Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Ne, ne spremeni se.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, zanima me kako visok je rizik prenosa virusa HIV v primeru, da sem osebo s prstom, na katerem je bil kondom, zadovoljeval. Nato pa ta isti kondom nataknil na spolni ud, narobe obrnjen. Torej bi lahko prislo do stika. Je to visokorizicni stik?

Spoštovani, ocen tveganja za tovrstne dogodke nimam, saj v navedenem primeru sploh ni prišlo do stika sluznice vašega spolnega uda s sluznico vagine. Torej – izjemno nizko tveganje, če sploh.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa ce se je slo za vaginalno in analno zadavoljevanje v zgornjem primeru…in je bil potem kondom narobe obrnjen nastavljen.

Spoštovani, v vsakem primeru obstajajo le podatki o tveganju z neposrednim stikom: torej penis v analno odprtino ali vagino (saj le tu prihaja do neposrednega drgnjenja). Ostalega ni mogoče vrednotiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pred 4 leti sem imel nezasciten spolni odnos. Po tem odnosu sem imel raznorazne simptome. Testiral sem se na HIV po 6ih in 12ih mesecih, po dveh letih ter po 4ih letih z metodo ECLIA. Je to sigurno in moram gledat vzrok simptomov drugje?

Spoštovani, če to tistem rizičnem odnosu drugih ni bilo, je rezultat vašega testa že zdavnaj dokončen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Če bi se dotikal spolne igračke za penetriranje, ki je bila uporabljena kakšno uro pred tem potem pa sem sebe dotikal po penisu in po anusu (tudi v anus) ali obstaja tveganje za prenos?

 

 

Tveganje za prenos virusa HIV v tem primeru ni, oz. je tako nizko, da ga ne morem ovrednotiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Ali bi mi vseeno svetovali, da se grem testirati?

LP

Spoštovani, glede na opis dogodka ne vidim potrebe po testiranju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

31.4.2022 sem bila vbodena v obnohtno kožico in okoli prsta z škarjicami za odsttanjevanje te kožice.

 

Bilo je v lepotnem salon z nohte.

 

Pred mano je tam bila na urejanju ženska, ki je izgledala hiv pozitivna (propaden videz, cenen izgled, izgledala je nezdrava).

 

Ta ki opravlja nohte za njo ni razkužila ničesar nato pa je čez 15 minut mene vbodla z temi škarjami ki jih uporablja na vseh ljudeh, tudi na predhodnici.

Bile so umazane, nerazkužene, od krvi.

Po poškodbi sem karvavela še par minut nato sem po šoku doma poklicala za anonimno testiranje.

 

1 in 2 April sem imela glavobol.

4 April na nogi, 1 najmanjši prst se mi je pojavil izpuščaj z nekakšnim mehurčastim izoboklino. Ki danes, drugi dan ni izginil. Je dvoplastni, temno vijolčne barve.

Ali je možno da se izpuščaj pojavi tako hitro?

 

Dobila sem občutek da sem bila vbodena namerno, da bi me nq tak način želela okužit.

 

Saj me je poškodovala zelo globoko z škarjami.

 

11.4.2022 sem naročena na anonimno testiranje, ali je mogoče da se bo potencialna okužba že videla na krvi?

 

Kako dolgo je smiselno ponavljat testiranje? Kateri časovni interval je dokončen za potrditev/ovržiti okužbo 100%?

Ker načrtujem zanositev, se sedaj bojim zanosit. V nekaj does imam ovulacijo.

 

Koliko % je možnost da sem se okužila po vašem mnenju?

 

Spoštovani, datum dogodka ste napisali napačno. Če bi bil datum 31.3., in bi se res okužili z virusom HIV, bi prve kakršnekoli simptome pričakovali od 14.4. dalje, saj je inkubacija za akutni retroviralni sindrom 2 do 6 tednov. Prva testiranja s specialnimi metodami so smiselna šele 14 dni po dogodku, kombinacija testov IV generacije postane v povprečju pozitivna po 3 do 4 tednih. V primeru nejasnih testov se testiranje ponovi še po 6 mesecih. Verjetnosti za okužbo vam ne morem napovedati, saj ni šlo za stik z ostrim predmetom NEPOSREDNO po predhodniku, ali za vbod z iglo, v kateri bi bila kri.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se opravičujem,

Najlepša hvala za hiter odgovor.

