Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HEPATITIS B

HEPATITIS B

Spoštovani, če si ni prijateljica pravkar naredila novih lukenj, je verjetnost krvavitve ob vstavljanju uhana majhna. Pa četudi bi do krvavitve slučajno prišlo, bi se kri najbrž že posušila. Skratka verjetnost prenosa je ob takihle dogodkih izjemno majhna. Do prenosov pri tetovažah je prihajalo, ko so z isto iglo PREBADALI kožo oseb drugemu za drugim.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljena,

s fantom sva se šla preventivno testirati za HIV, Hepatitis B in C… dobila sem rezultat, da sem vse negativna, razen anti hb-s pozitivna (18) … za celotni hepatitis B (hb-c, HbsAg..) me sploh niso testirali, ker sem označila, da sem bila kot otrok cepljena. Zanima me, če je morda pametno, da se grem ponovno testirati za celotni hepatitis, ali ste mnenja da je ta pozitivna številka zgolj zaradi cepljenja? S fantom sva skupaj že nekaj časa, on ima vse nereaktivno/negativno. Malo me skrbi, ker mi ni popolnoma jasno, kaj to pomeni.
Najlepša hvala za odgovor 🙂

Spoštovani, vaši izvidi so ok, ste tudi uspešno cepljeni, ker imate zaščitni titer protiteles proti virusu hepatitisa B. Nikakršno nadaljnje testiranje ni potrebno, saj imate protitetesa proti virusu hepatitisa B zato, ker ste bili proti hepatitisu B cepljeni (in kar je bil tudi namen cepljenja). Če je bil fant proti hepatitisu b tudi cepljen in ima ob tem vse ne(re)aktivno, pomeni, da cepljenje ni bilo uspešno, in ga je potrebno obnoviti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
s partnerjem sva nedavno bila testirana na hepatitis B. (Čisto slučajno v postopku zdravljenja neplodnosti). Pri njemu so ugotovili, da je enkrat prebolel hepatitis B, brez da bi on to vedel in da nima protitelesc. Kako je mozno, da se jaz nisem okužila v več kot 10 letih odkar sva skupaj? Z mano je namreč vse ok in nisem bila cepljena. Dokler cakava na pregled pri infektologu me zanima, ce lahko imava spolne odnose, ali mozno da se okuzim, ceprav se v vec kot 10letih nisem? V kliniki za neplodnost mi namrec tega niso odsvetovali.
Hvala za odgovor,
Lp

Spoštovani, če prav razumem, je partner nosilec hepatitisa B (ima pozitiven Hbs Ag??), pri vas pa so vsi testi na hepatitis B negativni?
Če bi bilo tako, je partner očitno “nizko kužni” nosilec. Ne glede na to, bi vas morali začeti cepiti proti hepatitisu B (če ste res negativni). Do vzpostavitve protiteles pri vas pa bi prakticirali spolni odsno s kondomom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja. Jaz sem negativna. Partner pa se je moral narociti k infektologu. Sem vprasala zdravnico v kliniki za neplodnost,pa mi ni znala razlozit, kako je to mozno, da se nisem okuzila.
Kaj pomeni, da je nizko kužen?
Ali se naj kar takoj grem cepit, ali naj pocakam, da vidim kaj bo povedal infektolog? Ali lahko grem kar k svojemu osebnemu zdravniku in se cepim?
Najlepsa hvala za hiter odgovor.
Lp

“Nizko kužen” pomeni. da je koncentracija virusa (infektologi bodo temu rekli število kopij DNA) v telesnih tekočinah nizka. Oz očitno tako nizka, da je bil nizko kužen (oz. glede na to, da se niste okužili, je bila koncentracija prenizka, da bi do okužbe prišlo).
Glede cepljenja: vsako na novo najdeno okužbo (akutno ali kronično – nosilsto) z virusom hepatitisa B – je potrebno prijaviti Nacionalnemu institutu za varovanje zdravja (NIJZ), ki potem osebo povabi na epidemiološko anketiranje; hkrati pa spolne partnerje ali otroke ali osebe, ki živijo v tesnem stiku s nosilcem virusa, cepi proti hepatitisu B. Glede na to, da vaš partner izvid že ima, lahko sam pokliče na Območno enoto NIJZ (Ljubljana, Maribor, Celje, Kranj, Novo Mesto, Ravne na Koroškem, Koper, Nova Gorica, Murska Sobota), se dogovori za postopek, vas pa ob tem pričnejo cepiiti proti hepatitisu B. Glede na to, da ste v postopku zdravljenja neplodnosti. predlagam, da začnete zadevo urejati čim prej.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me ali se virus hepatitisa B ali C lahko prenaša na omenjen način. Prišla sem po neke izvide in čakala pred oddajnim oknom vzorcev. Prišla je sestra in oddala 2 lončka Z URINOM BREZ ROKAVIC, ko je prijemala loncka se je na enem očitno malo po lončku poznalo ali polilo od urina sestra si je roke nato razkuzila z razkuzilo, ki je bilo tam. Sama sem tudi prijela malo za tem tisto razkuzilo na roki pa imam obgrizeno obnohtno kozico. Bi se lahko tako okuzila s kakim hepatitisom B ali C, ce je bilo tam kaj prisotnega urina še in je pristal na moji roki in obnohtni Rnjeni kozici?

