Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HEPATITIS B

HEPATITIS B

Spoštovani, izvidi pri treh letih kažejo na proti hepatitisu B uspešno cepljenega otroka. Očitno je prišlo tekom let do padanja zaščite, zato bodo docepili s poživitvenim odmerkom in nato opravili kontrolo protiteles.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor.
Po tem pozivitnem odmerku ki ga dobi,vedno uspe ali obstajajo izjeme? Glede na izkušnje ki jih imate na vsa leta.

Hvala. Obupana mati

Pozdravljeni,
žal sem se nekaj časa nazaj zbodla z iglo pacienta v bolnišnici. Trikrat so mi vzeli kri, ker so mislili, da je izvid laboratorijska napaka. Ker so bili vsi izvidi isti so ugotovili, da ni napaka, vendar da imam tak izvid. Ker takega izvida niso videli, so mi kasneje po 6 mesecih se mi zdi, zopet kontrolirali kri in izvid je bi enak. Sedaj sem imela še eno kontrolo in pravijo, da bom imela do konca življenja tak izvid, nihče pa mi ne zna razložiti kaj to dejansko pomeni. Pri meni je namreč antiHBc pozitiven negativen. Povedali so mi, da imam zadostno število protiteles, da zakaj je tak izvid ne vedo (pred vbodom je bil negativen) in da bo pač izvid tak. Mene predvsem skrbi ali se lahko ta izvid spremeni iz pozitivno negativno v pozitivno? Predvsem sem zaskrbljena, ker še nimam otrok bi jih pa rada imela in ne vem ali moji izvidi vplivajo na otroka?Oziroma ali lahko to prenesem na otroka?
Tukaj so moji izvidi: HBsAg: nereaktiven, antiHBs: pozitiven 140IU/l, antiHBc: pozitiven/negativen, HCV: nereaktiven.

Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani, pri vašem izvidu je pomembno izključno to, da imate protitelesa proti plaščnemu antigenu in je plaščni antigen negativen. Ste zaščiteni proti hepatitisu B. Zakaj je izvid protiteles proti jedrnemu antigenu hepatitisa B mejen, sicer težko rečem. Ali nekaj moti laboratorijski test ali pa ste se nekoč dejansko srečali z virusom hepatitisa B in ste takrat razvili tako protitelesa proti plaščnemu antigenu, kot jedrnemu,… Skratka ni bistveno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor.

Lp

Moj 6-letni sin je včeraj zjutraj prejel 3. odmerek cepiva proti hepatitisu B, popoldne pa je dobil vročino (do 38,5 st. C) z bolečinami v nogah. Glede na to, da je v njegovem razredu bolnih precej otrok s podobnimi simptomi, menim, da bolezen ni povezana s cepljenjem. Vseeno pa me zanima, če zaradi sočasnega prebolevanja viroze lahko pričakujemo slabši odziv telesa na cepivo.
Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

Spoštovani, ob sočasnih običajnih virozah ne pričakujemo slabšega imunskega odziva na cepljenje. Drugače pa bi bilo, če bi šlo za izjemno težko okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani. Ugotovili so mi,stanje po prebolelem hep B brez nosilstva, bila pa sem ceplena v otrostvu. Zanima me kako lahko to vpliva na otroka ki ga nacrtujem? Prosim vas da mi odgovorite se to: ko bom imela pregled za sluzbo, ali me bodo ponovno cepili za sluzbo ali ni potrebno?

Hvala za odgovor!

Spostovani, ce ste bolezen preboleli in niste nosilka,prav gotovo to na otroka nima nobenega vpliva. Tudi ce bi bili nosilka, bi otroka zascitili s cepljenjem in protitelesi po rojstvu. Ket ste vi bolezen ze preboleli, ponovno cepljenje pred sluzbo nikakor Ni Potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Imam vprasanje in sicer nacrtujemo dopust v indijo. Kako je s ceplenjem proti hepatitisu b?
Se ta prenasa samo z spolnimi odnosti? Zanima me tudi ali zadostujeta dva odmerka? Se pravi zascito bi potrebovala poleti potem pa ne vec, ce sem prav razumrla je tretja injekcija dozivljenska?

Spoštovani, hepatitis B se prenaša s spolnimi kontakti, tetovažo, nesterilnimi injekcijskimi iglami, skratka povsod, kjer lahko pridemo v stik s telesnimi tekočinami (krvjo, slino, spermo, vaginalnimi izločki, ipd.). Cepljenje proti hepatitisu B je smiselno takrat, kadar obstaja večja verjetnost, da bomo v stiku z lokalnim prebivalstvom; da se bomo na poti poškodovali (in bo potrebna zdravstvena oskrba), …. Ob odhodu v Indijo je zlasti priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A (proti B pa pogojno), saj je Indija deleža z nizkim higienskim standardom, hepatitis A pa je tam endemičen.
Pred odhodom je potrebe 1 odmerek cepiva proti hepatitisu A (drugi sledi po 6 mesecih, zaščita je doživljenjska).
Če se odločite tudi za cepljenje proti hepatitisu B, je zaščita po dveh odmerkih šele okoli 40-50%, popolna (in dolgotrajna) pa šele po treh.
Možno je tudi cepljenje s kombiniranim cepivom proti hepatitisu A in B skupaj, kjer sta pred odhodom potrebna 2 odmerka.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako se naceloma odlocajo tisti ki vec potujejo? Ali se cepijo proti hepatitisu b ali ne?
Kako potem je izvedljivo, potovanje bo cez 3 mesece, da se ustrezno cepim v treh odmerkih?

