Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

da vam se enkrat bolj podrobno zastavim vprasanje- imate prav, da bi penis stal po konci. Kaj pa ce bi si oseba penis z roko drzala navzdol (medtem ko sedi na skoljki) , torej je penis avtomatsko znotraj skoljke, in se bi potem za hip dotaknil kuzne tekocine , ki bi bila ,ce bi bila seveda prisotna V školjki (v notranjosti). hvala

Kot sem vam že prej napisala, takega primera ni opisanega. Tudi pot prenosa glede na obstojnost virusa, način stika, ni verjetna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

torej , prenos na taksen nacin prakticno ni mogoc ?

Ne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

in se cisto zadnje vprasanje.. testiranje sodece po vasih odgovorih ni potrebno ?

Ne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep Pozdrav 🙂 Mene pa zanima nekaj. Z kolegom sva se rokovala in jaz sem imel na roki majhno ranico- katere se je seveda kolega dotaknil ker sva se rokovala. Tudi on je imel malce razpokane roke oziroma “ranjene”.. Ko sem pogledal svojo rano, na rani nisem videl kaksne vidne krvi.. Je skrb odvec, ce kri ni vidna na ranici? Zanima me ali bi morsla kri biti vidna , da bi lahko obstajalo tveganje z aprenoe Hiv-a? lep dan se naprej !!

Spoštovani, virus HIV se ne prenaša z rokovanjem. Za prenos je potreben zelo konkreten in intenziven stik: politje s krvjo, prebadanje kože z okuženo iglo, spolni odnos…

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

torej mislite, da tudi ce bi bila kaplica krvi na moji ranici , je prenos nemogoc , ker je slo zgolj za rokovanje ?

Kapljico krvi, ki bi bila pomembna za prenos, bi morali videti (nikoli se ne pogovarjamo o “hipotetičnih kapljicah”… in jo dobesedno vtreti v rano. V kolikor česa tahega ni bilo, ni možnosti za prenos.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni. Imam vprasanje. Ali so starostniki, ki bivajo v domovih za ostarele, pregledani na spolno prenosljive okuzbe ?

Spostovani,
ali obstaja moznost okuzbe s HIV,ce bi kri (stara 24-36 ur) na npr. zobotrebcu,scetki za zobe,jedilnem priboru ipd. prisla v stik s poskodovano sluznico (npr s dlesnimi ali jezikom)? Vnaprej hvala.

Spostovani, Imam eno vprasanje ki me zelo zanima. Na forumu sem zasledil, da ste glede prenosa z Hiv-om, zapisali, da se preko krvi Hiv prenese z NEPOSREDNIMI STIKI. Zanima me sledece: Recimo da imata dve osebi rane na ustnicah , in da pri eni osebi rana krvavi, pri drugi pa ne. Tista oseba, ki krvavi, se dotakne svoje rane z svojo roko in se potem rokuje z drugo osebo.. Po rokovanju, pa se druga oseba dotakne z to isto roko ( z katero se je rokoval z prvo osebo) svoje rane. Torej, ali se lahko Hiv prenese na taksen nacin, ali se prenese samo, ce bi kri neposredno kapljala v rano? hvala za vas cas.

Pozdravljeni. Ali se lahko okuzis z Hiv, ce okuzena kri pride v stik z krasto, kjer je prej bila rana? lp

Spoštovani, rutinsko, kar tako, NE. Sebeda pa se opravi diagnostiko, če obstaja sum na bolezen, povzročeno s povzpočiteljem SPB.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Politje krvi po koži je podobno politju krvi po krasti in predstavlja majhno tveganje za okužbo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdrav. Imam se eno vprasanje : Ce ima oseba ma roki semensko tekocino, in si jo iz roke spere samo z vodo (brez mila). Ali potem lahko koga okuzi, ce se potem z to roko dotika tujih ran itd.. Torej, ali je semenska tekocina dovolj izprana, da ne povzroci okuzbe, ce je izprana z vodo (brez mila) ?

Če se semensko tekočine zmije, prav gotovo ne more priti do prenosa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, imam eno vprašanje, ki ne spada v to temo, ampak ne vem kam naj napišem, zato vas tu sprašujem in upam, da ne boste jezni. Koliko časa potrebuje telo, da se očisti? Recimo, če nekdo 2 tedne jemlje antibiotike, koliko časa po zadnjem antibiotiku telo potrebuje, da se očisti tega zdravila? To je samo primer. Mišljeno je za vse, ne samo za antibiotik, ampak recimo kako je v tem primeru. Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, žal, vam pavšalnega odgovora ne morem podati, ker ga ni. Izločanje je namreč odvisno od vrste zdravila, načina vnosa, razporeditve po telesu, razgradnje, vezave na belkajovine, izločanja. Jemanja drugih zdravil, uživanja hrane.
Vsaj približno si lahko pot zdravil pogledate na naslednji povezavi https://www.pomurske-lekarne.si/tocka-zdravja/presnova-in-izlocanje-zdravil-iz-telesa

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close