Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja copati za obiske – a so ljudje nori???

copati za obiske – a so ljudje nori???

Sicer se je zgodilo že dva tedna nazaj, pa sem še vedno besna kot ris. Pridemo na obisk z našim sinkom (20 mesecev) k prijateljici, ki živi v hiši (podstrešje). Že spodaj sva se z možem seveda morala sezuti in si nadeti copate (saj nama ni problem). Problem je v tem, ker jaz nisem vzela copat s sabo za otroka, oni jih pa tudi niso imeli. Pa pri njih v hiši ful mrzlo po tleh (pač taka hiša). In jaz rečem, da se pa otrok ne bi sezul, ker ima itak udobne čeveljčke in bi bil pač eno uro v čeveljčkih. Joj, pa ravno smo vse pomili, saj je lahko v nogavicah. Ja, hvala, ne. V nogavicah, ko je še mene zeblo v hišnih copatih. Nič, nekaj časa sedimo na kavču, jaz otroka v naročju, dokler se ni naveličal in želel malo naokrog. Jaz pa potem rečem, da kar gremo, ker nas zebe v noge. Mislim, a so ti ljudje s temi copati že malo nori ali kaj? Jaz vsakemu obisku zdaj rečem, da pri nas nobenega ne sezuvamo. Eni se, drugi ne. Ima pa vse svoje meje. Tudi čistoča! Na živce mi pa gre tudi, ko dobim za obuti umazane hišne copate. Ma ne vem, v tujini tega nimajo povsod. A mi že malo pretiravamo s tem ali kaj?

Se popolnoma strinjam.

nina šurbek fošnarič

Tudi jaz se strinjam. Pri nas smo obisek sezuvali edino, ko se je naša mala raziskovalka plazila po tleh (nekaj mesecev). Odkar pa hodi, tega ne počnemo več.
NIkdar pa ne bi sezula otroka – če pa so nekateri že tako natančni bi mu lahko malo obrisali čeveljčke pa bi bilo tako, kot da bi bil v copatih.
Kot vemo mora imeti otrok ravno prav veliko obutev – a si predstavljate, da bi imeli doma en par copatkov vsake številke – to bi bila kar lepa zbirka (in tudi kar nekaj denarja). Potem pa bi prišli na obisk sosedje z dvojčki?!

Sončen pozdrav,

Diana

No kakor vzameš.
Jaz recimo tudi ne sitnarim, naj se ljudje sezuvajo, pač kakor komu paše, vendar pa popizdim, ko mi moževa teta zagazi (dobesedno) v kakšnih svinjskih čevljih, da vse leti od njih. V dnevni sobi pa preproga…

Sicer pa se mi zdi, da če so čevlji kolikor toliko čisti in je vreme suho, se sezuvati ni potrebno, sploh ne otrok.

Lep sončen dan,
Janka

P.s. Copate pa imamo čiste in na vidnem mestu, da se ljudje lahko sezujejo sami, če se hočejo.

Tudi pri nas smo se sezuvali predvsem takrat, ko sta se mulcka plazila.
Da bi pa kdaj zatezila otrokom, to pa nikoli.

Je pa res, da imamo bez tepih in je kar tezko za cistiti, tako, da edinole ultra svinjski cevlji ne pridejo v postev!

LP

Jaz pa se strinjam s tvojimi prijatelji. Pri nas sezuvamo vse. In pardon, mimogrede, zaradi tega nismo nori:))). Le uživamo v čistoči in zelo se trudiva z možem, da je stanovanje čisto in enako spoštujeva tudi trud drugega, kadar smo pri njih na obisku. V primeru, ki ga opisuješ, bi jasno malčku obrisala čevlje in ga pustila naj hodi v čeveljčkih, saj gre za enkratno izjemno situacijo. Bi pa vsekakor poskrbela, da vam to ne bi prišlo v navado in bi bil drugič malček lepo v copatkah. Tudi mi se sezujemo drugod in nošenje otroških copat na obisk je za nas povsem normalna stvar. Kam pa pridemo, če bi drug drugemu tacali po stanovanjih – pa brez zamere. Ne poznam nikogar od sorodnikov ali od prijateljev, pri katerih bi bila navada, da so obiski obuti. Zame to predstavlja del osebnostne kulture posameznika (pa ponovno brez zamere) in spoštovanja dela tistega, ki je pospravljal in se trudil za čistočo, pa kdorkoli že je to bil.

Lp
A.

No, jaz sem pa drugačnega mnenja.

Meni se zdi sezuvanje čevljev, ko pridemo na obisk (sploh za odrasle) nekaj normalnega, sploh zdaj ko hodimo po obiskih, kjer imajo male otroke, ki se po možnostih še plazijo po tleh. Tako se vedno sezujem.

Za otročka imam s sabo nogavičke z bremzicam, vendar nikoli nikjer ne komplicirajo in je lahko tudi v čeveljčkih.
Ali pa nam posodijo njihove otr. nogavičke, če jih nimamo s sabo:), če otrok želi biti brez čeveljev (naš se namreč vedno, ko pridemo na obisk, vsede na tla in si začne odvezovati vezalke).

