Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja okužba z listerio?!

okužba z listerio?!

Pozdravljeni.

Pojedla sem pasterilizirane salame, ki so bile pakirane v neposkodovani embalazi. Rok jim je potekel, kar sem ugotovila po zauzitju. Izgled in vonj pa sta bila ok. Obstaja moznost za okuzbo oz. na kaj naj bom pozorna? Nocem namrec panicariti, me pa vseeno skrbi. Sem ze dopolnila 35. tednov nosecnosti.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani, v kolikor je bila salama organoleptično ok, prav tako tudi embalaža, praktično ni tveganja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

Videz, okus, vonj in tip je bil kot ponavadi. Hvala vam za odgovor. Trenutek neorevidnosti, bom v prihodnje še bolj pazila oz. se izogibala taksni hrani.

Lep pozdrav

Da vas se malce pomirim. Obicajno so roki trajanja oznaceni s kar veliko rezervo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

V zvezi z možnostjo okužbe z listerijo vas vljudno prosim za pojasnilo, ali je v primeru, da je v hladilniku dalj kot 4 dni odprta npr. salama, listerija potem prisotna na vseh živilih v hladilniku ali bi bila prisotna zgolj na salami. Sem v 30. tednu nosečnosti in sem uživala sicer pasteriziran sir, ki pa se je nahajal v hladilniku v napol pokriti embalaži poleg napol pokrite embalaže salame, ki je bila v hladilniku odprta že več kot 4 dni. Sir in salama torej neposredno nista bila v stiku, sta se pa stikali embalaži. Ali se bakterija “seli” med živili v hladilniku? Prosim še za informacijo, ali razkužilo s 70 % alkoholom uniči to bakterijo ali so potrebna drugačna sredstva?

Najlepša hvala za odgovor že vnaprej in lep pozdrav

Spoštovani, bakterija ne potuje kar tako prosto sama po sebi po hladilniku, je pa prisotna marsikje v okolju. Ob načinu, ki ste ga opisali, bakterija prav gotovo ne prehaja med salamo in sirom. Listerije v živilih ubijamo s prekuhanjem. Če ste imeli v mislih zgolj površine, le te očistimo, in če dopuščajo, čiste površine prebrišemo z 80% etanolom (ali drugim razkužilom za površine). V vašem primeru sicer ne vem, kaj bi razkuževali?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

Najlepša hvala za odgovor, z razkuževanjem sem imela v mislih površine hladilnika. Zanima me še, ali se listerija nahaja tudi v piščančje mesu oziroma ali se je možno okužiti z listerijo, v kolikor se zaužije piščančjo kračo, ki je tik ob kosti rožnate barve? Okužba s toksoplazmozo je na tak način verjetno mogoča in koliko časa po zaužitju je smiselen pregled krvi za protitelesa (kdaj se pokažejo)?

Najlepša hvala in lp

Spoštovani,

Prosila bi vas še za eno pojasnilo…ali je za preprečitev okužbe z listerijo res potrebno pred zaužitjem oprati tudi sadje, ki se ga olupi (npr. banane, mandarine ipd), prebrala sem namreč, da bi se moralo oprati tudi tako sadje še pred lupljenjem, sicer je možna okužba. V zadnjem tednu sem žal večkrat jedla tako sadje, ki pa ga predhodno nisem oprala, sedaj pa me skrbi, kakšno je tveganje za okužbo ploda z listerijo (sem v 34.tednu nosečnosti)?

Spoštovani, tovrtsna je izjemno malo verjetna. Notranost mesa ni okužena z Listerio. Pregledovanje protiteles se mi nikokar ne zdi smiselno, sicer pa se pojavljajo cca 2 do 4 tedne po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, pranje lupine se priporoča iz različnih razlogov (zlasti zaradi kemijskih tveganj), saj se pri transportu sadje lahko kontaminira z različnimi agensi. Najbolje pa storite, če si po lupljenju sadja umijete roke.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za odgovor. Glede na tveganje okužbe z listerijo, ki sem mu bila preko uživanja neopranih lupin torej izpostavljena, me zanima, ali je glede na trajanje nosečnosti možno, da se plod še okuži (ali se okuži šele po preteku inkubacijske dobe?) in ali bi bilo smiselno, da ginekologinjo zaprosim za antibiotike?

Najlepša hvala in lp

Spoštovani, predlagam predvsem, da se nehati sekirati in razmišljati o vsemogočih okužbah. Predpisovanje antibiotikov zaradi dejstva, ker lupljenega sadja pred lupljenjem niste opravi, bi bilo strokovno povsem zgrešeno. Listerije se zares bojimo le ob temeljitih kiksih s surovimi živili – siri, mesnimi izdelki.., ki so bili dolgo nepravilno shranjeni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

pise vam se ena zaskrbljena bodoca mamica (29. teden nosecnosti).
Kar se tice prehrane v nosecnosti se drzim priporocil za nosecnice, pa vendar sem dva dni nazaj zauzila nekaj, kar mi ne da miru. Pojedla sem nekaj malega solate iz sojinih kalckov, ki je bila narocena v eni izmed ljubljanskih kitajskih restavracij. Najprej sem bila namrec prepricana, da je bila solata pripravljena doma.
Sedaj me skrbi moznost okuzbe z listerijo. So kalcki potencialni vir okuzbe? Ce prav razumem, naj bi se v primeru okuzbe znaki
pojavili v 2-4 tednih?

Lepo se vam zahvaljujem za odgovor in vas pozdravljam!

Spoštovani, kalčki iz restavracije, sveže pripravljeni, prav gotovo niso tvegano živilo, saj moajo biti pred pripravo očiščeni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Glede listerije imam naslednje vprašanje: v gostilni sem jedla steak, ki sem ga naročila well done (torej skoz pečenega). Meso, ko sem ga pojedla je bilo rjavkaste barve (vmes rahlo rozane), torej je bil toplotno obdelan. Ko pa sem ga skoraj pojedla sem na enem delu (bolj zunajem, mastnem delu), ki ga vselej odrežem, opazila, da je v enem delu bolj rozane barve. Sok mesa ni bil krvav. Tega dela sicer nisem pojedla, sem pa ga seveda odrezala od mesa, ki sem ga zaužila. Moje vprašanje je, ali je na tak način možna okužba z listerijo? Bi o tem mogla obvestiti svojega ginekologa? Se je kje mogoče testirati na listerijo (lahko tudi samoplačniško)? Noseča sem 16t4d.

Hvala za vaše pojasnilo in lep pozdrav.

Spoštovani, na navedeni način okužba praktično ni možna, saj meso ni bilo izpostavljeno zunanjemu onesnaženju. Pri steaku se kos mesa odreže in vso površino  toplotno obdela.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close