, skoraj vsakemu staršu vsaj enkrat v življenju. In če vaša zakonska postelja ni nekje visoko, kot pograd, se praviloma ne zgodi nič hudega ali usodnega. In se mame praviloma bolj prestrašijo kot dojenčki. Poleg tega se dojenčki dobro kotalijo – in večinoma priletijo hkrati na glavo in na “ritko”, kar še ublaži padec. Les pa je tudi mehkejši kot kamen, kar še zmanjša silo udarca.

Da bi se ob takšnem padcu, ki ni pustil vidnih zunanjih posledic ali sprememb v obnašanju dojenčka, potihem in neopazno kuhale kakšne notranje poškodbe, pa ni verjetno – oziroma je tveganje primerljivo z možnostjo, da zadanete sedmico na loteriji.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni. Imam 9 dni starega sinčeka in se je zgodilo, da mu je 10.mesečni bratranec, ko ga je opazoval v posteljo, v glavo vrgel daljinec za tv nekje z razdalije 20-30cm (bilo je tako nahitro da nisem videla točno kam ampak mislim da v levi del glavice, v predel senca). Po udarcu je novorojenček začel jokati, v naročju se je umiril in nato zaspal. Zanima me ali je takšen udarec lahko nevaren ali ima kakšne kasnejše posledice, bi bilo potrebno k zdravniku? Zelo sem prestrašena glede mojga malčka.

Draga Jasna1985,

takšnih nesreč, ki pa bodo vsakič povzročile paniko in stres zlasti pri mami, bo še veliko – tako slučajnih kot “namernih” (ljubezen med sorojenci in še bolj daljnimi sorodniki je bolj “literarna” in utopična, v življenju gre bolj za rivalstvo in prevlado). In narava je vse to predvidela in res dobro zaščitila občutljive možgane.

Zato bodite ob takšnih dogodkih brez skrbi – dojenčki itak jokajo že ob najmanjšem neugodju, celo ko jim umivate pokakano ritko…

Za vsak slučaj “leteče” predmete ob naslednjem obisku malčkov iz sorodstva pospravite v predale. In imejte v mislih, da so bistveno bolj kot “leteči daljinci” za dojenčka nevarni nevidni prehladni virusi, ki so jih “vrtčkarji” vedno polni in jih lahko podarijo tudi vašemu dojenčku.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Danes je naš 16 mesečnik, preden sva se šla skopat, nekako padel oz. ne vem ali se je z glavo zadel v rob stene ali pa je padel na rob ploščic na tleh. Sem ravo stopila v kopalnico in nisem videla dogodka. Je pa močno počilo, še nikoli se ni tako močno udaril. Takoj je imel buško in plavo črto na sredi, grozno je izgledalo. Normalno je zajokal in se dokaj hitro tudi pomiril. Dala sem mu obkladek na buško za 15 min. in ga namazala s Tea Tree kremo. Potem sva nadaljevala z večerno rutino in se mi je zdelo da je vse ok. Normalno je zaspal. Ponoči ga bom na 2 uri zbujala. Se mi zdi da je že malo manjša buška. Prilagam slike takoj po dogodku. Ali mislite, da bi ga bilo treba peljati na urgenco? Zelo me skrbi, ker je bil glasen pok in mislim da se je močno udaril.

Hvala že vnaprej za odgovor.

Spoštovana,

glasnost poka je odvisna od številnih dejavnikov (bolj poči, če se otrok udari v področje, kjer je kost blizu – in čelo je zanesljivo takšno “glasno” mesto; in seveda od glasnosti predmeta, v katerega prileti) – predvsem pa ni v povezavi niti z močjo udarca niti s posledicami.

Pravilo je, da je najbolj zlovešč znak ob udarcu otroka v glavo njegova takojšnja omotičnost in nezavest, ki pa je lahko zelo kratkotrajna (a nikoli krajša od minute, torej bi jo opazili). Jok je dober znak varnosti, prav tako tudi dobro razpoloženje in apetit kmalu po dogodku. Zlovešče je tudi kasnejše bruhanje in odsotnost, ki pa je (vsaj ponoči in v času popoldanskega spanca) ne smete zamenjati z normalno neodzivnostjo v globokem spancu. Zato mislim, da bo dovolj, če vašega “buškarja” na 2 uri opazujete – predvsem ocenite, če je “lepo rožnat” in da mirno, spokojno diha. Zbujanje ga bo čisto iztirilo.

Na čelu so buške praviloma modre in se dolgo vidijo, včasih še tedne ostane grebenček na pokostnici. V prvih dneh po udarcu je pogosta tudi oteklina in modrica okrog oči, ki zbledi preko vseh barvnih odtenkov nekje v 2 tednih.

