Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Okužba s HIV

Okužba s HIV

Verjetnost je izjemno izjemno majhna, vprašanje, če sploh obstaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

zdravo,
Imam eno vprašanje, moogoče malce iz teme foruma. Zanima me kje se da v Mariboru anonimno ( lahko tudi samoplačniško) testirati za klamidijo ker sumim da jo imam. Po rizičnem spolnem odnosu so se mi pojavile glivice ki sem se jih sicer uspešno pozdravil, kakšen teden po tem pa me je začelo malo peči med uriniranjem, nakar se je vse umirilo. Nisem pa imel nobenih izcedkov (vsaj opazil jih nisem).

Ne vem. Na spolno prenosljive okužbe se lahko testirate v Bolnišnici Maribor, mislim pa, da z napotnico. Morda povprašate še na forumu spolno prenosljive okužbe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. Pred štirimi dnevi sem bil v striptiz klubu. Ženska se je slekla, jas sem si ga pa pred njo obdelal, vmes pa sem za kakšnih 10 sekund tudi potipal njeno nožnico z levo roko. S to se potem več nisem dotikal svojega uda, vendar je bilo veliko alkohola in ko mi je prišlo sem si ga umil ter zbrisal z robčki. Sedaj po štirih dneh pa opažam da me srbi glavica na penisu.
Bil sem na ukc-ju in so mi rekli kot pišete, da je okužba malo verjetna in da mora miniti vsaj 2-3 mesece da se lahko opravi test.
Vendar sem danes zvečer (4dan) opazil da me srbi in da je na glavici malo rdečice.
Kaj storiti s partnerko???
Hvala

Spoštovani, okužna na navedeni način je izjemno malo verjetna, kot so vam že povedali na Kliničnem centru. Zaradi pojava rdečine in srbečice v okolici penisa spolnih odnosov brez kondoma tako in tako ne smete imeti. Partnerki pač povejte, da se vam je v okolici penisa pojavilo vnetje, (morda je le to prisotno tudi pri njej!?) in bi zaenkrat uporabljali kondome. Kaj pa to vnetje pomeni, je druga stvar; povsem možno je, da ke posledica drgnjenja uda z alkoholnimi robčki; mini-pškodbe, razrasta glivic po obdelavi glavice z razkužilnimi robčki ali kaj drugega.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.
Vendar alkohol je bil v meni ne na robčkih. Če sem si pri umivanju slučajno kaj prijel, pomil z milom na glavici (ona je bila kar mastna) ali bi lahko to povzročilo kakšno okužbo.
Ker drugače nisem penetriral v njo, ni me oralno zadovoljevala, bil je samo dotik mogoče pa po nesreči da sem se prijel tudi s tisto roko za svojega.
Pa še to. Če ona ni okužena, potem tudi možno dobiti HIV in podobnih zadev?

:))))) Se opravičujem, rem razmela, da ste imeli alkoholne robčke. Če dekle ni bilo okuženo, se niste mogli okužiti s ničemer.
Na način – preko rok in potem morda dotik penisa je praktično nemogoče, da bi prenesli virus HIV. Tveganje bi obstajalo, če bi vi npr z usti zadovoljevali žensko in bi ji lizali vagino; ali če bi imeli z njo spolni odnos. Dotik je premalo, da bi bilo tveganje sploh možno vrednotiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Kdaj pa je možno testiranje oz. koliko časa mora miniti da bi test pokazal 100% rezultate.
Je to 1 mesec, 2,3…

Zanima kakšni so prvi znaki in kako hitro se pojavijo. Se pojavijo hitro ali to traja da se v telesu oz. na sebi kaj zgodi. Se to opazi po prvem tednu, ali to traja bistveno dlje. In ali si po 1 tednu že tudi prenašalec.
Še enkrat hvala in LP

Spoštovani, zanesljivost rezultatov presojamo glede na uporabljeno metodo; na tveganje, ki smo mu izpostavljeni, na razširjenost virusa HIV v populaciji. V našem okolju lahko za cca 99,9999.. zanesljive smatramo rezultate 1 mesec po izpostavitvi, če za presejanje uporabimo kombinirano metodo protitelesnih testov in beljakovine p24. Praktično 100% zanesljivost nam dao protitelesni testi po 6 mesecih (6 mesecev je obdobje najdaljšega razvoja protiteles od okužbe); pri večini pa se protitelesa razvijejo znotraj 1 meseca po okužbi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, o akutnem retrovirusnem sindromu si lahko preberete tule:
http://szd.si/user_files/vsebina/Zdravniski_Vestnik/vestnik/st5-6/365-370.pdf

Zelo na kratko pa: dobra polovica sveže okuženih z virusom HIV nima po okužbi nobenih znakov; in se prvi znaki pojavijo šele ob močno znižanem številu imunskih celic, več let, celo deset – let po okužbi.

