Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Pozdravljeni! Prebral sem vse kar me v bistvu zanima. Od rizičnega oralnega odnosa (jaz njo) je minilo tri dni, ker pa bi test rad opravil čimprej, da ne bi okužil drugih, moram torej počakati še vsaj 14 dni ali je bolje še kakšen dan več, da bo test bolj zanesljiv.
Kaj si mislite o teoriji, da HIV ne povzroča AIDSa in, da samo “zdravila” pomagajo slabiti imunski sistem?
Hvala za odgovore in lp!

Spoštovani, na testiranje počakajte 4 tedne. Da AIDS povzroča virus HIV, ki trajno uniči imunski sistem, smo spoznali še v času, ko zdravil za zdravljenje HIV sploh še nismo poznali. Mislim, da je ta komentar dovolj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni
doma imam psa terapevta, tako srečujemo različne ljudi. in me čisto informaivno zanima ali se hiv lahko prenese na psa in je pes potem prinašalec naprej na človeka. in če je recimo hepatitis ali kaj podobnega lahko prenese s človeka na psa?
hvala lp

Spoštovani, preko psa se ne morete okužiti z nobenim od navedenih s krvjo prenosljivih povzročiteljev v smislu, da bi bil okužen pes. Lahko bi prišlo le do posrednega prenosa, če bi bil pes polit z okuženo krvjo, ki bi si jo vi neposredno vnesli na sluznice.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

pred kakšnima 2 mescoma sem bil v striptiz klubu, kjer sem za slabih 6 sekund zadovoljeval žensko, torej oralno.. Dandanes imam stalno povišano telesno temperaturo in vrtoglavico, ali je mogoče da sem se okužil z virusom HIV? Prosim če odgovorite.

Hvala!

Spoštovani, pri stiku z nožničnimi izločki obstaja tveganja za okužbo s virusom HIV. Je sicer nizko, obstaja pa. Glede na kratek čas početja, je tveganje najbrž res majhno, a ne morem napisati, da ga ni. Vse vaše dileme lahko reši testiranje, saj je od stika minilo dovolj časa. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Zadnjič sem se rokoval z gejem (kratko 1-sekundno rokovanje), drug dan zjutraj po žuranju pa sem opazil na roki, s katero sem se rokoval, slab centimeter dolgo ureznino na konici kazalca in približno dva mm veliko ureznino med dvema členkoma (mezinec in prstanec). Zanima me, ali je kakšna omembe vredna nevarnost pri tem rokovanju, da bi dobil HIV? Te urezninice so se v roku dveh dneh hitro zacelile in ni bilo opaziti, da bi mi iz njih kadarkoli tekla kri.

Še eno vprašanje. Iz mojega kozarca je zadnjič pila še ena druga oseba požirek oziroma dva. Zanima me, ali se na ta način tudi lahko okužim s HIV-om?

Hvala za odgovora.

Spoštovani, z nobenim izmed navedenih načinov se ne morete okužiti z virusom HIV. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo , zanima me če lahko pride do okužbe tudi na tak način , da pride lastna predsemenska tekočina v stik z rano . Alo lahko okužiš samega sebe ?
hvala za odgovor !

Kako to mislite??? Če ste enkrat okuženi, ste že okuženi; in ste se okužili OD NEKOGA. Kužna je vaša predsemenska tekočina, kužna je vaša krvaveča ranica….

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Delam v lokalu,pred 1 tednom je v tem lokalu prislo do pretepa med dvema brezdomcoma za katera nevem ce sta tudi narkomana. Ko sta se pretepala je bila kri po mizi in po tleh. Kri na mizi sem obrisala z mokro krpo in nato suho in obe krpi vrgla v smeti. Kri,ki je bila na tleh pa sem pomila z mopom katerega sm kasneje spaknila po tekoco vodo in mop ozela s svojimi rokami. Zelo me skrbi da bi se lahko okuzila z virusom Hiv,saj nisem prepricana da sem si roke po tem dogotku dobro umila. Na hrbtni strani imam manjso ranico in zato me to se toliko bolj skrbi. Ali obstaja moznost,da bi se okuzila? Najlepsa hvala za odgovor in lp

Zivjo,

Imam eno vprasanje; kot moska radovednost sem obiskal prostitutko in me je zadovoljila oralno vendar brez kondoma.Ali je kaksna moznost za spolno bolezen? Sem zelo živcen in sem v dvomih.

Hvala za vase odgovore!

Spoštovani, obstaja tveganje za ev. okužbo z virusom hepatitisa B, herpes virusom, če bi imeli ekstremno smolo, celo s sofilisom in gonorejo. S slino pa se ne prenaša virus HIV.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vas odgovor!Zanima pa me se mnenje ali je potrebno predcasno obiskati zdravnika oziroma pocakam da se pokaze kaksen simptom bolezni in nato obiskati zdravnika?Kakšen je najpogostejši simptom bolezni?

Ze v naprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor.

Simptomi so zelo različni, odvisno, za kakšno bolezen gre. Hepatitis B je virusno akutno vnetje jeter, ki lahko poteka kot akutni hepatitis (akutno vnetje jeter; zlatenica, bolečine v zgornjem delu trebuha, napihnjenost, bolečine v mišicah in sklepih, slabo počutje, driska, slabost, bruhanje, lahko tudi zaprstost, urin postane temen, beločnice rumene), a lahko okužba poteka tudi povsem tiho – brez kliničnih znakov. Za morebitno okužbo s hepatitisom B se je smiselno testirati 8 tednov po rizičnem stiku. Pri sifilisu, gonoreji ali herpetični okužbi bi prišlo do vidnih sprememb na penisu. Če bi prišlo do sprememb, (izpuščaj, ulkus, gnoni izcedek) boste spremembo pokazali zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kako pa se zdravi hepatitis b?In ali se prenasa na partnerja in kako?

Ce hepatitis B poteka kot akutno vnetje jeter, ga zdravimo simptomatsko, to pomeni, da organizmu nudimo podporo s tekocino, elektroliti, ipd
Eden izmed desetih okuzenih odraslih po bolezni ostane prenasalec, to pomeni trajno kuzen. Bolezen se prenasa s krvjo in izlocki, to pomeni ob spolnih odnosih, souporabi trdih, ostrih predmetov, npr britvic, ub souporabi igel za iniciranje drog, tetovazi z istimi iglami, transfuziji okuzene krvi, prenasa se tudi z matere na novorojenca ob porodu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene pa zanima ali je HIV pozitivnih najstnikov (17,18 let..) v sloveniji in na hrvaskem veliko? Brala sem namrec da jih ni 🙂 pa se eno vprasanje: ce fant ki naj bi bil hiv pozitiven s prsti zadovoljuje punco,vagino, se lahko punca okuzi s hiv?

Spoštovani, koliko jih je v resnici, seveda, ne moremo vedeti, ker se jih rutinsko ne testira. Takih, z ugotovljeno HIV okužbo, pa je v resnici malo. Če HIV pozitiven fant s prsti zadovoljuje dekle, je na ta način ne more okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Tudi če bi imel fant kakšne ranice na prstim je tveganje še vedno nično oz majhno?
lp

New Report

Close