Spoštovani, odločajo se zelo individualno, odvisno, kaj bodo počeli. Večina se jih cepi proti hepatitisu A, proti hepatitisu B pa mnogo redkeje. Če greste čez 2 mesececa, boste pač prejeli 2 odmerka.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala. Imam se nekaj vprasanj.
Zdravnica mi je namrec rekla da je ceplenje proti hepatitisu b zelo varno. Na internetu berem zelo slave stvari in me je strah da bi povzrocilo multiplo sklerozo ali kaksno drugo hujso bolezen. Ce se cepim dvakrat in tam pridem v strik z virusom hepatitisa b, to pomeni da sem zascitena ali bom zbolela saj ne bom prejela tretjega odmerka? Nacrtujem hotel – brez stika z domacini.
Hepatitis a sem ze prebolela. Se lahko nalezem hepatitisa b ce nekdo pljune v pijaco ali pa kaj podobnega? Ce bom ceplena dvakrat to pomeni da ce slucajno zbolim za hepatitisom b imam enake moznosti da ga premagam ali je tezje premagati bolezen, ker je cepivo dodaten napor za telo?
Zanima me pa se koliko zdravstvenih delavcev v sloveniji je ceplenih za hepatitis b? Slisala sem namrec, da se zdravniki, ki se na to podrocje spoznajo, ne odlocajo za cepenja.
Najlepsa hvala

Spoštovani, cepljenje proti hepatitisu B je zavce OBVEZNO. Ob zaposlitvi se prEverja status. Sedaj je cepljena že vsa generacija medicincev, saj smo obvezno cepljenje otrok pričeli z generacijo, rojeno 1990. Po dveh odmerkih cepiva se pričakuje, da bo zaščitena dobra polovica cepljenih, ostala pa še ne. Nikakor pa ne pomeni, da bi vi, če bi bili cepljeni, a še ne bi razvili zaščite, razvili težjo obliko obliko.Po dveh odmerkih imate vsekakor bistveno večje možnosti, da ne zbolite.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Koliksna zascita je ce sploh kaksna za osebo ki je pred enim letom opravila eno ceplenje od treh? Je enako moznosti kot v populaciji ki sploh ni opravila nobenega ceplenja? Kje lahko samoplacnisko preverim koliko protiteles imam v krvi proti hepatitisu b? Zanima me tudi ali mora biti pri osebi ki je enkrat ceplrna vsa 4 pokazatelja na izvidu negativna ali bo eden pozitiven kot da sem prebolela/ali bila ceplena?
Lep pozdrav in hvala

Spoštovani, odgovor ni tako enoznačen, kot si vi predstavjate. Po enem odmerku cepiva ima protitelesa cca 14% cepljenih, kar pa ne pomeni, da je taka tudi zaščita. Stanje protiteles namreč ni edini in izključni pokazatelj imunosti. Če ste bili cepljeni pred enim letom, preverjanje titra ni smiselno, ampak je smiselno nadaljevanje cepljenja. (Kar nekaj oseb ima titre najprej nezaznavne, ki pa potem hitro narastejo po naslednjem odmerku). Pri uspešno cepljenih osebah (ki seveda niso bile pred cepljenjem v stiku z virusom hepatitisa B) je edini pozitivni pokazatelj Anti HBs Ag, in sicer večji ko 10 IE.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani.
Danes sem objela prijateljico, ki je imela uhan v usesu. Ko sva se objeli se mi je nekako uspelo porezati ob tisti palci od uhana, ki gleda skozi uho. Nisem se dosti porezala, samo koza je malo nabrekla, in ko stisnem kozo se maalo vidi krvavo. Naj omenim, da je bila okuzena s hep b. A obstaja moznost prenosa

Ampak, če prav razumem, ste se vi porezali in ne prijateljica? Prijateljica ima najbrž tisti uhan vstavjen že od prej? Možnost prenosa hepatitisa B bi obstajala, če bi najprej z vodilom, rinko prebadali prijateljičino uho, takoj nato pa še vaše, sicer pa ne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, ne vem, če ste prejeli še eno moje vprašanje pa raje še enkrat pišem. Prijateljica je vstavila uhan pred srecanjem. je možno, da si je pri vstavljanju poškodovala luknjico za uhan v ušesu in je s tem spravila nekaj krvi na palčko oz rinko od uhana?
Pa bi lahko s tem prišlo do okužbe?
Mene je pa to samo popraskalo, torej poškodovana povrhnjica.

New Report

Close