Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Vendar kaj pomeni, da bi frizerka neposredno pred mano nekoga urezala in potem še mene.

Vem, da se vam kot strokovnjakiniji zdijo moja vpr. absurdna, ampak nekako me sama misel na to straši, ker ne morem vedeti, ali je bila na brivniku sveža kri – gotovo lahko rečem le, da je bila starejša kot pol ure, ker me je toliko časa strigla. Ali predstavlja razliko, če bi urezala z brivnikom hiv pozitivno osebo npr. 30 min. prej, potem pa je urezala še mene? Po moje je to še dokaj sveža kri.

Virus HIV sicer kar nekaj dni lahko preživi na površinah, kar pa ne pomeni, da bo prišlo tudi do okužbe, saj je virus dokaj malo kužen (20x manj kot hepatitis B npr.). Do prenosa visusa HIV bi morda lahko prišlo, če bi vas in HIV+ brila in urezala praktično sočasno; brila njega, ga urezala in tako po tem urezala vas. To bi morda posnemalo menjavanje igle med uživalci droge: takoj drug za drugim, ko je v lumnu igle še kri (in to ne nevida kri, ampak čisto konkretna!)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala lepa.
V mislih sem imela bolj posnemanje naključnega vboda z iglo, ki se verjetno ne zgodi neposredno po tem, ko iglo uporabi HIV pozitivna oseba, pa je v igli še kri. Torej bi v mojem primeru pri firzerju pri britju z brivnikom po kakšne pol ure od prejšnje uporabe brivnika, lahko šlo za posnemanje naključnega vboda z uporabljeno iglo. Ali menite, da bi tako lahko prišlo do okužbe s HIV oziroma ali je, glede na vaš odgovor, 30 minut stara kri predolga doba, da bi bil virus HIV “dovolj kužen”, da bi prišlo do okužbe?
A se je smiselno iti testirati?

Narobe si predstavljate: pri vbodu z iglo gre običajno za vbod takoj: neposredno po jemanju jemanju krvi, poskusu zapiranja igle s pokrovčkom po odvzemu, nerodnost pri izvlačenju igle iz tkiva, vbod med izvajanjem posega samega in ne kar “z eno iglo nekje”. In v lumnu igle je kri. Pri intravenskih uživalcih gre za zaporedno vbrizgavanje, spet s poškodbo tkiva, in v lumnu je spet kri.

Na brivniku ni lumna in bolnika ob vas ni bilo. Ne vidim nobene potrebe po testiranju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ponovno pozdravljeni,

glede na predstavljeno zgodbo pri frizerju ste me res potolažili.
Dogodek se je zgodil enkrat pozimi in ne zdaj. Takrat se mi ni zdelo nič posebnega tudi to, da me je urezala oziroma prasnila z brinvikom. Na netu sem slučajno zasledila, da je možen prenos z britvico, potem pa sem obrnila na vaš forum.

Če zgodbo postavim malo drugače: v frizerskem salonu sem bila edina stranka, zadaj je bil še en zaposlen, ki bi lahko bil (po videzu – lahko delam krivico) hiv pozitiven. Frizerka je vse čas hodila po salonu in iskala pripomočke. Razmišljam, kaj če je brivnik prinesla od zadaj, kjer je bil ta zaposleni in bi ga on uporabljal, se lahko pri tem urezal, takoj zatem pa bi frizerka urezala še mene. To bi potem bil dejansko neposreden stik…
Res se ne spomnim dobro, čisto možno je, da je brivnik prinesla od zadaj, nikakor pa ne morem trditi oziroma nisem videla, da bi pred tem brivnik kdo uporabljal oziroma da bi ga uporabljal ta zaposleni frizer. Ne bom paničarila naprej, ker ta varianta zgodbe kar kliče po testiranju. Ali se je sploh smiselno ukvarjati s tem, ker vseh ključnih okoliščin (to je uporaba brivnika s strani potencialno hiv poz. osebe) nisem videla?

Spoštovani, frizerji morajo pri delu spoštovati osnovne higienske principe: čiščenja pribora. ipd., oz. so o tem poučeni. Prepirčana sem, da če bi katerikoli izmed frizerjev videl na brivniku kri, da bi obrisal. dogodek lahko pozabite.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vaše korektne odgovore.
Torej tudi za zadnjo opisano možnost – torej, da bi frizerka od zadaj prinesla brivnik, ki bi ga lahko takrat na sebi uporabljal drug frizer (ki bi bil npr. lahko HIV pozitiven), menite da testiranje za hiv ni potrebno?

Spoštovani, menim, da testiranje na okužbo HIV ni potrebno. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sedaj sem še pa prehlajen…(kihanje, tečenje iz nosu). Nina ali res niso to nobeni znaki? Ali je samo v moji glavi.
Ali se lahko prenaša prek teh kapljic (kihanje, robčki…)

Prehladni znaki niso značilni za okužbo z virusom HIV, ampak za eno izmed številnih okužb z respiratornimi virusi. S kihanjem in robčki se virus ne prenaša.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina še zadnjič.
Če sem se dotaknil vlažne vagine s prstom in se potem prijel za penis ki je bil prav tako vlažen je možen prenos hiv?
100x hvala!

Tak prenos je skrajno malo verjeten.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Mene pa zanima če je možna okužba z virusom hiv če si naprimer neki otrok naredi lutko in v njo vtikuje svoj penis in si potem iz spodnjic pod vodo čisti spermo?

LP.Marjeta

LP.
Mene zanima če je možno dobiti virus hiv, če si nek otrok naredi lutko in v njo potiska penis in si potem z roko pod voto iz spodnjic obriše spermo?

Pa saj lutka ni živa???? Okužimo se od okužene osebe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

LP.
Torej se nemoreš okužit z lastno spermo?

LP.
Torej se ni možno okužiti od svoje sperme ali dotiku svoje sperme.

Neeeee… Okužiš se od okuženega

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

LP.
Ali se lahko okužiš med samozadoščevanjem.

Ne

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close