Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja okužba z listerio?!

okužba z listerio?!

Lepo pozdravljeni. V 32. tednu sem začela jesti datlje, ker jih priporočajo in ker jih imam rada. Pojedla sem jih že res veliko in niti razmišljala nisem o tem… Vedno mi je bilo logično, da se zapakirano suho sadje je neoprano, sedaj pa berem članek in vidim, da se datlje obvezno pere in da lahko povzročajo listerijo. Danes bi je bilo cel dan zelo slabo, imela sem tudi drisko. Proti večeru mi je postalo malo bolje, nato pa sem zopet iz istega paketa pojedla 6 neopranih datljev in slabost se je vrnila.

Zeloo me je strah, da je to od datljev. Kaj je zdaj res? So varni neoprani, ali ne? Je tveganje za okužbo veliko?

Spoštovani, pranje ali nepranje posušenih živil je odvisno od tega, kakšna je bila predhodna embalaža. V kolikor gre npr. za predhodno izkoščičena, in potem pasterizirana živila, pranje ni potrebno (da so pasterizirana, je označeno na embalaži). Če pa gre za povsem neočiščena, posušena živila, ki so prispela od daaaaaleč, jih je, seveda, treba prati, saj so med transportom lahko doživela marsikaj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close