Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje Razlike po prenehanju kajenja

Razlike po prenehanju kajenja

Živjo,

ej, konc užitka, bodi vesel, da nimaš krize, ne vem zakaj jo pričakuješ????
Jaz pa danes praznujem 14. dan brez cigarete, pa mi ni nič hudega, za 1x.
Držim pesti za vse nas 🙂

Lp.
Johani

Pozdravljeni
Naj se pohvalim še jaz. 2 meseca in dva dni je od zadnje pokajene cigarete.
40 let sem uničeval škatlico na dan.
Zakaj sem prenehal? V bistvu kar tako, da se preverim če zmorem. Priznam da sem nekaj časa pred odločitvijo zahajal pogosto na ta forum in tudi na podlagi vaših prispevkov sem se odločil.
Pravzaprav ste mi pomagali, da sem v glavi pripravil vse potrebno in ko sem bil pripravljen sem JE ZJUTRAJ NE PRIŽGAL. Prebral sem, da se kriza začne 20 minut po zadnji cigareti. No jaz sem zadnjo prižgal že zvečer in se tako prikrajšal za prvo krizo. Druga je nastopila v avtu ko se vozim v službo. Dobro da pot ni dolga in sem zdržal. Tretja kriza je bila ob 9. uri zjutraj, ko se s sodelavci stisnemo skupaj v mrazu. Ostal sem na toplem. Pričakoval sem četrto krizo ta naj bi nastopila doma pred kosilom. Četrta je bila že v milejši obliki. Zadnja je bila zvečer pred spanjem, a takrat sem bil že drogiran s ponosom in dovolj trmast da je cigareta ostala v škatlici. Vse je bilo treba ponoviti naslednji dan. Tretji dan je bilo že bistveno lažje. Krize sem blažil s kozarcem vode (ne morete verjeti kako pomaga kozarec vode). Ja nekako tri dni sem moral preživeti. In danes se lahko družim s kadilci.
A zakaj tole pišem?
Ker šele zdaj vem da je res vse v glavi. Jaz si nisem postavil datuma kdaj bom nehal. Nisem se obremenjeval s tem. Enostavno sem izvedel ko sem začutil da sem dovolj pripravljen za to dejanje.
In kaj se je zgodilo v teh dveh mesecih:
-okus se popravi
-lažje dihaš
-kadilski kašelj je popustil po treh dneh
-samozavest se ti dvigne
Presenečen sem sam nad seboj. Dva kilograma na račun sladkarij v prvem mesecu sem zdiscipliniral. Zmorem, manj sem živčen kot prej, bolj si zaupam.
20 x 5 minut je skoraj dve uri. Toliko časa na dan imam več in če je le mogoče grem na sprehod. Sprehoda ne začenjam s kašljem in tudi čas za krog sem izboljšal za vsaj 10%.
Tako hitro se začnejo pozitivne spremembe.
Vsem ki tarnate zaradi posledic opustitve kajenja pa povem samo to, da je vse skupaj bistveno manj kot pa odločitev sama o prenehanju. Tudi sam trenutno slabše spim, vonjam čudne okuse ki jih prej nisem, teče mi iz nosu in sumim da sem na kaj alergičen in izkašljujem. Ampak ste mi sotrpini spet pomagali. Nič takega pri sebi nisem odkril, kar niste omenili že ostali.
Zdržimo, velja?
Lep pozdrav vsem prav posebej pa moderatorju.

Spoštovani!

Najprej iskrene čestitke za uspešno prenehovanje, potem pa zahvala za zelo lep opis vsega, kar ste pri sebi ugotovili po prenehanju kajenja. Ko nekdo tako lepo opiše, kako uspešen je, je to zagotovo za marsikoga spoduba in pomoč, da vztraja. Zato, najlepša hvala še enkrat.

