Najdi forum

Poškodba kolena

Spoštovani,

kdaj ste opravili zadnje slikanje z magnetno resonanco?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pred dvema letoma

lp

Pred 2 letom

lp

Spoštovani,

priporočam ponovno slikanje kolena z magnetno resonanco, nato pa pregled s posnetki, na katerem Vam bom lahko odgovoril na vsa vprašanja. Do nadaljnjega vsekakor odsvetujem sunkovite in velike obremenitve kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Levo koleno me boli že nekaj mesecev (bolečine so včasih hude), in sicer, spredaj na notranji strani, boleče je predvsem pri hoji navzdol, pri počepih pri raztegu in nenadnih zasukih. Stara sem 50 let. Prosim za razlago izvida MR in kakšen je postopek zdravljenja bolečin.

MRI levega kolena:
preiskava je bila narejena v treh ravninag, v običajni pd/fatsat sekvenci.
QT, patelarni ligament bp.

Manjši izliv.
Minaimalna Bakerjeva cista.

Medijalna parapatelarna plika.Fokalno edem hrustanca lateralne fasete,ena fisura v njem do polovice debeline.
Fovealni hrustanec bp.

MM,LM bp.
Vezi primerne.
Hondralnih sprememb tibijofemoralno ni videti.

Mnenje:
Spremembe hrustanca pogačice.
Medijalna plika pogačice.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovana,

v izvidu MR navajajo okvare sklepnega hrustanca pogačice predvsem v zunanjem delu ter gubo sklepne ovojnice ob notranjem delu pogačice (ta je običajno normalna struktura).

Priporočam, da opravite še rentgensko slikanje obeh kolen v dveh standardnih projekcijah (če je le mogoče stoje) in obeh pogačic tangencialno, nato pa pregled v naši ambulanti z rentgenskimi posnetki in s posnetki MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Prejel sem izvid slikanja kolena in me zanima kaj pomeni stanje ki so ga ugotovili.
Posamezne povrhne fisure lateralne fasete retropatelarnega hrustanca. Telo medialnega meniskusa je majhno degenerirano z možnostjo kratke periferne horizontalne rupture. Horizontalna reptura je suspektna tudi v posteriornem rogu medialnega miniskusa. Majhna inzula kompaktna medialne epifize femurja subkortikalno.

Hvala za odgovor.

lp
Mitja

Spoštovani,

v izvidu navajajo povrhnje poke sklepnega hrustanca na zunanjem delu pogačice, okvare notranjega meniskusa z mogočo vodoravno raztrganino ter zgoščeno kostno področje v končnem notranjem delu stegnenice. Priporočam klinični pregled in hkratni pregled posnetkov opravljene MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

prosila bi vas za razlago svojega izvida. Pred 2 mesecema sem si poškodovala koleno pri smučanju. Dobila sem longeto za en teden in diagnoza je bila zvin kolena. Sedaj lahko že približno normalno hodim. Koleno ni več otečeno, čeprav imam občasno občutek kot da bi bilo. Ob sprehodu me občasno boli poševno čez koleno ali ob strani se pojavlja pekoča bolečina. Koleno stegnem, vendar ga ne morem polno obremeniti. Prav tako skoraj lahko že naredim počep, prav tako ne v polni obremenjenosti.

1 teden nazaj sem imela opravljen MR kolena in izvid je naslednji: Srednje velik izliv. Nakazana Bakerjeva cista. Popolna ruptura ACL. Ostali ligamentni aparat je primeren.
Zvišan signal vzdolž telesa posteriornega roga in dela telesa medialnega meniskusa, ki sega do kapsularne površine. Manjši areal edema subhondralne kostnine na posteriornem obodu medialnega kondila tibije.

Mnenje: Popolna ruptura ACL. Srednje velik izliv. Glede na opisane spremembe MM in glede na subhondralni edem posteriornega dela tibialnega kondila lahko posledica (intrasubstančne) rupture.

