Najdi forum

Poškodba kolena

Kot kaže ste si popolnoma razstrgala notranjo stransko vez. Notranja stranska vez se običajno zaceli sama (v prbl 90%).

Kar se tiče vaj, priporočam obisk fizioterapevta (-tke), da Vam demonstrira osnovne vaje za koleno, ki jih izvajate le do bolečine.

Zdravljenje poškodbe bo predvidoma trajalo 3 mesece. Po tem času priporočam pregled stabilnosti kolena in glede na ugotovitve morebitno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najprej hvala za odgovor. Pri artroskopiji je bil dr. le presenečen nad velikostjo raztrganega dela. Drugih opažanj ni komentiral. Skrbi me, da so bili strokovnjaki pri MR pozorni le na meniskus in ne na območje pogačice, kjer se dogaja pravi preskok, pok. Za ponoven pregled MR izvidov bom prosil dr. ter da so posebej pozorni na okolico pogačice. O rezultatu vas bom obvestil.
Lep pozdrav.

Prosim.

Me zanimajo ugotovitve…

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Mi lahko prosim razložite naslednjo diagnozo:
Prosto telo v kolenu/Corpora libera cum laesio cartilag. patelae et condyli medialis femoris sin., st. post. ruptura LCA partialis.

Kaj natanko to pomeni, kakšne so posledice in kakšna je rehabilitacija. Se je po tem še lahko ukvarjati varno s športom? Opravljena pa je bila artoskopija.

Hvala za odgovor

“Corpora libera cum laesio cartilag. patelae et condyli medialis femoris sin.” pomeni prosta telesa s poškodbami sklepnega hrustanca pogačice in notranjega dela stegnenice, “st. post. ruptura LCA partialis” pomeni stanje po delni raztrganini sprednje križne vezi.

Posledice so lahko bolečine in/ali nestabilnost kolena. V tem primeru priporočam dodatno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Imam še eno vprašanje… Zdaj sem že dobil 2 injekciji hyalgana, koleno meč več ne boli, lahko čisto normalno hodim. Ali lahko v tem primeru začnem z vadbami v fitnesu (kolo, tek, steper, kakšne vaje za mišice nog (z čisto majhno obremenitvijo)? In kdaj bi bilo najbolj primerno za rekonstrukcijo sprednje kolenske vezi? Rad bi s tem opravil čim prej, ampak ne prehitro.

Hvala za odgovore

Lp Davorin

Ali lahko v tem primeru začnem z vadbami v fitnesu (kolo, tek, steper, kakšne vaje za mišice nog (z čisto majhno obremenitvijo)? Da.

In kdaj bi bilo najbolj primerno za rekonstrukcijo sprednje kolenske vezi? V nekaj tednih po opravljeni artroskopski operaciji. Priporočam,da se umiri vnetje (oteklina) in da dosežete polno gibljivost kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Ali mi lahko razložite diagnozo mojega kolena :

S83.4 Izvin in nateg,ki prizadane(fibularno)(tibialno) koleteralno vez kolena/Laessio
MCL genus dex.

S83,2 Ruptura meniskusa, sveža/ Laessio menisci lat. genus dex. susp.

tole mi je bilo dano pri drugem pregledu … zanima pa me še kaj pomeni nekoliko boleč predel MCL,gibljivost od 0 do 100st.

Lep pozdrav.
Hvala.

Diagnozi pomenita poškodbo notranje stranske vezi in zunanjega meniskusa desnega kolena.

Pri pregledu so opisali, da je boleč predel nad notranjo stransko vezjo in da je gibljivost kolena od polne iztegnitve do pokrčitve 100 stopinj.

Poškodbo notranje stranske vezi običajno zdravimo neoperativno, pri poškodbi meniskusa pa je verjetnost operativnega in neoperativnega zdravljenja izenačena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.
Konec aprila sem si na smučanju poškodovala koleno. Po pregledu pri ortopedu sem opravila MRI ter kontrolni pregled.
Koleno je le rahlo otečeno, težava pa je predvsem, ker ne morem doseči ekstenzije. Na izvidu piše, da je prisotna flektorna kontraktura 15 st., Steinman test izrazito pozitiven.
Ortoped svetuje čim prejšnjo artroskopijo, diagnoza pa je sledeča:
Ruptura menisci medialis sin.
Distensio LCL sin.
Ruptura LCA sin suspecta
Prosila bi vas za kratko obrazložitev diagnoze ter nasvet, kaj storiti, saj je ortoped dejal, da bi morala glede na stanje artroskopijo opraviti “že včeraj”, čakalne dobe pa so nekaj mesecev.
Hvala in lep pozdrav.

Ruptura menisci medialis sin. (Raztrganina notranjega meniskusa levo)
Distensio LCL sin. (Nategnitev zunanje stranske vezi levo)
Ruptura LCA sin suspecta (Sum na raztrganino sprednje križne vezi levo)

Glede na nepopolno iztegnitev tudi sam svetujem čimprejšnjo artroskopsko operacijo!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

Zaradi bolečin v kolenu (npr. smučanje, čepenje, sama vožnja, …) sem bila na RTG, kjer se je pokazalo, da imam hipoplastičen medialni kondil, sicer brez znakov artroze. Mi lahko kaj več o tem napišete?

Zdaj pa čakam na magnetno resonanco.

