Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost IVF-ICSI FEBRUAR 2017

IVF-ICSI FEBRUAR 2017

Pozdravljene,

imam vprasanje z vsega zacetka: koliko casa se caka od vpisa na cakalno vrsto da zecetka postopka?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Jst sem pri Rešu v Lj. K njemu prideš na posvet, tam ti pove da prideš k njemu na uz drugi dan menstruacije. Dobiš vse injekcije in pokaze ti kako se špikaš. Po osmih dneh prideš spet na uz da vidi koliko foliklov si pridelala. Uz pa dela vsak dan od 5.00 -do 6.00 ure.Neke hude birokracije ni. Verjetno je pa tudi odvisno zaradi česa ne moreš zanosit.

Ima morda katera izkusnjo z MB in cakanjem? Pred kratkim sem dobila posto o odlocitvi konzilija, da sva primerna kandidata, ter da me bodo o nadaljem postopku obvestili – sedaj pa me za ima kdaj lahko pricakujem nadaljevanje. 😉

Pozdravljena. V MB se od vključitve na čakalni seznam čaka zelo različno. Znanka je čakala manj kot 2 meseca do dejanskega začetka z injekcijami, druga pa je čakala 4 mesece. Tam imajo res čudno čakalno listo. In obe sta bili vključeni istočasno. Pri njih je velik odvisno od sreče. Želim ti vso srečo.

Pozdravljene punce, mi prosim katera napin bi iše, kako zagleda razgovor z embriologom v MB pred transferjev
? Je poleg tudi zdravnik, ki ti bo delal transfe
r? Ali Lepo prosim, če mi katera lahko to opiše.

Pozdravljene,

Katarinca2
pred transferjem je razgovor z zdravnikom in embriologom. Če se prav spomnim, je razgovor še preden se greš preoblečt. Embriolog ti pove koliko celic je bilo spunktiranih, koliko jih je ok in na koncu še koliko jih bodo zamrznili. Potem mislim, da še podpišeš tisti obrazec o vstavitvi zarodka, se preoblečeš in sledi transfer. Zraven je tudi zdravnik. Ko sem bila jaz, je bila poleg embriologa še ena zdravnica, vendar mi ona ni delala transferja. Je bila ena druga.
Približno takole je..kolikor še se spomnim:)

Pozdravljene,
moram napisati, da so bile ob punkciji pridobljene 3 celice. Stopko sem dobila 8. dan stimulacije, ko je bil največji folikel velik 17mm, ostali so bili manjši npr. 12mm 10 mm 10mm. Morala sem si jo pa dati naslednji dan.
Sedaj sem izvedela, da se ni oplodila nobena celica.

vk17
zanima me, kako si ti izvedela, da imaš več nezrelih celic? Jaz se tudi bojim, da sem mogoče dobila prehitro stopko in da celice niso bile zrele. Poraja se mi kar nekaj vprašanj v zvezi s tem: Kako pa se vidi, da celica ni zrela? Lahko to embriolog kako preveri? Ali lahko pride do oploditve, če celica ne bi bila zrela?
Tudi jaz bi rada čim več razumela, vendar me žal zelo na hitro odpravijo. Meni so kar rekli, da jim moram zaupati.

Candela: na dan transferja so mi povedali koliko celic je bilo zrelih, koliko nezrelih, koliko se jih je oplodilo, ker oplodijo samo zrele, vsaj tako je pri ICSI-ju, ki sem ga imela jaz, kjer spermij vstavijo direkt v jajčno celico. Pri navadnem IVF-ju baje ni tlko važno da je zrela, ker pač dajo jajčeca in semenčice skupaj v eno posodo, da se same oplodijo in lahko vmes še katera dozori.

