Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Spoštovani, v prvem letu po okužbi z virusom HIV večina okuženih nima nobenih težav. če bi bili slučajno okuženi, je časa za uvedbo terapije, seveda, dovolj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

imela sem spolni odnos, med spolnim odnosom je počil kondom. Testirat sem se šla po osmih tednih, in je bil rezultat negativen. Je potrebno test ponavljati? Naj omenim, da sicer fanta poznam, in sicer dvomim, da je okužen, vendar me vseeno skrbi. Nisva pa več sploh v stiku.
Kako je s temi diagnostičnimi okni? Na zavodu za transfuzijo so mi povedali, da je dovolj, če se greš testiraš po enem mesecu, na infekcijski pa po osmih tednih?

Spoštovani, če govoriva o testiranju na okužbo z virusom HIV, običajno zadošča 3-4 tedne, je pa tudi odvisno od vrste izbranega testa in tveganja. Okno za hepatitis b, npr. je 8. tednov, če tstiramo s protitelesnimi testi, hepatitis C – 6 mesecev, če testiramo s protitelesnimi testi.
V vsakem primeru je pri vas, če govoriva o tetsiranju na morebitno okužbo z virusom HIV, minilo dovolj časa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej ni potrebno, da se ponovno testiram?

Menim, da ponovno testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Reaktiven 🙁

Zivjo. Je mozno, da me nekdo okuzi v primeru fingeringa? Sele kasneje sem opazila, da je oseba imela odrgnino na prstu. Hvala.

Oseba bi morala imeti odprto rano, in fingering izvajati zelo frobo, da bi poškodovala vašo sluznico.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej je moznost okuzbe prakticno zanemarljiva?

Tako je.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

zadnje teden sem zelo zaskrbljen. Zgodil se mi je neljub dogodek. Ob plavanju v morju sem spoznal osebo, ki mi je bila zelo simpatična. Zgodilo se je, da sem se dvakrat dotaknil njegovega spolnega uda (oz. spolni ud sem vzel v roko). Ko sem prišel ven iz vode, sem ugotovil, da imam na roki tri manjše “sveže” ranice (verjetno zaradi kamnov v morju). Zanima me ali je na ta način možen prenos virusa HIV? Ne vem ali je bila ta oseba HIV pozitivna.
Hvala za odgovor.

Spostovani, predvidevam sicer, da se salite, pa vendar, kako pa naj bi oseba okuzila vas?? S cim? Edina kri je bila vasa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,
zgolj predvidevam, ker nisem siguren ali je ta oseba mogoče imela rane na spolnem udu, glede na to da sem jaz imel. Zgolj teoretično “psiha”. 🙂

Spoštovani, v vašem primeru tveganja res ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana ga. Pirnat,

nekdo vas je nekaj objav nazaj spraševal, če se virus HIV lahko prenese preko sline npr. med poljubljanjem z jezikom in pasivnim oralnim odnosom. Dejali ste, da okužba na ta način ni možna. Sam sem bil pred približno dvema letoma v podobni situaciji. Imel sem pasivni oralni odnos z osebo, ki jo nisem dobro poznal. Glede sline pa sem na internetu našel mnenje infektologa Branka Šibanca iz leta 2010. Pravi takole:

Vprašanje: Lp Mene pa zanima ali se lahko virus HIV prenese preko sline.Ker nekateri pravijo da bi ta virus dobil če bi spil 300 litrov sline.Sedaj pa ne vem ali se lahko virus HIV prenese preko majhne količino sline.? LP Hvala!!!!!!!!

Odgovor: Spoštovani! Dejansko virus HIV obstaja v interdentalni tekočini in slini, količine so majhne. Teoretično, pitje sline ne bi okužilo preiskovanca. Problem je v drobnih ranicah, ki nastajajo pri žvečenju hrane, ko virus iz sline prodre v kri gostitelja. Vsekakor je lahko za okužbo v tem primeru zadosten 1 ml kužne sline!
Mag. Branko Šibanc, dr. med., 01.04.2010

Kaj pravite na to?

