Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja okužba z listerio?!

okužba z listerio?!

Spoštovani, v kolikor niste pite pojedli, ni prav nikakršnega tveganja za okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni sem v 32 tednu nosecnosti. Danes sem si pogrela mleko v loncku ki sem. Ga vzela iz pomivalca(oprano na 70 stopinj) nisem videla da je na dnu bilo zazgano ( od vroce cokolade) in sem to mleko z nekaj tega zazganega zamesala v cokolesnik in pojedla. Skrbi me da bi se lahko razvila listerija ker je bil loncek kljub pranju se vedno omazan od zazgane vroce cokolade. Je strah upravicen? Hvala in lp

Spoštovani, vaš strah je popolnoma, ampak res popolnoma ODVEČ.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Sem v zadnjem tromesecju
Ker prisegam na domace sem kupila domac jabolcni kis sele kasneje pa ugotovila da ni pasteriziran. Sedaj me. Je resnicno strah da sem. Se okuzila z listerijo. Ali ta lahko prezivi tako kisel ph? Hvala in lp

Spoštovani,
Listeria monocytogenes ne prenese nizke pH vrednosti. Kislost, pri kateri ta
bakterija ne uspeva več, sicer ni povsem točno določena, in se giblje okoli pH vrednosti pod 5,5. Kis prav gotovo ni medij, v katerem bi se množile Listerije, zato menim, da je panika povsem odveč.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Noseca sem 35 tednov. Danes sem. Po. Pomoti popila pomarancni sok 3 dcl v katerem je bil krhelj neoluplljene in neoprane pomarance. Sedaj me resnicno skrbi okuzba z listerijo. Ali pri teh tednih okuzba pomeni smrt ploda v maternici? Ali pri nas v Slo. Testirajo sadje ce je okuzeno? Resnicno me skrbi hvala

Spoštovani. nehajte paničarirati. Sadja, se, seveda, NE testira, saj gre za bakterijo iz okolja. Če bi zaradi slučajnega krhla vsi obolevali z listeriozo, bi človeški rod že zdavnaj izumrl.
Listerioza je v resnici zelo redka, o bolezni preberite tule:
http://www.nijz.si/sl/listerioza

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Sem v 34.tednu nosečnosti. Pred enim tednom sem pojedla kos domačega tiramisuja. Šele sedaj sem ugotovila da je bilo v njem surovo jajce. Ali je možna okužba z listerijo. Nekje piše da se nahaja tudi v jajcih, na zgoraj navedeni povezavi pa jajce niso omenjene.
Hvala. LP

Spoštovani, surova jajca so kvečjemu problematična zaradi bakterij salmonele ali kampilobaktra, in ne zaradi listerioze. Pozabite vse skupaj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Glede na to, da se listerija prenaša preko kože. Po rokah imam zaradi alergije razpokano kožo. Ker vsak dan kuham me zanima a je možna okužba ob rezanju surovega mesa npr na koščke, s tem da si roke takoj, ko končam operem?

Hvala, lp

Spoštovani, z Listerio se okužimo ob zaužitju kontaminirane hrane, ne pa s prijemanjem le te. Če si umijete roke, se ne morete okužiti. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav, pred 4 dnevi sem zaužila bakalar, ki je bil okužen z listerijo (bil je narejen odpoklic s strani uprave za varno hrano). Količina ni bila posebno velika, pojedla sem tri kanapejčke, vendar vseeno.

Kakšnih posebnih znakov nimam, razen tega da imam že 3 dni bolj redko blato in da sem imela dan za tem približno 2 uri kar hude bolečine v trebuhu, ki pa so v ležečem stanju zelo hitro popustile. Naslednji dan sem si kupila Rennie, ker sem imela čuden občutek v zgornjem delu želodca, in je bilo precej boljše, zato sem vse skupaj pripisala običajnim težavam v nosečnosti, sedaj pa – ko sem izvedela za odpoklic – pa me je začelo vse skupaj seveda skrbeti.

Kako naj vem, ali sem zbolela za listeriozo? Jo lahko najdejo v krvi/blatu? Ali se že takoj po zaužitju vidi njena prisotnost v blatu? Posvetovala sem se z osebno zdravnico in pravi, da če ni znakov, se ne dajejo antibiotiki, niti se ne izvede testiranj, sedaj pa berem, da lahko pri materi bolezen poteka brez znakov, otrok pa lahko ima hude posledice. Kako lahko to odkrijemo/preprečimo, ali bi bilo smiselno dati blato in če ni ničesar, lahko na neljubi dogodek pozabim?

