Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Če bi se okužili pred 2 letoma, bi sedaj prav gotovo imeli protitelesa (ne glede na število kopij samega virusa).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana, hvala za odgovor. Testiral sem se 2 leti po rizicnem dogodku za hiv in sifilis, oboje negativno. Slisal sem namrec “govorice”, da je virus v vecji kolicini prisoten ob takojsnjem prenosu (3-6 mesecev), kasneje pa se “skrije” in je v manjsi kolicini prisoten v krvi. Torej, ce sta bila oba testa po toliksnem casu negativna je to zagotovo verodostojno, ne glede na to da sem v obdobju pil tudi dolocena prehranska dopolnila, ki “izboljsujejo kri”? Zanima me tudi glede hep. B .. Spadam v generacijo 92 in naj bi nas ob vpisu v osnovno solo tudi cepili proti hep B.. Menite, da je smiselo opraviti testiranje oz. ali je cepivo dolgotrajno? Mi lahko potrdite, da je generacija 92 tudi cepljena? Najlepsa hvala za odgovor.

Spoštovani, kot rečeno, se s presejalnimi testi testira prisotnost protiteles, zato bi bili prav gotovo pozitivni, če bi se ob rizičnem dogodku pred dvema letoma okužili. Generacija 1992 je bila proti hepatitisu B cepljenja pred vstopom v šolo, ali pa ste bili tudi vi cepljeni. pa je zapisano v vaši cepilni knjižici. Če ne veste, oz. ste cepilno knjižico morda izgubili, se greste lahko tudi testirati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana, imel bi se eno vprasanje glede sifilisa. Poleg testriranja za hiv sem torej naredil testriranje za sifilis. Zanima me kako je v tem primeru zanesljivo testiranje? Testiral sem se namrec cca. 1 leto po prekinitvi spolnih odnosov. Opravil sem testiranje s pregledom krvi na mikrobiloskih raziskavah. Zdaj me zanima ali je lahko test za sifilis po 1 letu ali vec letih tudi lazno negativen oz. ali so protitelesa vedno prisotna v krvi (ne glede na stadij in vecletno prisotnost)? Ko prebiram literaturo sem se spomnil da sem tudi sam imel ranico na spolovolu pred vec leti. Zdravnica mi je predpisala mazilo. Ranica (sicer boleca) je po 1 tednu minila. Test je bil negativen. Bi se moral se enkrat testirati? Hvala za odgovor.

Spostovani, v primeru stare, nepozdravljeme okuzbe s sifilisom, bi bili presejalni testi po 1 letu vsekakor pozitivni. Ponovno testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani?
Zanima me možnost okužbe s HIV, HBV, HCV in lues v mojem primeru. Sprva nisem opazila, da sem se dotaknila posušenih madežev tuje krvi na vratih toalete. Ko sem se o opravljanju velike potrebe obrisala s toaletnim papirjem, sem na njem opazila madež svoje krvi iz zadnjika. Ker je papir, ki sem se ga dotikala z umazanimi rokami, na katere so se prenesli morebitni virusi iz tuje posušene krvi na vratih, prišel v stik z ranico na zadnjiku, me sedaj omenjeni dogodek skrbi. Kakšna je možnost okužbe v mojem primeru, če dejansko sploh obstaja? Z lepimi pozdravi!

Spostovani, tveganja za prenos v vasem primeru ni. Tveganje za prenos obstaja le ob Nepostednem stiku sveze krvi in sluznice

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana ga. Nina, moj strah glede okuzbe s hiv je se vedno prisoten. “Psiha je res nekaj cudnega”. 🙂 Ker sem se ze trikrat testiral vsakic negativno z beljakovino p24, se mi sedaj pojavljajk dvomi. Glede na to, da sem se relativno pozno testiral (do dve leti po rizicnem dogodku) me zanima ali za tako daljse obdobju uporabljajo druga testiranja? Vem, da mesec dni po okuzbi uporabljajo beljakovino p24. Zanima me, ali bi moral na testiranju povedati, da je od rizicnega dogodka minilo dosti casa oz. ali vedno uporabljajo iste teste ne glede na virusno breme? Hvala za odgovor.