Druga polovica razvije 2-6 tednov po okužbi (kužnost nastopi cca po tednu dni po okužbi) t.i. akutni retrovirusni sindrom, ki poteka kot akutno vročinsko obolenje, s slabim počutjem, običajno z bolečinami v mišicah, sklepih; vročino, bolečinami v žrelu, lahko drisko, povečanimi bezgavkami sirom po telesu in makulopapuloznim izpuščajem. Znaki nastopijo v poteku/sklopu bolezni, ki traja nekaj dni do tednov (torej v nekem časovnem obdobju in NE!! najprej en znak, potem nekaj dni nič, potem spet drug znak).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina hvala za odgovore.
Ker res panicarim…ali lahko masiranje vagine potem pa neke vrste dotik glavice penisa, ko mi je prislo res povzroci okuzbo z vorusom HIV.
Ker sem dosti podvrzen raznim anginam, zatecenim bezgavkam, se znojim… Me sedaj muci ker se potim in imam malo zatecen vrat ze po 6 dneh. Ko samo pomislim na to se zacnem potiti.
Ker so mi pa rekli na ukc-ju da mora preteci vsaj 3 mesece da so rezultati 100% nimam toliko “zivcev” rad bi vedel danes. Ce je to mesec dni kot reces ti bi mi odleglo..

Se to. Ali je sex s partnerko s kondomom varen?

Zoki: neke vrste dotik penisa ne obstaja; in z neke vrste dotikom se virus HIV ne prenaša. Potreben bi bil konkreten spolni odnos z drgnjenjem, stikom z vaginalnimi izločki. Nehajte paničarit. Povečane bezgavke 6 dni po stiku nimajo veze z okužbo z virusom HIV. Če mene vprašate, tudi testiranje v vašem primeru najbrž sploh ni potrebno; če že – kvečjemu, da se pomirite.
Da, odnosi s kondomom se smatrajo za varne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ok Nina. Malo je panika popustila
Ampak ali je mogoce dobiti hiv ali podobne okuzbe s tem da bi zenski masiral vagino in si potem s to roko obdelal se penis.

Pozdravljeni,

zgodilo se mi je, da me je frizerka z električnim brivnikom naredila kar dolgo prasko čez vrat. Glede na gornje odgovore udeleženki foruma glede tega, me kar skrbi, ali bi lahko prišlo do okužbe s hiv. Naj povem, da brivnika nisem videla od blizu, tako da ne vem, kaj je bilo na njem. Sicer električni brivnik ni isto kot britev, s katero se lahko hitro urežeš, mislim da se s takšnim brivnikom hitreje naredi praska kot rana (no ne vem, bolj ugibam), lahko pa se poškoduje npr. kakšna bradavica in zakrvavi. Ali mislite, da bi lahko v mojem primeru prišlo do okužbe s hiv?

Povzočitelja, ki se prenaša z dotikom, bi načeloma lahko prenesli na navedeni način; recimo virus HPV, virus HiV pa bolj teoretično.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tveganja takih prenosov zunaj bolnišničnega okolja praktično ne morem vrednotiti, opisov primerov ni. Prenos bi bil teoretično možen v primeru, da bi frizerka neposredno pred vami brila HIV bolnika, ga urezala in bi bila na britvici pristotrna še kri in bi neposredno po tem urezala še vas.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,

hvala za odgovor. Če začne človek vse skupaj premlevati, ga je strah tudi teoretične možnosti.

Z električnim brivnikom me frizerka niti ni urezala, temveč bolj prasnila, tako da meni kri ni tekla. Ali bi bila že praska dovolj za okužbo?

Krvi na brivniku nisem videla, ker me je brila zadaj, verjetno pa bi morala biti na tem brivniku neka količina krvi (verjetno sveža in ne posušena); skratka razmišljam ali bi za okužbo s HIV zadoščala že majhna količina krvi, ki je na vratu tudi kasneje ne bi opazila oziroma ali bi za okužbo moralo biti na el. brivniku toliko tuje krvi, da bi bil vrat zaradi tega nekoliko umazan?
Vnaprej hvala za odgovor.

Spoštovana Lara, takole ne bova nikamor prišli; ne gre za prasko, temveč za dejstvo, da bi morala biti na brivniku sveža kri okuženega. Vbodi z iglo v bolnišničnem okolju so nekaj povsem drugega – tam se vbodejo z iglo, v kateri je sveža kri bolnika. Nehajte premlevati!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close