Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Razlike po prenehanju kajenja

Razlike po prenehanju kajenja

Zdravo,

jaz sem stara 24 let in sem nehala pred 9imi dnevi.
Razpoloženje je precej odvisno od tega koliko premišlujem okrog tega da pač ne kadim več, in ne premišlujem kako se mi kadi, kako bi ga prižgala itd. 🙂 Obvezno me pa spremlja jutranji glavobol in neko blesavo počutje, včasih imam občutek da me bolijo oči..? Včasih sem bila zjutraj, pred službo tesnobna, zdej se je to ful zmanjšalo. Kadila sem od svojega 14 leta. Nato sem nehala lani v oktobru in 18 dan pričela nazaj – tako da sem jo nekega večera preprosto prižgala češ, sej ne bo nič, ena mi že ne bo škodila. 🙂 Seveda sem začela kaditi in par dni zatem sem zbolela za bakterijskim bronhitisom, z nikotinsko razvado vztrajala do januarja, zdej sem se pa res odločila. Bomo šli lahko na en ornk dopust poleti hehe 🙂

Lp,
Alenka

Pozdravljen g. Tomaž

imam eno vprašanje, pred 2 mesecema sem prenehala s kajenjem in na koži so se mi začeli pojavljat rahlo rdečkasti madeži, izgleda, kot da se bi mi koža izluščila. A so ti problemi lahko povezani s prenehanjem kajenja?

Hvala za odgovor,
Karmen

Spoštovana!

To kar opisujete skoraj zagotovo nima povezave s prenehanjem kajenja. Vsekakor pa pojdite pokazati izpuščaje svojemu zdravniku, ker se bo le tako dalo oceniti, za kaj gre.

Vam pa čestitam za vztrajanje brez kajenja.

Vse dobro

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni.

Malo prebiram razne forume o prenehanju kajenja in sem se odločila, da se še jaz pridružim, S fantom sva nehala kaditi s 1.1.2013, zadnjo cigareto sva prižgala 31.12.2012 🙂
Moram se pohvaliti, saj sem začela s kajenjem dokaj hitro in sem velikox neuspešno opuščala kajenje, lažje mi je bilo zdaj, v dvoje končati s cigareti, saj sva si bila s fantom v oporo. V družini smo bili vsi kadilci, sestra v bistvu še ostaja med kadilci, oče in mama pa sta opustila že leta 2009. Opustitev se že nadaljuje v družinskem krogu, teta in stric, upam, da jih bo še več, saj sem opazila, da, če kdo od bližnjih opusti in pokaže da se da, se veliko več ljudi odloči za to.

Torej ja, vonj in okus sta bila izboljšana že po treh dneh, vendar je lih ta tretji dan bil za mene osebno najhujši, ker se po treh dneh nikotin izloči v celoti in sem si tako močno želela cigareto, da sem bila kar agresivna. Agresija je bila ena izmed negativnih posledic, saj sem bila dokaj živčna,na sebe, na soljudi, iztirile so me malenkosti. Stanje se pa je vseeno izboljšalo iz dneva v dan, nekako prvi mesec je bil najhujši. Malo sem se opustila glede prehrane, kakšen kilogramček zraven, tudi že študijsko življenje, ko se ti ne ljubi več biti tako zelo aktiven, je pokazal svoje, drugače pa problemov ni, saj sem vedno bila športni tip, trenirala marsikaj… Zobje so se mi začeli svetliti, pri vsakem ščetkanju opažam spremembe, da so bolj beli. Utrip in pritisk sta padla v meje normale, ne zadiham se več pri hoji po stopnicah, pretečem lahko več kot nekoč, rolanje me ne utrudi več tako hitro, nasplošno, počutim se odlično. Čeprav sem bila kadilka in športnica in sem zmogla dosti, je zdaj napredek še veliko boljši. Dobila sem voljo iti nazaj trenirat atletiko, v plesno šolo, kar vse bi počela. Drugače pa se ukvarjam že osmo leto s strelstvom z zračno puško.
Ker je pri tem zelo pomembno dihanje in zadrževanje zraka sem vesela, da mi ne zmanjka sape že po 10 sekundah in se lahko umirim. Ne tresejo se roke in enostavno uživam pri tem športu, ker lahko koncentracijo in umirjanje lažje spremljam, še posebej ko začutim lastni srčni utrip, ki je sedaj normalen in kar prijeten za poslušat 🙂

Drugače pa, bravo vsem, ki ste opustili in pogum tistim, ki še nameravate.

