Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Je tukaj razlika če gre za moškega ali žensko?

Prebral sem [www.revija-vita.com]

Ali je pri tem testiranju bil opravljeno dokazovanje virusnih antigenov?

EIA anti HIV 1/2/0: NEREAKTIVEN
HIVP24Ag: NEREAKTIVEN

Ne, moški, ki draži z usti žensko, pride v stik z vaginalnimi izločki, ženska pa s predsemensko in semensko tekočino. Vseeno je.

p24 je beljakovina virusa HIV (lahko rečete tudi virsni antigen)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se pravi je bilo opravljeno dokazovanje virusnih antigenov?

Ja, dokazovali so virsusno beljakovino p24 virusa HIV1.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako pa poteka testiranje? Ali se analiza (testiranje) začne takoj po odvzemu (še isti dan) in se ta dan šteje za dan testiranja po riz.dogodku?

Spoštovani, v nekaterih laboratorijih izvedejo testiranje še isti dan, v drugih par dni po odvzemu, Ni pa pomemben datum tetiranja, temveč datum odvzema, saj je dan odvzema tisti, ki kaže tako in tako stanje protiteles ali virusne beljakovine v krvi. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje…..
Pred dnevi smo se s kolegi odpravili v staro zapuščeno zaklonišče, ker se nam je zdela dobra pustolovščina. Po spustu po starih zarjavelih stopnicah sem se malo porezal po dlani. Kasneje ko smo prišli noter smo opazili da je bil ali je še vedno to kraj za zbiranje narkomanov. Bi bilo možno da bi se jst okužil s kako smrtonosno boleznijo, če se je tam pred mano porezal kak okužen narkoman?
In koliko časa je sploh lahko kri ki je okužena nevarna na temperaturi okoli 11 stopinj?

hvala in upam za čimprejšen odgovor, ker sem zeloooooo v strahu.

lp

Spoštovani, pri opraskaninah z zarjavelimi žeblji nas najbolj skrbijo okužbe s tetanusom, katerega spre se nahajajo povsod; v zemlji, rji, prahu.
Za kakrkoli drugega – recimo virusnih povzročiteljev, ki se prenašajo s krvjo, bi morali imeti več krvi, z žebljem ste se pa le opraskali.
Teoretično bi možnost za prenos krvno prenosljivih bolezni obstajala le, če bi res neposredno pred vami urezal kdo drug in bi nila na žeblju obilica krvi, kar se mi zdi skoraj neverjetno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje, med poletjem julina sem imel vec spolnih odnos z isto osebo, ki je nisem poznal (bila je iz irske). Sedaj je od tega minilo že kar nekaj časa in me samo zanima če bi dobil kakšno okužbo bi se prvi simptomi že mogli pokazat ? Res je da sem sedaj malo prehlajen ampak mislim da je to kar navada za tak čas.

lp

Spoštovani, sploh i nujno, da bi se pokazali kakrnikoli znaki okužbe. Npr. mnoge okužbe z virusom HIV so povsem tihe in se znaki pokažejo šele čez 5-10 let, pri odraslih je tihih 80-90% okužb z virusom hepatitisa B, C, …
Odgovor o morebitni okužbi z mnogo spolno prenosljivimi okužbami da le testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor. Imam še enega manjšega, npr. ali lahko pustim vzorce krvi pri moji osebni zdravnici in jih potem pošljejo naprej in če se to da, narediti potem pri njej zvem odgovor ali dobim domov pismo ?

Lp

Spoštovani, testirate se lahko tudi pri svoji zdravnici, na kakšen način pa sporočajo, pa vprašajte tsam.

o testiranju
http://www.stop-aids.si/sl/testiraj-se/kje-se-testirati

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala za odgovore.

Spoštovani,
najprej hvala moderatorjem foruma za izkazano požrtvovalnost.

Prosim vas za pomoč pri interpretaciji anonimnega testiranja na HIV, HBC, HBV,sifilis.

Čas od rizičnega kontakta: 6 tednov

Izvid:

Hepatitis B virus: HBs Ag – metoda ELISA: NEGATIVNO

Protitelesa proti HBc antigenu (celotna) – metoda ELFA: NEGATIVNO

Protitelesa proti HBs antigenu – metoda ELFA: <5 IE/L

INTERPRETACIJA: Zaščitni titer protiteles pred okužbo s HBV:
– 12 IE/L ali več pri cepljenih osebah,
– 5 IE/L ali več pri osebah, ki so prebolele okužbo z virusom hepatitisa B.

