Najdi forum

Poškodba kolena

Spoštovana,

ne, se pa da težave blažiti na različne načine.

Priporočam, da opravite rentgensko slikanje obeh kolen in pogačic tangencialno ter slikanje bolečega kolena z magnetno resonanco, nato pa klinični pregled na katerega prinesite še slike in izvide opravljenih slikanj.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Kaj pa ukvarjanje s športom, ali je dovoljeno, predvsem pa s tekom in smučanjem (stara sem 29 let)?

Spoštovana,

najprej je potrebno ugotoviti, kaj je narobe. Do takrat ne delajte nič takšnega, kar vam povzroča bolečino.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, kaj pomeni, da je v mdialnem delu glavice humerusa vidna 5mm velika sklerotična sprememba insula compacta?

Spoštovana,

to pomeni, da je v notranjem začetnem delu nadlahtnice 5 mm velika gostejša kostnina (kost).
Sprememba običajno ne povzroča težav in ni nevarna.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

LEP POZDRAV

mene pa zanima, ce mi lahko prevedete naslednji izvid

MR DESNEGA KOLENSKEGA SKLEPA

Srednje velik izliv. Nakazana Bakerjeva cista.
Patela je elongiranav območju apeksa – stanje po Sindig – Larsenovi bolezni.
Manjša medialna parapatelirna sinovialna piika. Edem patelarnega hrustanca v območju medialne fasete, prisotni so manjši površinski defekti in sagitlno usmerjene fisure, ki zajemajo polovico debeline hrustanca: hondropatija patele.
Medialni in lateralni meniskus sta normalna.
Srednji križni ligiment je elongiran, difuzno zvišane itenzitete signala, neravnih kontur, delno še ohranjene kontinuitete: stanje po parcialni rupturi.
Patelarni ligiment je v območju proksimalnega nasadišča zadebeljen, heterogeno zvišane itenzitete signala – entezopatije.
Preostali ligamentarni aparat je normalen.

MNENJE:
Izliv.
Entezopatija proksimalnega nasadišča patelarnega ligamenta.
Hondropatija patele.
Stanje po parcialni rupturi LCA

Tega vsega res nemorem razumeti zato vas prosim za pomoč, da vsaj vem kako je huda poškodba

Lep dan še naprej

Spoštovani,

v izvidu MR navajajo več tekočine v kolenu, kot je to običajno, zakolensko (Bakerjevo) cisto (izbočenje kolena v zadnjem delu), okvare pogačične vezi v zgornjem delu, kjer je tudi kostni izrastek (posledica istega procesa) na pogačici, okvare sklepnega hrustanca na pogačici in stanje do delnem pretrganju sprednje križne vezi.

Priporočam klinični pregled (pomembno je, da s sabo prinesete tudi posnetke MR), ki je odločilen za odločitev o vrsti zdravljenja zdravljenja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

v marcu sem si poškodoval koleno. Opravil sem MR in dobil sledeče rezultate:

Izvid:
– majhen izliv, nakazana bakerjeva cista
– meniska imata primerno obliko in strukturo
– zadebeljena in edematozna celotna sprednja križna vez z vsaj delno prekinjenimiivlakni v srednjem delu. Del vlaken sprednje križne vezi je uvihan v lateralni komartment tibiofemoralnega sklepa.
– rahlo zadebeljen medialni kolateralni ligament v proksimalnem delu – po nekoliko starejši distenziji
– ostali ligamentni aparat je primeren
– blagedem kostnine posteriornega dela medialnega kondila tibije ter v področju lateralnega femoralnega sulkusa, kjer je možna minimalna kompresijska fraktura. sklepni hrustanec tibijo in patelofemoralnega sklepa je primeren

Zaključek:
večja delna ali popolna ruptura LCA

Zanima me kako resna poškodba je (diagnoza ”po domače), ali moram kaj omejiti gibanje, ali je potreben oparativni poseg, koliko časa lahko še čakam na operacijo, da se stanje ne bi poslabšalo oz. ne bi nastala še večja poškodba.

katere vaje naj bi izvajal.

Hvala za vašo moč in mnenje!

LP, Jure

Spoštovani,

glede na navedbe v izvidu MR ste si delno ali popolno pretrgal sprednjo križno vez. Kot prvi naslednji korak priporočam meritev stabilnsti kolen z artrometrom GNRB, ki ga izvaja sodelavka dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected], nato pa pregled s posnetki MR in rezultati meritev. Do nadaljnjega odsvetujem velike, sunkovite, dolgotrajne in tvegane obremenitve kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav…mene pa zanima kaj pomeni moja diagnoza kolena in kako dolgo rabim okrevanje in na kaksen nacin.sem pa pravkar prisel z artroskopije.sem zaposlen kot rudar in imam zelo tezko delo npr.hoja po neravnem terenu delo z tezkimi bremeni itd. diagnoza je sledeca:laesio menisci lat.gen.dex.,laesio lca.partialis gen.dex.,condritis condilli lt.tibiae fem.dex..hvala lepa!

