Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Razlike po prenehanju kajenja

Razlike po prenehanju kajenja

Spoštovni!

Vaš prispevek sem brez pomisleka odobril, ker menim, da je vsak, ki dopolnil 18 let polnoleten in tudi odgovoren za sebe. Nihče od nas nima nikogar pravice siliti, da bi z rabo tobaka prenehal in vsak se mora odločiti sam. Mi smo samo za to tukaj, da pomagamo tistim, ki se odločijo, kolikor je le v naši moči.
Ste pa zelo dobro opisal vrsto frustracij, ki prenehanje kajenja spremljajo in zavedam se, da vam ni lahko. Zagotovo si boste prenehanje kajenja morali osmisliti in seveda – odločitev je vaša!

Želim pa vam, da bi se dobro odločili in pri tem tudi vztrajali, da ne bo nikotin tisti, ki bo vas obvladoval, ampak da boste vi tisti, ki ga boste obvladali.
Svoboden ni tisti, ki meni, da ga cigareta osvobaja, ker nekdo, ki je od neke snovi odvisen zagotovo ni svoboden. Osvobodite pa se lahko le sami in kot sem dejal, mi vsi in vsi pripomočki, ki ste jih tudi vi navedli, pa so lahko samo za podporo in pomoč. Držite se.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Morda nejasno, sem se izrazil. Ze nekaj casa ne kadim vec. Se enkrat, pot je bila polna poizkusov in nesupehov toda uspeh je tu. Zelja z vami je bila deliti, da kljub neskoncnim ciklom nehanja enkrat pride do uspeha. Vam pa g. Tomaz Caks pa hvala za podporo vsem na temi. Vcasih pa samo kratka stavcna zveza je tista pika na I med uspehom ali ponovno vojno.

No na koncu pa se stavek iz risanek mojster Miha: bomo zmogli, bomo ja ( no vmes pride:
a je to) toda da se. Naj tudi vam uspe.

Uros

Kadila sem od 16tega leta. Danes imam 46 let. Kadila sem po škatlo na teden. Zadnjih 5 let sem se velikokrat trudila, da bi prenehala. Pa sem po pol leta zdržala brez cigaret. Pa sem po tri tedne zdržala brez cigaret, ampak vedno me je nazaj potegnil stres.

Zdaj pa sem se odločila, da res preneham. 3 tedne je od zadnje cigarete. Stanje je tako, da živim brez vsakega odtegovalnega sindroma, tudi apetita nimam večjega… Pa me zanima kako to?

Prosim za vaše mnenje ali morda kriza še pride? In ali je zato tako, ker sem že večkrat prenehala? Res pa je, da zdajle nimam večjih stresov. To pa je res. Ker vedno me je stres potegnil nazaj.

Hvala za vaš odgovor. Lep pozdrav.

Še moj prispevek, moja izkušnja.

Kajenje ni problem, kajenje je samo simptom. Glavni problem je odvisnost, kakršna koli. In moja izkušnja je taka: če ti uspe prenehati kaditi, posledično pa zaideš v drugo odvisnost in s tem kompenziraš odtegnitev cigaret (hrana, sladkarije…), si s tem ne narediš velike usluge. Ker kadiš sicer ne, si pa nekadilec z 20 kg viška. In potem tudi nekadilska volja ob kakšni bolj napeti situaciji hitro popusti – in si na koncu kadilec z 20 kg viška.