Nekako mi je tudi normalno, da se obiski, ko pridejo za dalj časa, sezujejo, otrokom pa seveda dovolim, da so obuti.

Sto ljudi, sto čudi:)

Hudo…

Comet kakor za koga:)))

Mi doma ne zganjamo kakšnega terorja nad gosti, sezuje se, komur se to zdi primerno ali bolj udobno. Ko so se otroci plazili, mi je pa šlo malo bolj na živce, ko se najbližji sorodniki, recimo tašča in tast, niso.
Ko gremo mi na obisk, se držimo tamkajšnjih navad, otroci pa s seboj vedno vzamejo copate, ker pač ne sedijo pri miru, včasih lezejo po kakšnem stolu, grejo v kopalnico in kaj vem kaj še, pa bi mi bilo nerodno, če bi za sabo puščali kakšne sledi. Tako se mi pač zdi manj komplicirano.

Tudi jaz si ne predstavljam, da bi mi kdo hodil obut po stanovanju in po parketu, kjer bi se vsak odtis kamančka poznal.
Pri nas se vsak obiskovalec sezuje in obuje njim namenjene copate, otrokom bi verjetno dala nogavice z bremzicami. Do sedaj se mi še ni zgodilo, da se kdo ne bi želel sezuti – v tem primeru bi ostal pred vrati, žal.

Tudi mi se povsod kamor gremo sezujemo, s seboj pa imam vedno otroške copate.

meni pa pomeni del osebnostne kulture in spoštovanja do obiskov, da jih ne sezuvam in tlačim v ene butaste copate. lepo prosim vendar, odrasli ljudje smo, gremo ven, se lepo oblečemo, potem se moramo pa sezut in sedet v copatih. halo? meni je to čisto mim! saj tudi v službi nimamo copat! sama sem velikokrat tudi doma v čevljih, poleti itak, pozimi imam pa take za doma. ne rečem, da so čevlji res res umazani (ampak s takimi se ponavadi ne hodi na obisk !), če je pa zunaj mokro, se že da kej narest. pa ok, če je mokro, naj se sezujejo. v suhem vremenu pa ni nobenega opravičila, da tako žalimo svoje obiske!

Se popolnoma strinjam z Analiano – v stanovanju obvezno copati.

Pri nas doma radi hodimo bosi in nikakor si ne predstavljam, da bi nekdo hodil z umazanimi čevlji (na čevljih se VEDNO prinese nekaj umazanije od zunaj) po tleh, kjer potem jaz stopam bosa.
Si predstavljaš, da imaš doma mulčka, ki “preživi” večino časa na tleh, potem pa dobiš obisk, ki se noče sezuti? V mojem stanovanju ne!

Pa se mi vse skupaj sploh ne zdi teženje, pač pa preprosto čistoča (in tudi higiena).

Lp,

t.t.

P.S. Tudi jaz ne poznam nikogar, kjer bi obiski (ali pa tudi domači sami) hodili po stanovanju obuti.

Se strinjam z Analinim zapisom.
Tudi pri nas sezuvamo ljudi in otroke, če le imamo za njih primerno obutev. Zakaj bi čistila več kot je potrebno????????????
Naši gostje so se tega navadili in nikoli ni problemov, sami od sebe se sezujejo, prav tako pa mi počnemo pri drugih. Imajemo malo spoštovanja do tistih, ki skrbijo za red in čistočo v svojem domu.

lp

Majda, kje pa je potem kultura do nekoga, ki je dal, ko je bil še študent, njegov partner pa pripravnik, celo premoženje za parket po hiši in se odpovedal marsičemu, da ima danes tisto kar ima? Verjemi, ne bi bila nič zadovoljna, ko bi mi kolegica v bukovem parketu (poznavalci vedo, da je zelo mehak) pustila odtise svojih lepih, tankih petk.

Meni se zdi pri tej zgodbi cudno samo to, da osebo, s katero se ne mores osnovnih stvari zmenit, imenujes moja prijateljica.

Ja, veste, tako je. Zdaj kar nekaj časa ne gremo več tja na obisk. Saj nas nihče ne sili. Nimamo časa, adijo. Pri moji mami si težko predstavljam, da bi kdo hodil v copatah na obisk. Imam še dve sestri, brata in pet nečakov, in ko smi vsi tam čez vikend, letajo iz dvorišča ven, čez hodnik, pa na drugo stran, za njimi (večinoma pa pred) še dve mački…Lahko si predstavljate, da pogosto čiščenje nima kakšnega posebnega smisla…. Ja, je lepo na vasi. Naš je čisto v nebesih.

Pa to je le en od razlogov. Najbolj me moti brezvezno čiščenje.

Do zdaj nisem svojih principov sezuvanja razlagati še nikoli. Saj pravim moji okolici se to zdi samoumevno.

bekica tudi mi nismo v mestu:))

Tudi pri nas se VSI sezujejo. Sicer pa imamo povsod po hiši, tudi stopnišče do zgornjega nadstropja tapison in ni šans da gre gor kdo v čevljih. Imamo pa vedno dovolj tudi otroških copat. In še NIHČE ni rekel da ga s tem ko se mora sezuti žalimo.
LP A.

New Report

Close