Lep pozdrav.

pozdravljeni
Pred dobrim mesecem in pol sem dobil diagnozo multipa skleroza.Prenehal sem tudi kaditi čez noč.Prej sem kadil 25 let po 2 škatli cigaret in več.Prvih 14 dni je bilo prelahko krize sploh ni bilo zdaj pa se je začelo: težko diham v zaprtem prostoru težko zdržim spim kar dobro vendar me zjutraj kar vrže iz postelje.Veliko hodim cel dan…Skratka ta tesnoba postaja že nevzdržna.Z mojo boleznijo sem začel jesti tablete Lyrica 2 x 50 mg dvakrat na dan.
za kakršno koli pomoč se lepo zahvaljujem.
lp Marko

Pozdravljeni,

tudi jaz sem postala nekadilka. 14 dni bo počasi in upam, da se bo to pomnožilo mnogokrat 🙂
Zanima me predvsem naslednje: je prenehanje kajenja razlog za nespečnost? Grozno namreč trpim zaradi tega. Ne morem zaspati do 1 ponoči in potem, ko že nekako zaspim se kot iz topa izstrelim v sedeči položaj med 3 in 4 zjutraj, potem pa kakšni 2 uri ne zaspim. Enostavno ne vzdržim več tega. Drugače sem spala po 9 ur na noč, zdaj pa je že 5 božji dar… Kupila sem si zeliščne tablete za spanec, pa so očitno prešibke za mene. Nočem pa se navajat kaj močnejšega, kar se dobi na recept. Veliko se gibljem, skratka karkoli naredim, ni šans da spim. Imam 32 let.
Zanima me, če je imel še kdo podobne težave in koliko časa naj še potrpim, prej da ukrepam?

Hvala za odgovor,

lp

Pozdravljena pika poka,

jaz že 6 mesecel in pol ne kadim. Težave kot jih ti opisuješ so pa trajale dober mesec po zadnji pokajeni cigareti, nevem zakaj je tako ampak verjetno tako telo reagira in to je to.
Sej boš prebrodila in iz dneva v dan bo boljše verjemi. Jaz si z ničemer nisem pomagala razen z telovadbo.

Vztrajaj in vse bo uredilo in zapomni si vsaka stvar rabi čas in nič drugega.

LP

Nihče pa ni omenil težav kot jih imam jaz. Minilo bo leto brez cigareta meni pa otekajo in me bolijo sklepi v zapestju, pa tudi noge. Če ima kdo podobne probleme naj se javi
matjaž

Pozdravljeni!
Tudi jaz sem prenehala kaditi, danes je tretji dan 🙂 sem pridna in vstrajna in na cigareto skorajda ne pomislim. Imam pa druge težave zaradi katerih se mi bo zmešalo 🙁 ne spim, popolnoma nič skor 🙁 To ni normalno. Že iz sobote na nedeljo sem zelo slabo, danes pa nism niti za urco. Jutri imam predstavitev seminarske naloge in ne vem kako se bom sploh lahko zbrala, saj imam probleme s koncentracijo, spominom.. In kaj bo v primeru, da niti danes ne zapism. Jaz upam da to ne traja cel mesec ker če ne sploh ne vem če bom zdržala, si pa res želim prenehat, saj opažam same negativne učinke cigaret. In morm rečt, da kar se psihe tiče mam pošlihtano in prebrala sem knjigo končno nekadilci. Pomaga do dolečene mere, sam da pa ni stranskih učinkov me pa ne bo nahecal 🙂

Ma kdo kakšen nasvet ?:) kaj naj nardim, pa kolk časa dejansko to nespanje traja.. jaz res upam da ne cel mesec .. Drgač jem pa peresene sam mi čist nič ne pomagajo 🙁 kaj bolj močnega pa tudi jaz ne mislem jest, saj bi lahko razvila še eno odvisnost..

