Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HEPATITIS B

HEPATITIS B

Ali mi potem priporočate drugi odmerek čez en teden ali po redni shemi, čez en mesec?

Obenem bi se rada zahvalila za vse odgovore in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani, navedli ste, da je bila oseba “morda” iz rizične skupine. Pospešene običajno sheme uporabljamo takrat, kadar želimo na hitro ustvariti zaščito še pred izpostavitvijo. (Npr. pred potovanji, pred začetkom dela z rizičnimi osebami, ipd.). Vi ste izpotavljeni (morda) že bili. Menim, da se lahko cepite po klasični shemi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Izvid je sledeč: S anti HBs 0,0 IU/L (preiskovanec ni imun za infekcijo s HBV)
S anti HBc – nereaktiven (3,66 s/c).. Sem pa cepljen proti hepatitisu b.. Vem tud da obstaja določen procent neodzivnikov, Ne vem pa ali je možno, da kljub S anti HBc- nereaktivnosti, vseeno obstaja možnost, da imam/sem imel hepatitis b?
Ker za HBs Ag pa nikjer ne piše, da bi mi testiral.. Je lahko Hbs Ag pozitiven medtem, ko je S anti HBc nereaktiven? Oz ali je v mojem primeru, ko je S anti HBC-nereaktiven, zadosten pokazatelj, da nimam hepatitisa b? Mal mi je čudno, da kljub cepljenju nisem imun za infekcijo..

Prosim Vas za odgovor!

Spoštovani, sicer ne vem namena vašega testiranja, ampak vidim, da je antiHBc negativen, kar pomeni, da ni znakov okužbe v preteklosti, in da tudi ni dokaza uspešnega cepljenja: ker je antiHBs negativen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Kot zdravstvena delavka sem leta 2010 sem prejela tri odmerke cepiva proti HBV. Izvidi virusnih markerjev nedavnega pregleda so pokazali na EIA anti-HBs 49 I.E., ostali markerji so nereaktivni. Zanima me, ali ta vrednost protiteles omogoča zaščito ali bi bila potrebna revakcinacija? Zanima me tudi, kolikšna je dejansko višina protiteles v krvi, ki omogoča zaščito.

Najlepša hvala za vaše odgovore in lep pozdrav.

Spoštovani, vaša zaščita je ustrezna, revakcinacija ni potrebna. Smatramo, da je zaščita ustrezna, kagar je vrednost protiteles po cepljenju :≥10 IU anti-Hbs

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni

Otroka smo preventivno cepili proti Hepatitisu B. Po zaključeni seriji cepiv so testi pokazali, da je anti HBs pozitiven 19 IU/liter, anti HBc negativen. Po mnenju infektologinje je titer protiteles dokaj nizek in priporoča še 4. odmerek. Od takrat je minilo 9 mesecev. V tem času revakcinacije nismo opravili zaradi ponavljajočih se prehladov otroka.

Zanima me, ali je smiselno sedaj opraviti revakcinacijo glede nato, da je od takrat že minilo toliko časa in se je mogoče titer protiteles spremenil (ali se s časoma le zmanjšuje?) in ali je otrokov titer res prenizek, če v enem od vaših odgovorov zgoraj pišete, da je zaščita ustrezna, kadar je vrednost protiteles po cepljenju večja ali enaka 10 IU anti-Hbs, njegova pa je 19 IU. Kaj takšna zaščita sploh pomeni za 2-letnega otroka?

Hvala za odgovor.

Lp

Pozdravljeni

Otroka smo preventivno cepili proti Hepatitisu B. Po zaključeni seriji cepiv so testi pokazali, da je anti HBs pozitiven 19 IU/liter, anti HBc negativen. Po mnenju infektologinje je titer protiteles dokaj nizek in priporoča še 4. odmerek. Od takrat je minilo 9 mesecev. V tem času revakcinacije nismo opravili zaradi ponavljajočih se prehladov otroka.

