Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija prestavitev menstruacije

prestavitev menstruacije

Pozdravljeni,

Še z moje strani eno vprašanje, ravno sem v obdobjem načrtovanja nosečnosti, v juliju grem na dopust in če do takarat še ne bom noseča, pričakujem menstruacijo prvi dan dopusta kar ne pomeni nič dobrega glede uživanja na morju :)) zanima pa me, ali se v primeru prestavljanja M s tabletami Primolut Nor, zmanjša možnost za zanositev?

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni!

Ne. Primolut Nor ali Orgametril se uporabi 3-4 dni pred pričakovano menstruacijo, ko je ovulacija že zdavnaj mimo in zanositev ni več možna. Se vam pa seveda lahko zgodi, da zanosite do dopusta in menstruacije sploh ne boste rabili prestavljati 😉

Matjaž

Super, hvala za odgovor…. Morebitna nosečnost pa bi bila v vsakem primeru najbolj željen razplet 😉

Jaz bi priporočal previdnost. Na njihovi spletni strani piše da so kontraindikacije v primeru nosečnosti ali suma na nosečnost.

Imate prav, noretisteron je kontraindiciran v nosečnosti, a je lahko (poudarek na lahko) problematičen v obdobju, ko se razvijajo spolovila in na sploh hormonsko občutljivi organi. To se praviloma zgodi po 8. tednu nosečnosti (lahko sicer tudi prej, a redko), zato zgodnja izpostavljenost Primolutu praviloma ne bi smela imeti posledic, bi ga pa odsvetoval po 8. tednu gestacije, čeprav je mnogo žensk že bilo tudi v taki situaciji, na srečo brez posledic. Ob morebitni nosečnosti bo gospa začela jemati Primolut pri 4. tednu, jemala ga bo 7-10 dni, torej do največ 6. tedna. Obstaja tudi alternativa, npr. Dabroston ali Estima, a sta ti zdravili manj potentni in potem je lahko dopust še bolj zagrenjen, kot če bi ženska ne jemala ničesar in naravi pustila svojo pot – je pač težko sedeti na dveh stolčkih hkrati.

Se pa zahvaljujem za vaš opombo. Morebiti bi nekoliko bolj obsežno obrazložitev moral zapisati že prej, odločitev pa prepustiti vsaki posameznici.

Matjaž

Pozdravljeni,

Imam eno vprasanje, ki se nekako navezuje na to temo. Vceraj sem pozabila vzeti roznato KT in sem danes ko bi naj vzela redno to videla in vzela obe hkrati.
Potem sem odsla brat navodila in pise, da naj dokoncam rozaste tabletke saj je to zadnja vrstica in zavrzem bele ter nadaljujem z roznatimi. Ker pa grem avgusta na morje in sem si sedaj stela dneve do belih tabletk (ker jih sedaj preskocim) bom dobila menstruacijo ravno na morju.
Torej moje vprasanje je ali lahko tudi takrat ko sem na morju preskocim bele tabletke in si za 2 meseca prestavim menstruacijo ali to ni zdravo?

Hvala za odgovor
Lp

Pozdravljeni!

Nič ni narobe, če si odtegnitveno krvavitev prestavite dvakrat (ali večkrat) zapored.

Matjaž

Dober dan.
S partnerjem sva imela spolmi odnos, s ponesrecenim kondomom. Zjutraj sem uzela jutranjo tabletko. Cez tri tedne k naj bi dobila menstruacijo, k naj bi bla potrditev da nisem noseca, greva takrat na morje, lahko vzamem tableto za prestatitev menstruacije? Al zato ker sem uzela jutranjo, jo odsvetujete? Kaj naj?

Pozdravljeni!

Preden pričnete z jemanjem tablet naredite test. Če je le-ta negativen, lahko tablete jemljete, če je pozitiven pa se posvetujte z ginekologom, če bi želeli nosečnost nadaljevati. Same tablete ne bodo povzročile splava, le majhna možnost obstaja, da negativno vplivajo na zarodek.