Pozdravljeni moji sotrpini.Danes je pri meni 14 dni.Res je večkrat težko,nespečnost,znojenje ipd.Povem vam,da se splača potrpeti saj prvi teden je najhujše,potem je vsak dan lažje.Odvajam se brez vsakih pripomočkov,kakšen žvečilni to je pa tudi vse,Če mi gre na jok grem v gmajno in se zjokam,Držimo skupaj,se spet oglasim,čez nekaj dni
lep pozdrav

Zdravo! 🙂

No danes teče natanko 369 dan ( 1 leto in 4 dni ) odkar sem jaz zjutrej vstala in je škatlica s cigaretami ostala zaprta jeeej bravo me 🙂 Čeprav včasih ( ampak rees redko ) mi tako zapaše – mogoče za kakšno sekundo, dve ponavadi takrat ko sem tesnobna uffff 🙂 je pa res da se da s športom marsikarj premagat….tako tesnobe kot kašne odvisnosti heeh 😛
Edina težava k je je ta da sem se zredila :-O Iz lanskih 57 sem prišla na 67 🙂 Je pa res da sem jedla že zjutraj včasih za cel dan, precej sem se s tem tolažila 🙂 …pokadila sem prb škatlico na dan, tko da je bla kr kriza – kakšne 3 tedne….še danes včasih slabo spim – npr danes…je pa res da sem tud utrujena ful manj, nič zadihana, pljuča delajo ko meh 😀
V glavnem zeloooooo sem ponosna sama nase pa na vse vas/nas nekako tudi…tisti ki se še borite s prvimi dnevi pa želimo veliko poguma, volje pa predvsem vztrajnosti in odločnosti, ker je včasih res težko 🙂

Lepo se imejte pa srečno! 😉

Sama ne kadim že 11 mesecev. Meni se je zgodilo tako, da sem imela bronhitis in mi je zdravnica rekla, da moram biti še en teden doma, ker sem kadilka in je pač pot do ozdravitve daljša. V času bolezni seveda nisem kadila, no pa tudi, ko sem ozdravela, ga nisem več prižgala. In tako sem postala nekadilka. Nobene želje nimam več po cigareti, kot da nisem nikoli kadila. Le tako kot drugi, zredila sem se za kakšne 7 kilogramov. Ampak, če lahko prenehaš kaditi, lahko tudi uvedeš disciplino pri prehrani.

To bo moj naslednji podvig.

Izkoristite še vi bolezen v svoj prid. Takrat, ko ne morete kaditi, ga potem, ko je že bolje in tobak zadiši, enostavno ne prižgite več!

Pozdravljeni….

Danes sem se odločila, da po 20 letih in škatlici na dan prekinem zastrupljanje. Problem imam le z glavoboli in le ti se pojavljajo zgolj zaradi cigaret. Zato bom nehala. Upam, da je še kdo tukaj, ki se je odločil nehati in me bo podpiral pri moji življenjski odločitvi……

Spoštovana!
Vsekakor nas je veliko z vami, sam jaz prvi in pozdravljam vašo odločite. Že to, da ste se odločili je izjemno pomemben korak. prepričan sem, da zmorete tudi vztrajati naprej in to tudi storite. Bodite pozorni na nevarnosti ponovnega kajenja in poskusite spremeniti tudi življenski stil (prehrana, telesna aktivnost). lahko si preberete tudi izkušnje drugih in boste videli, da niste sami in da lahko uspete. Držim pesti

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni!
Meni je pa žal da sem prenehala kaditi. Tri leta pred zanositvijo sem prenehala s kajenjem. Po porodu in že pred sem se postopoma zredila za 20 kg. Sedaj sem zavaljena pujsa, brez službe, brez samozavesti…res mi je žal.
Ne vidim izhoda.

Spoštovana!

Bojim se, da glavni razlog vaših težav le ni prenehanje kajenja in tudi z tem, če bi poskusili ponovno začeti kaditi, ne boste rešili svojih težav, ampak bi si nakopali le še dodatne (vsaj finančne, kasneje pa še druge). Svetujem vam, da poskušate najti dobro(ga) svetovalko(ca). Seveda razumem, da so težave ob brezposelnosti še toliko hujše. Pogovorite se lahko tudi s svojim zdravnikom. Predvsem ne obupujte.