Zanima me, ali je smiselno sedaj opraviti revakcinacijo glede nato, da je od takrat že minilo toliko časa in se je mogoče titer protiteles spremenil (ali se s časoma le zmanjšuje?) in ali je otrokov titer res prenizek, če v enem od vaših odgovorov zgoraj pišete, da je zaščita ustrezna, kadar je vrednost protiteles po cepljenju večja ali enaka 10 IU anti-Hbs, njegova pa je 19 IU. Kaj takšna zaščita sploh pomeni za 2-letnega otroka?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, res smatramo, da je zaščita proti hepatitisu B ustrezna, v kolikor je titer enak ali večji od 10 I.U. in to ne glede na to, ali gre za otroka ali odraslega (pomembna je le meja, ki jo jo je treba preseči). Titer anti HBc je pričakovano negativen, oz. MORA biti negativen, saj gre za cepljeno osebo in ne za osebo po prebolelem hepatitisu B. Titer anti HBs Ag ni edino merodajno merilo imunosti proti hepatitisu B, saj nam ne pove ničesar o celični imunost. Pogosto vidimo, da je pri osebah z nizkim titrom anti HBs po enem odmerku cepiva proti hepatittisu B titet močno poveča po 1 tednu (t.i. “diagnostično cepljenje”. Glede na to, da ima otrok ustrezen titer, vas svetujem, da se glede ev. revakcinacije še enkrat pogovorite z infektologom, ki je prav gotovo imel vzrok, da vam je svetoval revakcinacijo. Morda lahko tudi počakate cca 1 leto, po letu dni še enkrat opravite testiranje in ev. revakcinacijo opravite takrat.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni;
Pred kratkim sem se šla na Japljevo na priporočilo osebne zdravnice testirat. Opravila sem jetrne teste in še nekaj ostalih testiranj za hepatitise. Ker bi rada bolj poglobljeno diagnozo z Vaše strani, bom zelo hvaležna, če bi si lahko vzeli nekaj časa in mi odpisali. Zahvaljujem se Vam že vnaprej.
Kot mi je jasno iz mojega izvida in navedenih podatkov ; ter zgoraj navedenih ugotovljenih dejstev od predhodnih piscev na forumu; imam občutek, da bi lahko v primeru rezultatov mojega izvida zdravnik napisal več pomembnih podatkov ( a jih ni). Ne vem, morda pretiravam; toda mene recimo upravičeno tudi skrbi, ali sem klicenosec ali ne..
Nadalje je (zame) relavanten tudi podatek ; ali se iz rezultatov priporoča obravnava družine, s katero sobivam in skupaj uporabljam toaletne prostore, pribor….
Priznam, zelo sem zmedena in strah me je. Počutim se popolnoma nemočno in manjvredno nad branjem teh vrstic. Resnično upam, da NIMAM NITI ENEGA OD HEPATITISOV, za HIV pa mi je nekako uspelo ugotoviti in iz napisanega “razvozlati”, da je vse Ok in da ni nobene panike ( ne za nazaj sploh pa ne za naprej). To sem uspela nekako “dešifrirat”. Za ostalo pa prosim vas. Naj povem, da so mi s težavo vzeli kri, ker nikakor ni uspelo, da ne bi pritekala po “kapljicah”. Tudi po pitju večjih količin vode in masaži smo se še vedno “matrali”, a za silo je sestra vseeno uspela narediti iz nič toliko, da je zadostovalo.

