Cel mesec bomo osvetljevali ključne teme, povezane z zdravjem žensk v vseh življenjskih obdobjih, ter raziskali, kako na njihovo vsakodnevno življenje vplivajo nevidne, a mogočne sile – hormoni.
Oh ti hormoni!
Naša nedavna anketa na Facebook strani portala Med.Over.Net je razkrila osupljive podatke: več kot 90 odstotkov žensk je prepričanih, da hormoni obvladujejo njihovo življenje, skoraj enak delež jih meni, da vplivajo na njihove odnose, pri kar 70 odstotkih pa hormonske spremembe puščajo »odtise« tudi na koži. Staranja se boji skoraj 80 odstotkov vprašanih, kar kaže na zakoreninjeno skrb, ki jo prinašata tek časa in pritiski sodobne družbe.
Šokiralo nase je …
Najbolj nas je pretresel podatek, da si le 30 odstotkov žensk redno mesečno samopregleduje dojke! To je zaskrbljujoče, saj pojavnost raka dojk v zadnjih desetletjih vztrajno narašča, zaradi česar je postal najpogostejši rak pri ženskah v razvitem svetu. Strokovnjaki soglasno opozarjajo: zgodnje odkrivanje raka dojk lahko odločilno poveča možnosti za uspešno zdravljenje in ozdravitev. Če je rak dojke zgodaj odkrit, je ozdravljiv
Se sprašujete, kako pravilno opraviti samopregled dojk? Oglejte si naš video, v katerem vas bo vodja Centra za bolezni dojk iz ZD Ljubljana, dr. Maja Milohnoja Berčič, dr. med., popeljala skozi postopek samopregledovanja in na kaj je treba biti pozoren, da vam kaj pomembnega ne uide. Pri samopregledovanju namreč ne gre samo za zatrdline / bulice.
Kako življenjski slog vpliva na staranje in umrljivost?
Ali verjamete, da je vaše zdravje zapisano v genih? Nova raziskava znanstvenikov z Univerze v Oxfordu je dokazala, da na dolgoživost in zgodnjo umrljivost kar desetkrat bolj vplivajo okoljski dejavniki – torej vaš življenjski slog in pogoji, v katerih živite! S kakšnimi navadami pa ve skrbite za svoje zdravje?
Kljub splošnemu zavedanju, kako pomemben je kakovosten nočni počitek, se doslednih večernih rutin pred spanjem drži le nekaj več kot 40 odstotkov žensk. Polovica vprašanih se rekreira zaradi zabave, druga polovica zaradi rezultatov, medtem ko 35 odstotkov za zdravje in energijo skrbi s prehrano in gibanjem, 65 odstotkov pa z rednim počitkom in kakovostnim časom zase. Tudi ta je pomemben in prepogosto zanemarjen!
Spremljajte nas za več koristnih nasvetov!
Spremljajte nas in ne zamudite naših vsebin o intimni negi, preventivi, zdravem življenjskem slogu, spanju, akutnih in kroničnih boleznih, ginekološkem in reproduktivnem zdravju, odnosih in še mnogo več. Skupaj lahko poskrbimo, da bo zdravje žensk postalo prioriteta!
Imejte se rade.