Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Težave s srcem

Težave s srcem

pozdravljeni

Hvala za odgovor

lp

Pozdravljeni!
Ze sem vam pisal , ampak me se nekaj zanima, da vam osvezim spomin, sem 20 letni student sportne fakuktete, v otrostvu operrian zaradi subaortnega VSD-ja , sedaj je z mano vse v najlepsem redu, Obremenitveni testiranje bp, ultrazvok srca bp, EKG: sinusni ritem/71min , desnokracni blok , leva srcna os
Po mnennju kardiloginje omejitev nimam.

v prejsnjih odgovorih ste mi razlozili pojem desnokracni blok , in da se desni prekat nekoliko pocasneje skrci , zanima me konkretno kako se lahko pocasneje skrci , ne utripa srce skladno ritmicno oz. vzajemno levi in desni prekat ? za koliko ms le desni prekat pocasnejsi od levega ?
Naj se povem da na obremeitvenem testu sem bil popolnoma brez tezav , brez motenj ritma , brez ishemije srcne misice , skratka vse super, me pa zanima kako desnokracni blok vpliva na srce in njegovo delovanje. Nastal pa je kot posledica operacije VSD.

lepo bi vas prosin za odgovora na ti dve vprasanji.

Lepo vas pozdravljam

Zdravo,

težko govorimo o številu ms, koliko se kasneje prične krčenje desnega prekata. Tudi, če je nekoliko počasnejši, se še vedno dobro skrči, iztisne vso kri in zato ni nič slabši. Tudi pri naporih mu to ne povzroča težav. Povsem vzajemno pa se desni in levi prekat tako ali tako ne krčita – in niti ni nujno potrebno, sta dve ločeni votlini, ki delita le eno skupno steno – prekatni pretin (ali ventrikularni septum).

Ali je DKB nastal kot posledica operacije VSD ali zaradi spremenjenega razvoja živčevja ob samem VSD je stvar debate – smisla, kaj je bilo prej – kura ali jajce 🙂

Ne skrbite in normalno živite torej 😉

Pozdravljeni!

Najlepsa hvala za odgovor

lp

Pozdravljeni

Ali obstaja varianta da EKG- zapis nakaže kako poškodbo na kateri izmed zaklopk ?

lp

Pozdravljeni

Zanima me , ali je možno da zdravnik s stetoskopom ko posluša srce in ugotovi šum na srcu 1-2/6 oceni da gre za funkcionalni nenevaren šum? če je zdravstvena anamneza bp, UZ srca pred 3 mesci bp in sedanji EKG normalen. Baje so ti funkcinonalni šumi 1-2/6 zelo tihi in so pretihi da bi bili organski oz. nakazovali na kakšno napako v srcu ?

Prosil bi vas še za vaše mnenje oz. odgovor
lp

Pozdravljeni nikovg6,

EKG zapis ocenjuje električno aktivnost srca. Neposredna ocena zaklopk (oz. bolezni zaklopk) ni mogoča, lahko pa ocenjujemo nekatere posledice bolezni zaklopk na srčni mišici – predvsem zadebelitve zaradi večje obremenitve. Vsekakor je preiskava izbora za diagnozo bolezni zaklopk ultrazvočna preiskava srca.

Pozdravljen jan 14,

s stetoskopom pogosto ocenjujemo različne šume, ki jih ločujemo po položaju, širjenju, trajanju v srčnem ciklu, frekvenci ter načinu spreminjanja samega šuma. Jakost šuma nam lahko pomaga pri oceni resnosti hibe, ki je odgovorna za šum, nas pa pogosto lahko celo zavede.

Vsekakor je odločilna preiskava, kot sem že zapisal, UZ srca, s katero zaklopke natančno ocenimo. V vašem primeru ste ga že opravili, kot razumem, je bil normalen, zatorej lahko mirno kardiološko zaključimo, da gre za nenevaren, funkcionalen šum kot posledica normalnega pretoka krvi skozi zaklopke. Večinoma so, kakor ste sami povedali, res tišji, so pa bolj izraženi pri suhih postavah, dodatno se ojačajo ob npr. stresni situaciji (kar za nekatere UZ srca vseeno je :)).

Pozdravljeni

Hvala za odgovor

Lp 🙂

Pozdravljeni,

tema postaja zelo dolga in veliko informacij se podvaja zaradi nepreglednosti.
Zato sem temo zaklenil in naprošam, da ob ponovnih vprašanjih odprete novo temo s povednim naslovom, da bi morda z odgovorom lahko na vprašanje odgovoril tudi drugim s podobnimi težavami ali zagatami.

Hvala za razumevanje!

New Report

Close