Piše pa takole:
Presejalni test na HIV 3 in 4 generacije : nereaktiven
HCV presejalni test reaktiven, anti HCV potrditveni test : neopredeljiv, ob določitvi HCV RNA je prišlo do tehničnih težav, testiranja ni bilo mogoče izvesti.
Anti HBs kvantitativno pozitiven več kot 1000 IU/I , HBs kvalitativno nereaktiven, anti HBc pozitiven

Torej; povejte mi prosim, kaj vse to zgoraj napisano pomeni zame, oz. za moje zdravje, ( in posledično nadaljni pričakovan potek, in kako je v primeru izvidov- ali bo potrebna nadaljna obravnava..). V primeru, da sem na kakrkoli pozitivna, oziroma imam katerega od virusov v telesu, me zanima, kaj lahko naredim, da ne pride do poslabšanja in posledično zapletov.[/b][/b]
Na izvid sem čakala skoraj 1 mesec, saj so ga menda na Japljevi nekam založili, pa še zdravnik, ki je z menoj opravil pogovor, je bil odsoten, tako da sem morala sama vse uredit,da ga imam danes pri sebi.
Osebna zdravnica je na bolniški, mi pa je rekla, ( preden sem dobila izvid uradno po pošti), da bi v primeru, če bi bilo kaj “narobe” ( predvidevam, da je v mislih imela okužbo s hepatitisi ali virusom HIV) takoj izvedela, saj da so menda po zakonu dolžni pacienta nemudoma obvestit.

Lahko povem, da sem kot najstnica imela težave z drogami, ki pa sem jih uživala varno. Toliko “pameti” sem pa vseeno imela, da sem čist in (VEDNO) svoj pribor. Od drog in rizičnega načina življenja sem se popolnoma distancirala; letos teče peto leto odkar sem “pridna”. Gojim ( trudim se) zdrav življenjski slog, se zdravo prehranjujem, vse substance ( legalne in ilegalne) pa sem “odpikala”. Delam na sebi, izbiram “zdrave vsebine”, skratka, svoje življenje imam rada in v njem uživam. Iz preteklosti sem se veliko naučila, lahko pa tudi rečem, da je bila odvisnost tisto poglavje v mojem življenju, ki ga ne obžalujem , saj sem ga sprejela in se z njim pomirila.
Danes sem srečna, in četudi včasih (še ) ne vem točno kaj hočem zase za naprej; pa definitivno vem, česa ne želim. Stopam po poti, ki je sicer precej drugačna od večine; a trdno prepričana v svojo notranjo moč in pogum.

Spoštovani, poglobljene diagnostike nikoli ne izvajamo le na osnovi laboratorisjkih testov, pa še ti so v enek delu nejasni, temveč na podlagi poznavanja zdravstvenega stanja osebe, kliničnih težav, ki jih imea, ipd.
Iz predloženih izvidov lahko razberem le, da je testiranje na HIV negativno; pa da ste preboleli hepatitis B in ni znakov klicenoštva (visoko pozitivna protitelesa proti plaščnemu antigenu hepatitisa B), diagnostiko na hepatitis C pa je treba ponoviti, saj je presejalni test pozitiven, ostalih izvidov pa ni, oz. so nejasni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Vpisala sem se v zdravstveno šolo, kjer je obvezno cepljenje proti hepatitisu B. Zanima me, kje se lahko cepim in ali je potrebna napotnica osebnega zdravnika.

hvala

Spoštovani, generacije otrok, rojene po letu 1991, so bile proti hepatitisu B cepljene rutinsko, ob vstopu v šolo. To pomeni, da samo preverite, ali je bilo pri vas cepljenje opravljeno in je tudi vpisano. Ponovno cepljenje ni potrebno. (oz. bi bilo le, če iz nekega razloga ne bi bili cepljeni).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Moj fant hodi k infektologu zaradi hepatitisa b, ugotovljenega letos januarja. Njegovi rezultati so:
Eia hbsag: pozitiven
eia hbeag: nereaktiven
eia anti-hbc: reaktiven
eia anti-hbe: reaktiven
eia anti-hbs: nereaktiven

Cez dva meseca so bile nadaljne preiskave:
Koncentracija dna virusa hepatitisa b: 8560 iu/ml
cez pol leta:
Hbsag kvantitativno pozitivno 98.19 u/ml,koncentracija dna virusa hepatitisa b: 3930 iu/ml
Zakljucek: kronicna okuzba z virusom hepatitisa b, hbeag negativen. Pocutje ok.