Kaj svetujete v takem primeru? Ali je operacija nujna?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

v izvidu navajajo popolno pretrganje sprednje križne vezi in verjetno raztrganje notranjega meniskusa. Najprej priporočam opraviti meritve stabilnosti kolena z robotskim artrometrom GNRB, kar izvaja sodelavka dr. Renata Vauhnik, dipl. fth – 041 753 913 ali [email protected], nato pa pregled s izvidom meritev in s posnetki opravljene MR. Le tako Vam lahko dam polnovreden odgovor.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravjeni,

pred 3 tedni sem si poškodovala koleno pri turnem smučanju. Po padcu sem še lahko hodila v dolino in nato šla direktno na urgenco, kjer sem dobila izvid:

“Desno koleno je blago otečeno. Ballotement negativen. Gibljivost v kolenu 0/100. Iztipam sklepno špranjo kolena, ki palpatorno ni občutljiva. Lachman in predalčni fenomen v primerjavi z nepoškodovanim koleno nekoliko popuščata. Kolateralni ligamenti delujejo čvrsti. LCL nekoliko boleč na nateg in palpatorno. Meniskusov zaradi bolečnosti ne testiram. Iztegnjeno okončino dvigne od podlage. S prsti prosto giblje. Brez nc izpadov.”

Diagnoza je bila:

– Izvin in nateg drugih neopredeljenih delov kolena
– izvin in nateg sprednje križne vezi kolena”

12 dni po poškodbi sem imela kontrolo na polikliniki, kjer pa mi je zdravnik, kateri me je pregledal predlagal operacijo kolena, ker sem aktivna športnica (predvsem alpinizem).

Zanima me še drugo mnenje glede operacije?

Prav tako, pa po teh 3 tednih še ne morem popolnoma stegniti noge, pokrčiti prav tako ne.

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Spoštovani,

pred slehernim operativnim ukrepanjem priporočam opraviti slikanje kolena z magnetno resonanco (MR). To priporočam opraviti čimprej, nato pa priporočam pregled s posnetki MR.

V vmesnem času priporočam izvajanje razgibavanja in obremenjevanje kolena do meje bolečine ter izvajajnje osnovnih vaj za krepitev stegenskih mišic. Za demonstracijo vaj priporočam obisk naše fizioterapevtke, dr. Renate Vauhnik, dipl. fth. (041 753 913 ali [email protected]).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Živjo.

Prosim če mi malo razložite naslednjo diagnozo:

S83.50 Ruptura LCM et LCA genux dex.

ST: Koleno v 20° flektorni kontrakturi, bolečnost predvsem MSŠ, nekoliko manj je občutljivo proksimalno stičišče MKL. Kolenski sklep je sicer prazen, LCM +/++, LCA +, vendar zaradi nepopolne relaksacije zgolj orientacijsko. Testi za MM so +, gibljivost 20/10/90.

Najlepša hvala,

Črv

Spoštovani,

diagnoza S83.50 Ruptura LCM et LCA genus dex. pomeni raztrganje notranje stranske in sprednje križne vezi desnega kolena. Priporočam čimprej opraviti slikanje kolena z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki le-te.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni. 3 dni nazaj sem pala. Z enim kolenom sem kar močno udarila ob asvalt, naredila se je površinska odrgnina, katero sem takoj umila. Nastala je tudi odteklina. Koleno me je tisti dan zelo bolelo pa nisem vedela ali od odrgnine ali od cesa drugega zato k zdravniku nisem sla. Sedaj pa opažam kot nekaksno preskakovanje, pokanje v kolenu, ki je moteče. Pokanje se okrepi kadar grem po stopnicah navzdol. Sicer mi poka v obeh kolenih, vendar mi od padca, poškodovana noga v kolenu poka mnogo bol. Zanima me kaj bi to pokanje bilo, in ali bi morala obiskati zdravnika? Že v naprej hvala za odgovor. Lp.

Spoštovani,

da, priporočam obisk zdravnika. Zelo verjetno ste si poškodovala sklepni hrustanec v sprednjem delu kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close