Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nepravilno delovanje ščitnice

nepravilno delovanje ščitnice

Pozdravljeni!

Treninram nogomet in sem zelo športen tim človeka. pred tremi tedni se mi je pojavila naslednja težava, Po kakršnemkoli naporu, zlasti popoldan me nekako “zakuha” in dobim blago povišanje temperature. počutim se slabo, in tudi oči imam motne. šel sem na pregled krvi, ki je pokazala da imam malo prenizko vrednost hemoglobina, vendar skoraj v mejah normale. Začel sem jemati sirup bogat z železom, vitamine itd. stanje se po 3 tednih še vedno ni izboljšalo in me skrbi predvsem pa moti ker ne morem trenirati tako kot sem navajen. po treningih se počutim slabo, nekako me “kuha” in imam povišano temperaturo. zjutraj in dopoldne je načeloma temperatura in počutje kar v redu. Kaj naj storim? hvala za odgovor in le popzdrav, Tim

Spoštovani!

Težave, ki jih navajate so lahko posledica slabokrvnosti. Po terapiji z železom se krvna slika normalizira šele po 6 do 8 tednih. Vsekakor pa bi bilo potrebno opredeliti zakaj je do slabokrvnosti sploh prišlo. Najpogostejši vzrok je izguba krvi preko gastrointestinalnega trakta. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku, ki bo opravil ustrezne preiskave, če bo to potrebno (hemogram, testiranje na okultno krvavitev v blatu, gastroskopijo…..).

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Edi Pirnat,

prosim Vas, če mi odgovorite na nekaj podvprašanj, ki sem jih poslala dne 26.08.2010 sočasno z zahvalo za Vaš odgovor.

Hvala že v naprej in prijazno pozdravljeni.

lp.

Spoštovani!

Prosim vas, če lahko ponovite vprašanja na katera bi želeli odgovore.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Stara sem 58 let. Na pregledu ščitnice mi je zdravnik tirolog ugotovil hipoehogen gomolj v izmeri 1.2×1.1cm, pod njim pa delno cistično spremenjen gobolj – manjši. Pri pregledu krvi mi je ugotovil zvišan TSH 5.24, FT3 4,8, FT4 pa 12,7 in predpisal tablete Euthyrox 50. V izvidu je navedeno, da gre za latentno hipotirozo po kroničnem avtoimunskem tiroditisu in dva nodusa v desnem režnju ščitnice.

Sedaj pa sem videla da soseda, ki ima bazedovko -ščitnica ji preveč deluje predpisana ista zdravila euthyrox 50 in se bojim, če naj bi njej ta zdravila zmanjšala delovanje ščitnice, kako bodo potem meni spodbudila.

Prosim za odgovor.

ita

Spoštovani,

Euthyrox vsebuje ščitnični hormon, ki pravzaprav ne vpliva na delovanje ščitnice, pač pa pri hipotirozi nadomesti pomanjkanje hormona, ki nastane zaradi bolezni ščitnice. Pri bazedovki pa običajno zdravilo uporabimo iz drugih razlogov – in sicer v kombinaciji z Athyrazolom za uravnavanje učinkov Athyrazola. Če pa je bolnik z bazedovko hipotirotičen po zdravljenju z radiojodom ali operaciji, pa je tudi pri njih Euthyrox potreben za nadomeščanje.
Nič skrbi torej, Euthyrox in odmerek 50 mcg bo najverjetneje za vas ravno ustrezen.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani doktor!

Stara sem 44 let. Več kot pol leta čutim utrujenost in močno znojenje. Znojim se tudi ponoči, čeprav spim v hladni spalnici ob odprtem oknu. Koncentracijo imam slabo, včasih napačno povem kakšno besedo.Če me kdo zmoti med govorom, včasih pozabim kar sem pravkar govorila (“prazna glava”).
Čutim tudi bolečine v kosteh, npr. nart, komolec, rama. Včasih je bolečina na enem mestu kakšen dan ali dva, nasl. dan pa spet drugje. Večkrat me boli za desnim očesom.
Srčni utip imam 90 – 95. Včasih imam občutek, kot da me kdo davi.
Moje počutje je slabo, sem brezvoljna.
Ali je možno. da so to simptomi nepravilnega delovanja ščitnice?

