Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija prestavitev menstruacije

prestavitev menstruacije

Pozdravljeni!

Ja, toliko že poznam Aldactone – posredno vpliva na presnovo skorje nadledvične žleze in deluje kot stabilizator ciklusa pri PCO, a je to “of the label use” (kar je sicer povsem ok), a ker vam ga je predpisal zdravnik, se ne smem vmešati v zdravljenje, zato ste dobili tak “generičen” odgovor.

Obe opciji za prestavitev M sta ok. Težava je le v tem, da ni nujno, da se bo vse izšlo, kot ste načrtovali. Predvidevate, da bo M tega in tega datuma, ni pa nujno da bo res tako. Pri vsaki od metod je razpon možnosti (od-do) in če se pripeti malo napake, se lahko sfiži cel načrt. Zaradi progresivnega povečevanja števila neznank tudi vremena ni mogoče napovedat več kot nekaj dni vnaprej. Uberite torej katerokoli opcijo v katero bolj verjamete (vse vam je jasno, sami se najbolje poznate) in sprejmite tveganje, da bo šlo kaj narobe. Poskusiti ni greh. In če vse odpove, boste pač imeli menstruacijo ali vsaj izcedke na dopustu. Razumem vas, zakaj nočete M na dopustu, sploh takšnem, za katerega ste najbrž vložili veliko časa in denarja, a najprej jemljete eno zdravilo, zato da si nekako uredite ciklus, nato pa boste jemali drugo zdravilo, da ta ciklus nekoliko iztirite, zato so vsaka napovedovanja zelo nehvaležna.

Zdravnika, ki vam bo prepisal Primolut, opozorite, da potrebujte vsaj 2 škatlici. Dovolj sta 2 tableti na dan, ena na 12 ur (ne obe skupaj), če se pojavijo izcedki (ali pa recimo po 10. dnevu uporabe – ni nekih posebnih pravil), se poveča na 3 na dan, torej 1 tableto na 8 ur.

Matjaž

Hvala !
Še to bi vprašala: ali progestagenski preparati tudi povečujejo tveganje za nastanek trombemboličnih dogodkov in migren ali to velja le za estrogenske preparate?

Tveganje je večje pri zdravilih, ki vsebujejo estrogensko komponento, povsem brez tveganja pa niso niti gestageni. Odvisno tudi za kateri gestagen gre. Noretisteron v Primolut Nor se deloma pretvori v etinilestradiol, ta pa je prisoten v veliki večini kombiniranih kontraceptivov, to pa s seboj nosi določena tveganja. Migrena z auro je kontraindicirana, migrena brez aure pa sprejemljivo tveganje, čeprav Primolut lahko (ni pa nujno) povroči nastanek glavobolov in migren. Tudi VTE zapleti so možni, a so zelo redki, sploh, če ne kadite in ste mlajši od 35 let. Možnosti za VTE so med nosečnostjo in še kak mesec po porodu bistveno višje, kot med uporabo KT, pa ženske kljub vsemu rojevajo (če vas to kaj pomiri). Naj še omenim, da so nekatere ženske dovzetne za nastanek kloazme, zato se je potrebno izogibati soncu oz. UV žarkom (tako in tako potrebujete kremo z visokim zaščitnim faktorjem, mazati se morate izdatno!!). Zato so vsi hormoni na recept in lahko zdravnik presodi, kakšno je tveganje pri posameznici.

Vesel bi bil povratne informacije, kako se bo izteklo, ne samo zaradi svojega firbca, ampak bo vaša izkušnja koristna tudi za druge obiskovalke tega foruma. Pa kakšnih fotk s potovanja (Avstralija?) se ne branim 🙂

Matjaž

Hvala za vse nasvete!
Imam migrene brez avre, ravno zato sem nekako odklonilna do hormonske terapije.
Tromboze pa se bojim ravno zaradi medcelinskega leta (ZDA).
Verjetno bom res avgusta prestavila M za 10 dni in upala da se vzpostavi nov ciklus (to verjetno sicer je pričakovati v večini primerov ali pač ne?)
Bom poročala o razpletu 🙂

Razumem vaše mnenje glede hormonske terapije, a tokrat je posebna situacija in se je pač treba malce prilagoditi 🙂 Na letalu poskrbite za hidracijo in si vsako uro privoščite nekaj minutni sprehod. Tudi če boste dobili menstruacijo/krvavitve na dopustu, ne bo konec sveta. Prijeten dopust!

Matjaž

Spostovani,

8.8. grem na morje in takrat tudi pricakujem menstruacijo. Uporabljam pa kontracepcijske tablete Lindynette. Zanima me, ali so te tablete primerne za prestavitev menstruacije in na kaksen nacin jo lahko prestavim? Nadaljujem z jemanjem tablet (torej dve skatlici brez prekinitve) ali neham predhodno jemati prvo skatlico, tako da dobim menstruacijo preden grem na morje?

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam,
Lea

Pozdravljeni!