Matjaž

Pozdravljeni,

imam podobno vprašanje kot predhodnica in sicer, s partnerjem sva začela z načrtovanjem nosečnosti, ubistvu je za nama šele prvi mesec, nekako sva se potrudila da sva bila “aktivna” v času plodnih dni…. Je pa tako da grem v soboto na dopust, menstruacijo pričakujem v torek/sredo naslednji teden. Če jo prestavim s tableti primolut nor (ali katerimi drugimi podobnimi) moram začet jemat tri dni prej, takrat pa test verjetno še ne bo pokazal realne situacije 🙁 razmišljala sem tudi o krvnem testu pa je tudi še prezgodaj…. Tako da sem malo v skrbeh, ne bi pa rada cel dopust obstala na plaži, saj imam še eno navihanko, katera že komaj čaka da me “vrže” v morje :))

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Mene pa nekaj zanima…stara sem 16 let..in sicer imam menstruacijo od 14 leta..ampak se mi se ocitno ni vpozstavila..zamuja mi ze dobra 2 mesca..ampak to se zdaj ni zgodilo prvic da mi tako dolgo zamuja..malo me je ze strah da bi bilo lahko karkoli narobe..
Drugace sem pa mela prvi spolni odnos ravno pred 2 dnevoma in sicer s kondomom..nikoli nisem uzivala nobenih kontracepcijskih tabletk tako da to nemore bit razlog..
Hvala:)

Pozdravljeni!


@Hmm
?: Oploditev se zgodi ob ovulaciji ali največ 24 ur po njej, toliko časa je namreč jajčece najdlje sposobno preživeti. Do vgnezditve običajno pride v roku 6 do 9 dni po oploditvi. Takoj po vgnezditvi prične tkivo posteljice izločati hCG, ki ga je v krvi na voljo v zadostnih ravneh že čez 2 do 3 dni. Urinski testi zaznajo hCG šele 2 do 3 dni kasneje, torej 4 do 6 dni po vgnezditvi. Urinski test se lahko opravi najprej 14 dni po spolnem odnosu, krvni test pa vsaj 11 dni po odnosu, torej bi teoretično lahko potrdili nosečnost še pred nastopom menstruacije. A saj veste, eno je teorija, drugo praksa. In če test narediš prezgodaj, je lahko lažno negativen. Za prestavitev M bi lahko namesto Primolut Nor uporabili tudi Dabroston (didrogesteron), ki je dovoljen v nosečnosti, a ni tako potenten in pogosteje odpove.

@Sara1976: Od tega zadnjega spolnega odnosa menstruacija ne zamuja, ampak je vzrok funkcionalne – hormonske narave. Morebiti bi se lahko naročili h ginekologu, čeprav od njega ne pričakujem kakšne blazne diagnostike, lahko pa se pomenite z njim in se morebiti dogovorite za kakšno hormonsko kontracepcijo, ki bo vsaj navidezno uredila ciklus in nudila zaščito pri SO.

Matjaž

Zivjo. Mene pa zanima kako je stem ce si zelim prestavit menstruacijo in jem KT yasminelle? Ali moram, ko pojem to skatlico zaceti kar brez pauze z drugo skatlico in jo pojesti do konca, ter sele nato, po koncu drue skatlice naredim pavzo za menstruacijo? Ali ce si zelim prestavit za recimo en teden, pojem to skatlico do konca in potem prvih sedem tabletk iz druge skatlice, nato naredim pavzo za menstruacijo in nato nadaljujem s tabletkami iz druge skatlice? Mi lahko kdo pomaga, saj nevem kateri nacin je pravilen.
Najlepsa hvala za odgovor

Živjo!

Oba načina sta ok, navodila in ginekologi svetujejo prvega.