Spoštovani, za testiranje se uporablja KOMBINACIJO!!! testov in sicer beljakovine p24 in PROTITELESNIH TESTOV! (in nikakor ne le beljakovine p24. kot si zmotno predstavljate).
V primeru oddaljene okužbe so pozitivni protitelesni testi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pisem Vam s problemom, ki me zelo obremenjuje. Danes sem se dobil z moskim iz aplikacije Grinder, imela sma dogovor za seks. Do pravega seksa ni prislo, saj nisem hotel nadaljevati, ker me je bolelo (v tem primeru sem bil pasiven), amapak tudi pri poskusu je imel kondom (ki je ostal cel). Prislo pa je do oralnega seksa. Pri tem sem cutil da sem v ustil imel precum, ne vem ce sem ga pomotoma kaj pogoltnil ali ne, nekaj sem izpljunil. Strah me je predvsem zato, ker imam v ustih rano, saj mi raste zob.
Pred srecanjem sem ga vprasal, ce je zdrav in je rekel da je, nakar sem ga potem se enkrat vprasal in je ponovno rekel da je, ne vem pa, koliko mu lahko zaupam. Rekel je, da pri seksu vedno uporabi kondom. Zelo me je strah okuzbe, saj je bil to moj prvi odnos (star sem 21 on pa je bil 26). Ne vem kaj naj nardim, saj se testiram lahko komaj cez nekaj tednov in vem, da me bo to ekstremno obremenjevalo – danes sem cel dan bil zelo depresiven, komaj sem jedel, ker me je tako strah.
Zanima me predvsem, ce je velika moznost, da sem okuzil s cim.

Nujno. Danes mi je v javno straniscno skoljko padla menstrualna skodelica. Ker se ene nisem imela, prav tako ne tampona ali vlozka, sem skodeico pobrala iz skoljke, jo obrisala z robcki za otrosko ritko in jo vstavila nazaj v vagino. Sedaj pa me grabi panika da ne bi s tem dobila kaksne spolno prenoslive bolezni, predvsem hiv?? Je mozno?? Glede na to da je bila skoljka pred uporabo wc-ja splaknjena z vodo iz wc-ja. Ampak skodelica le ni bila razkozena pred ponovno uporabo. Ampak druge moznosti ni bilo. Zgodilo se je na smuciscu tako da se v teh wc-jih ravno kaksni narkomani ne zadrzujejo. Prosim za hiter odgovor saj sem res panicna.

Spostovani, glede na vsa razredcenja spolno prenosljive okuzbe na navedeni nacin ne morete dobiti. Lahko pa bi ob veliki smoli pobrali kaksno crevesno bakterijo. Hiva pa nikakor

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepsa hvala za hiter odgovor.
Se pravi testiranje ni potrebno.
Zaenkrat je stanje “tam spodaj” brez sprememb.
Danes sem dobila vrocino, vneto grlo, glavobol in na sploh slabo pocutje, saj verjetno ni povezano s tem dogodkom in je samo viroza?
Zadnje case se me res drzi smola in se sploh ne bi cudila ce kljub vsemu staknila kaksno spb. Poleg tega doma dojim 7 mesecno puncko in prebrala sem da se hiv tudi pred mleka prenasa.

Znaki, ki jih opisujete, so znaki okužbe zgornjih dihal, ki jih ta hip kar mrgoli. S SPB se okužite s spolnimi odnosi, ostalo pozabite.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

imela sem zaščiten spolni odnos, vendar nezaščiten oralni spolni odnos – do izliva v sama usta ni prišlo. sem pa imela mogoče afto na jeziku.
Test sem opravila osem tednov po tem – uporabljen je bil test kombinacije protitelesnih testov III/IV generacije in beljakovine p24. A je treba ponoviti še testiranje, ali je to dovolj?

Spoštovani, če ste se testirali 8 tednov po rizičnem oralnem odnosu, in je bila kombinacija testov na okužbo z virusom HIV negativna, ste lahko pomirjeni, kar se okužbe z virusom HIV tiče. Po 8 tednih je zanesljiv tudi test za ugotavljanje okužbe z virosom hepatitisa B.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej, če sem prav razumela tudi prisotnost aftic med oralnim spolnim odnosom, ne vpliva na to, da se dogodek smatra, da je bolj rizičen, in bi zato testiranje morala ponoviti? sem torej lahko čisto pomirjena?
Kar se tiče hepatitisa b, je prišlo do rizičnega dogodka, po tem ko sem prejela drugo od treh odmerkov cepiva – je še potem kljub temu potreba po testiranju?

Prisotnooat aft v času rizičnega dogodka ne vpliva na rezultat testiranja po dveh mesecih, če bi se okužili, bi moral biti rezultat pozitiven. Po dveh odmerkih cepiva proti hepatitisu B imata zaščitna protitelesa dobri 2/3 cepljenih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej za HIV se mi sploh ni treba več obremenjevati?
Za hepatitis b priporočate testiranje?

Skrbi me, ker sem zasledila, da ranice v ustih lahko povecajo riziko same okuzbe. Ampak, ce sem prav razumela ne glede na to kako rizicen dogodek je (npr nezasciten spolni odnos) je test po osmih tednih zanesljiv? Malo sem zmedena, ker so na internetu podatki, da je test 100% zanesljiv sele po treh mesecih.

New Report

Close