Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Težave s srcem

Težave s srcem

Niko,

kot morda lahko sklepate, med.over.net ni edina moja vsakodnevna naloga. Pravzaprav na sporočila odgovarjam na med.over.net povsem prostovoljno in brezplačno. Vsak dan ob vseh dežurstvih in dodatnih obremenitvah na delu pač nimam časa ves čas viseti na forumu in čakati, da mi kdo piše. Tako se včasih primeri tudi tedenska zamuda pri odgovoru, pa “bognedaj”, da sem celo na dopustu.

Na zadnje vprašanje sem Vam že večkrat odgovoril. Vse, kar odgovarjam, pa je tako ali tako le na podlagi tega, kar vi pišete. Dokončno in najbolj merodajno mnenje, ali ste zdrav in kako odlično popravljeno srce imate, pa lahko poda le vaš lečeči kardiolog.

dr. Cerar, ponovno lepo pozdravljeni!

mene pa prav nič ne moti počakati tudi 1 teden ali več na vaš odgovor in sem vam zanj in vaš čas vedno hvaležen 🙂 Pred 3 tedni sem bil končno pri kardiologu oz. kardiologinji, ki me je kar se tiče “srčnih” težav, poleg vas seveda, dokončno pomirila. EKG normalen, UZ srca pa tudi in sicer:

UZ: Bulbus aoerte meri 30mm, LA 32mm, LVDD 46mm.

Debelina septuma 8mm, zadnje stene 9mm, gibanje sinhrono s primerno amplitudo. Ocenjena EF 65%. Gre za hiperkinetično gibanje sten levega prekata. Zaklopke so nežne, se dobro odpirajo. Hitrosti in konfiguracije pretokov preko zaklopk so normalne. Evidentnega patološkega zatekanja ni videti. Desnostranska hemodinamika brez posebnosti.
Mnenje: ECHO srca je starosti primeren.

S kardiologinjo se strinjama oz. se strinjamo kar vsi trije, da je slabša telesna sposobnost in še marsikaj drugega verjetno posledica MS zaradi katere sem bil ponovno na MR glave in ne bolezni srčno-žilnega sistema. Sploh pri takem holesterolu, pritisku (110/70) in normalnih EKG in UZ. Zanima me samo še vaš komentar na UZ ugotovitve, drugače pa sem glede tega povsem pomirjen in mi je eno od bremen (sploh zaradi preteklih infekcij) končno padlo iz ramen 🙂

Za vso nesebično pomoč in vaš čas se vam še enkrat najlepše zahvaljujem! Lep pozdrav

Pozdravljeni Danci88,

hvala za povratni odziv. Veseli me, da je bil tudi UZ srca (glede na zapisano se seveda strinjam) povsem normalen, še bolj pa, da je mnenje kardiologinje ugodno! Hvala tudi za dodaten medicinski namig, ki mi doslej ni bil znan – da ste v diagnostiki oz. zdravljenju multiple skleroze.

Upam, da vam tudi slednjo dobro pozdravijo in boste spet lahko mirno delali na kondiciji ter mišični masi, boste fit in se boste dobro počutili!

V primeru dodatnih vprašanj pa sem Vam seveda na voljo!

Pozdravljeni

Star sem 20 let in kot otrok( 7 let) sem prestal operacijo zaradi prirojene srčne napake subaortnega defekta(VSD) luknjica 2mm, ker je bila luknjica v predelu oz. bolj rečeno pri aortni zaklopki je bila operacij potrebna.Sedaj živim povsem normalno, brez kakršnih koli težav. 1x letno hodim na kontrole k svoji kardiologinji je je fala bogu vedno vse v redu

EKG: sinusni ritem/67 min, desnokračni blok, leva os
UZ: povsem normlano, brez aortne regurgitacije, brez levo-desnega šanta, skratka vse nomrlano

Krdiologinja mi vedno kot zaključek napiše da ni potrebe po nobeni terapiji, in da posebnih omejitev s strani srca niso potrebne.

Če nebi videl brazgotine , sploh nebi vedel da sem bil operrian.Sem aktiven športnik in skrbin za zdravje in dobro počutje.

Karidoginja mi je povedala , da mi nebo nič odsvetovala, ker jo bom potem “grdo gledal” 😛
Zanima me sledeče: Kakšne omejitve s strani srca imam glede izbire poklica v življenju ? Želim si postati srčni kirurg ali pa kardiolog pa me zanima ali je to kakršna koli ovira da sem imel prirojeno srčno napako pa je ta bila odpravljena v celoti ?
Kakše omejitve sploh imam ali jih nimam ? Trenutno sem brz težav tudi ob zelo visokih telesnih obremenitvah.

