Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Vendar do penetracije ni prislo, samo do dotika penisa z noznico. Me mora kaj skrbeti? Bi se morala za hep B testirati?

Spoštovani, kot sva že zgoraj pisali: v primeru “zgolj” dotika, ni potrebno, da se testiate na s krvjo prenosljive bolezni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Pred nekaj dnevi sem šel na erotično masažo, body to body, kjer je prišlo do drgnjenja genitalij maserke in mojega penisa. Uporabljala je lubrikant, tako da niti ne vem, ali je bil prisoten vaginalen izloček ali ne, prav tako ne vem, ali je v času grgnjenja prišlo do izliva predsemenske tekoćine. Penetracije ni bilo nobene. Zanima me, ali obstaja možnost prenosa SPB?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, to, ali je prišlo do izliva ali ne, ni pomembno, saj bi vaš izliv kvečjemu ogrožal maserko in ne obratno. Samo drgnjenje genitalij na način, kot opisujete, bi lahko predstavljalo tveganje za prenos virusa HPV (npr. genitalnih bradavic). Če bi bil na maserkinih genitalijah npr. prisoten ulcus, bi se ob stiku lahko prenesel sifilis. Za prenos hepatitisa B bi moralo priti do konkretnega stika z vaginalnimi izločki.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, hvala za odgovor. Torej na kakšne morebitne simptome moram biti pozoren in v kolikšnem času se pojavijo?

Lep pozdrav.

Spoštovani, bodite pozorni na kakršnekoli kožne ali sluznične spremembe na penisu in v okolici. Časa ne morem definirati, saj se pri okužbah z virusom HPV, npr. , znaki lahko pojavijo šele po več mesecih /ali letih ali nikoli/. Vsekakor pa bodite bolj pozorni vsaj v naslednjem mesecu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, ali priporočate testiranje in če da za katere oblike bolezni in kdaj? Vam je morda znano, da bi prišlo kdaj do okužbe na tak način (drgnjenje spolovil)?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, osebno se z bolniki s spolno prenosljivimi okužbami ne ukvarjam, prenosi virusa HPV pa so ob različnih spolnih tehnikah in tenih stikih opisani. Testirati nimate česa, razen ev. okužbe s hepatitisom B, če bi se naknadno spomnili, da je vaš penis vseeno prišel v stik z vaginalnimi izločki.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, tudi za siflilis ne? Dvomim sicer, da je prišlo do stika z vaginalnimi izločki, ker je to drgnjenje trajalo cca 1 minuto, je pa seveda najbrž dovolj :/ Torej koliko časa svetujete da preteče od potencialne okužbe do testiranja? Mislil sem iti na test za sifilis in hepatitis B, morda tudi HIV, čeprav dvomim, da je HIV možno prenesti na tak način (torej zgolj drgnjenje spolovil za kratek čas, brez penetracije-niti glavica penisa). Ali se motim? Ali je smiselno opraviti ta testiranja, če ne bo nekih sprememb na telesu – na penisu, izpuščaji ipd.?

Hvala in lep pozdrav.

Testiranje na hepatitis B lahko opravite 8 tednov po stiku. Kar se sifilisa tiče, bi morala imeti maserka ulcus, ob katerega bi se drgnili, v primeru okužbe pa bi tudi vi opazili spremembo. Zato se mi testiranje na sifilis “kar tako” ne zdi smiselno. Prenos virusa HIV na nevedeni način je izjemno malo verjeten. Virus HIV se sicer lahko nahaja v vaginalnih izločkih, vendar bi morali biti le ti vnešeni v vašo sluznico na penisu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Zanima me, če je možen prenos HIVa v primeru, če moški vstavi glavico v odprtino vagine, oz nekako podrgne, ne da pa celega uda v vagino?
Kdaj se lahko grem testirat?
Ali je treba testiranje ponoviti po treh mesecih?

Spoštovani, ni poanta v celem ali delnem udu, ampak v tem, ali je prišla sluznica vagine v stik s sluznico na penisu (ki je na robu glavice), zlasti pa s semensko tekočino. Če je odgovor, da, potem je smiselno testiranje 4 tedne po dogodku. Če se testirate s kombinacijo testov III in IV generacije, bo ob negativnem izvidu eno testiranje zadostovalo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tudi v primeru nezascitenega spolnega odnosa, torej ce bi prislo do penetracije, je dovolj testiranje po 4tednih? Ni treba ponoviti po 3 mesecih?

pred tednom dni sem imel spolni odnos z nepoznanim moskim(brez kondoma), za sekundo mi je porinil vrh njegove glavice v mojo analno odprtino, nato pa sem prekinil dejanje, dejansko je slo le za malo tesnejsi dotik, koliksna je moznost da sem se okuzil z virosm hiv(ker nevem ce je ime moski hiv ali ne)?

Spoštovani, V nadaljevanju nam posredujem tveganja za prenos virusa HIV ob enem odgodku:
– receptivni oralni spolni odnos: do 0.04% (tveganje za osebo, ki z usti draži spolne organe HIV poz. osebe)
– receptivni analni spolni odnos: 3% (tveganje za osebo, pri kateri spolni organ HIV+ osebe prodira v zadnjično odprtino)
– receptivni vaginalni spolni odnos: 0.01-0.15% (tveganje za žensko, ki ima vaginalni spolni odnos s HIV+ osebo)
– insertivni analni spolni odnos: <0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ osebo)
– insertivni vaginalni spolni odnos: < 0.1% (tveganje za moškega, ki s penisom prodira v HIV+ žensko)
– politje okužene krvi/sperme po sluznicah: 0.1%
– souporaba igel in brizg med intravenskimi narkomani: 0.7%
– možnost prenosa po vbodu z votlo iglo, v kateri je okužena kri: 0.33%
– transfuzija okužene krvi: 90-100%

Kaj pomeni par sekund, ne morem opredeliti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Praviloma testiranje po 4 tednih, če so testi dovolj ovčutljivi, zadošča. Ponovno testiranje je potrebno ob specifičnih stikih, nejasnih rezultatih, …

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej v primeru penetracije, nezascitenega odnosa, in ce je rzultat nereaktiven, ni treba ponoviti?

enkrat je prodrl v moj anus samo z 2-3 cm njegovega penisa in ga takoj potegnil ven…
pri tem me je malo za bolelo, je mozno da je z tem poskodoval moj anus in seje morda v tem dotiku njegova predsemenska tekocina(nevem ce jo je sploh izlociv) pomesala z morebitno rano, ce je nastala?
Hvala za odgovore, LP

Pri prodiranju penisa v anus lahko pride do poskodbe! Ali pa je v vasem primeru partner ze bil pred ejakulacijo, pa res ne morem vedeti. Verjetnost prenosa je pri krajsih in neintenzivnih stikih, seveda, manjsa, najbrz pa lahko razumete, da v proc takih stikov res ne morem oceniti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

V primeru zanesljivih testov in jasno nereaktivnega rezultata bi moralo zadoscati.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close