Lep pozdrav

dr. Tomaž Čakš, dr.med.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Gospod Mediator upam da ne boste tega odstranili ze zaradi tega ker Zdravnik nima VEDNO PRAV(na zalost se posebaj v Sloveniji).-Prosim najprej precitajte in se potem odlocite.
To pa zaradi tega ker se predolgo gre za to kako ublaziti posledice,ko niti ne ves odkod prihajajo vzroki.Stara zdravniska zaprisega vec ne velja in jaz se sprasujem zakaj vam ljudje se vedno verjamejo??No ja Zdravnik je Bog v belem in njemu morem verjet vseeno ce cakam 6 Mesecev na doloceni pregled(ce bi reku da placam bi bil ze gotov)ce ne pa dobijo otroci izvide po pogrebu.
Enako kot si vsi Zdravniki v Sloveniji zasluzijo in potrebujejo pravicno placilo za delo pa se vedno ne pomeni da ce tega ne dobijo od drzave,da si ga zasluzijo na DELOVNEM MATERIJALU…Kje so moralni standardi?V televiziji kot vse drugo?
Rak v cloveskem telesu ni odvisen od cigaretov,tudi ce nisi nikoli kadil lahko dobis RAKA vseeno kje v telesu(ja nekaj obstoja v nasem telesu od cesa je odvisen RAK in to niso Cigareti).To doloceni sloji v Zdravstvu tudi vejo ampak to je pomembno tudi za Drzavo ker je Farmacija del Bruto prihodka na Drzavljana.Temu se pravi:bolj bolni Drzavljani boljsi BPD.A ni to zanimovo?????
Mi vsi ki zivimo smo predistinirani za dolocene bolezni.Najlazje jih spoznamo ce imamo cas in uzivamo v prehrani ;ce ne pa vsaj ne uzivamo pol ure po tem.Zakaj?Ker nismo vsi enaki.Za primer JAZ:Domaca klobasa;super ampak potem zelodec-problem.Se pravi da bom vsak dan jedel to klobaso vseeno kaj in potem bo moj Zdravnik zelo srecen ko mi bo predpisal zdravilo.Pouk:POSLUSAJ TVOJE TELO KAJ TI POVE.
Zdaj pa preidimo na Glavno Temo:
Ce so Cigareti zdravi ali ne je v koncni fazi vseeno.(za tiste kateri ne poznajo zgodovine se je vse zacelo v Osemdesetih letih v USA ko so Amerikanci kot vedno nasli lukjo v zakonu ko so iztozili prvo tobacno tovarno.In tam kjer se obraca denar je lepo ce imas dezurnega krivca za vse bolezni.Od takrat naprej so Cigareti glavni krivec za vsa Rakava obolenja.(Cernobil???-razen par gobic)aja da ne pozabim TROSARINE
Ne misliti da zagovarjam kajenje,razen pri sebi.Sem zacel redno kaditi pri 18 letih,bil vedno aktiven.Najprej sportno ko sem bil mlad in potem v sluzbi.Z tem da sem zaradi svojega dela bil vedno v tujini sem hvala bogu ostal domana na podezelju in vedno uzival v domacih produktih ki mi jih je dala mama narava(sem tudi odvisen od CESNA IN CEBULE).Zaradi moje sluzbe sem imel in imam Zdravniske preglede najmanj 2xna leto.Slikanje Pluc,Krvna slika,pravzaprav vse.Zdaj sem star 45 let in moja kapaciteta pljuc je primerna mojim letom in kadim 2 skatli na dan(AMPAK SEM AKTIVEM-NO TV)
KAJ HOCE POVEDATI:CE LJUDJE NISO SRECNI IN ZADOVOLJNI V ZIVLJENJU JE VSEENO CE KADIJO ALI NE.ENA BOLEZEN JIH BO ZE NASLA-KAR JE DOBRO ZA NAS BPD.VSI BOMO ENEGA DNEVA UMRLI.DOBRO ZA GLOBALIZACIJO JE CE BOMO LAHKO DELALI DO 90SETEGA LETA(ha ha)
CE BO KDO TO PREBRAL PREMISLITE LJUDJE CE JE VASE ZIVLJENJE RESNO OGROZENO OD CIGARET ALI OD ZIVLJENJA KI VAM GA PREZENTIRA NASA DRZAVA IN SVET Z FENOMENALNO GLOBALIZACIJO?.
Se opravicujem ce sem si malo olajsal duso.
Ljudje pozabite televizijo zacnite ziveti in poslusajte svoje telo z ali brez CIGARET.
NAJ VSAK ZIVI ZDRAVO SAM ZA SEBE.(POSLUSAJ SVOJE TELO)
Lep Pozdrav

