Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Paničarite povsem brez potrebe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Zanima me ali se hiv lahko ugotavlja (par let po okuzbi) z 6testom ki ga izvajajo v imuno.laboratoriju. oz test kjer se doloca kolicino vseh vrst linfocitov.
Hvala za odgovor

Spoštovani, okužbo z virusom HIV se ugotavlja s specifični markerji – ugotavljanjem protiteles proti virusu HIV1/HIV2 in ne s čimerkoli drugim.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako pa se potem ugotavlja stevilo t celic ? Ali ne pomeni pomankanje le teh hiv ? Pod 500 ? Kot sem razumela se s tem 6testom ugotavla stevilo vseh limfocotov? Torej menite da po parih letih okuzbe ta test nebi pokazal zmanjsanih limfocitov v primeru okuzbe s hiv?

Spoštovani, rutinskega testiranja posameznih vrst limfocitov se sploh ne izvaja. Celice CD 4 se pri okužbi z virusom HIV znižujejo v povprečno 8-10 letih letih po okužbi; še normalni razpon pa je 500-1600 celic/ml. Če bi šli namensko iskati število CD4 celic, par let po okužbi z virusom HIV, večinoma ne bi našli nič, saj ne bi poznali izhodiščne vrednosti. Rezultate specifičnih imunoloških testiranj lahko presojamo izključno ob ustreznih kliničnih znakih. To pomeni, da če bi pri osebi s stalno ponavljajočimi se okužbami, našli znižane vrednosti CD4 celic, bi morali pomisliti tudi na okužbo z virusom HIV in nato opraviti testiranje na virus HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Pred 14 dnevi sem bila na javnem WC-ju na pocivaliscu in sem se nekje oplazila po prstu tako da mi je neslo kožo do krvi. Zdaj me pa zanima kolikšna je možnost okužbe s HIV.

Lep pozdrav in hvala za vaš odgovor.

Nikakršna, (razen če niste imeli med tem, ko ste opraskali, spolnega odnosa z neznancem).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni ! Sem fant star 17 let pred 3 leti sem za zabavo imel manjšo spolno igro z nekim mlajšim fantom (priblizno takrat 12-13) seveda sva poiskusila tudi z kondomom v anus, uporabila sva isti kondom. Sedaj me pa zanima kolikšna je verjetnost za okužbo ? Ker nevem kolikšno je bilo takrat najno stanje z semensko tekočino glede na najino starost. Lp

Spoštovani, vi ste bili 13? Drugi fant pa? Če bi oba zadevo počela prvič, tveganja ne bi bilo. Če pa je drugi fant to že počel brez ali z ISTIM kondomom, je zanj tveganje za okužbo že obstajalo. Verjetnost prenosa HIV okužbe pri analnem spolnem odnosu ob 1x dogodku je cca 1-3 %.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo! Imam problem no nevem, če se Vam bo zdl sploh a zame je zelo velik. danes v šoli smo izjemoma delali na telefonih in ker ga moja sosolka ni imela sva delali na mojem. Problem je , da sem po nekaj minutah ko sem telefon dvignila z mize opazila rjavo-rdeče razmazan pike oz fleke zelo podobno krvi ravno tam kjer je bil moj telefon. Strah me je da sem kri z telefonom razmazala, ko sem telefon položila tja. Takoj sem sla ocistila z milom in vodo in je slo dol. Skrbi me, čebi lahko potencialnol če bi gor bil virsu hiv(ou kri , ker nisem preverila ce je bila na telefonu bolj sem se ukvarjala z mislijo ali je kri) čel k kakšne reže v telefon oz tam v lečo pri kameri ali v gumb za glasnost. In bi tam ne bi bilo zraka in bi taam virus hiv oz ta kri ostal živ. sej vem ,da je malo čudno ampak nevem ko berm zdej na internetu res ne vem.

