Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Spoštovani, v kolikor HIV+ oseba krvavi in kri pride do sluznice zdrave osebe, lahko pride do okuzbe. Zgolj razpokane ustnice ne bi predstavljale tveganja, ce pa bi ob tem krvavele, pa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni, danes sem opravil test za HIV po 29 dneh in je nereaktiven. Ravno tako sem pred 8 dnevi opravil test na urinu za klamidijo in gonorejo in oboje je negativno, negativni testi so bili tudi na krvi za ti dve okuzbi in tudi candida ni prisotna. Po 21 dnevu sem naredil test tudi za sifilis in je negativen, kakor tudi za hepatitis A, ki je ravno tako negativen. Za hepatitis B sem cepljen, nimam pa nobenih posebnih znakov, izpuscajev, ranic ali karkoli nenavandnega na spolovilu in telesu. A mislite, da vsa ta testiranja zadostujejo? Hvala vam, Marko

Spostovani, ne najdem povezave do vrste vasega rizicnega stika, a takole, kot navajate, so napovedi (rezultati) testiranj zanesljivi

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

spostovani, ali lahko pride do okuzbe ce se v ustih znajde nosna sluz v trdi ali tekoci obliki , ki je pomesana z krvjo ? Lep pozdrav

Kako to mislite? A če bi okuženemu bolniku izsesavali nosno sluz, pri tem bi bolnik zakrvavel. Izsesano sluz bolnika s pomesano krvjo bi pogoltnila zdrava oseba?? Če imate v mislih tak scenarij, je prenos možen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
a bi test po 23 dneh že bil zanesljiv, ali bi bilo bolje počakati še en teden, torej 30 dni?
Hvala za odgovor.

Odvisno, kakšne teste se uporabi. V povprečju je kombinacija testov III. in IV. generacije pozitivna po dobrih 3 tednih,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani.. ali obstaja moznost okuzbe na taksen nacin : Hiv + zenska se tusira, in se po celem telesu obrise z brisaco (tudi na intimnih predelih ) . in potem takoj za tem si zdrava oseba umije roke, in si jih obrise z isto brisaco kot pa Hiv + zenska ko se je tusirala.. ali je prenos mozen ? lp

Ne, tak prenos ni možen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni….. imam eno vprasanje : ce si fant zjutraj obrije spolovilo in se pri tem malce poreže , in ima potem ZVEČER spolne odnose, ali se lahko iz fanta kaj prenese na dekle ? Torej, ce se zjutraj zelo na majhno poreze ( mini ranica ) , ki na zacetku krvavi in se cez dan celi , in zvecer spolni odnos.?

torej ali je dovolj casa od britja in do odnosa , da se bi rana lahko zacelila? ( Rana je bilo rez zelo mini majhna )

Ce rana ne krvavi vec, je tveganje minimalno. Ob tem, seveda, jasno, da je spolni odnos zaščiten s kondomom?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lepo pozdravljeni ! Imam eno vprasanje , za katero upam da ni prevec zapleteno. Zanima me : Ce se na NEPOSKODOVANI kozi znajde malce zasušena kri (okuzena) , in si potem “stisneš” kožo na predelu kjer je kri ( kot da bi hotel preveriti , ce je koza ranjena in ce iz koze tece kri ) , ali lahko na tak nacin pride do okuzbe? Ali mora biti malo koza malo bol poskodovana , da bi lahko prislo do okuzbe ? in ali zasušena kri (par minut ) sploh lahko povzroci okuzbo ?