Hvala in lp

Če, če, če, če, če, ….
Takole se prav gotovo niste mogli okužiti. Za prenos s krvjo prenosljivih virusov je potreben konkreten, neposreden stik s kužnino.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

saj vem da je taka možnost skoraj nemogoča pa vseeno bolje vprašat. Ja zaskrbi te glede na to da gre za mikrobiološki laboratorij. Če takole pomislimo kaj bi lahko potem mislile sestre tam ko so v vsakodnevnem stiku.
Potem takem bi bili po vsakem vzemu krvi lahko panični da smo se kje prijeli in se dotaknili vatke ko smo jo odstranjevali, pa pri oddajanju urina v laboratorij.

Za vnaprej torej, če sem prav razumela, tole ne gre takole na izi, bi bil potreben konkreten poliv z urinom ali krvjo iz epruvetk ali lončkov, pa se to direktno na rano ali sluznico. ali pa direktno rana na rano sluznica na sluznico ali kri – urin neposreden stik ne pa prek nekega predmeta ki ni vbodno.

Hvala za odgovor, čeprav je bilo vprašanje preveč panično, pa lep dan.

Spoštovani, zelo lepo ste povzeli.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se eno vprasanje..ko nam v laboratoriju vzamejo kri..koloko casa je vbodno meato kuzno?..pa ce imamo ranjeno obnohtno kozico in bi se ponesreci dotaknili tujega loncka za urin ko smo oddajali svojega..nevem kozo smo si grizli kaksno uro do dve nazaj..hvala in lp

Spoštovani, sprašujete stvari, na katere ni mogoče odgovoriti. Če bi bila oseba okužena s krvjo prenosljivim virusom, in bi kri iz vbodnega mesta mesta, bi kužnost obstajala, v kolikor bi druga oseba z ranjeno kožo ali sluznico to kri prijela.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se opravicujem..malo sem panik po naravi…se pravi da ko nam vzamejo kri v laboratoriju vzamemo vatko stran in ko nam kri ne tece vec se ustavi…ni vidnih madezev krvi se tezko okuzimo razen ce bi nam od nekoga vidna kri kapljala po tem mestu.

Pri urinu pa nam prav tako mogel steci direktno po rani..ne da sploh ne obcutimo ali smo prijeli ali ne.

Najlepsa hvala za vas cas in potrpezljivost.

Mala Bučka, če bi se hoteli od nekoga (ki sploh ima s kvjo prenosljivo bolezen!!) okužiti, po tem, ko so mu odvzeli kri, bi vi morali npr. z usti sesati njegovo vbodno mesto, ali bi se morali zbosti z iglo, s katero so mu odvzeli kri – neposredno po odvzemu….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina najlepsa hvala..sem se ze malo pomirila..nekolikokrat sem kaj prijela pa se nisem sekirala..zdaj pa kar paniciranje.

Ce ne drugega se bo s takimi vprasanji in vasimi potrpezljivimi odgovori pomiril se kak panik.

Lepo poletje zelim. Ostalim pa z glavo v spolnost da ne bo nepotrebne sekirancije.

Pozdravljeni,
pred nastopom nove službe so me testirali in izvidi so bili:
CLIA HBsAg: NEREAKTIVEN
CLIA anti-HBc: NEREAKTIVEN
CLIA anti- HBs: NEREAKTIVEN
CLIA anti – HCV: NEREAKTIVEN
CLIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24Ag: NEREAKTIVEN

Ker končujem zdravstveno izobrazbo sem bila cepljena proti hepatitisu B leta 2013. Na izvidu piše da potrebujem zaščito pred VHB. Kolikor razumem tisto cepljenje ni bilo učinkovito?? V tem primeru so potrebna spet 3 doze cepiva in to samoplačniško??

Hvala vam za pojasnila

Spoštovani, predvidevam, da boste delali v zdravstvu. Najbrž tudi imate potrdilo o cepljenju proti hepatiitisu B? Delodajalec v okviru obvladovanja tveganja za okužbo zaposlenega z virusom hepatitisa B zahteva cepljenje/ zaščito (cepljenje je namreč za zdravstvene delavce, ki so pri svojem delu izpostavljeni okužbi, obvezno). V javnih zavodih, vsaj, kot mi je znano, izvedejo zaščito s cepljenjem, za zaposlene, na stroške delodajalca. Kako pa je pri tistih, ki se šele bodo zaposlili, ne vem. Predvidevam, da vas bodo cepili z 1 odmerkom in po tednu dni ponovno preverili titer (pri mnogih z nezaznavnim titrom po cepljenju z 1 odmerkom cepiva titri močno porastejo). V takem primeru zadošča 1 odmerek cepiva proti hepatitisu B. Če titri ne prastejo, so res potrebni trije.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zaradi prebolele Borelioze(2x po 14 sem dobil antibiotik) in povečanih jetrnih testov so me testirali na hepatitis B.

izvidi so sledeči testiranje na hepatitis B IN C: HBs Ag(kvalitativno(presejalni test):reaktiven.
HBs kvalitativno(potrditveni test) pozitiven
anti HBs(kvant): negativen
anti HBc(celotni):pozitiven
HCV presejalni test:nereaktive.

Mi lahko kdo razloži te izvide

Okuženi ste z virusom hepatitisa B in ste kužni. Imate pozitivni HDs Ag in proti njemu nimate protiteles. Nadaljnja diagnostika sledi. Opredelili bodo stopnjo kužnosti, prizadetost jeter zaradi virusa hepatitisa B.
Ni znakov okužbe z virusom hepatitisa C.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close