Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Spoštovani, konc virusa HIV v slini je prenizka, da bi prišlo do kakršnekoli okužbe, pa čeprav bi bradavoca krvavela. Glede na to, da navajate zgolj sesanje tekočine s kože, ne vidim potrebe po nikakršnem testiranju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Kdaj je rezultat za testiranje za HIV zanesljiv? Oz kdaj ga lahko vzamemo kot “conclusive”?

Hvala.

Spoštovani, odvisno od vrste uporabljenega testa. Najpogosteje uporabljeni testi kombinacije III/IV generacije so zanesljivi v 4 tednih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

jaz sem šla na testiranje in so me testirali s tem testom (četrte generacije, na zavodu za transfuzijo). test sem opravila tri mesece po rizičnem dogodku. torej ponovno testiranje ni več potrebno?

Spostovani! v kolikor so testi negativni, nadaljnje testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Pred 2 tednoma sem se testiral za hiv rezultati na zavodu za transfuzijsko medicino. rezultati so bili k sreči nereaktivni sicer pa sem bil med odnosom zaščiten vendar me je vseeno skrbelo.
Danes pa so se mi pojavili simptomi kot so da se mi nabira sluz v grlu, zjutraj me tudi malo boli grlo in kašelj. telesno temperaturo sem nameril najvišjo včeraj preden sem šel spat in sicer 37.4. zato me je začelo spet skrbeti ali je možno da bi me okužili, ko so mi vzeli kri za testiranje?
Saj vem da je to zelo malo vrjetno in sploh čudno da sprašujem ampak mi to vseeno stalno hodi po glavi.
Hvala za odgovor.

Spoštovani, kako to misliti, če so vas okužili?? Za odvzeme se uporablja sterilne igle za 1x uporabo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja mislil sem če bi se slučajno zmotili in mi odvzeli z že uporabljeno iglo ali kaj podobnega? Ker nisem nikjer opazil, da bi sestra kaj odpakirala iglo res pa da nisem bil sploh pozoren na to.
Hvala za hiter odgovor.

Tega se vam prav gotovo ni potrebno bati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kaj pa tej simptomi, ki jih imam ali so podobni simptomom za hiv? Potem menite da se mi ni treba ponovno testirati? Ali sem samo preveč paranoičen?
Ponovno hvala za odgovor.

Simptomi, ki jih navajate, so najpogostejši simptomi akutne okužbe dihal., zaradi njih testiranje na HIV prav gotovo ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Pred nekaj meseci sem vas spraševal, kako je z morebitno okužbo s kakšno prenosljivo boleznijo med poljubljanjem. Spraševal sem vas to zato, sem se poljubljal z neko punco (je še mlada – 20 let) in ker imam pri parih zobeh nekoliko vneto dlesen (je bolj rdečkasta). Dlesen mi sicer ne krvavi kar sama od sebe. Tudi med ščetkanjem mi ne. Edino pri nitkanju se tu in tam zgodi da mi, če sem preveč agresiven.

No sedaj me zanimata še dve stvari glede možnosti prenosa bolezni. S prej omenjeno punco sem imel po poljubljanju še eno izkušnjo. Za kratek čas (par minut..mislim da manj kot pet) sem jo oralno zadovoljeval (jezik po klitorisu). 6 tednom in 6 dni po tem oralnem zadovoljevanju pa sem imel drisko in imel sem bolečine v mišicah in sklepih, torej bil sem brez moči. A to je hitro minilo. Tako slabo počutil sem se samo dan ali dva dneva (no, drugi dan je bilo že skoraj dobro). Zanima me, ali bi se moral iti testirati sedaj zaradi tega.

