Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nepravilno delovanje ščitnice

nepravilno delovanje ščitnice

Spoštovani,

izvid TSH je normalen, izvid T4 pa mejno nižji. Izid je nemogoče komentirati, saj iz napisanega ni jasno, ali imate znano ščitnično bolezen, ali jemljete zdravila in kakšna je bila vrednost T3. Nižji T4 je pogosto tudi rezultat neustrezne laboratorijske določitve. Izvid je torej lahko združljiv z normalnim delovanjem ščitnice, za natančnejšo oceno pa bi potrebovala dodatne podatke.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni,
najbolje, da zčnem na zčetku svojih težav. Sem 38 letna mati dveh otrok (7 in 4 leta). Pred približno letom in pol sem se začela zdraviti za depresijo. Sedaj že dalj časa jemljem Stalno dozo Alventa 75mg 4 na dan in Depakine chrono 500mg zjutraj in 500mg zvečer. Kar se tiče tega svojemu psihiatru popolnoma zaupam, bila sem tudi na psiholoških testih, katerih izvid je bil: nadpovprečno inteligentna. Depresivnost. Introverzija. Latentna Suicidalnost, nizko samovrednotenje.
Po nekaj mesecih slabosti in omotice sem se navadila na zdravila in shujšala za 10 kg. Jeseni (lani) pa sem se počasi začela rediti in do zdaj nabrala dodatnih 21 kilogramov.
Vedno bolj utrujena sem postajala, težko sem dihala, mišice so me bolele že ob najmanjšem naporu… Hkrati pa sem začela dobivati alergijo najprej urtikarije, nato še otekanje (angioedem). Kmalu se je alergija stopnjevala, tako, da sem morala celo na urgenco, ker sem tako močno zatekla v obraz in sem začela redno jemati tablete Telfas. Če jih nisem vzela na 24 ur sem takoj dobila alergijo v eni ali drugi obliki ali pa hkrati.
To še moram napisati, da smo pred tem odkrili še slabokrvnost; železo manj kot 4. Preden sem bila hospitalizirana sem jemala sirup legofer redno 4 mesece.
Nekega dne pa sem tako zatekla v usta, da tudi Telfast ni pomagal in so me zadržali na dermatološkem oddelku ter napravili več preiskav.
Navajam iz odpustnice:
Ob sprejemu smo opravili razširjene lab. preiskave, ugotavljali smo blago levkocitozo, najverjetneje na račun sistemske kortikosteroidne th. ter mikrocitno anemijo z vrednostjo Hb 107.Vrednosti vnetnih parametrov so bile v mejah normale, prav tako hepatogram v dušični retenti. Določili smo vrednosti celokupnih IgE, vrednosti so bile v mejah normale, prav tako specifični IgE na MIXE. Vrednost ANA neg., proteinogram v mejah normale. Fe je bilo znižano na 7,1, feritin 4. Zaradi znižanih vrednosti ščitničnih hormonov smo jo predstavili tireologu, ki je ugotavljal, da pri bolnici gre za avtoimuno hipotiroto ter priporočal Eutirox 0,25 mcg dnevno.

TSH: 0.747, FT4: 11.99, FT3: 2.75, Tg 116, aTg:0, TPO: 658

Od takrat je dva meseca. Zredila sem se še za 1 kg. Še vedno me napihuje in se mi zdi da mi zastaja voda (že od prej, saj zabuhli obraz lahko vsaj malo ublažim z hladnimi obkladki), zaradi teže (92 kg) me tudi že včasih pošteno boli križ, še vedno me nenadoma zgrabi močna zaspanost in utrujenost, tudi nenadna močna lajkota se pojavlja, tako da čutim tresavico v rokah in nogah, dokler se ne najem, pa še psihično sem spet začela nihati zaradi fizičnih težav. Če sem že toliko napisala naj omenim še razjede (do krvi) med prsti na nogah in ob levi strani stopala kar velika razjeda, najbrž glivice. Tega sicer ne omenjam zdravnici, ker se že tako počutim kot kakšen hipohonder ali tabletoman.

Lepo prosim, če mi pomagate. Je lahko še kaj za temi simptomi?

Hvala in lep pozdrav
zala

Soštovana “Mita”!