Dogodek se je zgodil 31.3.2022.

1-2.4.2022 glavobol,

4.4.2022 izpuščaj popolne okroglo poldogovate oblike, z nekakšnim mehurčkom ki se je osušil, zelo temne vijolčne barve.

Ali je možno da sem dobila hiv izpuščaj na prstu po 4 does?

Je okoli 1.2 cm× 0.8 cm premera.

Izgleda tako kot že pri tistih ki imajo aids ali sifilis.

Če je ta oseba pred mano bila hiv pozitivna, ali ena še pred njo.

Na ščipalki za obrezovanje kože je bila ukužena sveža kri od te stranke,

Nato je mene porezala z temi škarjami z krvjo od prejšnje stranke.

Globoko, sem krvavela kri ki jo je še s tistimi ščipalskimi škarjami še utrjevala notri.

Ali je takšen prenos 90% +?

Kaj mislite koliko je možno da se je pri meni ta čanker na koži pojavil že 4 dan? Naj povem prehranjujem zdravo, smutiji, ekološko, se razgibavam, sem v rodni dobi.

Da je moj imunski sistem bolj hitro zaznal okužbo in naredil ta izpuščaj na prstu.

 

 

Spoštovani, glede na časovni potek – glavobola in izpuščaja NI mogoče povezati z dogodkom.

Tveganja za prenos ob enem tveganem dogodku so neprimerno manjša, kot si predstavljate. Npr. pri vbodu z okuženo iglo do 0,3% (ta dogodek je nekoliko primerljiv z vašim), še največje tveganje je pri analnem spolnem odnosu – do 3%.

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za vaš trud in hitre odgovore.

Kdaj mi priporočate da se grem testirat?

Bi že šla 12 dan, ali bi bilo smiselno počakati 4 tedne, 1.5 mesec, 3 mesece ali 6 mesecev.

Na internetu so zelo različne informacije saj si želim da bodo rezultati vsaj 99% točni.

Ali bi morda morala iti na vsa ta testiranja?

Najbolj smiselno se mi zdi testiranje po 4 tednih po dogodku, presejalno – s kombinacijo testov III/IV generacije. Če bo test negativen, je rezultat zanesljiv v 99,99%. Vam pa svetujem, da preverite še, kako je z vašo zaščito glede hepatitisa. Dogodek je bistveno bolj tvegan za okužbo z virusom hepatitisa B, kot z virusom HIV; testiranje je smiselno 8 tednov po dogodku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana Nina najlepša hvala za vso vašo pomoč.

Kje se lahko testiram z NAT testom? Nucleic acid tests are usually able to detect an HIV infection between 10 and 33 days after exposure. Koliko bi bil zanesljiv dan 10?

Kakšne so vaše izkušnje z izpusčajem vijolčne barve, (moj je premera 1.2 cm × 0.8 cm, vijolčen, ko prislonim kozarec ne izgine, lociran na nogi)? – dan 4

Danes me je pričelo boleti grlo. – dan 7.

 

 

Spoštovani, NAT testiranje se uporablja le pri krvodajalcih (na Zavodu za transfuzijo), pri osebah, ki pridejo darovat kri, pred tem izpolnjujejo obsežni vprašalnik, in tudi zagotavljajo, da niso imele tveganega vedenja. Izpuščajev se nikoli ne rešuje preko spleta. Morate tudi vedeti, da se pri akutnem retrovirusnem sindromu, v sklopu akutne okužbe z virusom HIV, pojavijo izpuščaji! (in ne le ena izolirana sprememba!). Poleg tega, kot sem že navela, je inkubacija od cca 14 dni dalje…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close