Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Spošzovani, nikjer ne sicer ne razberem datuma rizičnega dogodka, kombinacija testov III/IV generacije (protitelesnih z beljakovino p24) postane pozitivna v povprečju po 21 dneh, od takrat dalje lahko opravite testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!
Rizicen dogodek se je zgodil pred 22 dnevi, tako da bom danes opravila testiranje, da bom koncno lahko mirna.

Pozdravljeni!
Sem opravila test in je negativen. Sem vprasala tudi zdravnico o diagnosticnem oknu in je rekla, da tudi testirajo naceloma po enem mesecu, ampak da so njihovi testi tudi po 21ih dnevih pozitivni. Sama mi ne predlaga, da se enkrat ponovim testiranje se enkrat naslednji teden. Kaksnega mnenja ste vi?
Prav tako sem opravila testiranje za hepatitis c. Sprva sem mislila, da je diagnosticno okno 6 mesecev, vendar mi je zatrdila zdravnica, da se lahko opravi po 90 dneh. Opravila sem CLIA anti-HCV test (presejalni). Od tega rizicnega dogodka je sicer preteklo 5 mesecev. Ali se moram ponovitj testiranje, ceprav je zatrdila, da se testiranje opravi po 90ih dneh? Sicer sem sla na zavod za transfuzijo v Ljubljani.

Spoštovani, testiranje na HIV zadošča in ga ni potrebno ponavljati. Protitelesa proti hepatitisu C se lahko pojavijo šele po šestih mesecih, zato svetujem ponovitev testiranja 6 mesecev od rizičnega stika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!
Glede na to, da sem se testirala po 22ih dneh in da priporocate sicer testiranje po 4 tednih (torej 28 dni), res ni potrebe po ponovnem testiranju?

Menim, da glede na tveganje, ponovno testiranje ni potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!
Sem res zmedena, ker sem se klicala enkrat vceraj na zavod in sprasevala glede okna. Rekla mi je, da je bolje, da se oglasim se enkrat po stirih tednih. Na internetu sem zasledila ogromno razlicnih informacij – od povprecno 16 dni pa vse do 3 mesecev. Kaj je zdaj res? Od katerega dneva je smiselno testiranje? Kdaj ga je treba ponoviti? Kaj pomeni “povprecno” 16 dni?
Hkrati bi se res rada zahvalalila za vase potrpljenje in na odgovore na raznovrstna vprasanja.

Spoštovani:
1. testi, ki jih uporabljajo različne ustanove, se med seboj razlikujejo: glede na vrsto testa, posledično občutljivost, oz. specifičnost.
2. tudi tveganja ocenjujemo različno.
3. namen, za katerega izvedemo testiranje, je različen: za krvodajalce, ali pa diagnostiko, uporabljamo druge teste, kot za presejanje. Torej imamo presejalne teste in nato potrditvene teste.

V vašem primeru tveganja (praktično ni), to pomeni, da že samo testiranje pravzaprav ni bilo potrebno. Uporabili ste test, ki je v povprečju (to lahko razumete kot pri večini) pozitiven po 21 dneh. Če vse to seštejemo, nadaljnje testiranje ni več potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani!
Hvala za odgovore. Drugace pa je pri tem strahu tudi prisotno dejstvo, da je imel ta fant tudi spolne odnose z moskimi. To mi je povedal sele po rizicnem dogodku. Ali to kaj bolj prispeva k dejstvu, da bi bil dogodek bolj rizicen? Ponavljam, da res mislim, da krvi nisem videla.

Ne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pred slabim mesecem sem imela stik s fantom. In sicer sva se poljubljala in nekako simulirala spolni odnos z drgnjenjem, vendaf do penetracije ni prislo. Mogoc se je s penisom dotaknil vhoda v noznico parkrat. Je to visoko tveganje? Do penetracije in izliva v vagino ni prislo.
Lahko grem delat test po 29ih dneh? Ali moram pocakat en mesec (30 dni). A je bolje pocakat vec dni? Hvala

Spoštovani, stik, ki ga navajate, praktično ne predstavlja tveganja. Ni prišlo do penetracije, niste prišli v stik s semesnko tekočino, oz. vaša sluznica ni prišla v stik s sluznico partnerja. Če vas bo vseeno skrbelo in se boste odločili za testiranje, je od stika minilo dovolj časa. Testi III/IV generacije so pozitivni v povprečju 21. dan.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej tudi, če se je dotikal z glavico penisa vhoda v nožnico, ni tveganja? Kaj pa predsemenska tekočina? Do samega izliva pa je prišlo kasneje, in še to na posteljo. Tudi do penetracije, torej da bi mi vstavil celotni ud v vagino in ponavljaj gibe, NI prišlo.
Pregledala sem tudi ogromno spletnih strani, forumov in tudi tam navajajo, da frottage (torej drgnjene genitalij, in da je penis pri vhodu v nožnico, ne predstavlja tveganja).
Ali drugače sploh menite, da je potrebno testiranje?
Najlepša hvala za vaš odgovor!

Zgolj dotik ne pomeni tveganja. Če bi bila prisotna predsemenska tekočina in bi prišla v stik s sluznico, bi bilo tveganje majhno. Kot sem že zgoraj napisala, menim, da tveganja skoraj ni, seveda, če je bilo res tako, kot opisujete.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Bilo je točno kakor sem opisala. Saj se sicer zavedam in vem, da je možnost prenosa okužbe možen s penetracijo. Vendar mi vseeno ni dalo miru, ker se je s penisom dotikal vhoda, vendar ga ni “porinil” noter, ker tega nisem dovolila. Sluznica pa nahaja v notranjosti vagine, če imam prav?
Se bom pa šla vseeno testirat, da se pomirim.

Da, imate prav, ampak v primeru dvoma/ hudega strahu je vseeno najbolje res opraviti testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani! Danes sem opravila test in je rezultat: nereaktiven.
Ali obstaja zaradi dotikanja spolovil oz drgnjenja, mozna okuzba s hepatitsom B ali C?
Hvala za odgovor

Zaradi drgnjenja ne. V vseh primerih bi moralo priti do stika s sluznico, oz. predsemensko ali semensko tekočino. Vsi navedeni virusi so “s krvjo” prenosljivi, kar pomeni, da mora proti do nekega konkretnega stika s kužnino (ki se nahaja v izločkih, krvi, ipd.)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej če ni prišlo do penetracije in izliva me ni treba kaj skrbeti? tudi če je bila mogoče predsemenska tekočina blizu odprtine nožnice?

Če, če, če….. Če obstaja možnost, da je (pred)semenska tekočina prišla v stik s sluznico, obstaja tudi možnost za prenos hepatitisa B (za C je verjetnost izjemno majhna).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close