Lep pozdrav

Hipoplastičen notranji kondil pomeni, da je notranji končni del stegnenice manj razvit, kar lahko (ne nujno) privede do večjih obremenitev sklepnega hrustanca v tem delu kolena in do posledično zgodnejše obrabe.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dober dan mene zanima naslednje .

Medialno ob pogačici je videti kostni fragment premera 4 mm . Najverjetneje samostojna apofiza. V poštev pride tudi stanje po abrupciji starejšega datuma . Sklepna špranja femoropatelarnega sklepa je ožja.
Prisotna je subhondralna skleroza kostnice pogačice ter nekaj psevdocist subhondralno, premera 2 mm.
Mnenje : Žačetne artrotične spremembe femoropatelarnega sklepa .

Hvala za odgovor .
Prosim če mi lahko odgovor pošljete na mail : [email protected]

“Na notranji strani pogačice vidijo kosti delček premera 4 mm, najverjetneje s pogačico nezaraslo okostenitveno jedro ali pa odlomek starejšega datuma. Oddlajenost pogačice od stegnenice je manjša kot običajno, podhrustančna kost pogačice je gostejša, v njej so prisotni prostorčki veliki 2 mm. Zaključujejo, da gre za začetne obrabne spremembe.”

Sam menim, da gre verjetneje za star odlomek na pogačici (stanje po izpahu pogačice v preteklosti?), saj so nezaceljena okostenitvena jedra v tem področju zelo redka.

Pomemben je položaj pogačice glede na stegnenico. Če je zgornji zapis opis CT preiskave kolena, priporočam opraviti še rentgensko slikanje obeh kolen in obeh pogačic tangencialno pri pokrčenju kolena 30 stopinj ali pa obratno ter pregled s vsemi posnetki. Od ugotovitev pregled in obeh svetovanih slikovnih preiskav je odvisna odločitev o vrsti zdravljenja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dober dan!
Koleno sem si poškodoval pri igranju nogometa, iz izvidov magnetne resonance sem razbral

Izliva v sklepu ni.
V srednjem delu tibialnega platoja, pod medialno interkondilarno eminenco je vidna lobulirana na vodno senzitivni sekvenci heperintenzivna formacija, velikost 14 x 11 mm.
Ob lateralnem kondilu femorja je vidna ovalna, plaščata, dobro omejena formacija, velikosti 30 x 20 x 7 mm, ob njej dorzalno podobna, velikosti 10 x 13 x 6 mm. Formaciji sta izointenzivni s kostnino.
V aksialni ravnini je vidna vbočena kontura lateranega kondila – st. po abrupciji.
Ob zgornji sklepni površinipatele je viden izrazit osteofit. Sklepni hrustanec patele je stanjšan. Viden je zvišan signal subhondralne kostnine patele v srednjem delu na lateralni strani ter zvišan signal subhondralne kostnine na priležni strani femurja. Na tem mestu je tudi viden osteofit ob zgornjem robu sklepne površine.
Drugje je sklepni hrustanec ohranjen.
Meniskusa sta normalna.
Ligamenti ekstenzornega aparata, križni vezi in kolateralna ligamenta so primerni.
mnenje: Artroza femoropatelarnega sklepa lateralno.
Formacije ob lateralnem kondilu femurja ležita znotraj sklepa in lahko predstavljata prosti telesi- st. po abrupciji lateralnega kondila femurja.

Za obrazlago se vam že v naprej lepo zahvaljujem.
Lp

Spoštovani,

v izvidu navajajo dve prosti telesi v kolenu ob zunanjem delu stegnenice, vbočen obris zunanjega dela stegnenice, ki je zelo verjetno posledica odkrušenja kosti v tem delu ter okvaro sklepnega hrustanca v zunanjem delu pogačično-stegneničnega dela sklepa.

Na osnovi izvida MR priporočam artroskopsko operativno zdravljenje. Za odločitev o načinu zdravljenja so sicer pomembnejše vaše težave in ugotovitve pregleda.

Lep pozdrav.
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

najprej lep pozdrav,
pred petimi leti sem imela strgano prednjo križno vez levega kolena, pred enim mesecem pa sem si poškodovala desno koleno in moj sum je bil strgana križna vez(glede na to da sem tako poškodbo že imela), pri pregledu sem dobila izvide na katerih so napisane diagnoze in me zanima kaj pomenijo:

S83.5 Distorsio genus dex.
Laesio menisci medialis genus dex.i.o.
Laesio MCL genus dex.
Laesio ACL genus dex.
naročena sem za 19.11 na MR kolena z izvidi ki jih bom dobila bom vedela za točno diagnozo, me pa zanima v primeru če bo potreben operativni poseg kolikšne so čakalne vrste za le to

hvala že vnaprej za odgovor
S.

Spoštovana,

če držijo navedene diagnoze, bo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje. Čakalne dobe so med kirurgi zelo različne.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni
Po opravljeni magnetni resonanci sem dobil naslednje mnenje:
Obsežna ruptura zadnjega roga lateralnega meniskusa z do kosti stanjšanim hrustancem na sosednem femurju in tibiji.
Večja ruptura sprednjega roba lateralnega meniskusa.
Ruptura medialnega meniskusa.
Večji prost kostni fragment patelofemoralno,lateralno.

Prosil bi za vašo razlago-mnenje.
lp Danilo

New Report

Close