Stari Medved na poti

ps Mediator

Sem vedno odprt za diskusijo

[email protected]

PPSS
samo za informacijo ko sem v sluzbi delam med 4-8 mesci vsak dan.every day 24-7.in sem zdrav

Spoštovani!

Načeloma sem proti cenzuri, razen kadar je žaljiva in povsem zavajajoča, vendar bom v duhu demokracije gospodovo pismo odobril.

Gospodu bi odgovoril takole:

1. Ta forum je namenjen izključno tistim, ki želijo pomoč pri odvajanju od kajenja. Nikogar se v to ne sili, pri 18. ih letih je vsakdo samostojen in tudi sam odgovarja za svoje zdravje. Jaz želim samo pomagati in vsi, ki ste prenehali ali prenehujete, izjemno veliko naredite s podporo drug drugemu.
2. Ta forum ni debatni klub in zaradi tega ne želim o temah, kar se tiče zdravstva, karkoli razpravljati, za to so druga mesta in drugi kompetentni.
3. Glede škodljivosti kajenja so stvari zelo jasne in se niso začele v osemdesetih, ampak že bistveno prej (vsaj 30 let prej) in so znanstveno zelo jasna. Lahko pogledate delo pokojnega Sir. Richarda Doll-a.
Nikdar nismo trdili, da izključno tobak povzroča pljučnega raka, zagotovo pa ga povzroči vsaj v 90%. Za ostalih 10% so seveda drugi vzroki (radon na primer).

Žal moram gospodu popvedati, da mi čas ne dopušča, da bi se šel širokih debat o temah, ki jih je odprl. Navsezadnje moram delati v službi in je moja dejavnost na forumu povsem ljubiteljska in vlonterska (torej brezplačna), predvsem z namenom, da bi pomagal tisim, ki si to želijo in potrebujejo. In zelo vesel sem, če lahko komu pomagam. Gospodu povsem mu prepuščam njegovo mnenje in v nadaljnje razpravljanje ne mislim iti.