HCV presejalni test – metoda aglutinacijski test: NEGATIVNO

HIV presejalni test (HIV-1, HIV-2 in p24 antigen HIV-1) – metoda ELFA: NEGATIVNO

Treponemski test – metoda TTPA: NEREAKTIVNO

Netreponemski test – metoda RPR: NEREAKTIVNO

Poleg hitre interpretacije izvida, vas prosim še za odgovor na sledeča vprašanja;
1. Ali je ponoven test na HIV potreben?
2. Kaj pomeni sledeče:

Protitelesa proti HBs antigenu – metoda ELFA: <5 IE/L

INTERPRETACIJA: Zaščitni titer protiteles pred okužbo s HBV:
– 12 IE/L ali več pri cepljenih osebah,
– 5 IE/L ali več pri osebah, ki so prebolele okužbo z virusom hepatitisa B.

Tega dela ne razumem, kaj pomeni – OK ali ni OK?

Hvala.

Spoštovani, vsi izvidi so ok, vse je negativno. Pri hepatitisu B so samo navedene vrednosti, pri katerih bi smatrali izvid testa kot pozitiven pri cepljenih osebah ali pri osebah po prebolelem hepatitisu B.
Za max zanesljivost je smiselno teste na okužbo z virusom HIV, HCV in HB ponoviti 6 mesecev po rizičnem stiku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena!
Tudi sam imam eno težavo in sicer:
Pred tednom dni sem imel spolni odnos s prostitutko. Hotela je oralo brez kondoma ker ji kao ne paše pa nisem dovolil. Pri tem se je samo dotaknila uda z usti in konec ker nisem pustil. To tveganje je po moje nično. Potem pa mi je proti koncu odnosa počil kondom, in sem brizgal po njenem telesu. Kakšna je možnost za okužbo, glede na to da je prišlo do stika njene vagine in mojega penisa. Mislim tudi na druge okužbe kot recimo gonoreja?Naj povem da imam četrti dan po tem stiku pekoč občutem na penisu. Nobenega izpuščaja, nobenih težav ali pogostosti pri uriniranju, blato kolikor toliko uredu, imam pa vročino 37,2. Počutje tudi ni uredu, ker mi nekaj slbo dela in brez apetita sem. Vem da je težko vse razložiti, a vseeno upam na kratek odgovor.
Že vnaprej se vam zahvaljujem.

Spoštovani, kar se oralnega stika tiće, res ne moremo govoriti o tveganju. kondom je prab gotovo vsaj nekoliko zašitil prenos povzročiteljev in ste pravzaprav ob počenju vi bolj ogrožali dekle, kot ona vas, saj pri počenju pride do izlitja vaše tekočine, vaš ud pa še vedno ostane vsaj delno zaščiten.
Ker navajate pekoč občutek v sečnici in to po rizičnem odnosu vam vseeno toplo priporočam obisk v ambulanti ua spolno prenosljive bolezni na Infekcisjki bolezni, da bodo naredili bris sečnice in izključevali tako klamidijsko okužbo, kot morda tudi gonorejo (čeprav bi se pri slednji moral pojaviti gnojni izcedek).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena!
No danes sem že obiskal mojega osebnega zdravnika, kateri je ugotovil da imam začetek angine (boleče in rdeče žrelo, gnojno, glavobol, vročina in splošno slabo počutje). To je potrdila tudi krvna slika. Zaupal pa sem mu tudi pekoč občutek na penisu in zato mi je naredil tudi izvid iz urina. Na test sem dal prvo vodo, kar pomeni da bi morale biti notri vse sorti bakterij če prav razumem. Tako mi je vsaj razložil. Vglavnem, izvid je bil uredu saj je povsod pisalo “0”, razen ena zadeva je bila 1,0030 vendar je še vedno v mejah normale (max 1,0040). Pravi da če bi bila klamidijska okužba, bi se tu zagotovo poznalo. Kaj menite vi, je to dovoljšen test za prepoznanje okužbe? Do stika je prišlo natanko pred enim tednom.
Seveda se vam za odgovor spet zahvaljujem in lahko samo pohvalim vašo stran, saj zelo pozitivno deluje na nas ki potrebujemo zdravstveno mnenje ali pomoč. HVALA!!!

Spoštovani, zelo dvomim, da je splošni zdravnik imel na voljo pravi test za ugotavljanje spolno prenosljive okužbe. Klamidijo ugotavljamo samo s spcialnimi preiskavami iz brisa sečnice, oz. pri ženskah materničnega vratu; pri vas pa je bil najbrž opravljen urikult za ugptavljanje “običajnih! okužb sečil. Klamidija je znotraj-celična bakterija, ki se je z običajnimi urinskimi bakteriološkimi preiskavami, žal, ne odkrije. Specialne preiskave izvajajo le v dermatoveneroloških ambulantah, oz. ambulanti za spolno prenosljive bolezni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

To ni bil test za ugotavljanje spolno prenosljive okužbe, ampak na splošno kakršnekoli spremembe. Govorila sva tudi o klamidiji in rekel mi je, da ne gre za nikakršno spremembo, tako da ni potrebno delati naprej testov. Če bi kaj pokazalo, bi me pa poslal naprej na preiskave. Kot vem je potrebno za take preiskave imeti napotnico.

New Report

Close