Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nepravilno delovanje ščitnice

nepravilno delovanje ščitnice

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem dobila diagnozo ciklotimije (blaga oblika bipolarne motnje). Na tujih forumih sem zasledila, da lahko do slednje pride tudi nepravilno delovanje ščitnice. Naj omenim, da se je moja babica zdravila za prekomerno delovanje ščitnice, tudi meni so zdravniki že rekli, da imam rahlo povečano, a v mejah normale.

Trenutno jemljem zdravila za ciklotimijo, a če dolgoročno le ta ne bodo odpravila problema, ali ni potem bolje, da se zdravim za bolezen ščitnice?

Slednje sporočilo sem Vam poslala že pred časom, zato bi res prosila za odgovor.

Hvala!

Spoštovani!

Za opredelitev delovanja ščitnice je potrebno določiti raven TSH v serumu. Kri je potrebno odvzeti med 9 uro zjutraj in 16 uro popoldan.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.
Sem nova na forumu in se opravičujem za morebitne napake in kaj podobnega 🙂
Moja hči je stara 10 let in pol. H zdravniku sva šli, ker je pridobila kar nekaj kilogramov in sicer v cca. pol leta, ni debela, vendar smo vsi opazili, včasih je morala zajeti malo več zraka, da ” je lažje zadihala”. Njena osebna zdravnica ji je dala pregledati kri za ščitnico. TSH vrednost je bila 10,89. Po telefonu so nas poklicali da bomo dobili napotnico pod nujno in naj gremo na pediatrično kliniko v sprejemno ambulanto. Še isti dan smo se odpravili, tam so jo pregledali, splošni pregled (krvni tlak, višina, teža….) nato je sledil odvzem krvi in so nas poslali domov z navodilom, da izvide dobimo po pošti. Po 3 tednih so izvidi prispeli in si sledijo takole:

TSH 17,89
pT4 10,08
pT3 6,43
anti TG 215,30
anti TPO >1300

Napisali so diagnozo latentna hipotiroza in uvedli Euthyrox 50 g/dan.

O poteku samega zdravstvenega stanja sem bila zelo slabo (recimo raje nič) seznanjena. Zato Vas lepo prosim za obrazložitev, kaj to pomeni? S terapijo sva že pričeli / 1 eno tbl. zjutraj na tešče.Hčerina osebna zdravnica je povedala le to, da bi šlo lahko tudi za vnetje. Pregled pri tirologu imave šele naslednji mesec. Kaj vse skupaj to pomeni? Se vnetje (če je) pozdravi in bo brez tablet, ali pa bo imela hči tablete za celo življenje? So te vrednosti “grozne”? Lepo se vam že vnaprej zahvaljujem za Vaš trud, čas in obrazložitev.

Lp

Pozdravljeni,
izvid pri os. zdravniku je pokazal TSH 6,92 T3, prosti 4,91 T4, prosti 10,60
prosim za razlago izvida
Hvala in lep pozdrav Anita

Hvala za Vaš odgovor!

TSH hormone sem dala pregledati, vrednosti so:

S-TSH: 1,71 (0,27-4,29)
S-T4 PROSTI: 18,87 (12.00-22.00)
-T3 PROSTI: 5,57 (3,1-6,8)

Vrednosti so tako rekoč “idealne”, vendar pa kot rečeno imamo v družini težave s ščitnico. Ali bi bilo v mojem primeru (ploh pa, ker imam psihične težave) bilo vseeno smiselno, da dam v raziskavo še pregled protiteles? Slišala sem namreč, da je lahko vrednost TSH normalna, pa ščitnica vendarle ne dela normalno.

Hvala za Vaš odgovor?

Spoštovani “naty08”!

Glede na navedeno gre pri vaši hčerki za premajhno delovanje ščitnice (hipotirozo) po kroničnem limfocitnem tiroiditisu Hashimoto. To je avtoimunska bolezen ščitnice, ki je v pretežni meri genetsko pogojena. Zdravljenje je nadomeščanje ščitničnega hormona tiroksina v obliki tablet, ki je predvidoma trajno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “anitago”!