Drugače sem noseča sem 29. tednov, v hudih skrbeh pa sta še ostali dve nosečki, ki sta ravno tako uživali bakalar skupaj z mano, tako da prosim za odgovor:)

Spostovani, predlagam, da vprasanje zastavite se na forumu ginekologija. Kaj drugega, kot spremljanje, pravzaprav ne pride v postev. Pri okuzenih, ki razvijejo znake, le ti najpogosteje potekajo kot gripi podobno obolenje, slabo pocutje, glavobol, bolecine v misicah on sklepig; pri cca 30% pa je mozno predhodno listerijo dolociti v blatu. Posebnega smisla v tem ne vidim. Vsekakor pa svojemu ginekologu povejte, da ste zauzili hrano, ki je bila verjetno okuzena.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Zanima me, če je takšen puding (priponka) varen za uživanje ali se lahko razvijejo kakšbe bakterije npr. listerija?
Embalaža je sicer dobro zaprta in tesni, ampak so na robovih ostanki pudinga, do česar je verjetno prišlo med proizvodnjo.
Hvala za odgovor.
Lp

Pripenjam še navodila s strani NIJZ
Citiram

PRIPOROČILA ZA NOSEČNICO, KI JE ZAUŽILA HRANO, ZA KATERO SE DOMNEVA, DA JE BILA ONESNAŽENA Z LISTERIJO (Listeria monocytogenes)

Nosečnici, ki je zaužila hrano, za katero se domneva, da je bila onesnažena z listerijo in nima znakov bolezni (asimptomatska) se ne priporoča testiranja niti preventivnega jemanja antibiotikov. Tudi nerojen otrok ne potrebuje dodatnega spremljanja.

Če nosečnica v obdobju do dveh mesecev po zaužitju hrane, domnevno onesnažene z listerijo, razvije znake bolezni, naj takoj poišče zdravniško pomoč. Zdravnika naj opozori, da je zaužila hrano, onesnaženo z listerijo. Zdravnik bo nosečnici odvzel vzorec krvi in obvestil laboratorij, da gre za sum na listeriozo.

Pri listeriozi je čas od okužbe do pojava prvih bolezenskih znakov (inkubacijska doba) v povprečju od 2 do 3 tedne, lahko pa tudi do 70 dni. Za nosečnice je značilna daljša povprečna inkubacijska doba kot za ženske, ki niso noseče.

Potek okužbe z L. monocytogenes pri nosečnici je lahko različen:

1. Nosečnica lahko zboli samo s povišano telesno temperaturo brez drugih znakov, kar vseeno predstavlja veliko tveganje za plod.

2. Bolezen se lahko kaže z blagimi črevesnimi težavami (slabo počutje, slabost, bruhanje, driska) s povišano telesno temperaturo ali brez nje.

3. Bolezen lahko poteka s simptomi gripi podobnega obolenja (slabo počutje, bolečine v mišicah, glavobol in povišana telesna temperatura).

4. Okužba lahko poteka kot težko sistemsko obolenje s prisotnostjo bakterij v krvi, vnetjem možganov in možganskih ovojnic.

5. Listerije lahko povzročajo žariščne okužbe, ki se kažejo kot razjede na koži, gnojno vnetje očesne veznice, žrela, srca, sklepov, kosti, možganov, vnetje trebušne mrene, žolčnika, pri ženskah vnetje rodil.

Vir:

image

Več informacij:

https://www.nijz.si/sl/listerioza

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Če je popolnoma zaprt je pač zaprt in bolj varen ne more biti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Mož je pri pripravi pice spregledal, da so salame že predolgo odprte in so se na njih naredile pikice. To sva seveda pojedla saj ni bilo zaznati kakšnega čudnega okusa.
A se pri tem lahko razvije listerija? In če ja a lahko preživi pečenje na 200 stopinj okrog 20 minut?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, tudi če so se razvile kakšne bakterije, ste jih pri peki na 200 stopinj C ubili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ali se lahko listeria nahaja v 4 dni stari torti, ki je bila večino časa hranjena v hladilniku (pol dneva na sobni temperaturi)? Torta ni vsebovala mlečnih izdelkov temveč samo kokosovo mleko in podobno.

Listerije so bakterije, ki so v okolju prisotne. Hranjenje v hladilniku ne vpliva na njihovo razmnoževanje, saj se razmnožujejo tudi pri temperaturah hladilnika. Če je bila torta na prostem izpostavljena kontaminaciji z Listerijami, je 4 dni dovolj časa, da so se Listerije razmnože do števila, ki lahko povzroči okužbo. 4 dni je ravno tisti čas, ko odprto živilo, ki vsebuje večje količino vode in hranilnih snovi, postane neuporabno, ali vsaj tvegano za uporabo pri občutljivih skupinah.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close