Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HEPATITIS B

HEPATITIS B

Spoštovani, če so pri vaju s punco ciljano iskali morebitno okužbo z virusom hepatitisa C, zelo zelo dvomim, da so iskali tudi marerje za hepatitis B. Pri vašem očetu je bilo drugače: pri njem so izvajali diagnostiko jetrnega obolenja in v tem primeru se najprej išče markerje najpogostejših virusnih hepatitisov. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana!

Sem študentka medicine in se na vas obračam s prošnjo za pomoč. Aprila leta 2008 sem dobila prvo dozo cepiva proti hepatitisu B. Druge in tretje doze nikoli nisem prejela. Letos avgusta se odpravljam na izmenjavo, kjer bom delala tudi v operacijskem bloku.

Zelo sem zaskrbljena, saj nisem prejela vseh treh doz cepiva. Če imam prav, cepljenje poteka v razmaku 0, 1, 6 mesecev. Zanima me, kako je potrebno ukrepati v mojem primeru. Je potrebno dobiti vse 3 doze še enkrat ali vseeno samo 2. in 3. dozo? Kaj bi mi vi svetovali? Potujem namreč že v začetku avgusta…

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

Spoštovani, po doktrini cepljenj praktično nikoli ne pričenjamo znova (vsaj pri imunsko sposobnih ne); svetujem vam, da takoj prejmete 2. odmerek, začetek julija pa tretjega. V vašem primeru je smiselna tudi kontrola titra protiteles po končanem cepljenju. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Prosim za razlago izvida. Sem biviši uživalec mamil (igla), starost 35let:

EIA HbsAg nereaktiven
EIA anti-HBc nereaktiven
EIA anti-HBs reaktiven : 15000 I.E./1
EIA anti-HCV: nereaktiven
EIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24Ag:nereaktiven

pri krvi so odstopajo izvidi
K-MCH 33,0 pg
K-MCHC 352 g/L
K-RDW 10.1%

Spoštovani, vaši izvidi kažejo, da ste bili uspešno cepljeni proti hepatitisu B, saj imate visoke titre protiteles proti plaščnemu antigenu virusa hepatitisa B; (vsi ostali izvidi markerjev hepatitisa b so negativni); ste negativni na virus hepatitisa C in HIV1/2 (negativni izvidi protiteles virusov hepatitisev C in HIV, ter virusne beljakovine HIV p24).
Pri krvnih izvidih so odstopi minimalni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

16.11.2012
Majda M
Pozdravljeni! Zdravim se za revmatoidni artritis in jemljem Methotreksat (1xtedensko po 5 tablet) in Folacin (1 tableto) nekaj več kot dve leti. Po zadnjih preiskavah krvi (24.10.12) so izvidi takšni:
Hepatitis B: HBsAg kvalitativno (presejalni test):L NEREAKTIVEN
Hepatitis B: anti HBs (kvantitativno): POZITIVEN 324 IU/I
Hepatitis B: anti HBc (celotni): POZITIVEN
Anti HBS je pozitivna, CRP blago zvečani, v kolikor v preteklosti niste bili cepljeni proti hepatitisu B, se cepite. Tako piše v izvidu. Naj povem, da sem stara 57 let. Zanima me, če sem okužena s hepatitisom B, ali so v “nevarnosti” družinski člani, ali bi bilo bolje opustiti ali zamenjati zdravila, ki jih tudi zelo slabo prenašam. Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani, vašega zdravljenja revmatoidnega artritisa nikakor ne morem niti komentirati, niti presojati, saj ne poznam vaše zgodovine in kliničnega stanja in ga lahko presoja izključno vaš revmatolog.
Vaši izvidi testiranja na hepatitis B pa kažejo, da ste hepaititis B preboleli v preteklosti; uspešno tvorili protitelesa in niste nosilka, saj je HBs Ag negativen.
Cepljenje proti hepatitisu B v vašem primeru nikakor ni smiselno. Kaj je z vašimi družinskimi člani, ne moremo vedeti, saj ne vemo, kdaj in kako ste se okužili vi (morda ste se celo vi okužili od katerega izmed družinskih članov in nato uspešno preboleli hepaitits B). Svetujem, da se družinski člani vsekakor testirajo na hepatitis B.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo prosim če mi razložite kaj pomeni izvid:

Protitelesa proti HBs antigenu- metoda ELFA: >500 IE/L

Hvala.