Glede na navedeno gre pri vas za blago premajhno delovanje ščitnice (latentno hipotirozo) in manjša, cistična vozliča v ščitnici. Bolečina v področju ščitnice, ki je navadno stiskajoča, je lahko posledica nabiranja cistične tekočine v vozličih in pritiska na okolne strukture, lahko pa je tudi posledica avtoimunskega vnetja ščitnice, ki je najpogostejši vzrok za premajhno delovanje žleze. Če bodo bolečine intenzivnejše in ne bodo popustile, priporočam ponoven pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Avtoimunske bolezni ne smatramo kot psihosomatske bolezni, ampak so v pretežni meri genetsko pogojene.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovana “zala8”!

Glede na navedeno gre pri vas za več bolezni: depresijo, alergijo z urtikarijo in angioedemom in blago hipotirozo po kroničnem limfocitnem tiroiditisu Hashimoto. Trenutno je v ospredju pridobivanje teže, utrujenost, zaspanost in otekanje. Vsekakor bi bila koristna redukcija telesne teže. Morda je glavni vzrok za težave še vedno depresija. Priporočam kontrolo pri psihiatru, ki vas sicer zdravi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. E.Pirnat,

hvala za vse vaše razdajajoče-se odgovore meni oz. nam vsem skupaj.
Ne morem ovrednotiti, koliko mi to pomeni!

Dejstvo je, da študije kažejo, da psihologi in psihiatri smatrajo avtoim. bolezni za psihosomatske, obrazloženo kot čustvena motnja, ki ima za posledico motnjo v autoim.procesu.
Podpirajo celo stališče, da je oseba čustveno motena, iz katere se izdvojijo v levo psihoze, v desno pa psihosomatske bolezni, katere glavni del so avtoimunske bolezni.

Osebno in na podlagi drugih študij strokovnjakov nepsihiatrične stroke menim, da je njihova teorija povsem zgrešena.

lp.

Spoštovani!

Hvala za vaše mnenje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Pred tremi meseci sem rodila in sedaj 100% dojim. Pri preventivnem zdravniškem pregledu so mi slučajno odkrili rahlo povečano ščitnico. Zanima me vaše mnenje, ali je lahko ščitnica povečana tudi zaradi hormonskih sprememb v času nosečnosti in dojenja in na kaj bi morala biti pozorna oz. ali bi bilo dobro da UZ in krvne teste opravim takoj ali je bolje da počakam da končam dojiti . Bojim se namreč, da ne bi bila prikrita maligna bolezen in bi preglede naredila prepozno. Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav,

Dani

Spoštovani,

za rahlo povečano ščitnico se lahko skriva normalno povečanje volumna v obdobju dojenja, avtoimunska bolezen ščitnice ali gomolji. Za oceno bi bilo potrebno opraviti ultrazvok ščitnice in verjetno nekatere laboratorijske teste, za kar dojenje ni zadržek.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!!

Mene pa zanima: koliko je lahko depresija povezana s povečanim delovanjem ščitnice? In predvsem zakaj pride do povečanega delovanja ščitnice? 🙂

Lp in hvala.

Spoštovani!

Depresija ni v direktni povezavi s povečanim delovanejm ščitnice, lahko pa se pri motenem delovanju ščitnice, tako hiper kot hipotirozi, pojavijo motnej razpoloženja. Najpogostejši vzrok za prekomerno delovanje ščitnice je avtoimunsko vnetje žleze (bazedovka, kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto, poporodni tiroiditis), na drugem mestu je t.i. avtonomno tkivo v ščitnici. Gre za klon celic, ki stalno, ne glede na regulacijske mehanizme, prekomerno proizvaja in izloča ščitnične hormone. Ostali vzroki (obremenitev z jodom, zdravila, virusno vnetje ščitnice, TSH adenom hipofize..) za prekomerno delovanje ščitnice so redki.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

imam vprašanje. Zadnje čase sem zelo utrujena, tresejo se mi roke, niha mi razpoloženje in tudi zredila sem se v 3 mesecih za 8 kg. Moja osebna zdravnica me je poslala na pregled za ščitnico in izvid je pokazal, da imam TSH: 19,40. Zanima me kakšna je normalna vrednost za TSH in kaj pomeni ta vrednost TSH: 19,40?

Hvala za odgovor!

Lep pozdrav!