Upam, da bo noč lahka – če pa bo panika prevelika in vas bo dušilo od skrbi, če bi se pojavile kakšne od prej opisanih težav, bo seveda treba na urgenco.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

V sredo, 19. 9. 2013, okrog 16. ure je moj skoraj 11 mesečni sin pri previjanju padel s pralnega stroja. Za trenutek sem se obrnila stran, da bi vrgla umazano plenico v koš za plenice, pa je bil že na tleh pred pralnim strojem. Na pralnem stroju je ležal s hrbtom na previjalni podlagi, nogice so mu visele dol, proti tlom. Nisem videla, kako je padel. Našla sem ga na tleh, na trebuščku, roke so bile (če se dobro spomnim zaradi šokiranosti) iztegnjene naprej, glava je bila na ploščicah. Da še poudarim, na tleh imamo ploščice. Nisem slišala padca. Takoj sem ga dvignila za podazduhi. Ko sem ga dvignila, je začel jokati, bolj potiho, potem je malo povečal glasnost. Ni se drl. Ko sem ga dvignila, sem opazila, da mu je iz nosnic priteklo malo krvi, vendar ne toliko, da bi pritekla do ustnic, res samo malo do konca nosnih luknjic. Kri je bila temno rdeče barve. V šoku sem ga pograbila, na sebi je imel bodi in majico z dolgimi rokavi. Spodaj, ko je padel, je bil brez plenice in imel je gole nogice. Na hitro sem ga zavila v tri dekice in ga nesla v Zdravstveni dom. Tam so ga pregledali, ko sva prišla, je normalno gledal, se opiral na nogici, opazoval okrog sebe kje je. Ko je padel, ne vem, ali je bil v nezavesti ali ne. Bil je trenutek tiho, potem, ko sem ga dvigovala je začel jokati. Sedaj ne vem, ali je zaradi šoka bil tiho, ker se je prestrašil, ali je bil v nezavesti. V Zdravstvenem domu so ga pregledali. Ni imel nobene buške na glavi, zenice so bile ok, nogice in rokice je premikal, bruhal ni. Poslali so naju urgentno naprej, v bolnišnico. Tam ga je zdravnik pregedal: zenice, celotno telo. Poslal naju je na slikanje glave. Citiram izvid: ob sprejemu je brez nevroloških izpadov. RTG glave ne pokaže znakov za poškodbo kosti. Konec citiranja. Potem naju je poslal na oddelek. Tam sva ostala čez noč. Medicinske sestre so sinu čez noč merile temperaturo in srčni utrip. Oboje je bilo ok. Zjutraj naju je prišel pogledat kirurg. Opazuje zenice, požgečka ga po podplatih, sin miga z nogicami, zenice so ok. Jedel je pri meni (se še dojiva), čez noč je med spanjem malo jokal, proti jutru se je v spanju tudi smejal. Ker nisem dosti spala, sem ga cel čas opazovala. Ne vem, zakaj je malo jokal. Na trenutke, mogoče dvakrat, trikrat v celi noči, kot bi ga kaj bolelo, potiho, ne dolgo časa. Bruhal ni. Zjutraj je kirurg rekel, da če bi kaj bilo, se bi pokazalo čez noč in povedal, da greva lahko po zajtrku domov. Sin je pojedel malo riža na riževem napitku, kruh, jedel je pri meni, tudi prejšnji dan in v četrtek je veliko pil. Nato okrog 12. ure dobiva odpustnico. Na njej piše, citiram: Med hospitalizacijo opazujemo vitalne znake, deček je nevrološko urejen. 19. 9. 2013 ga odpuščamo domov z navodili. Navodila: opazovanje-dobijo navodila poškodovancem po poškodbi glave. Kontrola v primeru poslabšanja, predvsem bruhanja, krčev, nenormalne zaspanosti, pri nas takoj. Konec citiranja. Po prihodu domov je pojedel celo kosilo, okrog 250 ml zelenjavne kaše z rumenjakom. Bil je kar lačen. Potem popoldne je bil zelo živahen, glasen, hodil po posteljici ob opori in dolgo časa ni zaspal. Potem okrog 16.30 ure je zaspal. Spal do 19. ure. Se zbudil in bil normalno živahen. Jedel večerjo, se dojil, ponoči spal, čisto malo enkrat ponoči zajokal. Zanima me naslednje: večkrat se ga že pregledala. Nikjer nima modrice in buške. Saj še sreča, da je ni, ampak me skrbi, zakaj kri iz nosu. Imel je še po padcu malo zatečeno zgornjo ustnico, iz notranje strani je bil viden odtis zob, tako da je verjetno padel bolj na zobe in nos. Res je bolj okrogel: ima skoraj 12 kg, velik je 76 cm. Ali je k sreči tako padel na trebuh, da ni udaril s vso silo v glavo? Sestra v bolnišnici je rekla, da sigurno je prišlo, če je padel, do pretresa možganov. Kakšne posledice ima lahko? Zanima me pa še naslednje: v navodilih, ki so za odrasle, piše: začasno se izogibajte hoje in dela na soncu (priporočamo nošenje klobuka), svetujemo vam, da počivate v zračnih in zatemnjenih prostorih itd. Danes je sobota, zanima me, koliko časa se moramo izogibati soncu. Sestra je rekla, naj ne hodimo na sonce, tudi poleti naj nosi klobuček. Kaj to pomeni, da je nevarno, če pogled v sonce, kljub temu, da bo imel na glavi klobuček s šiltom, ga vse zanima in gleda v nebo, torej lahko pogleda tudi v sonce. So nevarni močni sončni žarki in svetloba ali ni priporočljivo, da je na sončni toploti. Danes in včeraj smo bili notri, včeraj ga je babica malo (pol ure) nesla ven, bil je v senci. Koliko časa naj imamo še notranja senčila zaprta? V četrtek v bolnici nam je sestra zaprla senčila, da smo bili v zatemnjenem prostoru. Še to: nekajkrat se je sin prijel pod vratom, ob tem ni jokal. Se opravičujem, ker sem bila tako dolga, želela sem natančno pojasniti situacijo, v kateri smo se znašli in za katero sem kriva. Diagnoza na listu pa je: Contusio capitis. Na spletu sem našla, da to pomeni udarnina glave. Je to pravilno? Najlepša hvala že v naprej, da ste si vzeli čas in zahvaljujem se vam za odgovor. Lep pozdrav