Verjemite, da sem morala odteči kar nekaj takšnih peklenskih krogov in poskusov odvajanja, preden me je streznilo spoznanje na način, kot ga opisujem zgoraj. Da ne gre za problem kajenja, temveč problem odvisnosti, s katerimi bodisi zapolnjujem(o) neke notranje praznine, razočarjanja, blažimo stiske, in podobno. In najtežje ni opustiti cigaret. Najtežje se je soočiti sam s sabo o vzrokih, zakaj kadimo. Zase sem recimo ugotovila, da sem večinoma vedno prižgala cigareto, kadar sem želela odložiti kakšne neprijetnosti ali obveznosti, ki so mi šle na živce. Samo enega še skadim, pa se grem učit. Samo enega še skadim, pa ga pokličem (neprijeten pogovor). Samo enega še skadim, pa se lotim položnic preko interneta. Tole še skadim, potem se pa res lotim poročila za šefa (in je danes rok). To so seveda banalni primeri, da o hujših ne govorim. In naenkrat ugotoviš, da postane cigareta (pijača, hrana, driga) res pobeg pred tistim, s čimer se je treba soočiti in kar te bo itak slej kot prej nekje počakalo in to z obrestmi. In spoznanje, da je bilo v resnici kajenje potuha za vsa moja odlašanja, še več, za mojo mentalno lenobo, je bilo kruto. A od te točke dalje je šlo pa samo navzgor. ODLOČIŠ se, da se boš nehal sabotirati. ODLOČIŠ se, da boš nehal odlašati in se boš soočil s problemi in jih ne zamegljeval z dimom ali alkoholom ali smetnjakarsko hrano. ODLOČIŠ se, da boš prebolel hud življenjski padec, da boš predelal napačne življenjske odločitve in si ne očital ali si nabijal krivde in da boš to čustveno oddelal in prebolel z vsemi fazami zanikanja, jeze, žalosti, izgube, ker veš, da je to normalno in veš, da bo minilo in da boš na koncu ok. ODLOČIŠ se, da ne potrebuješ ne cigaret, ne alkohola, ne sladkarij, s katerimi bi mašil svojo praznino, žalost, notranjo negotovost, strah, mentalno lenobo in kar je še tega. Ker veš, da je normalno, da smo kdaj prestrašeni, negotovi, besni, žalostni in da v življenju velikokrat ne gre vse tako, kot bi mi radi. In nenazadnje: ODLOČIŠ se, da boš iz sebe naredil najboljše. Ker se da vso to energijo bežanja v odvisnosti preusmeriti v kaj bolj produktivnega. V vlaganje vase, v zmerne doze športa, osebne nege, dodatnega študija, v bildanje dobrih odnosov in kenslanje slabih. To so samo primeri.

Ko nekaj časa to premlevaš, lepega dne ugotoviš, da cigaret ne potrebuješ več. Preprosto opustiš jih. Ni ti treba več kaditi. In ni res, da ne obstaja kava brez cigarete. Kava je še boljša, še bolj okusna brez cigarete. Tudi tista po kosilu – tudi ta je samo izgovor, v resnici ne gre za užitek, v resnici gre za odpravljanje abstinenčne krize. In tako naprej.

Ne kadim že nekaj časa, a nisem opustila jutranje kave, se izogibala situacijam, kjer se kadi in podobno. Preprosto ne potrebujem jih več. Verjemite, da je vredno. Ker je odpravljen vzrok simptomov, posledica pa je SVOBODA.

Hvala za podporo in vse vzpodbudne besede. Upam, da bom komu pomagala, da pri sebi razišče vzroke za takšno početje. Ker potem gre samo še navzgor.

Hvala dr. Tomaž Čakš.

Pozdravljeni! Ne vem ce ta forum se deluje.
Ga kar spremljam in bi tudi jaz imela vprasanje za vas….Zanima me zakaj imam po prenehanju kajenja zdaj je tocno mesec in 17 dni odkr ne kadim….ze od samega zacetka imam zelo pekoce grlo,imela sem tudi dokaj hude probleme z tesnobo….vendar grlo ne popusa pece zelo…nisem prehlajena sem popolnom zdrava….ali je to zato ker se sluznica grla obnvlja ali je to posledica kisline v zelodcu?sicer imam ta mesec gastroskopijo da vidim zakaj mene to vsak dan tako muci….lepo bi prosila se za vas odgovor….ker me res zelo zanima zakaj to ne popusca….lp

Spoštovana!