Glede na to kar pišeš je bi bila po mojem pri tebi primerna itak samo tista celica, ki je bila v foliklu 17 mm, Jaz sem mela folikle prvič 17 pa 18, drugič pa največji 22, 20, 18, pa je še vedno bilo 5 nerelih, verjetno ostali, tak da po mojem je bla pr tebi stopka res prehitra. Zato sem preden mi je napisal novo napotnico, to povedala zdravniku, pa je rekel, da je normalno da je 1/3 nezrelih, ne pa več, in mi pol zamenjal postopek, pa tudi vmes jih bom skoz opozarjala na to. Drgače pa je fajn čim več spraševat, če kaj ni jasno. Sem pa tudi dosti prebrala na internetu da vem kaj vprašat.

Žal mi je da do transferja pri tebi ni prišlo, a so kaj povedali da bodo zamenjali postopek naslednjič?

Pikica oo7 tukaj
evo danes imela sem transfer, vstavili eno lepo blastocisto, 4 sva pa dala zamrzniti…
sedaj pa težkih 14 dni čakanja…
lep pozdravček vsem

Hvala vk17,
pravzaprav sem sama vprašala že, ko mi je bila dodeljena stopka, če ni malo prehitro, pa mi je zdravnica rekla, da morajo zaradi tistega, ki je velik 17 mm. Da jim moram zaupati. Res, da mi je stopko dodelila za naslednji dan (tako na pamet). Sedaj vem, da to, da bi morala dobiti stopko zaradi tistega 17 mm, ne drži. Pa še povedala mi je, da mi bo ona delala punkcijo. Kako bi se ji pa naj uprla?? Tako težko se je “upreti” temu režimu. Že prej sem ves čas sumila, da je bilo prehitro, in res ne vem, kako bi se jim lahko uprla. Vse to se mi zdi čudno. Komot bi lahko podaljšali stimulacijo saj sem si stopko dala šele 9. dan stimulacije. Tista punca, ki je imela punkcijo na isti dan kot jaz, je tudi bila na UZ pri isti zdravnici na isti dan, in jo je naročila na UZ ponovno še naslednji dan in so ji potem isti dan zvečer dodelili stopko. Pri meni pa niso nič več preverjali… In tisti dan sva bili na punkciji samo 2 punci…
Kako naprej ne vem. Sem govorila le z embriologom. Moram poklicati, da se dogovorim za razgovor, da se zmenimo kako naprej. Upam, da me ne bodo naročili šele za kakšne mesec. Pojma nimam, kako naročajo. Sem bila danes preveč šokirana, da bi kar takoj bila sposobna poklicati. Bojim se, da bodo pač še enkrat poskušali… Saj bom povedala oz. vprašala glede tega, kdaj se daje stopka, čeprav se malo bojim, da se mi potem ne bi “maščevali”. Sicer me je embriolog vprašal, če sedaj jutri, ko bi morala imeti ET pridem, pa sem rekla, da potem nima smisla. Bil je istega mnenja. Tudi jaz mislim, kaj se bom mučila tam med drugimi, ki bodo čakale ET. Najbrž tudi zdravnik, ki bi bil tam, ne bi sprejel kakšne pomembne odločitve o nadaljnih postopkih. Ne vem, sedaj sem že tako rekla. Takrat niti nisem vedela ali se bom do jutri lahko pomirila. Moram prej sama zbrati informacije, da me bodo sploh hoteli poslušati.
Če ima katera kakšne informacije o velikosti foliklov pred stopko, bi bile dobrodošle 🙂

Candela:
meni je čudno da si imela po 8h dneh že velikost 17. To je veliko za tak kratek čas. Pomojem so ti zato dali stopko. V punkcijo se gre, ko je največji folikel velikosti 17-20 mm.

Drugace pa: meri se folikle. In v enem foliklu je lahko več jajčnih celic, ni nujno da samo ena. No, lahko tudi ni nobene. Se pa to ne vidi na UZ, vidi se šele po punkciji pod mikroskopom.

Meni so takoj po tem, ko ni bilo nobene celice napisali, kdaj pridem v nov postopek (pravijo, da je treba počakati vsaj 2 meseca, potem greš lahko znova- v praksi to pomeni 3 mesece, ker se čaka nova M), pa tudi s katerimi zdravili bomo poskušali takrat.