Spoštovani, imate pozitivna protitelesa proti plaščnemu Ag virusa hepatitisa B. Takšen izvid imajo proti hepatitisu B uspešno cepljene osebe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, prosim za komentar izvida (ali je to najslabše kar se lahko zgodi)
HBV DNA več kot 100 milionov enot na lm
anti HBc IgM negativen, HBe Ag pozitiven, anti HBe negativen
hvala

Izvid pomeni okužbo z virusom hepatitisa B z visoko stopnjo virusne aktivnosti (in, seveda, visoko kužnostjo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav,

imam samo eno vprašanje leta 2011 sem si naredila pirs…v znanem ljubljanskem pirsing studiju, ker pa se mi je stvar po 4 mesecih zagnojila…(samo zagnojila…ni bilo nobenih drugih znakov, ki bi nakazovali kakršno koli drugo okužbo)

Leta 2002 sem bila kot prvošolka cepljlena za hepatitis b….bi po 9letih to cepivo še delovalo, če bi se po malo verjetnem naklučju slučajno takrat s hepatitisom b okužila?

ko sem šla na zavod za transfuzijsko medicino povprašat, mi je zdravnica po pogovoru dejala da se za hepatitis b ne rabim testirati, ker cepivo 9 let drži.

Ostale stvari sem se testirala in so vse negativne.

Mislite, da bi se vseeno mogla tudi za hepatitis b? ali sem preveč panična?

najlepša hvala za odgovor.

Mojca

Ob profesionalno izvedenem piercingu tveganja za okužbo s hepatitis B ne sme biti.
Zaščita po cepljenju proti hepatitisu B je po 9 letih vsekakr pričakovana, cepljenje je učinkovito pri več kot 95% cepljenih otrok.
Po moje testiranje na hepatitis B pri vas ni potrebno, razen če vas zanima, kakšen titer protiteles imate po cepljenju. Panika je odveč.
Gnojenja na mestu piercinga po 4 mesecih nikakor ne povezujem z okužbo, ki bi nastala v času izvajanja piercinga, temveč kasneje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Pred kratkim sem opravila testiranje za hepatitis B, izvid je bil naslednji:
HBsAg: nereaktiven
anti-HBc: reaktiven
anti-HBs: reaktiven
Proti hepatitisu B sem bila sicer cepljena v začetku študijskih let, izgleda da je do tihe okužbe prišlo že prej, česar pa ne morem povezati z nobenim dogodkom (nobenih stikov z drogami, krvjo, spolnih stikov takrat še nisem imela). Glede na izvid me zanima, če nereaktivnost HBsAg pomeni torej, da nisem nosilka virusa in ne morem prenesti okužbe naprej? Ali bi bilo potrebno preveriti še DNA HBV, da bi bila popolnoma prepričana? Skrbi me predvsem za to, da okužbe ne prenesem na svojega moža (če je že nisem), ker razmišljava o otrocih pa me zanima tudi, če ima to kakšne posledice na plod?
Ali lahko kdaj kasneje v življenju postanem nosilka (se lahko virus zopet reaktivira)? In nenazadnje kolikšna je možnost, da razvijem kronično jetrno okvaro?
Najlepša hvala za odgovore!

Spoštovani, niste nosilka virusa in proti virusu ste tvorili ustrezna protitelesa anti HBs in anti HBc. Z virusom ste se prekužili v preteklosti in to je konec zgodbe. Ne morete postati nosilka in ne morete nikogar okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Lepo prosim za (po domače) razlago spodaj navedenih rezultatov izvidov:
IgG anti HAV negativno,
HBeAg negativno,
anti HBe pozitivno,
anti HDV negativno.
Presejalni test HCV negativno.
Koncentracija DNA virusa hepatitisa B: 28.000.000 IU/ml.
Laboratorijski izvidi:
bil.10, dir.3, AF 0,90, AST 0,61, ALT 1,18, gamaGT 0,77, železo 30,7, PČ 0,78, INR 1,17, ceruloplazmin 0,19, alfa FP 6.
Mnenje: Pri bolniku gre za kronični hepatitis B.

