Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Seveda, ce nekaj ne obstaja, oz. Ni dokazov, da obstaja, tudi tveganja ne moremo presojati

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

zanima me koliksna je zanesljivost testov na hiv npr.29 dan,ce gresta oba partnerja na test s predpostavko,da v teh 28 dneh nista imela spolnega odnosa z nobenim drugim partnerjem(torej 28 dni od rizicnega kontakta npr.) in sta oba partnerja 29. dan testa nereaktivna?Ker test po 28 dneh se ni 100% zanesljiv,me zanima ali je smiselno test po 3 mesecih obeh partnerjev ponoviti s predpostavko,da sta si partnerja zvesta?Namrec test naj bi bil po 4 tednih zanesljiv 90% ce se dela p24 test na zavodu sa transfuzijo v Ljubljani.Torej obstaja bojazen,da se pri obeh partnerjih se vedno niso razvila protitelesa za zanesljiv test..

Kaksno je vase mnenje glede ponovitve testa?Je smiseln ali ga lahko jenljeno kot dokoncnega?

Pozdravljeni,

zanima me koliksna je zanesljivost testov na hiv npr.29 dan,ce gresta oba partnerja na test s predpostavko,da v teh 28 dneh nista imela spolnega odnosa z nobenim drugim partnerjem(torej 28 dni od rizicnega kontakta npr.) in sta oba partnerja 29. dan testa nereaktivna?Ker test po 28 dneh se ni 100% zanesljiv,me zanima ali je smiselno test po 3 mesecih obeh partnerjev ponoviti s predpostavko,da sta si partnerja zvesta?Namrec test naj bi bil po 4 tednih zanesljiv 90% ce se dela p24 test na zavodu sa transfuzijo v Ljubljani.Torej obstaja bojazen,da se pri obeh partnerjih se vedno niso razvila protitelesa za zanesljiv test..

Kaksno je vase mnenje glede ponovitve testa?Je smiseln ali ga lahko jenljeno kot dokoncnega?

Spoštovani, če prav razumem, gre za testiranje brez rizičnega dogodka. Kombinacija testov beljakovine p24 in protitelesnih testov je v povprečju visoko zanesljiva 3 tedne po hipotetičnem rizičnem dogodku. Govorite o nereaktivnem testu in ne o “nejasnem” ali “mejnem testu”. Menim, da v tovrstem primeru in brez znanega rizičnega dogodka (govorite le o hipotetičnem rizičnem dogodku) tetsiranja ni potrebno ponavljati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Rizicni dogodek je morda bil,saj je slo za oralni dnos s strani zenske brez kondoma,vaginalni zasciten odnos s kondomom.Rizicen je torej le oralni sex z njene strani ter stik vaginalnih izlockov z ranico na roki(kot bi bila razpokana koza zaradi mraza), ki ne krvavi,ki je prisla pri odstranjevanju kondoma v stik z vaginalnimi izlocki…ali to ne steje kot rizicni dogodek?

Sicer pa sva oba negativna po 28 dneh in najverjetneje je test dokoncen in testiranje ni potrebno.

Stik vaginalnih izločkov s kožo je tako malo rizičen, da tveganja ne morem vrednotiti, za oralni odnos ženske, ki izvaja oralo morebitnemu HIV + moškemu, pa obstaja. Ampak če prav razumem, se je ta ženska po 28 dneh tako in tako testirala (in je negativna).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

torej reciva temu,da se preko ranice na kozi,ki je stara npr. par ur in ne krvavi,ki pride v stik z vaginalnimi izlocki hiv be more prenesti.
Oralni spolni odnos, ki ga izvaja npr hiv +zenska moskemu ki je hiv – pa moski ne more prejeti saj se le ta s slino ne prenasa in je prav tako moznost prenosa 0.

Torej je zakljucek, da se ne v prvem in ne v drugem primeru hiv ne prenasa.

Morda se eno vprasanje za znanost:Ali se lahko prenese hiv iz + zenske na – moskega, ce jo moski zadovoljuje z roko oz prsti, kjer je npr. koza popokana zaradi mraza ali pa npr. vrezana, ki ne krvavi in pri tem pride poskodovana koza v stik z vaginalnimi izlocki, kjer seveda ni krvavitev zaradi menstruacije npr.

torej reciva temu,da se preko ranice na kozi,ki je stara npr. par ur in ne krvavi,ki pride v stik z vaginalnimi izlocki hiv be more prenesti.
Oralni spolni odnos, ki ga izvaja npr hiv +zenska moskemu ki je hiv – pa moski ne more prejeti saj se le ta s slino ne prenasa in je prav tako moznost prenosa 0.

