Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Težave s srcem

Težave s srcem

Danci88, ponovno pozdravljeni!

Žal mi je, da imate toliko časa težave, ki še niso bile razrešene. Absolutno se strinjam s pregledom pri kardiologu (ob seveda pregledu pulmologa, ki je že predviden). Glede na težave bi se sam prvo pri Vas odločil za UZ srca, vsekakor pa bi bilo najpametneje, da vas na preiskavo napoti kardiolog, ki Vas pred tem temeljito izpraša in pregleda.
Ne razumem čisto, zakaj ne bi Vaša zdravnica izdala napotnice, če jo je že za pulmologa. Le pregled (in nadaljnje preiskave) bodo izključile vpletenost srca. Težave, ki sem jih takrat označil kot neznačilne in malo verjetne za obolenje srca, ne bi smele trajati toliko časa ali se celo slabšati!

Vkolikor imate nadaljnja vprašanja, mi seveda pišite.

Tudi vam srečno, za vas pa še predvsem bistveno bolj zdravo 2017!

Ponovno najlepša hvala za odgovor!

Imam še eno vprašanje ker sem se ravno spomnil situacije iz preteklosti ki malo spominja na to, pa me zanima še vaše mnenje. Prvič so se mi podobne težave v bistvu pojavile že skoraj 10 let nazaj po eni hujši okužbi, morda je bil celo bronhitis – nevem, ker takrat še zaradi mnenja staršev da se k zdravniku ne hodi če nisi “napol mrtev” le-tega nisem obiskal. Sem pa zelo težko dihal in konstatno izkašljeval zelen izmeček skoraj 3 mesece in bil cel čas tako oslabel da sem komaj hodil. Kolikor se spomnim sem rabil kar lep čas da sem se spravil skupaj, vendar takrat nisem niti pomislil, da bi lahko viroza povzročila tudi kakšen problem s srcem – morda vnetje in oslabelost? Nato se mi je ta “okužba” ponavljala vsakič novembra (drugače sem bil celo leto zdrav) in sicer manj intenzivno kot prvič, novembra 2015 pa sem jo nekako preskočil zaradi operacije slepiča in antibiotikov. Sem pa suho kašljal od takrat pa do marca lani, ko so me poslali prvo h pulmologu in nato na INP.Takrat sem bil samo hudo telesno oslabel, imel občutek težkih nog in vnetje plevre, ki so ga diagnosticirali na INP. Spirometrija malo izven mej normale, RTG prsnega koša pa menda ok. Tudi EKG in kri nista pokazala nekih posebnosti.

Zdaj 2-3 mesece nazaj sem imel očitno spet virozo, ki pa sem jo prvič po dolgem času prebolel na nogah (verjetno tudi zaradi kvalitetnih dopolnil in skrbi za telo). Izkašljeval sem približno teden dni rumen izmeček, potem pa se je kar hitro stanje glede tega izboljšalo. Nato pa zelo težko dihanje (sploh zunaj na mrazu) in vse te težave ki jih imam zdaj. Zanima me torej, če je možno da mi je viroza pustila kake posledice na srcu oz. ga oslabila in imam zaradi tega te težave? Recimo da EKG spet ne pokaže nobenih posebnosti, a UZ bo? In če UZ slučajno pokaže, da gre recimo za srčno popuščanje zaradi vnetja – a je to zelo nevarno in se da popolnoma pozdraviti?

Najlepša hvala še enkrat za Vaš čas, skrb in pa želje 🙂 Upam da se po vsem tem času že končno ugotovi vzrok težav, potem mi bo zagotovo veliko lažje. Lep pozdrav!

Povsem verjetno je, da gre tudi za podaljšano prebolevanje bronhitisa, ki je v teh primerih navadno virusni in v tem primeru ne terja antibiotičnega zdravljenja (kri vam je, kot sem razumel, tako ali tako dala pregledati Vaša zdravnica).

V redkih primerih se vnetje lahko prenese na srce (t.i. miokarditis), kar navadno res pokaže že EKG. Vendar je dokončna izključitvena/potrditvena preiskava prav UZ srca. Težko je odgovoriti, ali se lahko to vnetje povsem pozdravi – v večini primerov se pozdravi že samo od sebe, drugim pomagajo odlična zdravila, ki jih redno uporabljamo. Le izjemno redki primeri se dodatno zapletejo; takšni primeri vedno kažejo močno spremenjen EKG, lahko precej otekajo v spodnje okončine in niso sposobni niti vsakodnevnih opravil. Ker teh težav niste opisali, ste lahko mirni, da le-to vnetje pri vas praktično ni verjetno.