Vse kombinirane enofazne kontracepcijske metode, torej tudi Lindynette, so primerne za prestavitev odtegnitvene krvavitve. Načeloma se svetuje podaljšani režim uporabe, torej da preskočite 7 dnevni premor in kar takoj nadaljujete z jemanjem tablet iz novega zavojčka.

Matjaž

Pozdravljen,

Jemala sem tabletke harmonet,nato sem za nekaj časa prekinila. V septembru grem na dopust in kakor računam ,bo menstruacija ravno tiste dni.Če začnem jemati KT Harmonet zdaj ko se mi je začela menstruacija,sem preračunala,da mi zmanjka in da bom spet ravno na morju imela menstruacijo. Ali lahko prestavim menstruacijo tako,da 14 dni prej začnem jemati KT harmonet in jih jem do konca dopusta ?
Ali je bolje da grem v lekarno po tabletke in prestavim menstruacijo. Tabletke so mi pač ostale 1 škatlica,zato ne morem niti jemati 2 mesca zaporedoma,ker jih nimam več. Pač sem se vmes odločila,da jih ne bom več jemala,sedaj je pa ravno taka situacija.

Kaj mi svetujete ? Hvala za pomoč in odgovor.

Lp,

Pozdravljeni!

Ja, lahko si prestavite M kot planirate, torej da 2 tedna prej začnete jemati KT.

Matjaž

Pred enim tednom sem začela par dni po sredini ciklusa jemati stedirilm z namenom prestavitve menstruacije. Danes se mi je pojavil rjav izcedek. Ali to pomeni, da sem bila za prestavitev prepozna in sem zamudila ovulacijo ter bom imela menstruacijo kot vedno? Hvala za odgovor!

Žal ne morem vedeti, kako se bo situacija razpletla. Možno je, da bo/je maternična sluznica “popustila” in boste imeli krvave oz. rjave madeže. Opciji sta dve: ali povečate dozo hormonov in jemljete 3-4 tablete na dan in računate (zagotovila ni), da se bo krvavitev unesla ali pa povsem prekinete z uporabo KT in pustite naravi svojo pot.

Matjaž

Malo pozen odgovor o razpletu:
Je kar mati narava poskrbela, da mi menstruacije ni bilo treba prestavljati; predzadnjo menstruacijo pred potovanjem sem dobila spet po 3 tednih, torej prezgodaj, tako, da sem se prepustila – kar bo pa bo – in
zadnjo menstruacijo dobila 3 dni pred odhodom na potovanje, prve dni na poti pa me ni preveč motila.
Tako, da se mi ni hilo treba ukvarjati s prestavljanjem, ampak sem lahko le uživala v potovanju 😉

Živjo!
Namreč zadnjo M sem imela 21.12 do 25.12, 26 sem vzela normalno naprej prvo KT (logest) kot zmeraj, danes 8.1 sem se odločila vzeti zadnjo tabletko saj si M prestavim za en teden prej tako da bi jo morala dobiti za dva dni (kot vedno)… ampak že danes se mi je pokazal rdečkast do rjav izcedek pa me zanima zakaj in ali je mogoče lahko tudi kakšno rahlo vnetje ker sem danes skočila tudi ven na sneg (z jakno v kroksah) ali gre za kakšno spremembo ciklusa?

Živjo!

Zaradi skakanja po snegu v kroksih niste dobili vnetja. Gre za neko obliko vmesne, prebojne krvavitve, nič posebnega.

Matjaž

Pozdravljeni, zanima me, če je varno, da si za nekaj dni prestavim menstruacijo s Qlaira KT. Tabletke sem sicer že pred časom nehala jemati, vendar mi je ostala še ena zaprta škatlica.

Lp

Pozdravljeni!

Če se od takrat, ko ste prenehali jemati Qlairo, niso spremenili dejavniki, zaradi katerih Qlaire ne bi smeli uporabljati, potem je varno. Sicer pa Qlaira niso najbolj primerne za prestavitev menstruacije, saj so večfazne. Predlagam, da začnete jemati svetlo rumene tablete kak teden dni pred predvidenim pričetkom menstruacije.

Matjaž

Pozdravljeni!

Zanima me ali si sploh lahko prestavim menstruacijo, če imam tabletke Cerazette?
Ali lahko poleg tabletk Cerazette istočasno za prestavitev menstruacije vzamem tablete Primolut Nor?
Hvala lepa za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni!

Lahko uporabite tudi Primolut Nor.

Matjaž

Pozdravljeni!
Zanima me kako se uporablajo tabletke za prestavitev menstruacije Primalut Nor in sicer:
-koliko časa pred menstruacijo jih je treba zaceti jemati
-ali imas lahko med tem spolne odnose
-koliko casa jih moras jemati
-koliko tabletk moras uzeti ce gres na 8 dnevni dopust?
Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni!

Zdravilo je na recept, navodila vam bo dal zdravnik, so pa tudi v škatlici. Običajno se začne z jemanjem 3-4 dni pred dopustom oz. pričakovano M, jemlje se 1 tbl./12ur vse dokler hočete prestaviti M, potrebovali boste torej vsaj 1 škatlico.

Matjaž

New Report

Close