Glede na navedene izvide je možno, da gre pri vas za blago premajhno delovanje ščitnice (latentno hipotirozo). Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “Spelca1988”!

Glede na navedeno je pri vas delovanje ščitnice v mejah normale. Določevanje protiteles ni potrebno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Že več kot leto imam težave z rahlo utrujenostjo, zaspanostjo, bolečinami v mišicah in sklepih, ter neskončnimi prehladi, ves čas rahlo bolečim grlom, zamašenim nosom in stalnim izkašljevanjem. V zadnjih mesecih se je temu pridružilo še tiščanje v zgornjem delu trebuha.

Ali se vam ti znaki zdijo povezani s ščitnico?

Bil sem že na raznih preiskavah in pregledih, vendar moj zdravnik ne zna najti nobenega vzroka težav. Vedno so vsi izvidi OK. MIslim da je bil enkrat tudi pregled krvi za ščitnico, vendar takrat nisem bil pozoren na vrednost…

Najlepša hvala.
A

pozdravljeni,

leta 2010 so mi odkrili hashimoto. zdravljenje vse do danes še ni bilo potrebno. Imam letne kontrole pri osebnem zdravniku. Zanima me še vaše menje glede letošnjih izvidov z dne 25.8.2014

S-TSH (0,27-4,20) – rezultat 4,23
S-T4 PROSTI (12,00-22,00) – rezultat 14,49
S-T3 PROSTI (3,1-6,8) – rezultat 4,06

Protiteles mi osebni zdravnik ne pregleda oz. jim je potrebno doplačati.

Mi prosim poveste kaj to pomeni, če sploh.

Že vnaprej hvala in lp
Katja

Spoštovani “AnonimneZ”!

Glede na navedene izvide priporočam obisk pri izbranem zdravniku družinske mnedicine in določitev TSH.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zdravo sm robi 22 let…nekaj casa me ze zafkravajo isti simptomi kot jih berem tukaj…vrtoglavica, nespečnost, cmok v grlu, hitra utrujenost pri športnih dejavnosti..razbijanje utripa ko lezim…voljo imam le po polezavanju pa naziranju…zrediu sm se za 5 kil..kar je zame nenavadno saj imam med 67 in 70 kil ze 8 let…ko sem seu na pregled mi je zdravnik predlagal sporositteu ter ukvarjanje s kakim sportom…naj bi biu kriv stres…to me sicer pomirja in mao mi je bolje..ampak simptomi kar ne gredo stran..mi lahko kako pomagate??

Spoštovani!

Težave,ki jih navajate so zelo nespecifične. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku, ki bo verjetno opravil osnovne laboratorijske teste, tudi določitev TSH.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozrav pregled sem dala kri in so mi ugotovili THS 7.495 kljub temu da jem tableteEuthyrok 75mg a jetudi možno da me bolijo mišice med ramo in komolcem, kaj sedaj lahko naredim LP

Spoštovani!

Glede na TSH 7,495 mE/l je odmerek Euthyroxa premajhen. Priporočam Ethyrox 100 ug dnevno in kontrolo TSH pri izbranem zdravniku čez tri mesece.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani!

