Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Bi morale biti že kar konkretne ranice, ki bi krvavele.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Koliko kužna pa je predsemenska tekočina? Če je penis samo za sekundo v nožnici potem pa prekinjen spolni odnos je kaj možnosti za okužbo?

Spoštovani, virus HIV se lahko nahaja v predsemenski tekočini, tveganja za okužbo pa vam v sekundah, ko je bil penis v nožnici, žal, ne znam in ne morem napovedati. Verjetnost, da bi prišlo do kakšnega silnega vzburjenja zgolj po sekundi v nožnici (in s tem tudi do izliva), pa se mi zdi s tehničnega vidika zelo zelo majhna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

kaj pa če je bil vzburjen že prej pa predsemenska tekočina ni stekla v vagino? Ker odnos je trajal nekaj časa jaz sem ga oralno zadovoljevala brez kondoma on pa je potem za nekaj sekund prodrl vame. Nato sva odnos prekinila. (torej sem jaz predizliv z usti “obrisala”)
lp

Pozdravljeni,pred 22dnevi se je zgodilo na zabavi z neznancem francoski poljubi,mislim da sem imela takrat malo bolj rdece v ustih kot za afte,pred zabavo sem si umila tudi zobe in sem od prevec drgjenja verjetno plunila malo krvi,vem pa ne ce je on imel katero krvavo rano,zadivoljevala sva se samo z roko,zdaj ne vem ali lahko on prenese v noznico s prsti ce je prej sebe prijel za penis ki je ze izlocal tekocino,ni pa se orislo do semenskega izliva.zelo me je strah,ali lahko ze naredim test,ker ne morem spati…vidim pa da ima ta neznanec veliko zensk s katerimi si dopisuje preko facebooka in se tudi dobiva z njimi.hvala

Spoštovani, virus HIV se s slino ne prenaša, pri poljubljanju prav tako ne; oz. bi se morali dodobra pogristi, da bi obstajalo tveganje za prenos. Tudi zadovoljevanje z roko ni tvegano. V predsemenski tekočini se virus HIV sicer lahko nahaja, a če prav razumem, do penetracije in neposrednega stika penisa (in s tem semenske tekočine) z vašo nožnico sploh ni prišlo.
Morate pa vedeti, da vsi oposi sponih tehnik govorijo le o manjši in večju verjetnosti prenosa: vsaš strah glede okužbe pa lahko reši testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani! zanima me, ce je mozno, da se okuzim s HIVom, ce me je nekdo zadovljeval s prsti (“fingering”). Kaj ce je imel recimo ureznino na prstu in je s tem prenesel virus v vagino?

Hvala za odgovor

Spoštovani, zadovoljenje s prsti ne pomeni tveganja. Tveganje bi obstajalo ob kontkretni, krvaveči ureznini, pri katerih bi kri iz prsta nanašal v vagino.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor!
Torej bi bila okuzba mozna le, ce bi v zelo veliki meri krvavel iz prsta? Kaj pa ce bi bil le malo porezan?

Spostovani!
Prav tako me zanima, ce obstaja moznost prenose okuzbe s poljubljanjem, ce se osebo zacenja delati herpes na ustnici. Tudi med poljubljanjem ni prislo do krvavitve.

Kaj je veliko in kaj je malo, je nemogoče presojati. Če rana krvavi, obstaja tveganje. Če ne, pa ne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ob stiku s herpetičnim mehurčkom, ki ne krvavi, in slino, se prenaša herpes virus. Za prenos virusa HIV bi moral biti herpetični izpuščaj, krvaveč, “odprt”, z manjkajočim sluzničnim, oz. kožnim pokrovom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Oralno kandidijazo pa ze tudi imam ze prej zaradi odpadel imunski sistem na jeziku pa so vidne bunkice proti žrelu. Začetek junija pa se mi je začel ne znosem srbeč ispuščaj ki je postajal rdeči in nalikuje na makulopapulozni ispuščaj, pojavljal se je na rokaj , nogah in spodnji del hrbta(križa).. Opazila pa sem tudi da ko pojem kaj sladkega da se mi zveča srbečiča, vmes je to trajalo 2 tedna pa se mi je umirilo, do konca avgusta ni bilo nič zdaj pa se mi je spet pojavilo mogoče v malo milejšo obliko. Prosim za nasvet ali mislite da je potrebno testiranjem z hivom, in ce bi to prestavljal kakršni koli simptom. NA alergije pa sem se presnjo leto testirala in je na vse pokazalo negativno. Najlepsa hvala za odgovor, sposlala pa bom se par slikic, na katere ene so iz junija ene pa iz zdaj avgusta. Lep pozdrav

Spoštovani, če obstaja kakršnakoli verjetnost, da ste se okužili z virusom HIV, vam bo edini odgovor dalo testiranje. Pri dobri polovici sveže okuženih ni neposredno po okužbi nikakršnih simptomov, pri drugih se v roku 2-6 tednov pojavi retroviralni sindrom, v različno težki obliki. Zgolj prisotnost nekega izpuščaja nam ne pove prav ničesar, ker so le-ti povsem nespecifični.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Imam še eno vprašanje. Sama se ne spomnem, da bi fant pri zadovoljevanju s prsti, krvavel iz prsta.Prav tako ni krvavel iz ustnice, to zagotovo vem.
Sama sem rahlo panična, in me zelo straši možnost, da je krvavel iz prsta, ko me je zadovoljeval. Vendar ponavljam – sama nisem opazila krvi.
Ali mislite, da bi se morala testirati?
Kdaj priporočate testiranje?

Tako kot opisujete dogodek, testiranje ni potrebno. Potemtakem bi se ob vsakem dotiku lahko bali okužbe, ker bi razmišljali o krvavitvi! Če bo vaš panični strah pom irilo le testiranje, ga je smiselno opraviti 4 tedne po dogodku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
A ni samo testiranje mozno tudi po 21ih dnevih z novimi ELISA testi, ki vkljucujejo tudi p24 testiranje?

Spoštovani, kombinacija testov v povprečju res postane pozitivna po 21 dneh, običajno pa testiramo 1 mesec po stiku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Torej lahko ze jutri grem na testiranje ali je bolje da pocakam se en teden?

Spošzovani, nikjer ne sicer ne razberem datuma rizičnega dogodka, kombinacija testov III/IV generacije (protitelesnih z beljakovino p24) postane pozitivna v povprečju po 21 dneh, od takrat dalje lahko opravite testiranje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close