Lep pozdrav in hvala za odgovor

Spoštovani,

nekatere od težav, ki jih opisujete, bi lahko bile povezane tudi z zvečanim delovanjem ščitnice. Najbolje, da opravite določitev hormona TSH – če izvid ne bo v redu, potrebujete tirologa, v primeru normalnih izvidov pa je ščitnična bolezen kot razlog izključena in bo potrebno razlog poiskati drugje.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani g. Edi Pirnat,

lepo, prijazno Vas ponovno zaprošam po težko pričakovanem odgovoru. Opomba: TSH, ki je sedaj 0.3 (0.35-), torej ali je potrebno že vklučiti zdravljenje z Euthyroksom ali ne?

Pri meni gre hašimotu v hipertirozo, že najprej je bila hiper, nato eutiroza, sedaj ponovno hiper.

Doktor, lepo prosim za Vaše skrbne in strokovne odgovore tudi na ostala vprašanja.

Hvala lepa v naprej, za vse!

lp.

Spoštovani!

Vrednost TSH 0,3 mE/l je mejno zvišana, kar verjetno pomeni, da je pri vas Hashimotov tiroiditis v latentno hipertirotični fazi. Priporočam spremljanje stanja in kontrolo TSH in ščitničnih hormonov čez dva meseca.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani doktor,

hvala za odgovor. Ali ne pomeni 0.3mE/l mejno znižanje TSH, in ne mejno zvišanje?
Kaj pa pomeni latentno?
Če bo šlo navzdol, priporočate jemanje Euthyroksa oz. kaj?
Ali zadošča kontroliranje samo TSH v spl. amb. ali priporočate pregled pri tirologu, po možnosti pri Vas, spoštovani doktor?

Mar ni, generično gledano, malce nenavadno za Hašimoto, da gre iz 1.hiper- 2.v evtirozo-3.nato ponovno v hiper?
Literatura navaja, da je, običajno, tretja (zadnja) faza, hipotiroza.

Jemanje selena zaenkrat ne pomaga, saj je protiteles AbTPO 1900. Počutje, je tako slabotno, težka utrujenost, izčrpanost, kont. vnetje ušes, glavoboli..

Najlepša hvala!
Lp.

Spoštovani!
Po drugem porodu so ugotovili,da imam hipertireozo.Po pregledu in odvzemu krvi v UKC Maribor,so mi poslali domov izvid in zraven recept za Athyrazol,ki pa se naj ne bi jemal če dojiš.Zraven so pripisali , da naj preneham z dojenjem,vendar tega ne želim in zato vas lepo prosim , če mi lahko poveste ali obstaja kakšno drugo zdravilo, ki je kompatibilno z dojenjem!

hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

v času dojenja namesto Atyrazola lahko prejemate Propiltiouracil. ki bistveno slabše prehaja v mleko, in je med dojenjem varen v dokaj visokih odmerkih (do 450 mg). Zdravilo pa mora vsekakor predpisati tirolog in ob jemanju zdravila delovanje ščitnice tudi spremljati.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani “iskalci upanja”!

Opravičujem se za pomoto!
TSH 0,3mE/L je dejansko mejno znižana vrednost. “Latentna” pomeni blaga motnja. Pri Hashimotovem tiroiditisu dejansko navadno fazi evtiroze (normalnega delovanja ščitnice) tekom let sledi hipotiroza, možno pa je ,da se ponovno pojavi tudi blaga hipertiroza. Zdravljenje pri vas trenuto ni potrebno, še posebej ne jemanje Euthyroxa. Priporočam ponovno kontrolo TSH pri izbranem zdravniku čez tri mesece.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani doktor Edi Pirnat,

kako naj se Vam primerno zahvalim za ves Vaš trud v zvezi z mojimi/našimi vprašanji, se sprašujem.

Hvala, resnično iz srca, hvala!

Potek bolezni me zelo skrbi in obremenjuje, saj sem tako izčrpana, utrujena, skorajda, povsem brez spanca in energije za nasl. dan.
Zaskrbljena sem tudi zaradi tega, ker najnovejše študije primerov kažejo nato, da tki. AbTPO in AbTG protitelesa napadajo možg. celice, da je tveganost za demenco precejšnja, tudi shizofrenijo in vrsto psihičnih težav[/u].
Študije pričajo, da tudi v primeru odstranitve ščitnice (vem, da zaenkrat ni potrebno!) je telo izčrpano, nadomestno horm. zdravljenje je nujno, koncentracija protiteles nenormalno zvišana, ki pa prične uničevati nevrone.