Jaz sem cepljena in sicer so bili moji izvidi:
Eia hbsag: nereaktiven
eia anti-hbc: nerraktiven
eia anti hcv: reaktiven 2435 i.e./l
eia anti- hcv: nereaktiven

Maja pricakujeva otroka in sicer dvojcka. Zdaj me pa zanima,kako ukrepati? Ali se lahko virus prenese na otroka s poljubljanjem? Kdaj se potem otroci cepijo?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, prosim, še enkrat preverite izvide, ki ste mi jih zapisali, saj ste verjetno zatipkali. “Napisali ste: eia anti hcv: reaktiven 2435 i.e./l” ; najbrž ste mislili EIA anti HBs reaktiven 2435 i.e./l ??
Anti Hbs – pozitivno nad 10 i.e/l namreč pričakujemo pri uspešno cepljenih osebah.

Dojenčke HBs pozitivnih staršev obravnavamo po protokolu, glede na to, kdo je nosilec. Otroke, kjer je nosilec oče, se prične cepiti pri 1 mesecu starosti. Virus hepatitisa b je v manjši količini lahko prisoten tudi v slini, zato je poljubljanje lahko “prijateljsko”, ne sme pa priti od oblizovanja dud, ipd., ki bi ga otrok potem nesel v usta.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
imate prav,sem se zatipkala, anti hbs: reaktiven 2435 ie/l.
Najlepsa hvala za odgovor!
Na koga se pa obrnem? Pri ginekologu pravijo naj se obrnem na infektologa, pri infektologu recejo naj se obrnem na ginekologa. Ali mogoce na zavod za zdr.varstvo?

Spoštovani, podatki o klicenoštvu vašega partnerja so bili verjetno posredovani Nacionalnemu inštitutu za varovanje zdravja (bivši ZZV), kjer ste vi najbrž tudi opravili cepljenje. Ponekod cepljenje dojenčkov opravi območna enota NIJZ (bivši ZZV), drugod otrokov izbrani pediater. Ko se bosta otroka rodila, imejte s seboj potrdilo o klicenoštvu očeta, pokažite ga v porodnišnici, predvidevam, da vam bodo v odpustni list zapisali, da otroka potrebujeta zaščito s cepljenjem proti hepatitisu B. Prvi pregled pri pediatru je pri enem mesecu starosti, ko se cepljenje tudi opravi. V kolikor pediater cepljenja ne izvaja sam, otroka napoti na območno enoto NIJZ.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa vam hvala!
Lep pozdrav

Pozdravljeni, moja zelo dobra prijatelica je izvedela, da je njen trenutni partner pozitiven za hepatitis b, nima pa informacij za kakšno okužbo gre (ji ne želi povedati) sama je se je naročila na testiranje v pon. Mene pa zelo skrbi če nas je okužila, saj imam dva majhna otroka 1,5 in 4 leta, ki pgromno vasa preživita z njo saj je večkrat njuna varuška. Z njima ima ogromo telesnega stika ju tudi poljublja, pijejo iz istega kozarca, jejo kaj z isto žlico ipd. Tudi drugače smo zelo odprti glede teleshih stikov. Zanima ali je možnost in kolikšna, da smo se nalezli od nje v primeru, da je kužna ali je možno da sta otroka že prenesla naprej v vrtcu npr. manjši z menjavanjem dude ali zaganjam preveliko paniko? Naj počakam na njene rezultate ali naj gremo takoj na testiranje? Zelo sem zmedena in prestrašena kaj sledi? Lp

Spoštovani, ne zganjajte panike in počakajte na izvide. Od vseh navedenih aktivnosti bi lahko manjše tveganje predstavljalo le hranjenje z isto žlico, če bi jo VISOKO kužna oseba intenzivno oblizovala in vanjo dobesedno pljuvala.

Stike: hranjenje s isto žlico – pa tudi sicer vsekakor opustite, ker predstavlja izrazito tveganje z prenos kapljičnih okužb, črevesnih okužb in vpliva tudi na nastanek kariesa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close