Draga Karmen,

pismo je res dolgo, a le ponazarja, kako vsak komentira poškodbo na malo različen način.

Contusio capitis ne pomeni nič drugega, kot opis dogodka – padec in s tem udarec v glavo. In ker ne piše Commotio cerebri, fant ni “utrpel” pretresa možganov, torej lahko mnoga navodila in opozorila kar pozabite.

Kadar dobimo udarec v glavo, nas (mlade in stare) boli glava, zato nas motijo hrup, svetloba, prevelike spremembe v temeparturi zraka. Hočemo svoj mir. In če nam tega ne nudijo, jasno pokažemo z neodobravanjem.

Enako velja za dojenčka – če ga boli glava, bo mežikal in se branil svetlobe, se kremžil, ko bo kje zaropotalo, mu bo šel sprehod na živce. In v tem primeru ostanite doma. Sicer pa živite, kot da se ni nič zgodilo – z izjemo opozorila, da se dojenčka NIKOLI ne pušča samega na površini, s katere lahko pade. Četudi se še nikoli ni sam obrnil ali premaknil na previjalni mizici. Glede na vaš opis lahko predvidevam, da je zdrsnil z nogami naprej in se prevalil preko trebuha, torej glava ni bila prva točka kontakta s trdo podlago.

Kri iz nosu? Očitno ni bilo nič hujšega, verjetno kakšna “počena” ali zmečkana kapilara, morda je bila kri celo z ustnice. Vsekakor pa ni bilo nobene povezave z možgani.

Ker ga je pregledalo, opazovalo in vas mirilo veliko specialistov, pa sem jaz sicer zadnja, ki bi smela kaj komentirati :-)…

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Imam eno vprasanje, in sicer. Moj devetmesecnik se je pri spustu iz stoje v sede udaril v čelo ob rob sedezne, na katero se je opiral. Sam udarec se mi ni zdel nic posebnega, ker se je spustil pocasi in se mi je bolj zdelo, da je le oplazil rob. Je pa ta bil kar oster. No, na moje presenecenje se mu je na celu naredila modrica oz bolj svetlo rjavkast madez, ki je po treh dneh ze rumen. Nasploh modrica ni prevec opazna, je pa prvic, da se mu je sploh naredila, ponavadi ima, ce se kam udari, le rdecico, ki vsaj do naslednjega dne vedno izgine. Ko se je spustil v sede in se udaril, pa ni nic zajokal, ampak se z glavo naslonil na moje noge, sem sedela na tleh zraven njega. Ko sem ga po nekaj sekundah dvignila, naju je z mozem pogledal in hotel malo pojokati, pa sva mu preusmerila pozornost. Sicer je bil po tem normalno zivahen in ni bilo nobenih sprememb. Me pa zanima, ali je mozno, da se spregleda nekajsekundno nezavest in ker drugih spremljajocih znakov ni, tudi recimo pretres mozganov? Sicer glede na dinamiko padca ne verjamem, da bi do tega lahko prislo, pa tudi sicer ne zajoka prav pogosto. Ampak ker je nastala modrica, sem potem pomislila, da udarec ni bil tako mimogrede. Hvala.

New Report

Close