Zahvaljujem se tudi za pozdrave in jih z veseljem vračam ter želim lepe pomladne dni!!!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni, sotrpini.
Prav radoveden sem, zakaj je debata na forumu zamrla.
Ste se vsi vrnili nazaj med kadilce in imate slabo vest?
Jaz vztrajam in kmalu bo 4 mesece. Trenutno imam občutek, kot da nisem nikoli kadil. Spim v redu, čudnih vonjav in okusov ni več (ali pa sem se na njih navadil, saj ni važno). Občasno si izračunam dneve brez cigarete in finančni učinek vztrajanja. Z nečim se pač moraš pocrkljati, da gre lažje naprej, a ne?
Priznam, precej sem se bal sosedskih praznovanj rojstnih dni, ki se pri nas začnejo v spomladanskem času. Dobra družba, hrana in pijača. Izziv na kvadrat! Tudi na to sem sem se pripravil v naprej. V primeru panike bi enostavno zapustil zabavo! Zakaj bi se moral živcirati, loviti lasten rep, se izpostavljati nepotrebni preizkušnji in biti slabe volje. Cilj je bil v naprej jasno določen! Če se bom počutil v redu, ostanem, sicer pa grem v mižule. In z zabave sem odšel med zadnjimi. Všeč mi je bilo, ker me nihče ni vprašal, če me kaj ima da bi kakšno prižgal, pa kako se počutim ker ne kadim, itd, itd.. So me začeli obravnavati kot nekadilca? Saj vem, briga jih, itak bi bila vprašanja vljudnostne narave in brez neke sočustvovalne osnove. Ampak da pa jim na misel ne pridejo taka vprašanja? Ja očitno sem za njih res postal nekadilec! Ta občutek pa paše, verjemite. To je nagrada za vztrajanje.
Tisti ki smo kajenje sklenili opustiti imamo veliko prijetnih občutkov, ki bi jih radi delili z drugimi. Zadnič sem se zamislil, kako bi lahko strastno opisal občutke kajenja. Koliko stavkov na to temo bi se dalo zapisati? Je kdo od bralcev pripravljen opisati kako lepo je kaditi?
Če iz tega sestavi esej, mu iz prihrankov kupim “šteko”.
Lep pozdrav, moderatorju pa hvala za pohvalo za moj prejšnji članek.

Jaz priznam ,da še vedno po skoraj letu dni včasih z nostalgijo obujam spomine kakšne kadilske prigode so se dogajale kako je prijala pavza ko je bilo v službi hudo kako lepo je bilo ko smo se zjutraj zbrali ob skodelici kave v soncu in snegu in ob spremljavi cigarete imeli modre kadilske debate spominjam se kako je prijalo po vsaki hišni stvari kot za nagrado it na balkon .
Se pa spomnim kako zoprno je bilo ko je sredi popoldanske izmene zmanjkalo cigaret in spet panika groza trgovina se odpre šele ob 8h zjutraj kaj 12 ur bom brez cigareta ,pa večno iskanje cigaret po torbici in štetje cigaret.Pa v nedeljo obvezno it v trgovino ,da sem imela v pondeljek zjutraj kaj za kadit pa občutki sramu ko je največja vrsta v trgovini pa mora it trgovka samo zaradi tebe po cigarete. 1 stvar zjutraj in zadnja stvar zvečer je bil ironično palčka strupa.Nekako je vse lažje po letu dni greš skozi vse praznike ,druženja in vidiš ,da vse gre tudi brez cigarete bala sem se poletja ko bomo zunaj ampak če je želja premočna se umaknem.+ če je slaba družba se z lahkoto umaknem z izgovorom ,da se bojim ,da bi začela nazaj kaditi ali ,da mi cigareta preveč diši.Pa sploh ni res z cigareti sem opravila na kadilce gledam kot na revčke ki morajo priti do svoje doze strupa

Uživam v dejstvu ,da nisem več ujetnica nikotina ,da imam več denarja za ženski najljubši šport (nakupovanje) ,lahko grem po cesti brez cigarete ,da ni vžigalnik in cigarete nimajo več prostora v pregrešno dragi torbici ,da lahko uživam na balkonu v poletnih nočeh ravno tako kot prej ko sem še kadila le da sem zdaj bolj zdrava še leto dni nazaj sem ob prehladu pristala na antibiotikih zdaj me malo praska po grlu malo kiham in sem skoraj zdrava.