Danes se mi je pa zgodila še ena stvar. Na enem členku na roki imam nekoliko posneto kožo (3-4 mm premera). Tekom dneva me je ta posneta koža malce pekla, če sem se jo dotaknil. Tudi ena temno rdeča pikica je bila na tem posnetem delu a ne vem če je kdaj res kri tekla iz nje. Po tem dogodku, ki se mi je zgodil, mi zagotovo ni. No in zgodilo se mi je sledeče…V trgovskem centru sem ravno s tem členkom s posneto kožo pritisnil na WC-ju na gumb pri pipi, ki odpre vodo. Šlo je za res kratek pritisk na ta gumb (mislim da sem bolj na hitro udaril s členkom nanj kot pritisnil), na katerega vsi pritisnejo, da si lahko umijejo roke. Malce me je zapeklo, kar pomeni, da sem zagotovo pritisnil s posnetim členkom na ta gumb. Takoj za tem sem z vodo splaknil ta del s posneto kožo. Pa še po mali potrebi sem ponovno splaknil, torej pustil, da voda teče. Kot sem omenil, krvi nisem kasneje po dotiku gumba nič opazil na tem delu na členku s posneto kožo , je pa bila na tem delu s posneto kožo nekaj časa še tista vlažnost, ki nastane ob posneti koži. No sedaj zvečer tega ni več in tudi tiste rdeče pikice skorajda ni vidti. Ne spomnim se pa najbolje, ali sem s tem posnetim delom členka udaril na gumb takoj za tem, ko si je nekdo drug umival tam roke ali ne. 2x sem šel na WC in enkrat vem da sem moral pred umivalnikom čakati, da je bil prost, drugič pa ni bilo potrebe po čakanju. Se pa bolj nagibam k temu, da je bil umivalnik takrat, ko sem s členkom s posneto kožo pritisnil na gumb, prost.
A bi moral iti zaradi omenjenih dveh stvari na kakšno testiranje?

Najlepša hvala.

lp

Spoštovani, zaradi stika členka s kljuko ali pipo ali čemerkoli v WC prav gotovo ni potrebno nikkaršno testiranje. Pri stiku jezika s sluznico spolovil, kamor sodi klitoris, se lahko prenesejo spolno prenosljive okužbe, če jih oseba, seveda, ima. Tveganje je sicer majhno, a vseeno obstaja. Če vas skrbi, ne pomaga ugibanje in razglabljanje o vseh mogočih simptomih in situacijah, ampak se pojdite pač testirat.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako vi nabijate tukaj in paranojate…če ste staknili HIV ste ga staknili, počakajte 2 meseca in se testirajte…ne gnjavit doktorco za vsak drek…Če ste pozitivni deal with it…pač ne boste dočakali starosti, peznije pa zagotovo ne…

No ja, ampak vprašati ni greh…..

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Mene pa zanima, če je bila v telovadnici na parketu posušena kapljica krvi in sem jaz padel in si obdrgnil kožo da sem tudi sam imel malo krvavo ali bi se lahko na tak način okužil z virusom hiv?

Hvala za odgovor!

Tovrstnih prenosov ni opisanih.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako to mislite da se ne da okužiti na takšen način ali da se še nihče ni okužil na tak način?
Skrbi me zato ker velikokrat slišim da se narkomani okužijo ko si podajajo igle to pa je nekako podobna zadeva.
No naj povem da jaz nisem čisto krvevel. ampak sem si kožo samo obdrgnil tako da je bilo na zapestju malo rdeče saj vrjetno veste kako je ko se obdrgneš na parketu. Ali menite, da bi se moral iti testirat?
Hvala za odgovor.

Spoštovani, teoretizirati, kaj bi bilo, če bi bilo, je možno do neskončnosti, a vse to ostane na nivoju teoretiziranja. Teoretično si lahko zamislimo ekstremne scenarije, a v praksi do njih ne pride nikoli. V tem smislu morate razumeti tudi moj odgovor. Izmenjava idel med narkomani ne pomeni podajanja – iz roke v roko, ampak uporabo iste igle za zabadanje in vbrizgavanja droge v žilo. To pomeni, da z istim predmetom PREBODEMO kožo, VTOPIMO v žilo in VBRIZGAMO drogo in preostanek krvi od prejšknjega UPORABNIKA. Menim, da v vašem primeru testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bil sem pri prostitutki, ki mi je masirala penis z rokami in ga drgnila ob svoje prsi in bradavice ali sem bil v tveganem kontaktu in bi se moral iti testirati? Do sexa in orale ni prišlo. Ali lahko prek drgnenja ob bradavice dobim kaj?

New Report

Close