Matjaž

Še enkrat jaz,

v soboto sem se odpravila na dopust, zjutraj naredila test, ki je bil NEGATIVEN, takoj začela z jemanjem tablet primolut (za prestavitev M), nakar sem danes, ker mi je pač ostal še en trakec za preverjanje nosečnosti čisto tako “za vsak slučaj”, še enkrat preverila in sta se pojavili dve črtici (se pravi pozitivno) AMPAK! kot sem že omenila nisem opravljala tistega klasičnega testa pač pa od First Sign trakce in ker nisem bila pazljiva sem ga v urin pomočila malo preko oznake “max”…. Je morda to razlog, da je test pokazal dve črtici, torej nosečnost?

Ne vem. Test je lahko bil prvič negativen, ker takrat v urinu še ni bilo dovolj visoke koncentracije hormona, da bi ga test zaznal, drugi pa je lahko lažno pozitiven zaradi nepravilne izvedbe. Predlagam, da test ponovite.

Matjaž

Spoštovani!

Ne jemljem kontracepcijskih tablet, jemljem pa Aldactone 100 mg zaradi sindroma PCO, s katerim sem si približno uredila menstrualni ciklus. Imam tudi migrene in začetne varice nog (imamo jih v družini).

Septembra grem na tritedensko potovanje, ki bo vključevalo 3 potovanja z letalom (1 medcelinski let), 1 teden vožnje z avtom. Vreme bo vroče, tudi do 40 st. C. Sredi potovanja, ravno sredi puščave, pričakujem menstruacijo, ki bi jo rada prestavila. Ali svetujete jemanje Primolut Nor z začetkom 3 dni pred predvidenim začetkom menstruacije? Ali naj prekinem z Aldactonom (jemljem ga 21 dni s 7 dnevno prekinitvijo za menstruacijo-po nasvetu endokrinologa)? Bojim se stranskih učinkov (slabosti…), saj bom morala biti zbrana pri vožnji z avtom.

Hvala in lp!

Ali bi bilo smiselno s Primolut Nor menstruacijo prestaviti že avgusta, v izogib stranskim učinkom na potovanju ? Ali potem na potovanju lahko pričakujem kakšne izvenciklične krvavitve /izcedek ?

Pozdravljeni!

Zdravila Aldactone ne poznam, zato se o njegovi uporabi posvetujte z endokrinologom.

Menstruacijo boste za 3 tedne težko odložili, ker Primolut Nor večinoma popusti po kakšnih 2 tednih. Zato bi morda res bilo smiselno M prestavljati postopoma in bi jo npr. že v juliju in avgustu prestavili za 7-10 dni, pa bo v septembru vse skupaj 2-3 tedne kasneje?

Matjaž

Spoštovani!

Aldactone je spironolactone, diuretik, ki varčuje s kalijem, primarno uporabljan kot th primarnega hiperaldosteronizma, srčnega popuščanja itd, ima pa tudi antiandrogene učinke, zato se uporablja tudi za zdravljenje simptomov in znakov PCO. Letos sem ga že enkrat prekinila, pa ni bilo hujših posledic, le malo zmede pri M ciklusu.

Zadnjo M sem imela 15.7. (3 dni prezgodaj), naslednja bo tako predvidoma med 12. in 15.8.? Potujem med 1.9. in 18.9.; 19.9. bi že lahko imela M.

Možnosti sta dve: 1.) naj 9.8. začnem s Primolut Nor, ga jemljem do 20.8., M predvidoma dobim 22.8. – 24.8.? Naslednja redna M bi bila tako lahko od 19.9. dalje, kar me ne bi oviralo. Kakšna je možnost, da bi po th s Primolut Nor redno menstruscijo dobila že po 3 tednih, kar se mi občasno zadnje čase dogaja, torej sredi potovanja? So možne izvenciklične krvavitve/izcedek?

2.) Počakam do redne M, ki bo predvidoma med 12. in 15.8., nato pa na potovanju prestavljam M, jemljem Primolut Nor od 7.-18.9.?

Prosim za nasvet. Hvala!

P.s.: omenjate 10 dnevno jemanje tablet 2x/dan, v navodilih (smpc) pa je omenjana 10 – 14 dnevna th 2-3x/dan… kdaj priporočate 3 tbl/dan, do 14 dni?

New Report

Close