pozdravljeni,
če je forum še aktiven imam nekaj vprašanj?stara sem 30 let in že tri tedne ne kadim več. prej sem kadila skoraj 15 let po eno škatlico na dan. kaditi sem nehala s pomočjo zdravila champix zdaj pa me zanima če ima še kdo podobne težave. zadnje dni se mi namreč pojavljajo nenormalno močni glavoboli, kot bi mi nekaj tiščalo glavo skupaj (naj omenim da me glava drugače skoraj nikoli ne boli). ali je možno da je to stranski učinek tablet/odvajanja od kajenja na splošno? potem pa, kar mi je še bolj nenavadno — prav tako zadnjih nekaj dni se mi pojavljajo bolečine v grlu, ko požrem slino, podobno kot prej ko sem kadila in sem kdaj pokadila RES preveč cigaret enga za drugim. prav tako pa kar močne bolečine v pljučih in prsnem košu. ko zakašljam je podobno kot bi imela bronhitis, kar zaboli me, ne izkašljam ničesar (drugače sem zdrava in s ne počutim bolne). ali je imel kdo podobne težave po prenehanju? meni ne gredo ravno v glavo, saj so popolno nasprotje tega kar sem nameravala doseči in si želela – lažje dihanje in podobno 🙁 za vsak nasvet in mnenje bom hvaležna, lep pozdrav in čestitke vsem ki ste uspeli prenehati s kajenjem

Pozdravljeni,
jaz sem tretji dan brez cigarete…malo si pomagam s kakšno zvečilko Nicorete, drugače pa nimam nekih hudih težav. Edino ponoči ne spim že tri noči in sem si prav rekla, da si moram jit nekaj v lekarno iskat za boljše spanje, ker tole nikmor ne pelje. In danes se mi je pojavil cmok v grlu, kot neke vrste ko te tišči zaradi stresa…je možno to posledica prenehanja kajenja? In kaj mi priporočate za boljše spanje in kako naj preženem to tiščanje v žrelu?

Pozdra

Spoštovana!

Težave, ki jih opisujete, so lahko posledica prenehanja kajenja. Za boljše spanje ali umiritev bi svetoval kakšnega od rastlinskih pripravkov (Persen forte), nikakor pa poskušajte z kakšnimi drugimi uspavali. težave bodo slej kot prej minile, zato ne obupat in vztrajajte. poskusite z čim več telesne aktivnosti na svežem zraku. Glede tiščanja v žrelu priporočam grgranje žajblevega čaja in čim več pitja tekočin, se pa izogibajte mrzlih pijač in pijač z mehurčki. Držim za vas pesti, da boste vztrajali. Največ ste naredili že s tem, ko ste se odločili prenehati, verjamem v vas.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Spoštovani!

Glavoboli so lahko posledica prenehanja kajenja- poskušajte z blagimi analgetiki (Lekadol). Kar se tiče bolečin v žrelu in težjega dihanja, pa je to lahko posledica nekega virusnega infekta (ni nujno, da se počutite slabo), in pa v teh vročih dneh, ko se “hladimo” z mrzlimi pijačami z mehurčki, so bolečine v žrelu lahko posledica tega. Vsekakor vam odsvetujemtakšne pijače, poskušajte z grgranjem žajblovega čaja in veliko toplih pijač (čeprav vem, da se vam bo to čudno zdelo sredi poletja, vendar je to bistveno bolje kot ledeno mrzle mehurčaste pijače).
Predvsem vam pa čestitam, da vztrajate in želim, da bi še naprej, saj verjamem, da to zmorete!!!

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdravljeni!
Sam sem kadil kar nekaj let, po 2-3 škatlice cigaret na dan oz. kasneje vrečko tobaka v dveh dneh, eno za drugo. Večkrat sem poskušal prenehati, vendar neuspešno. Trenutno ne kadim že 3 mesece in sem prepričan, da ne bom nikoli več.

Par nasvetov ob prenehanju kajenja:
– Nikotinski obliži in čigumiji ne pomagajo!!!! (nikotin v vašem telesu zadržujejo dlje časa in s tem tudi željo po cigaretah)

– Ne bojte se tega, da ne boste nikoli več prižgali cigarete, ampak skačite od veselja. Vsakič ko vas zamika, da bi prižgali eno, se spomnite kako bogi so kadilci, ki morajo svoj dan prilagajati cigaretam. Veseli bodite tega da ste znebili panike, ki jo kadilci doživljajo, ko jim zmanjka cigaret, živčnosti, ko ne morejo na čik pavzo, itd. Cigarete stres ustvarjajo, ne zmanjšujejo.