Spoštovani,

ta vrednost pomeni, da je razlog za vaše težave zmanjšano delovanje ščitnice. Čim prej obiščite tirologa, ki bo opravil dodatne laboratorijske preiskave, ultrazvok ščitnice in vam uvedel nadomestno zdravljenje s ščitničnim hormonom.
Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani,

tudi sama že dlje časa opazujem, da se pri meni pojavlja utrujenost, slabša koncentracija, povečano potenje. Najprej sem si te simptome razlagala kot vir pomankanja telesne vzdržljivosti.Poiskusila sem se bolj pravilno prehranjevat, tudi gibanje sem vključila v svoj vsakdan, kile pa kar niso šle dol, kvečjemu sem se še malo poredila. Nato sem se odločila, da grem na pregled za ščitnico, vendar so rezultati pokazali, da ščitnica deluje normalno. Sama nisem prepričana, saj me svoje počutje in šibkost zelo motita. Naj omenim, da sem s ščitnico imela že v mladosti probleme. Kaj mi svetujete?

Spoštovani!

Težave, ki jih navajate so zelo nespecifične. Glede na to, da ste navedli, “da ščitnica deluje normalno”, predvidevam, da so vam določili TSH in morda tudi ščitnična hormona pT4 in pT3. Kadar so TSH in ščitnični hormoni v mejah normale, je vzrok za težave iskati drugje (slabokrvnost, stres, depresija…). Priporočam obisk pri izbranem zdravniku družinske medicine.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.
Potrebovala bi nasvet. Zadnje čase se zelo trudim s hujšanjem, sicer nisem predebela ampak bi rada dosegla zastavljen cilj. Zelo se trudim s prehranjevanjem, kaj jem, imam manjse obroke, zdrave, zvecer se trudim ne jest, telovadim, ne jem skoraj nič sladkarij pa vendar se še naprej redim. Teh tezav nisem imela nikoli zato sem pomislila na motnje v delovanju scitnice (ima jih tudi moja mama). Prav tako zadnje tedno občutim mravljince v mezincu na desni roki. Lasje mi izpadajo malo bolj kot so mi pred meseci, samo to bi se dalo pripisati tudi spomladi, oz obdobju, ko lasje bolj izpadajo. Zanima me, če to kaj nakazuje na motnje v delovanju ščitnice in je potreben zdravniški pregled. Stara sem 23 let. Hvala za odgovor!

Spoštovani,

vaše težave so sicer nezančilne, vseeneo pa je predvsem glede na družinsko obremenitev smiselno preveriti delovanje ščitnice, to je preveriti TSH v krvi. Če bo izvid normalen, je razlog za težave iskati drugje, če ne, pa je potrebna pobravnava pri tirologu.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani,
morda malce zmedeno in ne v neposredni povezavi s temo vprašanje.
Koliko časa je potrebno za analizo ščitničnih hormonov? 8.4 sem dala kri za pregled ščitničnih hormonov v laboratoriju za bolezni ščitnice na Polikliniki. Rezultate bodo poslali diabetologinji (ki prav tako dela na Polikliniki) ampak ker imam kontrolo šele sredi julija, ne vem, ali oz. kdaj lahko pokličem v njihov dispanzer da zvem rezultate.
Najlepša hvala za vaš odgovor.

Spoštovani!

Analiza ščitničnih hormonov je opravljena v enem dnevu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zdravo

letos aprila sem bila na preiskavah za ščitnico in sem dobila rezultat TSH nad 100.Sedaj jemlje zdravila Euthyrix 100 in se mi zdi da se mi stanje še samo slabša v enem letu sem se zredila skoraj 30 kg in še po tistem ,ko sem bila pri zdranvniku mi kg še zmeraj raste,čeprav je zdravnik rekel da se bo sedaj ustavilo oziroma da bom izgubila par kil.Jezi me to da sem hrano omejila skoraj res na minimalno ampak se še zmeraj bolj redim .Boli me vsaka kost v telesu komaj še hodim in zelo zelo teško diham,boli me križ in glava in prej sem skoz bila aktivna ,sedaj pa nemorem niti na sprehod ker imam že skoraj 95kg.Zanima me če me mogoče ovirajo anti baybi tablete jemljem sicer Minulet in sicer zjutraj takoj za tabletko Euthyrox 100.

Prosim če mi lahko poveste a se bo mogoče ta moja teža gdaj kmalu ustavila in če kaj narobe delam.

Hvala za odgovor.

New Report

Close