Skratka – srečno naprej pri razjasnitvi vaših težav. Vem le, da jih z dopisovanjem preko med.over.net težko rešiva, saj se lahko zanašam le na vaše pisanje …

Lepo pozdravljeni!

V petek sem bil pri pulmologu, kjer so naredili RTG prsnega koša, EKG in spirometrijo – vse troje brez posebnosti, enako kot že lani marca kljub velikim težavam. Naročili so me še na metaholinski test za astmo, ki bo čez 1 mesec. Do takrat pa bi vas vprašal še nekaj stvari ki bi jih res rad razjasnil ker menim da bi morda lahko bile povezane in na katere verjamem da mi boste ponovno znali odgovoriti. Decembra 2015 sem imel razlit slepič, 3 tedne za tem (1 teden po prenehanju antibiotikov) pa povišano temperaturo 38C, oteženo dihanje in tahikardijo z vsaj 100 pulza ki je trajala 2 dni. Zanima me, za kaj bi lahko šlo? Vem, da bi takrat moral na urgenco, ampak v bistvu nisem imel nikogar da bi me peljal, rešilca pa nisem želel klicati če ni res življenjsko ogrožajoče stanje. Mislite, da bi lahko šlo za bakteriemijo, kar je po slepiču baje kar pogosto? Je možno, da bi te bakterije v krvnem obtoku lahko povzročile infekcijski endokarditis? Kako bi se to vnetje pokazalo – bi ob nekem manjšem vnetju pokazala EKG in RTG prsnega koša kake spremembe ali jih pokaže le UZ?

Zadnjih nekaj mesecev se mi pogosto pojavljajo tudi prezgodnji utripi, ali pa da se srce zaustavi za nekaj sekund in potem ponori. To se mi lahko pojavlja ob naporih (sploh če se malo bolj obremenim naenkrat), v mirovanju, skoraj vsakič pa ko se počepnem ali sklonim in nato vstanem. Zanima me, če je to nevarno in kaj bi lahko bil vzrok za to? Bral sem, da lahko takšne težave povzroča prolaps mitralne zaklopke. Seveda sem kot je v moji navadi uspel hitro povezati podatek, da se endokarditis pojavlja najpogosteje ravno pri tistih s prolapsom mitralke, tako da me zanima kakšna je verjetnost, da bi glede na vse težave ki sem jih imel v zadnjem dobrem letu dni, pri meni šlo za omenjeni stvari?

Za vse se Vam še enkrat najlepše zahvaljujem! 🙂

Zdravo,

veseli me, da ste vsaj pulmološko diagnostiko praktično zaključili in je vse v redu; potem bo zdravnica bolj verjetno vseeno želela izključiti še obolenje srca.

Infekcijski endokarditis se mi ne zdi verjetna razlaga vaših težav. Če že želimo združiti eventuelno bakteriemijo, ki se seveda ob vnetju (in nato kirurški odstranitvi) slepiča prav rada pripeti, ter Vaše težave, bi pomislil edinole še na eventuelen blag miokarditis, ki ne daje EKG sprememb.

Prezgodnji utripi so pogost pojav pri povsem zdravih ljudeh; včasih pa so posledica bolezni srca. Da bi jih povezovali s prolapsom mitralne zaklopke je, kot bi rekli – avto je crknil, bral sem, da je to zaradi okvare turbine. Ob tem, da ne bi bili niti povsem prepričani, ali avto turbino sploh ima 😉
Na kratko – preuranjeno sklepanje…

Ponavljam moje mnenje – UZ srca bi razrešil številna vprašanja pri Vas…

Dr. Cerar, lepo pozdravljeni!

Pišem, da se po daljšem času malo javim in opišem kaj je novega. Pri kardiologu sicer še nisem bil – imam ga čez 14 dni, v tem času pa sem pri pulmologu opravil vso potrebno diagnostiko (tudi metaholinski test), ki je ovrgla kakršnokoli pljučno bolezen.