– naredite šparovček in denar, ki bi ga zapravili za cigarete vsak dan spravljajte notri (vsakič ko vas zamika, da bi kupili škatlico ga odprite in poglejte notri, veselje je vsak dan večje – sorazmerno z vsebino šparovčka :D)

– Abstinenčni pojavi, ki sem jih doživljal so bili: težko dihanje, živčnost (nisem vedel kam bi dal roke), bolečina v pljučih, izkašljevanje sluzi mavričnih barv, glavoboli, nespečnost, bil sem popolnoma brez energije.

Za lažje preživljanje teh dni pomaga predvsem šport (pomembno je da se prešvicaš in zadihaš) – po aktivnosti lažje zadihaš, če si dovolj aktiven zvečer zaspiš brez problema, izkašljevanje traja manj časa. Podobne učinke ima tudi savnanje.

– če se pojavi močna želja po cigareti imam pri roki vedno kakšen kos sadja. Pomaga tudi mrzla voda ali kakšen mentolov bonbon.

Veselim se z vsemi, ki so prenehali kaditi in jim čestitam. Ostalim želim, da jih čim prej uspe.
Lep pozdrav

Od cigaret se mi dela nekaj čudnega v grlu. Moj glas se spreminja vsak dan bolj in je že skoraj moški. Sploh kadar menjavam cigarete. Moji mami ki je imela podoben problem, se je glas izrazito popravil. Mora mi uspeti,saj to ni moja edina težava. Hvala za vse spodbude.

pozdravljeni,
po dolgem času tule okrog. Ne kadim že 2 leti in pol. Sem bila ravno pri kontrolnem pregledu pri pulmologu, kjer so relativno slabi testi pred 3 leti smrdeli na kopb in ostale grde posledice kajenja. Pa nisem ravno stara. No poleg nadpovprečne spirometrije se nadvse dobro počutim in enako želim tudi vsem vam. lep pozdrav ex odvisnica

ne kadim, več kot 2 leti in razlika je očitna mi na misel ne pride, da bi postala odvisnica od tobaka.

Kadil sem 26let, danes je 3-ji dan kalvarije, ko ne kadim. Koliko dni se mi bo še mešalo v glavi in želodcu?

ali se obstaja kaki forum da bi se podpirali ki si zelimo in planiramo postati nekadilci kosem našla ta forum sem dobila močan občutek da mi s pomočjo drugih junakov uspe . sem dolgoletna zasvojenka največja zelja mi je končno zaziveti svobodno brez večnega strahu pred boleznijo smrtjo itd

Spoštovana!

Ta želja pomeni že več kot pol poti. Pomebna je samo še končna odločite in potem vztrajanje. Na tem forumu lahko najdete vrsto izkušenj tistih, ki jim je uspelo in seveda tudi tistih, ki jim ni uspelo takoj, vendar so se v nadaljnjih poskusih uspeli izogniti “zankam” in so vztrajali. Prav gotovo prenehovanje kajenja ni povsem enostavno, vendar verjamem, da ste tega sposobni in da zmorete!!! Zato se odločite in spremenite svoj način življenja. V izkušnjah zapisanih na tem forumu boste našli lahko načine, ki pomagajo. Verjamem, da vam lahko uspe in držim pesti za vas.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Evo,

nehala tudi jaz. Občutki: med peklenskim in božanskim. Četrti dan, spim skoraj nič, pa še tisto je nekakšen brezvezen dremež, danes ponoči je prvič celo lilo z mene in tisto, kar je lilo, je po nikotinu smrdelo, čisto sem bila premočena. Halo, a toliko strupa sem nadimila vase? Strašno. Tistega ogabnega okusa po cigareti v ustih ni več, vonja tudi ne. Žvečim nikorete, ker so mi že eno rundo prej pri odvajanju zelo pomagale in je lažje. Se mi zdi pa nenavadno, da se mi je okus povrnil takoj. Mater, kako je bila kava danes zjutraj dobra!

Prenehala sem iz nečimrnosti in ženske samovšečnosti – prekipel mi je ogaben zadah, vonj po cigaretah, vonj las po cigaretah, obloge na zobeh zaradi cigaret, neke čudne gube so se pojavile, koža malo starikava; prekipel mi je vonj oblačil po cigaretah, smrdelo je v avtu, v torbicah sem lovila tiste drobce tobaka, ki so iz škatlic popadali, ni da ni, fuj!

