Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Ampak pri najboljši volji ne razumem, kako naj bi po vaše prišlo do okužbe, oz. prenosa virusa HIV. HIV se prenaša s krvjo in izločki ob neposrednem stiku z okuženo osebo (ti izločki morajo priti na poškodovano kožo ali sluznico zdrave osebe).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Eno je teorija, drugo pa praksa. Teoretično je prenos možen, praktično pa je verjetnost zelo nizka. Zato tudi smatramo, da običajno poljubljanje ni tvegano, tveganje pa se, seveda, poveča ob grizenju, intenzivnem sesanju, ipd.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!
Zanima me ali je mogoca okuzba z virosom hiv po zascitenem spolnem odnuso,ko z penisa odstranim kondom in bi imel roke umazane od izlocka iz noznice in bi se dotaknil vrha penisa med odstranjevanjem kondoma?

Spoštovani, tveganje je minimalno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Dober dan,

v zasebni kliniki sem opravil hitri test za HIV (vzorec krvi), pri katerem so bili rezultati znani v približno 30 minutah. Test je bil nereaktiven.

Se lahko na rezultat zanesem, ali pa mi kljub temu priporočate še uradno labaratorijsko testiranje? Naj omenim še to, da se je rizični spolni stik zgodil pred enim letom. V tem času bi se protitelesa verjetno že razvila in verjetno ni nevarnosti, da bi bil rezultat hitrega testa lažno negativen, kajne?

Lep pozdrav, Luka

Spoštovani, na vprašanje vam, žal, ne morem odgovoritl. V primeru, da testov ne poznam, ne morem presojati njihove zanesljivosti. Ali se o zanesljivosti pozanimajte tam, kjer ste teste opravili, ali pa se ponovno testirajte (ne s hitrimi testi!).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

zanima me, če je možna okužba v primeru poljubljanja – z dotično osebo sva se strasno poljubljali in sem jo nehote preveč ugriznila za jezik in je priteklo malo krvi. jaz pa sem si cca 20 min pred tem umila zobe in možno, da so dlesni malo krvavele.

Hvala za odgovor

Spoštovani, v primeru poljubljanja – z grizenjem do krvi, je možna okužba z virusom HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tudi, če jaz v tem času nisem aktivno krvavela? Je pa bilo res malo krvi z njegove strani, a igra to kakšno vlogo?
a je to tveganje nizko ali visoko?
priporočate testiranje?

Gre za stik krvi z vašo sluznico, torej tveganje obstaja. Visokega/ nizkega tveganja nima smisla presojati. Če gre za stik s HIV+ osebo, je na mestu testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sicer to osebo poznam že eno leto, dvomim, da je okužen, imel je same redne partnerke… tudi vprašala sem ga (ko se je to zgodilo), če je slučajno okužen (sicer se ni nikoli tesitral), in je rekel, da ni, in da sem jaz naredila paniko.
je pa res, da sem sicer zelo anksiozna oseba, in da me je vedno bilo oz me je strah bolezni…
kaj vi menite o tem? se vseeno grem testirat? je možno tudi jaz, da pretiravam? ker vseeno mislim, da razširjenost hiva ni tako visoka v sloveniji…

Spoštovani, takole, kot opisujete, izgleda tveganje majhno in najbrž pretiravate. Vprašanje pa je, kaj vas pomirja in kako gledate na stvar. Vsaka oseba, ki je že kdaj imela nezaščiten spolni odnos, je tvegala, da se je morda okužila z virusom HIV (razen če spolni odnos prakticirata dve osebi prvič in ne izhajata iz populacije, kjer je okužb z virusom HIV veliko) Če boste od potencialnega partnerja pred začetkom fizičnih stikov zahtevali sveže potrdilo o neokuženosti z virusom HIV, ne boste tvegali, je pa vprašanje. če je možno kaj tagega sploh izvesti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Žal je pri meni tako, da sem po naravi zelo anksiozna, in me težko kaj pomiri. še izvid me ne bi prepričal, ker bi dvomila o diagnostičnem oknu itd.
vedno bi me grizel tisti kaj pa če.
torej kaj vi menite. da je sploh ta strah upravičen? glede na to. da sem se poljubljala z osebo, ki jo poznam? in da ni iz rizične skupine…?

Nič ne menim, če vas skrbi, se pojdite po 4 tednih pač testirati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ampak a mislite, da bi me moralo zelo skrbeti?

Glede na to, da sprašujete, vas že zdaj skrbi; glede na povedano – pa ne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imel sem oralni odnos in sem imel majhno ranico na penisu ki si sicer ni bila krvaveca krastica je ze bila , zdaj me pa zanima al se lahko okuzim od njene sline ko je bila v stiku to rano . hvala za odgovor

Glede na to, da količina virusa HIV v slini ne zadošča za okužbo, če zraven ni primesi krvi, je tveganja za okužbo z virusom HIV minimalno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala vam za vas odgovor samo se nekaj me zanima kaj pa ko sem se z svojimi prsti dotikal njenega splovila in nato zatemi z istimi prsti mogoce dotikal te rane a je kaksna moznost da se tako prenese hvala za vam z vas odgovor

Spoštovani, z dotikom se virus ne prenaša, bi moral biti konkreten stik rane s sluznico.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close