Živjo Candela,

res mi je žal, da se postopek ni razvil tako kot bi želela.
Za 8. dan si imela res velik folikl. Sem šla gledat svoje podatke, pa sem imela na 8. dan velike folikle 14 mm, enkrat 16 mm. Stop injekcijo sem dobila potem na 10. dan pri velikosti foliklov 18, 19 mm, 20. mm, enkrat na 11. dan. Sem pa nekje prebrala, da so celice boljše, če se dobro odzivaš na hormone in da hitro prideš do punkcije, ne da se postopek podaljšuje z dodatnimi dnevi na injekcijah. jaz sem imela dejansko najboljši postopek, ko so folikli hitro zrastli, najslabši pa, ko sem imela punkcijo na 11. dan. Mogoče je res kaj na tem.

V nov postopek greš pa pomoje lahko s četrto menstruacijo po tem postopku.

Drži se pa pogumno naprej.

Candela: Jaz na 8 dan nisem imela nikoli uz, sem pa 1x mela 7 dan folikle 14, 9 dan 17,18 in že tudi stopko. 2x pa sem imela 7 dan 12, 10 dan 16 in me je komaj čez 2 dni spet naročil na UZ in sem se že malo sekirala, zakaj ne naslednji dan če kao rastejo 2-3 mm na dan in da ne bi na konc popokali, kot pr eni punci ko sem bila v 1. post, in pol 12 dan so bli že 4 je od 18-22. Stopko sem si dala ob ranejši uri punkcijo imela ob kasnejši uri kot 1x. Pa jih je blo še vseeno 5 nezrelih :S Tako da kdo bi vedel.

Sem pa potem spraševala na transferju kako določajo a je transfer 3 ali 5 dan in mi je rekla, da gledajo na to da ne pade na vikend. In po mojem kar malo kalkulirajo da dajejo posege tako da niso na vikend in ne glede na velikost foliklov ali število celic.

Težko se je upreti res. Tako je boš mogla v postopek ker so bili jajčniki stimulirani in se morajo povrniti v prvotno stanje, pa tudi se bodo mogli konzilij/ oz. tvoj zdravnik odločiti kakšen bo naslednji postopek. Pol pa preden dobiš napotnico gre itak že čas naokrog in se lahko naročiš. Jaz sem šla ponavadi kar od svojga zdravnika se naročit.

Ko imaš možnost čimveč sprašuj in opozarjaj kaj se je zgodilo zadnjič. Ker verjemi noben se ti nebo maščeval, ker se te že od 1ga do 2ga UZ ne zapomnejo, ker je tlko punc.

VK: glede na napisano predvidevam, da si v leonišču ali pa v MB? Jaz sem pri dr. resu, punkcijo/transfer delajo pa v postojni. Tam ne gledajo na to, ali je vikend ali ne. Sem imela že punkcijo in transfer čez vikend. Oni pravijo, da je transfer po 3 dneh zato, ker je maternica najboljši “inkubator”.

Drugače pa mi je zadnjič dr. Reš povedal, da imajo v Dravljah LJ že eno leto pripravljeno najnovejšo opremo za punkcijo in transfer, pa da jim ne dovolijo uporabljat, ker naj bi se to delalo samo v državnih ustanovah, ne pa privat.

Ojla! Redno vas spremljam, sedaj pa sem se tudi registrirala . katero vrsto terapije pa si imela! Žal sem v isti situaciji kot ti…v začetku februarja sem imela punkcijo, ki se je tudi pri meni končala brez celic
Nisem prepričana ampak ali je bil to tvoj prvi postopek? Kdaj se boš odločila za naslednjega? Upam da hmalu vse zagledamo en velik +