Oprostite za dolg opis.
Že se veselim vašega odgovora in vas lepo pozdravljam

lp

Pozdravljen,

veseli me, da ste tako odlično zmogljivi in da živite kakovostno življenje – in naj tako ostane. Kot vam je povedala naša kardiologinja (glede na opis verjetno doc. Prokšljeva) – praktično omejitev nimate. Pogosto odsvetujemo le maksimalne napore (kot so maratoni, pohodi na osemtisočake, pa tudi kakšno tekmovalno kolesarjenje), pa še to bolj iz previdnosti, saj zaradi brazgotine, ki je na srcu, ne vemo natančno, kaj se utegne z vrsto leti zgoditi.

Povsem pa tudi drži, da čim omenimo kakršnekoli omejitve, pogosto (kar sem bil deležen, poleg ambulante tudi na tem forumu) dobimo grde poglede 😉

Veseli me vaša želja, da postanete srčni kirurg/kardiolog – glede na starost ste potem že v naših vrstah in se kaj kmalu srečava še na kakšnih vajah na kardiološkem oddelku, kjer delam 😉

Pozdraljveni

Najlepša hvala , za natančen opis.
Se bom potrudil po najboljših močeh , da mi uspe postati kardiolog/srčni kirurg , še nevem očno kaj me bolj veseli 😉

lep pozdrav

Pozdravljeni, ker trenutno drug forum, ki bi bil verjetno bolj primeren ta moje vprasanje ne dela, se bom navezala tukaj in upam, da mi boste lahko pomagali.

Sem v 36. Tednu nosecnosti. Skozi vso nosecnost se mi je obcasno pojavila tezava tezjega dihanja v mirovanju (sedenje, stanje), opazila sem tudi, da mi takrat poskoci utrip. Ker je bilo teh tezav zelo malo in so se zelo hitro umirile temu nisem posvecala pozornosti. Zadnji teden dni pa so te tezave prisotne tudi po 10x na dan in so zelo motece. Zelo tezko se umirim. Imam sportno uro s katero sem si “za hec” zacela meriti utrip. Utrip mi zna v mirovanju iz cca 58 poskociti tudi na 80 – 90. Imam obcutek, kot da mi nekdo sedi na prsih, obcutek je zelo neprijeten, postanem rahlo omoticna. Sem pa se vedno zelo aktivna in nimam tezav pri manjsih naporih. Problem je samo pri mirova ju. Ginekologinja me je sicer poslala na EKG, ampak glede na cakalne dobe itd. Je zelo verjetno, da bom prej rodila, preden bom prisla na vrsto 🙂
Prebrala sem vem poljudnoznanstvenih clankov in naj bi bilo tako pocutje nekaj normalnega pri nosecnicah. Zanima me ali si lahko s cem pomagam, ker ko se zacnem tako pocutiti se rahlo vznemirim in stanje s tem samo se poslabsam in se vrtim v zacaranem krogu.
Najlepsa Vam hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljena,

ob svojem delu veliko delam z nosečnicami, ki imajo takšne in drugačne težave s srcem. Kar opisujete so lahko bodisi nadprekatne motnje ritma ali pa le nekoliko pospešen običajen ritem. Obe pospešitvi običajnega ritma nastaneta v vsaki nosečnosti zaradi hormonov, ki pospešujejo simpatično aktivnost ter povzročijo zadrževanje vode v telesu. Oboje na (sicer naraven in v nosečnosti nujen) srce vplivata tako, da povečata vzdražljivost električnega sistema srca. Tako vedno pričakujemo (vsaj nekaj) časa hitrejši srčni utrip.

Možen je tudi nastanek, kot sem prej omenil, nadprekatnih motenj ritma, ki so povsem nenevarne, so pa neprijetne (in povzročajo tiščanje v prsih ter nelagodje). Vedno nastajajo le v mirovanju, ob naporu jih res nikoli ni. Razen izjemoma trajajo do nekaj minut in se prekinejo same. Če se ne, lahko dodatno k prekinjaju pripomorete, da se oplaknete s hladno vodo, morda napnete mišice v prsnem košu (kot bi hoteli izenačiti pritisk v ušesih). Le redko je potreben obisk urgence.
K tem motnjam ritma zagotovo pripomore tudi dejstvo, da se ob tem vznemirite…

Ko bo nosečnost mimo (torej v nekako 4 tednih ;-)) tudi teh težav ne bo. Ostanite torej mirni, recite si – je neprijetno, ni pa nevarno – in srečno!

Najlepsa Vam hvala za razlago, nasvet in spodbudne besede, ki vedno pridejo prav. Zelim vam vse dobro!

Obcutek vrtoglavice oz. omotice in da komaj stojim na nogah in bolečim nog od kolen navzdol ter obcutek bolecega vratu ter zaspanosti bolecine cutim tudi v levi roki od komolca navzdol ( imam opeceno roko) .Tudi obcutek mrazu ter večkrat me boli v prsnem kosu.

