Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Spoštovani, vse na nek način drži. Ocene se podaja glede na tveganost dogodka, geografsko okolje, kjer se je dogodek zgodil in na pozitivno/negativno napovedno vrednost testa. V našem okolju je kombinacija testa p24/pt test III/IV v povprečju pozitivna v 3 tednih po dogodku. Če je bil test negativen in (ne nejasen) po 6 tednih, je test z veliko verjetnostjo negativen in ga ne ponavljamo.100% zanesljiv bi bil res po 6 mesecih (pri res redkih osebah se protitelesa razvijejo šele po 6 mesecih, hkrati pa bi morala biti še okužba z virusov HIV 2, ki je pri nas praktično ne vidimo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej je rezultat testa, ki sem ga opravila, zanesljiv in ga ni treba ponavljati? Slo pa je za nezasciten spolni odnos, brez izliva.

Torej je rezultat testa, ki sem ga opravila, zanesljiv in ga ni treba ponavljati? Slo pa je za nezasciten spolni odnos, brez izliva.

Tako je.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Menim da sem bil izpostavljen tveganju prenosa virusa. Šlo je za spolni odnos, kjer se je seveda uporabljal kondom. Seksal sem z žensko, ki redno menja spolne partnerje. Kondom se je uporabljal tako za oralni seks, kot tudi za vaginalni. Do tu vse vredu. Skrbi me, ker mi je na koncu pomagala do vrhunca tako da je še enkrat poskusila z oralo na kondomu, na koncu pa snela kondom, pljunila v roko in zmasturbirala do konca (po domače na roko). Takoj po spolnem odnosu sem se tudi umil. Tekom celega akta kondom ni počil + ta oseba redno hodi na ginekološke preglede in vedno uporablja kondome.

Kolikšno je po vašem mnenju tveganje? Pošteno me skrbi in prisoten je podzavesten strah.

Nameravam se testirati, me pa zanima kolikšna je priporočena doba čakanja, da dobim zanesljiv rezultat?

Lep pozdrav.

Spoštovani, takole, kot opisujete, tveganja za prenos virusa HIV ni. Obstajalo bi kvečjemu tveganje za prenos virusa hepatitisa B, vendar le v primeru, da bi bilo dekle visoko kužna nosilka in masturbacijo z oslinjeno roko izvedlo zelo zelo grobo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Zanima me kaksna je vrjetnost za okuzbo z hiv pri drgnjenju glave penisa ob noznico brez penetracije. (ce samo parkrat brez kondoma). Hvala za vas odgovor!

Ce je z ob nozbico misljen le stik z ustjem, tveganja prakticno ni; ce oa obstaja stik z notranjostjo in vaginalnimi izlocki, pa tveganje, ceprav majhni, obstaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nekaj me zanima in me zelo skrbi lahko tudi dobim hiv z samozadovolevanjem ker me zelo skrbi??? Pprosim za hiter odgovor

Oprostite, tole vprašanje je pa povsem neresno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

Zanima me, ali je zaneseljivo testiranje na prisotnost hiv-a po 5,5 mescih od prekinitve spolnih odnosov? V tem obdobju sem se testiral trikrat (najkasneje 5,5 meseca po rizičnem odnosu). Od tega je minilo že 1 leto. Testiral sem se z metodo Elfa (Hiv 1, 2 p24) na inštitutu za mikrobiologijo. Ali menite, da je dodatno testiranje potrebno?
Ali je možna okužba z dotikanjem spolnih organov (z roko)?
Na izvidu je zapisano, da je rezultat končni in točke za izvid? Kaj predstavljajo te točke?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,
Zanima me kaksna je razlika med testoma za hiv tretje in cetrte generacije? Kateri se uporabljajo v Sloveniji, na transfuzijskem centru ter na infekcijski kliniki? Kdaj so rezultati zanesljivi?
Hvala za odgovore

Rezultati so dokončni. Virus HIV se ne prenaša z dotikanjem koža – koža, mora obstajati stik sluznica – sluznica ali prekinjena koža (rana, vbod) – telesna tekočina.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Testi se nanašajo na samo zanesljivost metode dokazovanja protiteles (npr. ELISA), kot na presejalni test v celoti (ki je v bistvu kombinacija različnih testov). Testi četrte generacije sočasno dokazujejo anti-HIV protitelesa in antigen p-24 (anti-HIV-1, anti HIV-1 skupine O, anti-HIV-2, HIV-1 p24 antigen).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ce sem prav seznanjena, se v slovenskem zdravstvu uporabljajo testi cetrte generacije?

Tako infekcijska klinika (kjer testiranje opravi IMI – Inštitut za mikobiologijo in imunologijo medicisnke fakultete), kot ZTM – ki prav tako izvaja testiranje po nrizičnih stikih, uporabljata kombinacijo testov III/IV generacije (torej kombinacijo protitelesnih testov in test beljakovine p24).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kdaj so torej rezultati teh testov (glede na to, da so visoko obcutljivi) dokoncni oz kdaj so rezultati zanesljivi?

vestnik.szd.si/index.php/ZdravVest/article/view/2119/1649
V povprečju uporaba kombinacije diagnostičnih testov III/IV generacije diagnostično okno skrajša na 3 tedne. Običajno testiramo 1 mesec po rizičnem dogodku

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej je lahko oseba povsem mirna po tem, ko se testira po enem mesecu?

Stvar, ki me muči je dejansko takšna. Lansko leto sem imela spolnega partnerja, s katerim sva prakticirala enkrat zaščiten spolni odnos ter enkrat nezaščiten oralni spolni odnos (ni bilo izliva, trajalo je zelo kratko). Osem tednov po tem nezaščitenem oralnem odnosu sem opravila test za hiv, ker sem spoznala fanta. Preden sem imela spolne odnose z njim, sem se torej šla testirat za hiv. Test je bil nereaktiven.
Tudi z novim partnerjem sem imela vedno zaščitene spolne odnose; oralni spolni odnosi so bili nezaščiteni. Žal sem s tem fantom prekinila, sploh več nimava kontaktov in me je zdaj strah, da bi ga jaz lahko okužila zaradi prejšnega spolnega partnerja, čeprav imam dokaz, da sem se testirala in da je test nereaktiven. Prav tako me je strah, da je ta novi mogoče okužil mene.
Verjetno lahko razberete iz tega besedila, da je v veliki meri tu predvsem prisotna paranoja. Sam zdravnik mi je potrdil, da je test dokončen, tudi tukaj sem dobila enako potrditev, vendar me je vseeno zelo strah, berem članke po internetu, in sem povsem zmedena zaradi različnih podatkov o diagnostičnem oknu.
Se vam zdi, da je moj strah upravičen glede na to, da:
1. sem se osem tednov po zaščitenem spolnem ter nezaščitenem oralnem odnosu šla testirat za hiv, in je bil rezultat nereaktiven. je torej strah, da sem okužila novega partnerja, odveč?
2. da me je strah, da sem še morda okužila zaradi drugega partnerja, s katerim sva tudi imela zaščitene spolne, a nezaščitene oralne odnose. naj omenim, da sem fanta dobro spoznala, in da sem mu zaupala. ni bil “kar nekdo”.

New Report

Close