Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Ali pri akutnem stadiju okužbe sploh CRP in sedimentacija padeta? (predvidevamo, da se ne zdravimo)

Kako dolgo traja nočno potenje pri akutnem stadiju okužbe ?

Spoštovani, še enkrat: ni pravil, (in časovnih omejitev). Še enkrat: akutna okužba z virusom HIV je lahko povsem asimptomatska, lahko poteka kot akutni retroviralni sindrom, katerega trajanje in intenzivnost pa se soet zelooo razlikujeta. Nočno potenje je spet nespecifičen znak. Še enkrat: če obstaja kakršnakoli verjetnost okužbe z virusom HIV – ne iščite po spletu znakov, ki jih MORDA najdemo pri okužbi, ampak opravite testiranje!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina,zivijo,

1.ali so NAT testi,ki jih izvajajo npr.ob krvodajalskih akcijah npr.po 1 mesecu od zadnjega odnosa 100% in testa po 3 mesecih ni potrebno ponavljati ali je potrebno teste ponoviti?

2.Ali so NAT testi, ki jih izvajajo npr na zavodu za transfuzijo bolj zanesljivi v primerjavi s testi,ki jih izvajajo za samoplacnike p24,presejalni test itd..

3.Ce se drugace receva:ali se lahko zgodi,da npr od 4-6 tednov po zadnjem odnosu samoplacniski test pokaze nereaktiven rezultat in po 3 mesecih reaktiven?

4.NAT testi pa so po 4-6 tednih ze 100% zanesljivi in po 3 mesecih testiranje ni potrebno?

Hvala za razlago

Nina,zivijo,

1.ali so NAT testi,ki jih izvajajo npr.ob krvodajalskih akcijah npr.po 1 mesecu od zadnjega odnosa 100% in testa po 3 mesecih ni potrebno ponavljati ali je potrebno teste ponoviti?

2.Ali so NAT testi, ki jih izvajajo npr na zavodu za transfuzijo bolj zanesljivi v primerjavi s testi,ki jih izvajajo za samoplacnike p24,presejalni test itd..

3.Ce se drugace receva:ali se lahko zgodi,da npr od 4-6 tednov po zadnjem odnosu samoplacniski test pokaze nereaktiven rezultat in po 3 mesecih reaktiven?

4.NAT testi pa so po 4-6 tednih ze 100% zanesljivi in po 3 mesecih testiranje ni potrebno?

Hvala za razlago

Preverite članek na tej povezavi:
morate pa vedeti in razumeti, da NAT preverja prisotnost nukleinskih kislin v tisti enoti krvi, ki je vila testirana, kar pomeni, da v primeru ekstremno nizke vrednosti virusnega bremena še vedno obstaja vprašanje, ali okužba obstaja ali ne.

https://vestnik.szd.si/index.php/ZdravVest/article/download/764/644/0

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za clanek,zelo zanimivo branje in kot je razbrati,je prejemanje krvi v Sloveniji zelo varno.Torej,ce prav razumem, je NAT metoda,ki naj bi se izvajala le pri testiranju krvodajalcev tista s katero najdemo npr.hiv + prej kot v mesecu dni, medtem, ko standardne metode,ki so samoplacniske lahko zaradi okna,ki je pri hiv 1 mesec zahteva ponovno testiranje po 3 mesecih, pri NAT tehnologiji pa po 3 mesecih potrditev ni potrebna, saj gre za metodo, ki odkrije hiv ze prej kot v mesecu dni..

Hvala in lp

hvala za clanek,zelo zanimivo branje in kot je razbrati,je prejemanje krvi v Sloveniji zelo varno.Torej,ce prav razumem, je NAT metoda,ki naj bi se izvajala le pri testiranju krvodajalcev tista s katero najdemo npr.hiv + prej kot v mesecu dni, medtem, ko standardne metode,ki so samoplacniske lahko zaradi okna,ki je pri hiv 1 mesec zahteva ponovno testiranje po 3 mesecih, pri NAT tehnologiji pa po 3 mesecih potrditev ni potrebna, saj gre za metodo, ki odkrije hiv ze prej kot v mesecu dni..

Hvala in lp

Tako nekako

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tako nekako

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Se sreca,da imamo tak zdravstveni sistem, ki nam vse to omogoca.

Lep pozdrav

Pozdravljena

Od nezaščitenega odnosa (nightclub v Avstriji) je minilo 6 tednov. Odnos (penetracija) je trajal max 20 sek (bil sem zelo vinjen).

Sedaj po 6 tednih se mi je pa začelo dogajat naslednje:

2 dni me je bolelo celo telo, zatem sem dobil vročino 38. Hudo nočno potenje. Obiskal zdravnika. Odvzem krvi (CRP in sedimentacija zelo povišana). Dobil antibiotik. Po 4 dneh vročine več ni, nočno potenje se je zeloo umirilo. Ni bilo več tako hudom kot prve dni. Počutje po 1 tedenu ok. Ko sem pa končal z antibiotiki (7 dni) pa me začelo boleti grlo. Dobil sem tudi izpuščaje (vrat, hrbet). Sedaj po 7 dneh je grlo ok, izpuščaji so pa izginili. Nekateri izpuščaje si lahko iztisnil (skoraj 70% izpuščajev). Sliko sem vam poslal na ZS.

Med jemanjem antibitika sem dobil tudi dve velike afte. Afte najverjetneje zaradi antibiotika.
Najbolj me mučijo tile mozolji v povezavi z bolečim grlom in nočno potenje (katero je zelo blago npr. ni se mi treba preoblečt, postelja ni mokra). Mogoče se mi še dogajajo zaradi psihe? (ker dva dni se ne potim potem pa dva dni spet).

Lahko prosim pogledate slike in ocenite ali so to lahko HIV izpuščaji.
Ali je to lahko potek akutnega HIV? (res, da so punce v AUT zdravniško pregledane in da je bil odnos res kratek.

Hvala

Spostovani, ev. Akutnega retroviralnega sindroma ne diagnosticiramo po izgledu posameznega izpuscaja, temvec opravimo testiranje. Glede na podatke o rizicnem odnosu, trajanju med pojavom znakov in rizicnim dogodkom nujno opravite testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Če prav razumem se potek mojih simptomov lahko primerja z akutnim retroviralnim sindromom?

Spostovani, tezave so se pojavile c casu, ko se pojavi ars, klinicni znaki, kot so bolecine v zrelu, izpuscaji, slabo pocutje, ipd. Se pojavljajo v sklopu ars.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ima to kakšno vlogo, da se znali niso pojavili obenem?
Znali so prišli v zamiku 4-5 dni. (Prvo slabo počutje in boleče mišice, za en teden boleče grlo, 4 dni za tem mozolji,…)

Včeraj dobil rezultate testiranja= NEREAKTIVEN

Odlično, zdaj ste lahko pomirjeni. Simptome, ki jih imate, povzroča nek drugi povzročitelj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja mi je zelo odleglo.

Bi pa vsem svetoval, da če so v dvomih naj se grejo testirat. Tista negotovost in stran ali sem pozitiven ali nisem je najhujša.

Hvala, da delite mnenje z nami, se popolnoma strinjam; edino testiranje lahko razjasni zadevo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Če pride do stika kože prstov s krvjo (kapljice krvi se dotakneš in je na prstih vidn kri) druge osebe ter na koži ni vidnih prask ali ran ali je okužba lahko možna na račun kakšnih mikropoškodb, ki niso vidne?

New Report

Close