Pozdravljene punce,
hvala za vaše izkušnje. Se kar slabo počutim zaradi tega, ker se nisem oglasila, bom pa zato napisala več 🙂
Najbrž bom prva, ki se bom uprla, ko oz. če mi bodo naslednjič dodelili stopko. Bom vztrajala, da še enkrat preverijo naslednji dan, dokler ne bo folikel velik vsaj 22 mm. Kar bo pa bo. Jaz sem tista, ki je pač “zapravila” en postopek in bila podvržena hormonski terapiji, zato, da je nekdo varčeval z UZ jem ker ima pač on izkušnje… Sedaj je za nazaj nemogoče ugotoviti, če slučajno jajčece ni bilo zrelo ali pa je razlog resnejši… Vem, da obstaja možnost, da bi folikli popokali, vendar se nihče ne poglobi v karton posameznika in kar delajo nekaj iz previdnosti. Če bi vztrajala na istem postopku in IVF se lahko zgodi, da bo naslednjič enako… Sem naročena k svojemu G, da mi najbrž pove, da je razlog neznan in pač izusti neko terapijo za naslednjič. Vem, da se to dogaja pogosteje pri tistih, ki imajo 3 jajčeca ali manj. Kar je nekako logično. Redkokdaj se oplodijo čisto vsa jajčeca, in če jih je manj, je verjetnost za to večja.
In najbrž res malo kalkulirajo, ker oni že približno vidijo koliko punc bo “pripravljenih” do določenega termina in gledajo na to, da en dan ne bi bila skupina prevelika, drugi dan pa jih sploh ne bi bilo. Ko sem bila jaz, sva bili samo dve, naslednji dan pa je bila naročena zelo velika skupina. To je bilo res. Najbrž pa res tudi malo kalkulirajo, da naročajo manj za med vikendom, če le ocenijo, da bi lahko šlo skoz tudi brez vikenda.
vk17 kako se počutiš sedaj, ko si v dolgem postopku? Seveda ne vem, kaj bo predlagal moj G. Jaz imam sicer daljše in neenakomerno dolge cikluse. Mi lahko napišeš kako je v tvojem primeru. Če začneš 22. dan ali potem dobiš M vmes? Ne vem pa kako je, če je cikel običajno daljši? S katerimi injekcijami si začela. Kako se počutiš ob teh injekcijah, ki jih imaš sedaj. Sedaj si najbrž že v drugem delu in si že zamenjala terapijo…
Ko bom jaz naslednjič na vrsti, tebe več ne bo na tem forumu 🙂 Vsaj želim ti tako, da bi se “preselila” na kateri drugi forum, npr. nosečnost … 😉
pikicaŠ me veseli, da si že v novem postpku ,ali si ti pri dr. Rešu?
Bolj sprašujem s tega vidika, ali ko enkrat ne uspe, če je postopek samo z zamrznjenčki brez stimulacije, kako dolgo se potem čaka na naslednji postopek? Ali se gre ponovno v čakalno vrsto ali pa se lahko potem začne takoj? Če je stimuliran ciklus že razumem, da se mora počakat, ker res verjamem, da se telo mora spočit…

Ali za tiste, ki imate zamrznjenčke, je kakšna čakalna vrsta, ali se pa gleda le na M?

Pozdravljena tinc12. Jaz se bom odločila za prvi termin, ki mi ga bodo ponudili. Mislim, da je škoda vsakega postopka. Za vsako žensko je to napor. Nedvomno to vpliva na telo, pa četudi katera ženska tega ne občuti tako močno, kot ga občutimo druge.
Lepo bodite in srečno vsem!

Candela: Počutje nič posebnega, 1 teden suprefacta za mano pa še en teden mam, tako da še nisem v drugem delu, sem pa ravno danes dobila M na 28 dan, nič posebnega, mogoče malo manj bolečin kot ponavadi, so pa rekli tudi da se lahko zgodi da krvavitve ni, ampak v vsakem primeru prideš na prvi UZ takrat ko ti rečejo, tudi če je M že bila, še je ali je sploh ni bilo. Prvi UZ imam komaj čez 9 dni ko naj bi bila maternična stena tanka in jajčniki prazni, in če je temu tako začneš s stimulacijo (npr. puregon), če še stanje ni tako kot opisano prej nadaljuješ s suprefactom dokler po vmesnih UZ-jih ne rečejo, da je stanje ok.

Ko začneš s stimulacijo je stanje podobno kot pri kratkem, razen da ne dobiš dodatnih injekcij ki bi preprečevale pokanje foliklov (oralgutran, centrotide) ampak še vedno dodajaš suprefact in imaš 1 UZ komaj 10 dan po začetku stimulacije.