Vso srečo vam želim

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni,
nehal sem kaditi 01. januarja 2015, torej ne kadim že 2 meseca in 3 dni.
Čeprav si nisem ravno želel prenehati v prvem dnevu novega leta, sem na spodbudo svojega partnerja nehal in sva bila en drugemu v podporo, saj sva oba bila kadilca.Jaz sem kadil približno 10 let, on pa manj kot 5.
Pri sebi sem opažal da se mi zjutraj čedalje več sluzi nabira v žrelu, da občasno prvo jutranjo cigareto ob kavi moj sistem zavrača, saj mi gre na bruhanje ter da se mi barva glasu spreminja zaradi dolgotrajnega kajenja.
Kmalu po prenehanju sem staknil vnetje sinusov in sem prve dneve nekajenja preživel s čaji, pomarančami, limonami, medom in počivanjem, tako da tudi neke hude potrebe po kajenju nisem imel.
Kmalu zatem, recimo po tednu nekajenja sem se počutil veliko boljše, kot da bi se po dolgem času počutil bolj zdravo in bolj napolnjen z neko pozitivno energijo. Opazil sem tudi da so se mi čuti vonjave in okusa precej izboljšali. Najbolj me je veselil vonj sveže opranega perila po prašku in mehčalcu, saj se je dalj časa ohranjal na oblačilih, kot pa v obdobju ko sem kadil. Veselil me je tudi vonj in čistoča v stanovanju, končno smo tudi v kuhinji, kjer se je prej kadilo, namontirali zavese in je nekako vse skupaj začelo pridobivati novo, lepšo podobo.
Na začetku sem se bal ali bo prenehanje kajenja vplivalo na moje družabno življenje, saj je večina mojih prijateljev kadilcev. V srečanjih z njimi sem se bolj osredotočal na vsebino pogovora, na pijačo oz. jedi in okuse, da sem nekako zapolnil občutek praznine zaradi prenehanja kajenja. Obvezno imam vedno ob sebi tudi žvečilne gumije, saj imam rad občutek svežine v ustih. Druženje z nekadilskimi prijatelji je dobilo popolnoma novo dimenzijo, saj sem končno začel odkrivati tudi notranjo podobo ljubljanskih kavarn in slaščičarn. Prej sem namreč zaradi kajenja večino časa preživel na terasah.
Čeprav sem se na začetku bal ali bom lahko nadaljeval piti kavo in uživati v njej brez cigarete, jo še zmeraj še danes pijem, vendar ne vsak dan kot prej. Pijem jo takrat ko zjutraj začutim da jo rabim oz. želim zaradi prebujanja.
Skrbel sem tudi zaradi pridobivanja na telesni teži po prenehanju kajenja, vendar se mi to zaenkrat ni zgodilo, celo nekateri prijatelji pravijo da sem shujšal. Nisem nekaj preveč telovadil, sem pa začel bolj zdravo se prehranjevati in zmanjšal vnos kruha.
Pred kratkim sva s partnerjem bila na Obali, to je bil najin prvi izlet dol po prenehanju kajenja. Običajno sva že pri Ravbarkomandi ali pa Postojni prižigala cigarete v avtu, tokrat sva se pač pogovarjala ali pa enostavno uživala v pogledih na notranjske pašnike in gozdove. Tekom sprehoda ob morski obali sva tokrat uživala v prijetnem primorskem soncu, vetru na obrazu in iskala zanimive prizore za fotografiranje. Prvič sva na Obali brala grafite, odkrila hotel za ulične mačke in resnično uživala v morskih delicijah v najini priljubljeni piranski restavraciji brez hitenja ven na čik.
Po dveh mesecih nekajenja se oba počutiva veliko bolj zdrava, lažje zadihava in sva bolj polna pozitivne energije. Rada imava naravo ter rada hodiva na sprehode, poleti pa tudi v hribe, tečeva in kolesariva. Z nasmehom občudujeva vonjave sveže opranih oblačil, brisač, krp, posteljnine itd. Oba upava da sva zaključila s kajenjem za vedno. Ko se danes ozrem nazaj, se sprašujem zakaj nisem sploh prej nehal, saj to sploh ni nič takšnega, življenje gre naprej, le da je bolj zdravo in da se pozna na denarnici. Sploh pa je pomembno da smo vsi mi kadilci živeli brez cigarete tudi preden smo začeli kaditi, le da smo zaradi dologtrajnega kajenja pozabili kako takšno življenje sploh zgleda. Kajenje je po mojem osebnem mnenju najbolj hinavska odvisnost, saj zelo dolgo človek sploh ne začuti nobenih slabih posledic, ko pa jih enkrat začne čutiti, je pa že odvisen in ni lahko kar tako prenehati.
Dejstvo je pa, da imamo samo eno življenje na razpolago, in če ga želimo kar se da lepo in zdravo preživeti, mora vsak zase nekaj narediti tudi na temu področju.
In še nekaj, ko sem začel kaditi, so cigareti stali približno 1,5 EUR. Danes koštajo krepko čez 3 EUR. Nekomu je to urna postavka, tudi v Sloveniji.

Lep pozdrav pa srečno vsem!

Laibacher

Pozdravljeni vsi sotrpini
Mene pa samo zanima,kdaj je najhujša kriza,po prenehanju s kajenjem.Jaz sedaj ne kadim cca.en mesec malo manj,pa še nisem začutil,da bi mi šlo kaj grozno na živce oz ,da bi trpel zaradi odvajanja od cigaretov.Je pa res ,da se ponoči zelo potim in zbujam vsake dve uri.Drugače po 20 ih letih kajenja po 15 cigaretov na dan ne čutim zelo posebne krize.Po naravi zelo t. rmasta oseba in upam,da mi uspe.Zaenkrat se krasno počutim.Prosim dr za odgovor
l v slogi je moč,držimo skupaj in zmagajmo
lp vsem sotrpinom

New Report

Close