Lep pozdrav, Janez

Spoštovani! Zadevo moramo gledati in razumeti širše. Virus HIV se v slini nahaja, vendar je konc. zelo nizka. Zato na splošno velja, da se s poljubljanjem (pri katerem ne prihaja do grizenja, sesanja, intenzivnega izmenjave sline ob tem), okužba ne prenaša. Članki, ki obravnavajo možnosti okužbe prenosa s slino, vedno govorijo o slini “s primesmi krvi”. Do teh primesi krvi pa pride., če se oseba ugrizne v jezik in krvavi, ima krvaveče dlesni, …, prenos je npr. opisan po človeškem ugrizu s strani HIV pozitivne osebe, ki ji je neokužena oseba nudila prvo pomoč (HIV pozitivna oseba pa se je pred tem močno ugriznila v jezik in je bila slina pomešana s krvjo). Tvegano za prenos virusa HIV je npr. prežvekovanje hrane s strani HIV pozitivne osebe in potem hranjenje dojenčka s to prežvečeno hrano (v tem primeru se dejansko dogaja, kar piše kolega Štrbanc, ob žvečenju prihaja do mikropoškodb osebe, ki žveči, in virus HIV lahko v večji meri prehaja v hrano in slino).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za obrazložitev. Torej bi tveganje pri poljubljanju obstajalo samo v primeru, da bi obe vpleteni osebi intenzivno krvaveli oz. imeli večje odprte rane in pa seveda ob pogoju da bi bila ena oseba HIV+?

Glede pasivnega oralnega odnosa: Tveganje bi obstajalo za pasivnega partnerja le v primeru, v kolikor bi bila oseba, ki oralni odnos nudi, HIV+, in bi imela v svoji slini večje količine krvi. Imam prav?

Lp, Janez

Tako je, zato pri odgovoru ob poljubljanju običajno tudi napišem (vprašanja so res pogosta), “razen če bi se med poljubljanjem grizli, sesali, ipd.); to pomeni, da bi prihajalo do intenzivne izmenjave telesne tekočine.
Tvegano bi bilo tudi poljubljanje z izmenjavo sline,, npr. neposredno po zobnih posegih, ipd.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Imel bi se eno vprasanje v zvezi s slino. Vsak izmed nas ima v ustih kaksno mikro ranico…bodisi v ustni votlini ali pa na ustnici. Je okuzba s hiv mozna v primeru da pride slina hiv+ osebe v stik s to mikro ranico? Predpostavljajmo da v slini hiv+ osebe ni sledov krvi. Verjetno prenos s slino ni omembe vreden. Tako da zdravnik v tistem odgovoru malo pretirava. Si predstavljate kaksna epidemija bi bila po svetu ce bi se hiv tako zlahka prenasal?

pozdravljeni! imam eno vprasanje. se zavedam da je mogoce malo cudasko a ze dva dni razmisljam o tem in res bi mi vas odgovor pomagal. in sicer nekaj tednov nazaj ko je bila se sola je sosolka si pred sportno vzgojo stiskala mozolj( ta sosolka pa hodi s sosolcem ki je nekaj casa govoril, da ga je strah, da ima hiv tko ene 2 meseca je govoril ker naj bi imel znake ampak potem je nehal in ce ga ima pa njej ni povedal ga potem ima tudi ona) in potem mi je dala nazaj elastiko za lase v roke in odprla vrata katera sem se jaz takoj dotaknila. cez nekaj casa sem pri sportni vzgoji opazila pod nohtom nekaj rdecega( neko “smetko” in tudi prou rdece/rjav noht sem imela kot bi bil umazan nekaj namazano sploh ne vem kako naj se izrazim) ker mi profesprica ni dovolila na wc sem na to potem pozabila in ko sem prisla domov vem da mi je mami takoj rekla naj neko oblacilo pospravim v omaro in zdaj me je strah,ce sem imela tisto rdece se pod nohtom in ko sem pospravila oblacilo na obesalniku v omaro da bi ta kri oz hiv bil na obesalniku in potem v omari se zdaj ce sem se dotaknila tam obesalnika kjer notri ne pride zrak in da bo se zdaj v omari bila ta okiznea kri oz na obesalniku. naj povem, da mi je mami takoj ko sem prisla domov rekla da pospravim in zato si nisem rok umila. res me je strah kar narnkrat sem se spomnilq na to in ze dva dni o tem razmisljam…
pac da ni kri oz njenih rok prisla pod moj noht ko mi je takoj potem dala elastiko v roke in potem sem se vrata za njo zaprla. to v soli je bilo okoli 12:00 doma pa sem bila okoli 15:00
vem da je vse skupaj zelo cudno a bolj ko razmislajm o tem bolj se mi meša. Hvala za odgovor in lep vikend

New Report

Close