Samoplačniško sem dal pregledati še lipidogram in dobil izvid krvnih maščob, ki pravi sledeče:

S-Holesterol 3.81 (4.0-5.7) L
S-Trigliceridi 1.0 (0.6-1.7)
S-HDL-holesterol 2.29 (0.9-1.67) H
S-LDL-holesterol 1.7 (<4.9)

Je z vrednostmi vse ok? Na podlagi zelo visokega HDL in nizkega skupnega ter LDL holesterola sklepam, da so verjetno celo dobrodošle? Je pogosto, da ima nekdo HDL holesterol višji od LDL-a? Se pa sedaj že okoli 2 meseca prehranjujem skoraj izključno s polnovredno rastlinsko prehrano – torej nobenega mesa, mlečnih izdelkov, jajc in junk food-a, le dosti zelenjave, sadja, polnozrnatih žitaric, semen. itd, z zelo malo ali nič olj. Bolečina levo zgoraj v prsnem košu se je zmanjšala, sicer se občasno še pojavi, vendar je boljše. Imam pa še vedno občasne palpitacije, tahikardije, nihanje krvnega pritiska, hujše mravljinčenje po okončinah in težave pri naporih. Večkrat mi ob vstajanju iz postelje tudi močno udari kri v glavo – je to drugače normalno? Sicer sem začel po dolgem času delati sklece, ki so me v preteklosti običajno spravile v formo, upam da se bo z redno telovadbo po vsem tem času le nekaj premaknilo v pravo smer 🙂

Hvala še enkrat za morebiten nasvet in pomoč ter lep pozdrav!

Pozdravljeni

Danes sem bil na pregledu pri kardiologu saj hodim vsako letona kontrole , ker sem bil v otroštvu operiran na srcu VSD , sedaj je z mano vse ok, srce dela super , tude po mnenju karidologa. zaradi posledice oepracije imam desnokračni blok , in pri poslušanju srca je karidolginja ugotovila cepljen 2 ton srca. Kaj to pomeni da je cepljen drugi ton ? ali je to posledica desnokračnega bloka ? sicer je z mano vse ok in sem aktiven športnik, in po mnenju karidologinje imam zdravo srce.
prosim za ta dva odgovora in lep pozdrav

Pozdravljeni Danci88,

veseli me, da se še oglasite in mi sporočate “napredek”. Super, da imate nekaj težav manj in da s pljuči ni težav. Me zanima, če bo kardiolog, ki Vas bo pregledal, podobnega mnenja, kakor jaz. Javite!

Krvni holesterol je pri Vas res nenavadno nizek – in je to za Vas le dobro (raziskave so dokazale, da prenizka koncentracija maščob ne obstaja…). Morda imate dieto celo preveč striktno! 🙂
Kar se tiče udara krvi v glavo, ko vstanete, je to verjetno le občutek, ko srce ob spremembi telesnega položaja mora pojačati delovanje, da nadomesti tisto kri, ki zaradi gravitacije odteče v noge… To tako mora biti.
Načeloma vse težave, ki ste jih navedli, po tem, ko dokažemo normalno srce, smatramo kot nepomembne, pa čeprav nadležne.
Telovadba je pa itak priporočena – bolj sicer aerobna aktivnost kakor le sklece, a vendar – več kot je, bolje je!

Pozdravljeni niko45,

kot posledico zapiranja VSD (to je defekta prekatnega pretina) imate res desnokračni blok. To pomeni, da “električno nitje” prevodnega sistema, ki prevaja impulze v desni prekat, ni ohranjeno in zato signal teče po sami mišični desnega prekata, kar je sicer enako učinkovito, vendar počasneje, kot če bi prevodni sistem dobro delal.
Posledica je nekoliko počasnejše krčenje desnega prekata v primerjavi z levim, še vedno pa je krčenje učinkovito. Ob tem se drugi ton razcepi, saj se aortna zaklopka (glavna zaklopka ob iztoku krvi iz leve strani srca) zapre prej kot pulmonalna zaklopka (zaklopka ob iztoku krvi iz desne strani srca).
Zdravo srce pri Vas sicer ni najboljši pojem, saj je dejansko zaradi operacije na njem prisotna manjša, nepomembna brazgotina, imate pa zagotovo odlično popravljeno srce, da lahko živite normalno življenje in se veliko ukvarjate s športom! Verjetno le kaki ekstremni športi niso najbolj priporočeni…

Pozdravljeni

Prvo najelpša hvala za natančen odgoovor.
Torej v bistvu to pomeni da če je ton razcepljen je to posledica desnokračnega bloka ne ? To pa da je ton razcepljen nič ne vpliva na moje srce oz. zdravje ali ?

Prosim še za ta odgovor in vas lepo pozdravljam

Prav imate, cepljen ton je pričakovana najdba (ne pa nujna…) ob desnokračnem bloku in ne pomeni kakršnegakoli tveganja (ob seveda ugotovitvi, da je ultrazvočna preiskava srca postala dobro stanje po popravi VSD).