Pisem zaradi bojazni na premalo delovanje scitnice in sicer ze par let se borim z hudo utrujenostjo trenutno moj dan izgleda nekako takole : zbudim se okoli 8h seveda ustanem saj hocem imeti kaj od dneva (kjub utrujenosti) okoli 12h pa nekje do 3h pa skoraj da moram za par ur odspat ker drugace ne prezivim dneva, sem tudi zelo razdrazljiva ko se me loteva utrujenost. Poleg tega me hudo zebe, konstantno se grejem in vsem doma gre to zelo na zivce (imam mrzle roke in noge, vecino casa sem pokrita kar s kovtrom in imam prizgan kalorifer, v zimskih dneh se iz hise skoraj da ne odpravim ker me prevec zebe). Ko grem po stopnicah sem takoj zadihana.
Pred enim letom sem bila pri zdravnici, ki me je dala na test za scitnico, rezultatov nikoli nisem videla, samo sporocila mi je da naj bi bilo vse v mejah normale, naj se omenim da sem takrat zdravnico obiskala zaradi rahle omoticnosto oz. obcutek je bil podoben kot da bi spila kak kozarcek alkohola (trajalo 3 mesece, nakar se je stanje izboljsalo in se ponovilo mogoce 2x po par ur) in pa hude utrujenosti. Svetovano mi je bilo naj nic ne ukrepam ker se to pogosto dogaja in naj ne trosim denarja zadravstvene blagajne za nekaj tako nepomembnega in prehodnega… (takrat je preverila tudi slabokrvnost in pa diabetes, kar je bilo tudi ovrzeno, seveda me je uprasala po psihicnem zdravju vendar problemov nimam, sem v srecni zvezi v zabavni sluzbi)
Obcutek imam, da mi je kakovost zivljenja res padla v zadnjih 3-4 letih in nevem kako naprej, utrujenost me dela nesrecno saj si zelim poceti vec stvari kot samo “polezavati” doma (stara bom 21 let).
Menite, da bi se enkrat morala opravit teste in mogoce prosit za kopijo izvida? Res nevem vec kako naprej.
LP in vnaprej hvala za odgovor!

Pozdravljeni;

Žena je bila pri vas, ker je vrednost TSH bila 0.005 v oktobru, po določeni terapiji se je TSH ščitnice v januraju uravnal na 4.00 in je stabilen.

Ponovno si želiva poskusiti zanositi (Ščitnica je pomemben faktor v kolikor ni TSH 2).

Kako naj jemlje Euthyrox glede na to, da je pri jemanju 12mg dnevno ščitnica padla pod 0.005?

Ali bi bila 6mg vsak drugi dan primerna terapija?

Hvala za vaš odgovor

Spoštovani!

Glede na navedene težave minim, da je potrebno ponovno preveriti TSH in ščitnična hormona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Žal niste navedli vseh podatkov glede bolezni vaše žene in terapije, ki jo prejema. Morda bo najbolje, da se osebno oglasi pri meni.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Prvič se srečujem s težavami ščitnice, zaradi tega sem bila tudi hospitalizirana. Trenutno imam predpisano Athyrazol 2×2 tableti dnevno – en teden, nato pa moram jemati 2×1 tableto na dan. Kljub vsemu se počutim utrujeno, ob lažjem naporu – hoja po stopnicah sem zadihana, počutje na splošno je slabo, saj ne zmorem niti lažjih gospodinjskih opravil. Prosim vas, da mi razložite spodnji izvid, ki sem ga prejela pri pregledu v amb. za ščitnico.
UZ ščitnice:Ščitnica je povečana, hipoehogena, nekoliko bolj prekrvavljena. Praktično celoten levi ščitnični reženj zavzema anizoehogen nodus velik pribl. 5 cm, prekrvavljen nekoliko bolj kot ostala ščitnica.
Scintigrafija ščitnice s pertehnetatom: Prikažeta se oba ščitn. režnja, levi na večji površini kot desni. Ščitnica relativno enakomerno in dobro kopiči radioizotop. Ščitnica v celoti nakopiči 3,5% injiciranega pertehnetata.
Laboratorijske preiskave: S-TSH: 0,01 mU/L, S-fT3:13,7 pmol/L, S-fT4:36,4 pmol/L, S-anti TG:4,7 lU/mL ,S-anti -TPO:4,8 IU/mL, S-TSI:26,0 IU/L
Dg: Avtoimuna hipertiroza, E05.0
Nodus v ščitnici

Prav tako vas prosim, če mi razložite kako dolgo traja zdravljenje takšnega stanja oz. kaj moram storiti, da bom čimprej ozdravela.

Najlepša hvala za vašo pomoč.

New Report

Close