Po besedah zdravnikov naj bi bil dolgi protokol bolj kontroliran postopek in s suprefactom najprej jajčnike in maternico spravijo na stanje “nula”, da potem začnejo stimulacijo. Injekcije se da preživet sem misla da mi bo težje ker v kratkih protokolih sem komaj čakala, da bo konec, ampak verjetno tudi zaradi povečanih jajčnikov, tule tega ni in se lahko normalno ukvarjaš s športom.

Edino kar mogoče čutim, je da sem bla ta teden malo bolj utrujena, ampak to je lahko tudi od tega ker sem nehala piti kavo imam ful gužvov službi, pa še vreme je blo tako, drugi stvari ne vidim, pa tudi pikam se lepo, se mi sploh nič ne vidi. Pravijo, pa da so stranski učinki lahko tako kot da bi bila v meni, ker naj bi blo to stanje podobno “začasni meni” (utrujenost, da ti je vroče …). Povejo ti tudi da se pikaš v povprečju 30 dni, čeprav vem tudi za punco, ki se pika že 40 dni.

Svetujem ti, da če bo G. kaj predlagal, da ga prosiš če ti razloži kaj to dejansko pomeni, če neboš rekla nič ti pač ne bo kaj dost razlagal. Jaz sem imela cikle ponavadi na 25 dni od kar sem v postopkih so nekoliko daljši vednar redni.

Skoz se seveda lahko zgodi, da rata po naravni poti, tudi meni bi bilo tako najljubše, mogoče uspe tudi tebi 😉 V vsakem primeru ti želim, da bi se vse skupaj srečno končalo, na vsa dogajanja pa gledaj kot na korake na poti do cilja 😉

Pozdravljene vse sedanje in bodoče mamice. Tudi jaz in moj sva nažalost po 3 letih neuspelih poizkusov pristala na umetni. In do zdaj ni bilo nobenih problemov kar se tiče vseh postopkov in pregledov.
Nastal je pa problem pri mozevem spermiogramu. Moral bi čez dva tedna oddati vzorec sperme na Leonišču. Zataknilo se je pri tem da on tega ne more in noče narest, jaz verjamem da je to sila nepreijetno ampak mora to narediti.
Zato prosim za vašo pomoč, kaj naj naredim in kako naj mu pomagam.
Ali ste vi tudi imele tak problem, kako ste ga rešile oziroma kako ste dale ta postopek z partnerjem skoz, ste mu same pomagale oddati vzorec ali kako.
Bojim se da bova vse pokvarila zaradi enega vzorca, ki ga mora oddat.

Povejte v leonišču, da bi želel vzorec oddati doma in se bodo verjetno strinjali. Saj če bosta šla v postopke bo tudi moral dati seme, kjer pa vem da lahko prneseš tudi od doma.

Se pa pogovorite tudi s partnerjem, če si res želita v postopke, pa tudi povejte mu, da boste vi tista, ki bo morala čez dosti zahtevnejše postopke če se bosta zdravila ko pa on (pikanje z injekcijo, ginekološki pregledi, možna laparoskopija, punkcija, trasfer, možni splavi ter v končni fazi porod) s tem da ti pri tem v privatne dele tem gleda več neznancev, medtem ko on vseeno lahko opravi to sam doma.

Meni se zdi po vsem naštetem oddajanje semena še najmanjša žrtev. Je pa tako da ni mogoče nobenega v nič prisiliti, ampak če si nekaj želiš, potem pač zato tudi nekaj narediš. Pri tem pa je tudi prav da se partnerja strinjata in si stojita ob strani. Mogoče sem ostra ampak tako je moje mnenje.

Ali je katera brala kaj o čaju iz krvomočnice oz baje da se dobijo tudi kapljice?. Je katera to mogoče preizkusila? Sama razmišljam tidi o tej smeri, konec koncev izgubiti tako nimam kej??? Baje da je puncam pomagalo tudi to..ali pa je bilo to zgolj naključje?

New Report

Close