Tesnoba je vsekakor povezana z odtegnitvijo nikotina.
Glede suhosti sluznice pa je vsekakor tudi to neke vrste reakcija na prenehanje kaenja, saj ste jo do sedaj “bombardirali” z vročim tobačnim dimom invsem kar ta vsebuje. Zagotovo je potrebna počasna regeneracija. Svetoval bi redne inhalacije,morda lahko tudi z kamiličnim čajem, ter grgranježajblovega čaja. Pred spanjem bi morda bilo dobro tudi inhalirati skozi nos in v nos dajati tudi kakšne kapljice – lahko namreč, da je suha sluznica ust tudi zaradi slabše prehodnosti zraka skozi nos med spanjem (kot posledica prejšnjega kajenja sveda in zadebeljene sluznice nosu), zato človek avtomarsko odpre usta in ustna sluznica se izsuši.
Vsekakor pa se o teh težavah lahko pogovorite tudi s svojim zdravnikom.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Tudi jaz ne vem, če forum še deluje. Rada bi povedala, da sem pred 5,5 meseci nehala kaditi, pridobila 4 kg in vedno bolj razmišljam, da bi ponovno začela. Zakaj se mi to dogaja zdaj, po tolikih mesecih, na začetku pa se mi ni?

Pozdravljena!

Najprej vam moram reči, da 4 kg niso veliko, čeprav bi bilo seveda bolje, da bi bilo manj. Povišana telesna teža ne sme biti razlog za ponoven pričetek kajenja. Nekoliko višja telesna teža je vsekakor bistveno manjše tveganje za zdravje, kot nadaljevanje oz. vračanje k kajenju.
Pridobivanje na telesni teži se lahko dogaja tudi nekoliko kasneje, saj bivši kadilec(ka) prične s časom bolj uživati v hrani. Zato je pomembno, da si uredite svoje prehranske navade. predvsem zmanjšajte obroke, med obrokom nekoliko počakajte, 5-10 minut in potem boste ugotovoli, ali ste še lačni. Občutek sitosti prihaja namreč z zamiko. Izogibajte se sladkim in mastm jedem in pijačam ter postanite čim bolj telesno aktivni.
Vse to boste verjetno naredili bistveno lažje, kot je pa bilo prenhanje kajenja, za kar vam zares čestitam. Torej vztrajajte pri nekajenju in počasi se bo tudi telesna teža uredila. Le pogumno!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

3. dan po prenehanju kajenja. 👏Kadilka, več kot 15 let.
Močna želja po cigareti, še bolj močna želja po prenehanju. Zanima me samo če mi kdo zna opisati kaj je ta občutek bolečin v nogah, kosteh.. Kot da imam mravljince, bolečina v kolkih.. Kot pred gripo ampak mislim da ne bom zbolela.
Stres, Nervoza mogoče?

Lp

Pozdravljeni,

Moj je bil danes 18 dan brez cigarete.Glej ga zlomka,me je nekaj pojezilo in sem na hitro požrl 3 čike.Mi je žal zelo.Zanima me,če od zdaj naprej spet štejem kot,da je jutri prvi dan?Ali normalno 19 dan.Ne bom kadil.pika.

Spoštovani!

 

Menim, da en “padec” še ne pomeni, da ste ponovno začeli in morda kar nadaljujete s štetjem. Seveda pa pazite, da se to ne ponovi. Vsekakor je to izkušnja iz katere se lahko naučite, kje so pasti, zaradi katerih lahko ponovno pričnete s kajenjem.

 

Vsekakor verjamem, da vam lahko uspe. Kar pogumno naprej in držim pesti za vas 🙂

 

Tomaž Čakš

 

 

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni.Sem res razočaran nad sabo.Spet kadim cca 12 na dan.Zopet skozi to odtegnitveno kalvarijo.Vprašam vas,če bi jedel persen za živce,ali mislite,da bi mi pomagalo omiliti stres in razočaranje.Spet razmišljam o ponovnem koncu,teh (prokletih)cigaretov.A se bom sploh lahko kako odvadi.