Spoštovani, saj sloh ne vem, kje naj začnem. Kot prvo, četudi bi bila rdeče-rjava tekočina kri, od kod vam ideja, da naj bi bil v njej virus HIV? Med učenci, dijaki, je pri nas okuženih izjemno malo oseb. Pa četudi bi s telefonom kri, v kateri bi bil kakršenkoli virus, razmazali, ni tveganja za okužbo, saj bi le ta oobtajala le, če bi se s krvavim telefonom urezali, si kri nanesli na sluznice (oči, vaginalna sluznica).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni
Vceraj sem imel spolni odnos z prostitutko pri odnosu sem uporabljal kondom in lubrikant imela sva samo vaginalni odnos.
Pri tem me je punca se ob dodatnem vzburjanju z svojo roko ranila z nohtom nad koren penisa priblizno 3cm navzgor proti popku..priteklo je malo krvi vendar rana ni bila globoka se mi zdi da je bila ranjena samo povrhnica koze vendar je vseeno bila kri v majhni kolicini..danes ko sem gledal rano se je ze skoraj nevidi tako da ni bilo globoko..po tem dogotku sem nadaljeval z odnosom se cca 10 min…danes sem zelo zaskrbljen in sploh nevem kaj naj naredim..ali mi lahko priblizno poveste kaksnemu tveganju sem se izpostavil…kako naprej…prosim za odgovor kaksna moznost obstaja za hiv
Zahvaljujem se vam za odgovor
Lep pozdrav

Spoštovani, pri spolnem odnosu ste uporabljali kondom, kar pomeni, da niste prihajali v neposredni stik z vaginalno sluznico dekleta. Z nohtom vas je ranila, krvaveli ste vi – to pomeni, da je ona morda prihajala v stik z vašo krvjo in ne vi z njeno, kar povečuje tveganje za okužbo zanjo (če bi bili vi okuženi in ne na). Tveganje za okužbo je v vsakem primeru nizko, v primeru, če ne bi bili zaščiteni s kondomom, je za moškega ob 1x dogodku < 0.1%.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

pred nekaj časa sem imel z neznanim dekletom spolni odnos. Za to dekle sumim, da bi lahko bilo okuženo s HIV-om. Prišlo je le do poljubljanja z jezikom (francoski poljub) in ona je meni nudila oralni odnos (torej z usti je dražila moje spolovilo). Torej prišel sem v stik samo z njeno slino. Glede teh dveh dejanj sem zelo v skrbeh, da bi se morebiti okužil z virusom HIV. Tretji dan po odnosu sem namreč dobil povišano telesno temperaturo, ki je potem trajala kar nekaj časa. Drugih simptomov nisem imel.

Moja vprašanja so:
– je bilo moje dejanje rizično glede morebitne okužbe s HIV-om?
– je sploh možno da se prvi simptomi okužbe pojavijo že 3. dan po izpostavitvi?
– je možno da sem imel povišano telesno temperaturo zaradi kakšnega drugega virusa oz bakterije?

Hvala in lp,

Obupani študent

Spoštovani, virus HIV se s slino ne prenaša. če je ona izvajala oralo vam, vi pa njej ne, se niste mogli okužiti. Minimalna inkubacijska doba za pojav akutnega retrovirusnega sindroma je 14 dni, zato je težave po treh dneh dneh po dogodku prav gotovo povzročil nek drug povzročitelj. LP, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor. Jutri se grem testirat na ZTM in vam sporočim rezultat. A bojim se, da bo test kljub vašim zagotovilom, da na navedeni način okužba ni možna, pozitiven. Verjetno sem imel smolo.

Kar sporočite

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bom sporocil. Pred jutrisnjim testiranjem me je zelo strah. Mi lahko se vedno date kaksno vzpodbudno informacijo glede mojega spolnega kontakta? Da mogoce le ni tako crnogleda napoved kot si jo jaz predstavljam?

Pa saj sem vam že zgoraj napisala, da se virus HIV s slino ne prenaša.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Prav lep pozdrav. Zanima me nekaj v povezavi z okuzbo hiv. Lanskega septembra sem imela oralni odnos z moskim. Po tem dogodku kaksnih posebnih tezav nisem imela, edino kar me skrbi so pogoste kozne tezave…izpuscaji, srbecica itd. Testiranja za hiv se nisem opravila. Sumim pa da bi lahko bilo kaj narobe. Je 10 mesecev po rizicnem dogodku ze veliko odlasanje? Se lahko v tem casu naredi ze velika skoda za zdravje v primeru da bi bila okuzena s hiv? Hvala.

New Report

Close