Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Kar odmislite.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

poskušala bom pozabiti, vendar ko se spet spomnem na to me zagrabi panika, da bom umrla in pustila najbljižje same, sploh zdaj ko sem prehlajena najdem vse simptome hiv-a, čeprav mi vaše besede da je okužba nemogoča, pomaga da ne mislim več toliko na to.
na testiranje pa vseeno nebi šla ker se nebi hotela zadrževati v istem prostoru kot hiv okuženi bolniki

Pozdravljeni gospa Nina,

pred vec kot osmimi leti sem imela spolni odnos z moskim, katerega preteklost ne poznam….
no, do izliva ni prislo…ce se prav spomin (8let nazaj je ze kar nekaj casa) je bil zgolj oralni odnos….
da sem pa sploh zacela o tem razmisljat, je to da sem zdaj noseca….in me malo psihira preteklost…prej o tem nisem nic prevec premisljevala…
hmmmm…v tem casu (8let) sem zamenjala se 3 spolne partnerje, ki pa vem da so zanesljivi…zadnji je moj moz)
simptomom ne jaz ne te trije nismo nikoli imeli….
mislite da bi se mi v tem casu ze kaj poznalo, ce bi bila okuzena s hiv?
lahko povem da sem zelo zdrava….ne spomnim se kdaj sem bila nazadnje bolna….pljucnice se v zivljenju nisem imela, herpesa tudi ne….
naj grem na testiranje?
le pozdrav

Spoštovani, ni nujno, da bi okužba že povzročala posledice. Če obstaja kakrršenkoli razlog za skrb, bo pravi odgovor dalo le testiranje. Lepo vas pozdravljam!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sicer malce mogoče čudno vprašanje.

Kakšna količina bi pa morala biti (vaginalni izločki oz. menstrualna kri) da bi do okužbe pri oralnem seksku prišlo in kakšna je verjetnost okužbe?

Kdaj se pojavijo nočna potenja pri okužbi? (npr. koliko dni po rizičnem dogodku)

vem da imam malo neumno vprašanje ampak useeno. Nevem ali naj imam s fantom spolne odnose glede na to da me je strah da sm okužena in da bom okužila tudi njega?

naj še dodam da je moj strah prišel tako daleč da se mirim z pomirjevali, na testiranje pa nočem iti, ker se preprosto preveč bojim =(

Podatkov o količini sluzi ali menstrualne krvi nimam, obstaja pa podatek za tveganje ob receptivnem oralnem spolnem odnosu: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe).
Znaki akutnega retroviralnega sindroma se pojavijo v obdobju 2 do 6 tednov po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Glejte, pri paničnem strahu sicer pomagajo anksiolitiki + psihoterapija, če vas pa tako skrbi, se pojdite pa še testirat. Niste pa ne prvi ne zadnji s takole težavo, mislim paničnim strahom pred okužbo, tako, da vas bodo z razumevanjem sprejeli.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

zahvaljujem se tudi vam iz srca ker prebirate in odgovarjate na moja vprašanja (bom si pa poiskala psihiatrično pomoč) vendar po vašem mnjenju ni potrebe po testiranju saj skoraj ni mogoče da bi se okužila na tak način kot sem vam navedla???

Ljuba Bubka, sem vam že parkrat odgovorila, da menim, da se takole niste okužili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovore in spet nekaj vprašanj.

Pri kakšne % znakov akutnega retroviralnega sindroma se ne pojavijo?(kaj vpliva)

Ali vsakodnevno ukvarjanje s športom pospeši oz. skrajša obdobje 2 do 6 tednov?

Kako hitro dobiš rezultate anonimnega testiranja (MB)?

Tule si preberite o akutnem retrovirusnem sindromu http://vestnik.szd.si/st5-6/365-370.pdf
Znaki okužbe se pojavijo pri 50-90% okuženih, ki pa so zelo neznačilni.
Predvsem od genetskih značilnosti imunskega sistema je odvisno, ali se bodo pojavili znaki ali ne. Športna aktivnost ni pomembna. Kdaj so na voljo rezultati v MB, pa ne vem.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala vam za odgovor. Zdaj je za prehladom zbolel še moj fant, in to je dokaz da je res samo virusna okužba in ne akutni retuvirusni sindrom. Ali se tudi ta sindrom prenaša med ljudmi ali ga imajo samo hiv okuženi in se na zdrave ljudi ne prenaša. Sprašujem hipotetično upam da razumete kaj imam u mislih.

Hmmm, kako to mislite, če se prenaša akutni retroviralni sindrom? Prenaša se virus HIV, akutni retroviralni sindrom pa nastane v obdobju 2-6 tednov po sveži okužbi pri 50-90% okuženih. Vidva s fantom sta si pač izmenjala nek respiratorni virus s kratko inkubacijo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

ja tako sem mislila ja. Ko sem zbolela sem mislila da sem pač dobila ars, (zaradi tistega dogodka) vendar ko je zbolel danes še fant sem veliko bolj pomirjena ker počasi dojemam da pa to res ni to kar sem se bala in da nimam hiva. Kamen se mi je odvalil od srca =)

Obljubim, da je to zadnje vprašanje.

Ali je pri ARS vedno skupek simtomov (slabo pučutje+boleče grlo+vročina,..) ali je lahko tudi samo npr. en simptom (boleče grlo).

Ali je pri bolečem grlu intenziteta vnetja močna ali je lahko tudi samo slabo “ščemenje”?

še eno vprašanje imam potem pa upam da vam neham težit =) predpostavimo da ima oseba ars ki ga lahko zamenjamo tudi z gripo. Ali bi potem tudi njegovi bljižnji zboleli z ars podobnimi sindromi? Recimo naša družina je cela zbolela najbrš nalezli od mene se pravi če bi imela ars oni nebi zboleli?

Poglejte, pri akutnem retroviralnem sindromu se lahko pojavi le par simptomov ali znakov, ali pa mnogo simptomov ali znakov. Sploh ni pravila. Še enkrat: pri do 50% se pri sveže okuženih sindrom sploh ne pojavi.
Kaj šele, da bi glede intenzitete bolečine in vnetja v žrelu lahko sklepali pa karkoli. Skratka intenziteta bolečega žrela tudi slučajno ne govori o povzročitelju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bubka, nehajte ga no lomit. Saj veste, da je ARS posledica prve okužbe s HIV. In če ima oseba ARS, se s HIV neokužena okolica (razen da bi občevala z bolnikom z ARS, oz. prišla v stik njegovo krvjo ali izločki). prav gotovo ne more okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close