Odvisno s cim je ta kri okuzena. Tveganje je zelo majhno oz. prakticno nicno za prenos virus HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Kolikšna verjetnost je, da bi prišlo do okužbe, če bi imel spolni odnos z osebo, ki je hiv pozitivna? Naj povem, da je spolni odnos bil zasčiten, tako vaginalni kot oralni, edina napaka je bila, da sem prst, na katerem je bila manjša ranica (ni krvavela, niti vidna ni bila skoraj, recimo če bi limono stisnil na prst, bi zapeklo), nekajkrat porinil v vagino. Koliko je možnosti, da sem se okužil z virusom hiv? Nizka, srednja, velika? Naj še povem, da se mi je po 10 dneh vnelo žrelo, imel sem vročino (ne veliko), glavobol in tudi rahlo sem se potil ponoči. A so to lahko znaki tudi druge bolezni? Nekje sem prebral, da je nočno potenje simptom za hiv.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani, tveganje je izjemno nizko in ga ne morem ovrednostiti. Miimalna čas do pojava znakov akutnega retriviralnega sindroma sta 2 tedna, zato znakov okužb zgornjih dihal, ki so se pojavili 10 dni po dogodku, ni mogoče povezovati z znaki ARS.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo. Zanima, če med spolnim odnosom z osebo, ki ima spolno prenosljivo bolezen, lahko dobis kaksno drugo bolezen? Recimo pri oralnem zadovoljevanju ženske dobiš vnetje grla, ki ni tudi gonoreja ampak recimo angina? In še nekaj me zanima, ne vem, če je to vaše področje. Kako človek,ki ga boli grlo, brez da bi šel k zdravniku, ve, če gre samo za prehlad oziroma virusno okužbo grla ali za angino? Kaj če ima vnetje grla, povečane bezgavke, rdeče mandlje, težko požira, 37, 5 vročine, potem pa čez recimo 5-7 dni bolezen izzveni in si misli, da je prebolel, da je bil samo prehlad oziroma virusna okužba, potem pa se čez nekaj časa pokažejo simptomi, ki so posledica nezdravljene angine? A za vsako bolečino v grlu mora človek k zdravniku? Kaj če poteka tako blago, da je skoraj siguren, da je prehlad ali virusna okužba in mu sploh na misel ne pride, da bi lahko bila angina? A ni nekoč obstajalo neko pravilo petih točk za dokazovanje angine? Lp

Angino ali vnetje mandljev, povzročajo virusi in bakterije. Zgolj na podlagi klinićme slike je skoraj nemogoče sklepati na povzročitelja. Npr. bolečine v žrelu, visoko vročino, slabo počutje, otekle bezgavke povzroča tako streptokok, kot adenovirus, enterovirus. Brez laboratorijskih preiskav in ali brisa žrela ne moremo vedeti. Le v primeru, če hude bolečine v žrelu spremljajo intenzivni znaki vnetja zgornjih dihal, kot npr. kašelj, nahod, ipd., je zadeva z veliko verjetnostjo virusna. Tudi v prrimeru blagega praskanja v žrelu, izcedka iz nosu, brez vročine, so povzročitelji običajno virusi.
Kot rečeno: ob visoki vročinil, oteklih bezgavkah, bolečinah v žrelu – pa moramo opraviti laboratorijske preiskave. In v takih primerih gremo k zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

lepo pozdravljeni se enkrat.. zanima me se eno vprasanje.. ali obstaja moznost okuzbe z hivom , ce bi v notranjosti wc skoljle bila kaksna kužna tekocina in se bi potem z glavico penisa dotaknil te tekocine , ali se lahko prakticno iz wc skoljke? torej ce sedis na wc skoljki in imas erekcijo, in se potem dotaknes te tekocine z glavico penisa oz. luknjico (sluznica) , (seveda ce bi bila kuzna tekocina v skoljki prisotna) .. upam da ste razumelo vprasanje. najlepsa hvala za vase odgovore , lp.

Moč domišljije je neizmerna,…… tovrtnih opisov seveda ni. Si pa tehnično ne predstavljam izvedbe: ob erekciji se penis postavi navzgor, za udejanjanje situacije, ki ste si jo zamislili, pa bi morali s strani naskakovati straniščno školjko…..

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close