Spoštovani Samirchy26,

žal iz vašega prispevka nisem razumel, kaj želite, da Vam objasnim ali svetujem. Vsekakor navajate težave, ki bolj verjetno niso srčnega vzroka, a vseeno – na specifično vprašanje bom seveda oddal smiseln odgovor.

Pozdralvjeni !

Imam čist informativno vpršaanje , namreč kako dolgo približno se čaka na izvid po orpavljanju UZ srca na UKC ljubljani ? Če mogoče veste kako doglo približno se čaka na izvid ?

Za odgovor se vam že v naprej zahaljujem
LP

Pozdravljeni,

žal je to odvisno od večih dejavnikov – nekateri izvajalci izvide spišemo skoraj takoj, drugi nekoliko kasneje; načeloma potem izvid UZ srca prejme napotitelj, ki vam izvid UZ srca komentira in pošlje na dom. Večinoma to traja med kakšen teden do dva, lahko pa žal tudi dlje …

Imam previsoke zobce R v V2 in V3
kaj to pomeni ali je to huda bolezen.
Drago Mitrović

Spoštovani,

samo opis višjih R zobcev v EKG (in to v odvodih, ki ste jih navedli) niso pomembna patološka najdba. Občasno jih le opišemo, da smo ob poznejši interpretaciji pozorni, da se morda ne spreminjajo pretirano. Sam jih sploh ne opisujem, saj so pogosto le posledica blago spremenjene lege elektrod pri snemanju EKG in ne bolezenska najdba.

Če s strani srca nimate nobenih težav, na omenjen opis EKG pozabite in se ne sekirajte 😉 V nasprotnem primeru, pa ponovno vprašajte, kar bi vas zanimalo!

Pozdravljeni!

Prejsnji mesec sem bil na pregledu pri kardiologinji zaradi prirojene srcne napake(VSD) ki je bila v celoti odpravljena v otrostu, starost 6 let , sedaj jih imam 21.Kardiloginja mi je povedala da je vse v redu z mano in da nobenih omejitev ne potrebujem, sem zelo aktiven sportnik , in tudi sama mi je povedala da mi nebo nic odsvetovala , ker noce imeti “grdih”pogledov. Ob zelo velikih obremenitvah ne cutim nobenih tezav(kratke sape, omotice, slabosti itd..) skratka vse super.
Zanima me to kaj se je zgodilo s to krpico(patch) ki je bila prisita na luknjico(2mm) , in pa brazgotino na srcu?
Baje da je funkcija srca popolnoma normalna ob pravocasni operaciji VSD in da na zivljnejsko dobo ne vpliva ? Kaksno je vase mnenje glede tega ?

Lepo vas prosim za odg.
Lp

Pozdravljen,

krpica (navadno teflonska), s katero so zaprli VSD, se obraste z membrano (endotelom) in postane srcu popolnoma “nevidna”. Da lahko do luknjice že v osnovi pridejo, morajo del srčne mišice prerezati in tam ostane manjša brazgotina.

Če težav nimate, je to odlično – in tudi pričakovati je, da jih nikoli ne boste imeli. Življenjska doba je tako res povsem nespremenjena. Strinjam se z mnenjem Vaše kardiologinje, da posebnih omejitev ne potrebujete. Odsvetovani so le ekstremni napori (kot kakšni ultramaratoni), ki že tako ali tako niso povsem zdravi, vpliv brazgotine na delovanje Vaše srce pa vsaj v manjši meri je prisotno.

Skratka – kar naprej športajte in živite zdravo življenje, pa se nimate česa bati 😉

Pozdravljeni

Zelo lepa hvala za odgovor

lp

Pozdravljeni!

v prejsnjem prispevku ste omenili brazgotino na srcni misici ki je posledica operacije VSD-ja , zanima me kako ta majhna brazgotina vpliva na srce in njegovo delovanje ? ali povzroca aritmijo ?

prosim se za ta odgovor in vas lepo pozdravljam

Živjo,

zelo dobro (in razmišljujoče) vprašanje ste postavili. Pristop za operacije VSD poteka večinoma preko desnega prekata (seveda lahko tudi drugod – denimo desnega preddvora ali celo pljučne arterije). Brazgotina, ki nastane, je posledica kirurškega reza in je zato minimalna.
Vsaka brazgotina v srcu je lahko vzrok aritmij, vendar jih navadno po zgodnji operaciji VSD ne opažamo statistično pomembno več kakor pri zdravih ljudeh – lahko se pojavijo, vendar večinoma v nenevarni obliki. Dobro se odzivajo na medikamentno terapijo. Kar je dobro, je – če jih nimate dosedaj, jih verjetno tudi nadalje ne boste imeli…
Pomembnega vpliva na srčno funkcijo ta brazgotina zelo pogosto nima – tako ekstremne napore odsvetujemo iz previdnosti 😉

New Report

Close