Pa, doktor, saj to je živa groza, s temi autoimunskimi boleznimi, protitelesi, itd, saj lahko postanemo psihični bolniki, po vsem tem, kar priča literatura.
Ali obstaja vzročna zveza med psihosomatskimi boleznimi in kron.limf. tiroiditisom (hašimoto)?
Menite, da se bom morala posluževati (če bo šlo v smeri hipertiroze) zdravljenja z radiokt.jodom, mažami, podobno kot pri bazedovki?
Je Gravesova bolezen hujša oz. težje obvladljiva ter bolj tvegana za malignost vs. Hašimoto-hipotiroza ali obratno?

Doktor, se znanost že kaj približuje antidotom protiteles?

Doktor, naj-najlepša hvala. Z Vašimi skrbnimi odgovori na moja vprašanja, boste, verjamite, odgovorili na marsikatero vprašanje, premarsikateremu bolniku ter ga razblinili takšnih in drugačnih dvomov.
Kljub vsemu, pa se zavedam, da upanje mora obstajati dalje in dalje..

Prijazen pozdrav Vam, spoštovani doktor, kot tudi vsej moderatorski ekipi.

lp.

Spoštovani g. doktor Edi Pirnat,

še nekaj bi dodala.
Osebno sem menila, da izraz “latentno” pomeni prikrito stanje, torej, prikrita (že zasnovana) hipertiroza, čeprav sama vrednost TSH dejansko nakazuje blago hipertirozo.
Ali menite, da če se bo vrednost TSH zniževala, bo moj Hašimoto obtičal v hipertirozi (doživljenjsko) in bo potrebno zdravljenje za hipetirozo ali se lahko ponovno vrne v evtirozo in nato preide v hipotirozo?

Menite, da moj nenavadni potek Hašimota vpliva tudi na samo strukturo ščitnice, gomolja?

Iskrena hvala tudi za to!

lp.

Spoštovani!

Kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto je dejansko najpogostejša avtoimubska bolezen. Navadno fazi hipertiroze, sledi evtiroza in nato z leti hipotiroza. Predvidevam, da bo tudi pri vas tako. Izjemoma lahko Hashimotov tiroditis preide v bazedovko (avtoimubsko hipertirozo) za katero so značilna protitelesa proti TSH receptorju (TSI). Bazedovka ima sicer navadno nekoliko bolj neugoden potek, tako, da je pogosto potrebno zdravljenje s terapevtskim odmerkom radiojoda. Pri hiprtirozi zaradi Hasimotovega tiroiditisa se zelo redko odločamo za aplikacijo radiojdoda. Nikakršnih trdnih dokazov ni, da protitelesa antiTg in antiTPO, ki so označevalci avtoimunskega dogajanja pri Hashimotovem tiroiditisu, po vzročajo vaskulitise, okvarjajo organe, ali celo povzročajo demenco, oziroma shizofrenijo. Tudi glede malignosti pri Hashimoto ni posebne nevarnosti. Vsekakor pri vas hipertiroza, ki je sicer zelo blaga, ne bo trajna.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Na pregledu ščitnice mi je zdravnik tirolog ugotovil hipoehogen gomolj v izmeri 1.2×1.1cm, pod njim pa delno cistično spremenjen gomolj – manjši. Pri pregledu krvi mi je ugotovil zvišan TSH 5.24, FT3 4,8, FT4 pa 12,7 in predpisal tablete Euthyrox 50.

Vcasih pri vecjem naporu me v spodnjem predelu vrata *tam kjer je scitnica* mocno boli, potem pa ta bolecina po parih urah, oz. ko pocivam pojenja. Ko sem pred kratkim bila v hribih in dozivljala vecji napor me je prav tako bolelo. Kaj res ne bo vec normalno zivljenje brez bolecin. Zakaj do tega prihaja, opazila sem da so de moje tezave zacele, ko smo doma preurejali stanovanje in sem dejansko fizicno delala od jutra do vecera 14 dni.

Ali je to samo nakljucje ali je to lahko povzrocilo motnjo scitnice.

Lp ita

Spoštovani doktor g. Edi Pirnat,

iskrena hvala za Vaš odgovor, pravzaprav, za vse še enkrat!

Lepo prosim, le še to, če menite, da je Hašimoto, bolezen, ki bi lahko bila psihosomatskega izvora?
In v splošnem, ali menite, da so avtoimunske bolezni psihosomatskega izvora?

Prijazno hvala in prijazno pozdravljeni,

lp.

Spoštovani,

lepo prosim za komentar moje imunološke preiskave:
S-TSH: 2,41 (0,27 – 4,2)
S-prosti T4 10,82 (12-22).

Že nekaj časa sem precej razdražljiva, utrujene, pa tudi kilogrami se počasi kopičijo. Stara sem 39 let.

Hvala in lep pozdrav,

Jana

New Report

Close