Hvala za vašo spodbudo in odgovor.

Bodite zdravi

Lp kolo

Lepo pozdravljeni!

 

Ne smete se obsojati. Vsak poraz je lahko pot do uspeha!. Skozi poraze spoznavate, kje so zanke, ki se jih morate izogibati ob ponovnem poskusus prenehanja. Prepričan sem, da zmorete.Persen seveda lahko uporabite. Še bolj pomembna je telesna aktivnost še posebej takrat, ko “vas prime”, da bi ga prižgali.

 

V kolikor ne bo šlo, svetujem tudi uporabo nikotinske nadomestne terapije (pršilo in/ali obliži) ali tudi zdravilo Champix, ki ga na beli recept napiše vaš zdravnik. Bi pa svetoval, glede na to, da ste izgleda kar močno zasvojeni, terapijo ne samo 12 tednov, ampak 24 tedno, saj bo dologoročni uspeh zagotovo boljši.

 

Ne dajte se, držim pesti za vas!!!

Lepe poletne dni vam želim

 

dr. Tomaž Čakš. dr. med.

 

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni.

Po 40 letih sem 1.7.2023 prenehala s kajenjem. Motivacija je bila velika, saj so mi diagnosticorali KOPB. Po 3 mesecih sem imela 100%  spirometrijo in pljuca v dobrem stanju. Vztrajala sem se naprej in bila ponosna nase. Po 6 mesech pa izguba motivacije. Zavedala sem se, da ne smem prizgati prve cigarete. Tocno to se je zgodilo in februarja ob vecjem stresu sem prizgala. In sedaj obcasno  prizigam. Jezi me da sem spet nazaj in vem da ne smem. Zopet sem v fazi samoobtozevanja pa se slabo vest imam zaradi druzine.

Razmisljam da 1 cigareta obcasno res ni nic ampak vem da lazem sama sebi.  Rabim spodbudo tistih ki ste povratniki pa vam je ponovno uspelo. Kako najti motivacijo za naprej?

KOPB se je zminimaliziral, sem brez pumpic, kontrola cez 1 leto ampak ravno zato je moja motivacija manjsa.

Grozna sem, vem in ta 1 cigareta obcasno, le zakaj jo potrebujem. Kak nasvet kako naprej…

Spoštovana!

Samo brez samoobtoževanja prosim, slaba vest ne pomaga. Vedno lahko nedkdo “pade”.

Vendar vseeno poskusite popolnoma prenehati, saj očitno to zmorete, kot ste že dokazali!!!

Vsekakor ne podpiram tega, da občasno še prižgete. Prosim vas, da se odpoveste tudi tej cigareti, saj lahko zelo hitro pride do povečanja števila. Pa tudi KOPB se seveda lahko poslabša. Žal smo ljudje “narejeni” tako, da ko ni nekih zdravstvenih težav, (pre)hitro pozabimo na zaobljube. Razmislite, kdaj prižgete to cigareto in se poskušajte izogibati tem situacijam, v katerih vas “zamika”. Izogibajte se prostoru, kjer to prižgete, ali družbi, ali pijači – karkoli pač.

Glede na vaše dosedanje uspehe sem prepričan, da zmorete, mislim na vas in vam stojim ob strani

Zdržite!!!

Vse dobro želim

 

Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Meni je pomagala knjiga Končno nekadilci. Najdete jo na spletu, je v pdf obliki in si jo lahko natisnete. Junija bo točno dve leti odkar sem nehala. Cigaret ne pogrešam in ne mislim na kajenje, izjemno sem presenečena, da je to možno, a je 🙂 srečno in vse dobro!

New Report

Close