V mnenju je napisano vse, kar morate vedeti: gre za kronični hepatitis B. Število virusnih kopij, ki kaže na aktivnost virusa, pa tudi na kužnost, je visoko – 28 mio IU/ml.
testirali so tudi na ev okužbo z virusoma hepatitisa A in C, a ni znakov okužne, oz. prebolele bolezni, saj sta tako IgG anti HAV in presejalni test na hepatitis C negativna.
Žolčno barvilo je normalno, ena izmed trassaminaz – (ki govori o vnetju v jetrih) malenkostno povišana.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni

Sem v 38. tednu nosečnosti in pred dnevi so mi potrdili diagnozo kroničnega hepatitisa B. Sem asimptomatska nosilka virusa z nizko viremijo, zato virostatično zdravljenje ni potrebno. Jetrni testi so ok.

Virusni markerji so sledeči:
HBs Ag: pozitiven, potrditveni test: pozitiven
Anti HBc: pozitiven
Anti HBs: negativen
HBe Ag: negativen, anti HBe: pozitiven
HBV DNA: 78 IE/ml
Anti HIV 3. in 4. generacije: negativen
Anti HCV: negativen
HAV: IgM negativen

Zanima me, kaj virusni markerji povejo o poteku moje bolezni in trajanju. Ali je na podlagi števila HBV DNA možno sklepati o tem, kdaj in kako sem virus dobila? Ali se bo število kopij virusa v življenju spreminjalo? Kolikšna je možnost prenosa okužbe na druge? Si lahko delimo isti jedilni pripor, brisače, pijemo iz istega kozarca? Kolikšna je možnost prenosa na otroka med nosečnostjo in porodom? Ali je bolj priporočljiv carski rez ali vaginalni porod? Kaj mi lahko svetujete glede dojenja? Ali je varno dojenje tudi prvih 12 ur, ko bo otrok prejel aktivno in pasivno zaščito, ali je nevarnost prenosa v tem času večja? Ali obstaja možnost, da me bodo v ljubljanski porodnišnici skupaj z otrokom izolirali ali to ne bo potrebno?
IN nenazadnje, kako lahko izboljšam stanje jeter oz. jih čim bolje zaščitim, da se virus ne bi naprej širil in stopnjeval v bolezen jeter? Razstrupljanje, alternativna medicina, diete?

Najlepša hvala za dogovor

Spoštovani, virusni markerji povedo samo to, kar so vam povedali in ste zapisali v uvodu.
“ste asimptomatska nosilka virusa z nizko viremijo, zato virostatično zdravljenje ni potrebno. Jetrni testi so ok.”
Ničesar ne povedo o trajanju bolezni, povedo pa, da bolezen ni aktivna 8imate ok jetrne testem kot pravite).
Ste nizko kužni, kar pove število kopij.
Družinske člane kroničnega nosilca se vedno testira na morebitno okužbo z virusom hepatitisa B in če so negativni se jih proti hepatitisu B CEPI!
Prav gotovo ste dobili navodila za ravnanje kot nosilka hepaittisa B: to pomeni, da jedilnega pribora, britvic, kozarcev, steklenic nikoli ne izmenjujete z drugimi (že po pravilu). Pri takem statusu, kot da imate, lahko ostane stanje leta in leta enako, brez aktivacije virusa, kar, seveda spremljajo.
Kako natančno ravnajo v porodnišnici, vam bodo povedali tam, oz. vprašajte na forumu Ginekologija, prav gotovo pa carski rez, oz. nedojenje v prvih urah ni paradi nosilstva ni potrebno, saj bo otrok takoj po rojstvu prejel imunoglobuline proti hepatitisu B, začeli pa bodo tudi s cepljenjem.
Za vaša jetra je najpomembnejše izogibanje alkoholu, toplo pa priporočam tudi cepljenje proti hepatitisu A.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani

Kaj pomeni, da je nekdo nizko kužen? Da obstaja manjša verjetnost, da nekoga okužiš?

Kakšna je možnost okužbe po zraku npr. v primeru kihanja, kašljanja, pri čemer tega seveda ne počneš direktno v osebo? Ali je kopanje v javnih bazenih priporočljivo ali ne?

Pravite, da lahko ostane stanje leta in leta enako. Ali je možno, da se nikoli ne razvije v bolezen, ali se v večini primerov to vendarle zgodi, pa čeprav v starosti?

Kdaj po porodu mi priporočate cepljenje proti hepatitisu A? Se lahko cepim v času dojenja ali je bolje počakati, da s tem preneham? Ali je morda priporočljivo še kako drugo cepljenje za mene in moje druž. člane? Sploh obstajajo cepiva za druge vrste hepatitisa? Ali je zaščita pred virusom popolna šele po prejetju vseh treh odmerkov cepiva ali že prej?

Najlepša hvala za odgovor

New Report

Close