Spoštovani,

diagnoze pomenijo:
– laesio menisci lat.gen.dex. – poškodba ali okvara zunanjega meniskusa desnege kolena
– laesio lca.partialis gen.dex. – delna poškodba sprednje križne vezi
– condritis condilli lat.tibiae fem.dex. – poškodba ali okvara sklepnega hrustanca začetnega zunanjega dela golenice.

Dolžina in kvaliteta okrevanja sta odvisna od opravljene artroskopske operacije in od napredovalosti sprememb.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

lep pozdrav.

Mene pa zanima kaj natančno pomenita pojma “Raptura ACL Genus dex.” in “Haemarthros genus dex” ter koliko časa je potrebno okrevanje in katere vaje so priporočljive

Hvala lepa

Spoštovani,

“Ruptura ACL Genus dex.” = raztrganje sprednej križne vezi denega kolena in “Haemarthros genus dex” = izliv krvi v desnem kolenu.

Če ste športno aktiven, priporočam operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Dobil sem dve diagnozi za poškodbo kolena, Zanima me kakšna je razlika med njima.
Ruptura MM genus sin. in
Leasio menisci med. gen. sin.

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

pravzaprav isto:

Ruptura MM genus sin. = Pretrganje notranjega meniskusa levega kolena
Leasio menisci med. gen. sin. = Okvara/poškodba notranjega meniskusa levega kolena

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

pred dobrimi tremi tedni mi je pri nogometu nekako zvilo koleno in je bilo v tistem trenutku in naslednji da boleče.
Na urgenci so rekli da ni nič zlomljenega in podali diagnozo nateg in izvin stranske vezi.
nato sem imel pregled pri ortopedu, ki mi je punkteral 40ml neke mesanice med vodo in krvjo in podal diagnoz natega in izvina neopredeljenega dela krizne vezi. Po 3 dneh sem ze sam hodil vendar nisem mogel popolnoma iztegniti noge….po enem tednu pa sem ze normalno hodil….sedaj imam samo se tezave pri teku ko imam nek cuden občutek ob iztegnitvi noge, nekaksno bolečino(drugače pa jo lahko iztegnem do konca)
Sem mil na MR in cakam izvide. Aja pa sedaj me samo se ob določenih gibih boli na notranji strani pri miniskusu. Ali bi znali kaj povedati oz. podati svoje mnenje, vem da je iz navedenih podatkov težko.

lp. in hvala za odgovor !

Spoštovani,

priporočam počakati še na posnetke in izvid MR, nato pa klinični pregled in hkraten pregled posnetkov MR, kar je najzaneslivejši način za postavitev pravilne diagnoze.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.

Možno, da se bom morala odločiti za artroskopijo, ki se je, čeprav naj bi bila rutinska operacija, zelo bojim. V samem štartu že zaradi narkoze (na tem mestu me zanima, ali lahko operirajo samo pod lokalno?), sicer pa zato, ker veliko ljudi jamra, da jim po operaciji ni bolje, ne vem pa, zakaj. Koliko časa traja okrevanje po taki operaciji? Hvala in lepo pozdravljeni. Ariel

Spoštovana,

artroskopske operacije kolena se lahko opravijo v lokalni (omrtvitev le samega kolena in vstopnih mest), splošni (zaspite) in regionalni (omrtvitev od pasu navzdol ali same spodnje okočnine) anesteziji. Sam praviloma izvajam tovrstne posege v spinalni (omrtvitev od pasu navzdol) in splošni, le izjemoma v lokalni anesteziji, saj ima slednja omejitve. Trajanje okrevanja je odvisno predvsem od tega, kaj je pri takšni operaciji narejeno. Razpon okrevanja po tovrstnih operacijah je lahko od nekaj dni do več kot enega leta.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Pred približno 4 leti sem si pri košarki poškodoval koleno, takrat sem najprej odšel k osebnemu zdravniku, kjer sem dobil napotnico za k ortopedu, žal rentgenske slike niso pokazale nič posebnega sem k ortopedu hodil okoli 1 leto na preglede, potem pa sem dobil napotnico za magnetno resonanco, kjer se je pokazalo da imam poškodovan hrustanec. Citiram z izvida “V anteriornem delu lateralnega kondila desnega femorja je osteohondralna lezija, v globino sega 7mm, je površine 4cm2” . Zelo oslabljeni imam tudi mišice in vezi okoli kolena, predvsem kvadriceps. Na izvid so napisali da prav dobre operativne metode za to poškodbo ne obstaja. Tako da me zanima, če mi lahko poveste če je mogoča operacija in katere vaje je pametno izvajati za kvadriceps in vezi okoli kolena, napisali so namreč da je mišica kvadriceps hipotrofična. Še vedno treniram košarko čeprav sem vmes premor 2 leti in me če mišice in vezi dobro ogrejem skoraj ne boli, čeprav seveda noga ni stabilna. Zanima me kaj je torej mogoče narediti in kako ojačati mišice?

lp in hvala za odgovor

New Report

Close