Prekipel mi je hripav glas, da ne omenjam svojega smeha, ki je po nekaj trenutkih ratal odvratno kadilsko hripav; kar naprej sem se v pogovorih odhrkavala kot kak knap. Jao.

Poln kufer sem imela paničarjenja, če sem imela samo še nekaj cigaret, pa me je skrbelo, ali bo dovolj za zvečer in potem še naslednje jutro za tri ob kavi; seveda ni bilo dovolj in je bilo treba sest zvečer v avto ne glede na vreme, pa na pumpo; prekipelo mi je odštevanje soldov za škatlo in pol na dan; pa cigaret tik pred spanjem in cigaret takoj zjutraj že OB kuhanju kave. Super privlačno, ni kaj.

Aja in kajenje stane bistveno več, kot samo tist paket čikov, sem spoznala. Tu so še vžigalniki, pa žvečilni – seveda vsakodnevno in redno zaradi zadaha, pa še mini ustne vodice v torbico za vsak slučaj; v pisarni v predalu imela klinčke za žvečenje in prikrivanje kadilskega zadaha; pa razne antismokers zobne paste dodatno kupovala, odpiranje oken v stanovanju nonštop in posledično več za kurjavo.

Vse me je minilo. Srečna, da sem nehala, pa čeprav so razlogi čisti nečimrni, kalvarijo, ki pride zraven bom pač oddelala, saj sem si jo v končni fazi tudi pridelala čisto sama.

Držite se!

Še to moram povedati, če bo komu pomagalo – v tej “etapi” sem kadila dobra tri leta, ko sem po štiriletni pavzi spet začela prižgala cigareto. Leta 2009 sem se odvadila, trajalo je štiri leta, a takrat je bilo odvajanje bistveno huje, kot je tokrat – morda, ker sem imela takrat za sabo skoraj deset let kadilske kariere? Takrat sem mi je agonija vlekla cele tedne, obnašanje je bilo nemogoče… Danes je moj peti dan brez, pa sem večkrat na dan popolnoma pozabila na cigareto, kar je zame milo rečeno fenomen brez primere. Tako hitro? Morda me najhujše še čaka, a res imam občutek, da je tokrat lažje. Dr.Čakš, ali je možno, da je odvajanje tokrat lažje zaradi krajšega obdobja kajenja?

V prejšnji rundi, ko sem postala povratnica, je bilo pa tako, da se mi je kake pol leta pred povratništvom začelo sanjati o cigaretah, veliko sem spet pomislila na kajenje (v letih vmes sem sicer na to že popolnoma pozabila) in podzavestno sem že vedela, da bom spet začela kaditi. Prav hotela sem to na nek način, potrebovala sem nekaj “novega”. Seveda po taki pavzi tisti prvi sploh ne paše, pa naslednji tudi ne, ampak si hitro nazaj.

In še dodatni vprašanji za našega strokovnjaka:
– koliko časa po prenehanju trpimo fizične posledice abstinenčne krize in kdaj nastopi samo še psihologija (fantomska želja, ki je v glavi, čeprav fizične odvisnosti ni več)?
– ali nikorete podaljšujejo trajanje posledic odvisnosti, kot je sotrpin zgoraj zapisal?

Hvala za odgovor in vse vaše vzpodbude!

Peti dan brez. Nespečnost, zaprtost, glavobol, brez energije … Ampak bo! Z optimizmom zrem v prihodnost in upam, da to trpljenje čimprej mine.
Drugače pa hvala vsem, tudi z vašo pomočjo mi uspeva.
Srečno!

A je normalno tezko dihanje in kaselj po prenehanju kajenja?

Da, tudi takšne težave se lahko pojavijo ob prenehovanju kajenja. Kašelj še posebej, ker se pričnejo migetalke (cilije) v dihalnem traktu regenerirati in te so “zadolžene”, da odstranjujejo tujke iz bronhialnega vejevja. Kašljali boste verjetno še kar nekaj časa, zato da se vsaj nekaj naslag s sluznice izkašlja.

Lep pozdrav

Tomaž Čakš

New Report

Close