Varno lajšanje bolečin med nosečnostjo in dojenjem

Noseča ženska leži v postelji in se drži za glavo, ker jo boli
Foto: Profimedia

Bolečina se lahko pojavi tudi v času nosečnosti in dojenja. Kako jo lajšati?

Prvi korak pri obvladovanju bolečine v obdobju nosečnosti in dojenja naj bodo nefarmakološki pristopi, kot so počitek, zmerna telesna aktivnost, zadosten vnos tekočine in masaža bolečih predelov. Kadar ti ukrepi ne zadostujejo, se lahko nosečnica ali doječa mati po posvetu z zdravnikom ali farmacevtom odloči za uporabo ustreznih zdravil proti bolečinam (analgetikov), je povedal farmacevt Bojan Madjar, mag. farm. spec., nacionalni koordinator farmacevtske skrbi “Vprašajte o svojem zdravilu” pri Lekarniški zbornici Slovenije, za Pomurske lekarne. Preverite, kaj svetuje o lajšanju bolečine v času nosečnosti in dojenja.

Varnost analgetikov v obdobju nosečnosti in dojenja

Uporaba analgetikov je med nosečnostjo in dojenjem omejena zaradi morebitnih neželenih učinkov ter možnosti prehajanja učinkovin skozi posteljico ali materino mleko. Nekatera zdravila lahko vplivajo na razvoj ploda, zavirajo rast ali povzročijo težave, ki se pokažejo šele po rojstvu. Zato se praviloma nosečnicam in doječim materam samozdravljenje odsvetuje, priporočljivo je, da se pred uporabo zdravil vedno posvetujejo z zdravnikom.

Ker se zdravila iz etičnih razlogov ne testirajo na nosečnicah in doječih materah, so podatki o njihovi varnosti omejeni. Kljub temu obstajajo smernice za uporabo nekaterih analgetikov, ki so na trgu že dalj časa.

“Če se v času nosečnosti ali dojenja pojavijo močna nenadna bolečina, dolgotrajna bolečina, bolečina v trebuhu, hud glavobol ali bolečina neznanega izvora, je nujen obisk zdravnika – bodisi osebnega zdravnika, ginekologa ali zobozdravnika.”

Bojan Madjar, mag. farm. spec., nacionalni koordinator farmacevtske skrbi “Vprašajte o svojem zdravilu” pri Lekarniški zbornici Slovenije

Paracetamol: najprimernejša izbira

Paracetamol je najprimernejše zdravilo za lajšanje bolečin v času nosečnosti in dojenja. Čeprav prehaja skozi posteljico in v materino mleko, raziskave ne kažejo, da bi njegova uporaba povzročala prirojene nepravilnosti ali toksične učinke na plod.

Kljub temu se priporoča uporaba paracetamola v najnižjem učinkovitem odmerku, za čim krajši čas in z najmanjšo možno pogostostjo.

Acetilsalicilna kislina: posebna opozorila

Acetilsalicilna kislina je od šestega meseca nosečnosti dalje prepovedana, razen v redkih primerih, ko zdravnik predpiše nizke odmerke. Ob koncu nosečnosti lahko poveča tveganje za krvavitve pri materi in otroku ter zavre krčenje maternice, kar lahko privede do zapoznelega ali dolgotrajnega poroda.

Čeprav acetilsalicilna kislina v materino mleko prehaja le v majhnih količinah, se njena uporaba med nosečnostjo in dojenjem za samozdravljenje odsvetuje.

Nesteroidni antirevmatiki: tablete in mazila

V skupino nesteroidnih antirevmatikov (NSAID) spadajo učinkovine, kot so ibuprofen, naproksen in diklofenak. Ibuprofen in naproksen sta na voljo v obliki tablet, ibuprofen in diklofenak pa tudi v obliki mazil za lokalno uporabo. Peroralna uporaba teh zdravil (tablete) je v prvem in drugem trimesečju odsvetovana, razen če je nujna – o čemer lahko presodi le zdravnik. V tretjem trimesečju so ta zdravila kontraindicirana, saj lahko pri otroku povzročijo resne zaplete, kot so okvare srčno-žilnega sistema, pljuč in ledvic, ter (podobno kot acetilsalicilna kislina) ob koncu nosečnosti povečujejo tveganje za krvavitve in zaplete pri porodu.

Med dojenjem se uporaba naproksena odsvetuje, kratkotrajna uporaba ibuprofena pa ne zahteva prekinitve dojenja.

Za lajšanje bolečin v mišicah in sklepih so na voljo lokalna mazila z ibuprofenom ali diklofenakom, ki v manjši meri prehajajo v krvni obtok. Kljub temu je njihova uporaba v tretjem trimesečju nosečnosti prepovedana, med dojenjem pa dovoljena le ob predhodnem posvetu z zdravnikom

Vir: Pomurske lekarne: Protibolečinska zdravila med nosečnostjo in dojenjem. Dostopno na: Protibolečinska zdravila med nosečnostjo in dojenjem. Zadnji dostop: Februar 2025

Avtor
Piše

N. K.

Medicinske raziskave, javno zdravje, pomen preventive in razumevanje kompleksnih zdravstvenih tem so področja, ki me že od nekdaj navdušujejo. Moje novinarsko delo obsega širok spekter medijev, od digitalnih platform do uglednih tiskanih publikacij, kjer s predanostjo raziskujem in predstavljam najnovejša znanstvena dognanja na razumljiv način. V svojem delu vidim poslanstvo povezovanja medicinske stroke z javnostjo in prispevanja k boljši zdravstveni pismenosti. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close