Kar mirno in predvsem kakovostno živite dalje 😉

UZ srca je bil vrhunski 🙂 , hvala vam za odgoovre , sem pomirjen in

lepo vas pozdravljam

Pozdravljeni

Spet jaz, dobil sem izvid in me nekaj zanima v zvezi s tem :

Anamneza: Stanje po zaprtju subaortnega VSD defekta , v katerga je prolabiral desni koronarni listič.Doslej se je vodil na PK v Ljubljani. Defekt je zaprt, funkcija aortne zaklopke je dobra , brez regurgitacije, blago zadebeljen levi prekat, ostale strukture so normalne.
Operiran je bil v starosti 7 let, je aktiven tekmovalen športnik in hodi v fitness.
Pljuča: Dihanje čisto
srce: Akcija srca je ritmična , s frekvenco 65/min, drugi ton cepljen, šumov ne slišim
prsni koš: stanje po sternotomiji
EKG: sinusni ritem 65/min, desnokračni blok

Mnenje: Stanje po zaprtju subaortnega defekta , v katerega je prolabiral koronarni listič.Klinično stanje je dobro, prav tak opravljnea UZ in cikloergometrija sta ugodna.Posebne terapije ne potrebuje , prav tako ne posebnih omejitev.

Kardiologinja je rekla da je moje srce v redu, kot že veste sem tekmovalen športnik in tekmujem v kickboxu, ob zelo velikih obremenitvah ne čutim nobenih težav, in to do sedaj to ni pustilo nikakšrnih posledic. Ko sem vprašal kardiologa ob obremenitvenem testiranju če lahko naprej tekmujem je povedal da lahko, iin da mi ne bo povedal da mi odsvetuje ekstremnih fizičnih naporov, ker se kdaj pa kdaj tude te pojavijo ob mojem treningu.
Glede na vse te parametre in pa izvid , ki sem jih navedel vas sprašujem čist bol informativno pa da bom bol miren, saj sem to pozabil vpšrati svojega kardiologa. Ali se lahko kaj z mano zgodi ob zelo velikih obremenitvah? do sedaj nisem imel nobenih težav pa nič, Zanima me vaše mnenje in mi pomagate pri manjšem dvomu da bom bolj miren, in še naprej počel to kar me veseli.

lepo vas pozdravljam in prosim za odgovor

Zdravo,

glede na to, da Vam je kardiologinja, ki se ukvarja izključno s prirojenimi srčnimi napakami (bodisi prof. Koželjeva ali doc. Prokšljeva) rekla, da se lahko udejstvujete tudi ekstremnih telesnih naporov, se mi zdi to dovolj povedno 😉

Sicer so zame ekstremni napori denimo maratoni, Iron-mani, pohodi na osemtisočake, … Učili so me, da bolnikom, ki so po operacijah na odprtem srcu in imajo zato brazgotino na srčni mišici, četudi s povsem odpravljeno osnovno napako, odsvetujemo ekstremne napore. Vsekakor bi poslušal mnenje Vaše kardiologinje (ki bi ga zagotovo tudi, če bi vam sam svetoval drugače)!

Pozdravljeni

Najlepša hvala za odgovor

lp

Pozdravljeni

Čujte mene zanima samo nekaj, gledal sem malo moje EKG zapise pa enkrat piše desnokračni blok, potem desnokračni blok pa nakazan levi prednji hemiblok, zdaj nazadnje ko sem bil pa samo desnokračni blok. Kako je to možno da je enkrat eno drugič spred drugo ?

Zmeden sem, in vas prosim za odgovor

LP

Zdravo,

desnokračni blok pomeni nekoliko razširjen kompleks QRS na EKG zaradi počasnejšega prevajanja skozi desni prekat, kar sem vam že razložil v predhodnih odgovorih. Levi sprednji hemiblok je le diagnoza, da je ob tem srčna električna os leva, kar pa ni nujno nič narobe.

Če si želite prebrati več, kaj pomeni srčna električna os, da bi svojo diagnozo razumeli do popolnosti, si preberite: http://en.ecgpedia.org/wiki/QRS_axis

Skratka – zaradi tega me na Vašem mestu ne bi nič skrbelo – veljajo vsa mnenja, izražena doslej 😉

Pozdravljeni

Hvala za vse odgoovre

lp

Pozdravljeni

Oprostite da vam tolko pišem samo me še zanima nekaj.Kot ste omenili da ni razloga za skrb in pa glede na priložeen vse izvide in diagnoze menite da imam odlično popravljeno srce oz. z drugo besedo da sem zdrav al kakorkoli že ?

Prosim še za ta dogovor

LP in še enkrat hvala za vse odgovore

Pozdravjeni

Nisem se prejel odgovora

lp

New Report

Close