Torej je zakljucek, da se ne v prvem in ne v drugem primeru hiv ne prenasa.

Morda se eno vprasanje za znanost:Ali se lahko prenese hiv iz + zenske na – moskega, ce jo moski zadovoljuje z roko oz prsti, kjer je npr. koza popokana zaradi mraza ali pa npr. vrezana, ki ne krvavi in pri tem pride poskodovana koza v stik z vaginalnimi izlocki, kjer seveda ni krvavitev zaradi menstruacije npr.

Spolni del vprašanja je teoretiziranje, kjer pa tveganja zaradi pomanjkanja podatkov ne morem oceniti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Testirana sva bila oba 29.dan po odnosu in pri obeh je bil izvid nereaktiven. Problem je le v tem, da so se mi po celem hrbtu pojavile drobne rdece pikice, ki ne izginejo in to ravno 3-4 tedne po tem odnosu,kjer je bil izvid nereaktiven, torej pri meni in spolni partnerki s katero sem imel spolni odnos. Je mozno,da je bil test pri obeh prehiter in lazen in so izpuscaji lahko znaki hiv ars,torej brez vrocine,le izpuscaji..?

Testirana sva bila oba 29.dan po odnosu in pri obeh je bil izvid nereaktiven. Problem je le v tem, da so se mi po celem hrbtu pojavile drobne rdece pikice, ki ne izginejo in to ravno 3-4 tedne po tem odnosu,kjer je bil izvid nereaktiven, torej pri meni in spolni partnerki s katero sem imel spolni odnos. Je mozno,da je bil test pri obeh prehiter in lazen in so izpuscaji lahko znaki hiv ars,torej brez vrocine,le izpuscaji..?

Spoštovani, že tako in tako bi bil pojav izoliranega izpuščaja malo verjeten (brez ostalih simptomov), glede na navedbe o testiranju – pa je za pojav izpuščaja potrebno iskati drugi vzrok.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej ce prav razumem,so izpuscaji,ki jih imam na hrbtu posledica necesa drugega(gre za rdece pikice po celotnem hrbtu brez vsebnosti gnoja ali cesa drugega) in ne hiv ars.

Je mozno,da bi se kot ars hiv pojavili le izpuscaji brez vrocine in slabega pocutja?

Torej ce prav razumem,so izpuscaji,ki jih imam na hrbtu posledica necesa drugega(gre za rdece pikice po celotnem hrbtu brez vsebnosti gnoja ali cesa drugega) in ne hiv ars.

Je mozno,da bi se kot ars hiv pojavili le izpuscaji brez vrocine in slabega pocutja?

Spoštovani, okužba z virusom HIV lahko poteka (in v več kot polovici primerov tudi poteka) popolnoma brez simptomov! V primeru t.i. akutnega retroviralnega sindroma je možna cela paleta simptomov ali le par njih, v različni kombinaciji. Da pa bi se pojavil le en izoliran simptom je zelo nenavadno. ampak tole teoretiziranje je ob negativnih testih povsem nesmiselno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Potem lahko test, ki je bil opravljen 29 dan po spolnem stiku kot verodostojen in nadaljnje testiranje po 3 mesecih ni smiselno ali naj grem ponovno na test?

Glede na vse navedeno – smatrajte test kot verodostojen.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za pojasnilo in vas trud.

Spoštovana

Ali so pri akutnem stadiju okužbe (1 mesec po riz.odnosu) pride do dviga CRP in sedimentacije v krvi? (CRP 65, sedimentacija 42).
Ostali simptomi vročina, boleče mišice, glavobol. Dobil antibiotik in vsi parametri so padli.
Vendar 4 dni po koncu jemanja antibiotika se še vedno ponoči rahlo potim.

CRP in sedimentacija sta parametra vnetja, kar pomeni, da se povišata pri večini bakterijskih in virusnih okužb, lahko tudi v okviru akutnega retroviralnega sindroma. Simptomi, ki jih navajate, so prav tako prisotni pri številnih virusnih, kot tudi bakterijskih okužbah. Zgolj na osnovi simptomov ne moremo sklepati o vrsti okužbe, oz. povzročitelju. Če sumimo, da bi bilo lahko navedeno stanje lahko povezano z okužbo z virusom HIV, je potrebno testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close